zamknij

Wiadomości

Kierowca autobusu zatrzasnął drzwi na szyi dziecka. Matka usłyszała: "wyjdź stąd babo”

2021-08-16, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Pani Katarzyna była w szoku, podobnie jak jej dzieci. Wczoraj nie dość, że kierowca autobusu miał przytrzasnąć drzwiami głowę 4-letniemu Antkowi, to jeszcze usłyszała „wyjdź stąd babo”. Kobieta wraz z mężem złożyła dzisiaj skargę w Zarządzie Transportu Zbiorowego w Rybniku. Co na to właśnie ZTZ?

Reklama

Wczoraj w mediach społecznościowych pojawił się szokujący post. Napisała go rybniczanka, która chciała się dostać autobusem z Pniowca do centrum Rybnika. Opisała sytuację, do jakiej doszło w niedzielę (15 sierpnia) około godziny 18.45, na linii 43.

- Wsiadając do autobusu z trójką dzieci, pan zamknął drzwi blokując głowę mojego syna 4-latka którego trzymałam za rękę! Zwróciłam uwagę wielebnemu, żeby patrzył w lusterka, po czym usłyszałam „wyjdź stąd babo” i musiałam wysiąść – napisała.

Internautka poinformowała, że zgłosiła sprawę na policję.

- Skarga również będzie złożona do ZTZ, może jakieś badania by się panu przydały? - zwróciła się bezpośrednio do kierowcy, który „na jej oko” mógł być w wieku 30-40 lat. W chwili zdarzenia miał czarne okulary przeciwsłoneczne.

Post zainteresował wielu internautów, pojawiło się sporo komentarzy wspierających rybniczankę i pomstujących na kierowców autobusów.

Postanowiliśmy się spotkać z panią Katarzyną i jej mężem Pawłem (nie chcieli ujawnić nazwisk i twarzy – red.) pod budynkiem dyrekcji ZTZ. Para wraz z dziećmi postanowiła złożyć skargę osobiście.

- Dzwoniłem około 8.30 do ZTZ. Odebrała pani, powiedziała, że nie ma dyrektora i kierownika ds. przewozów. Zostawiłem numer telefonu, oddzwoniła pół godziny temu. Przedstawiłem sytuację, że kierowca zatrzasnął w drzwiach głowę synka. Odesłano mnie do firmy przewozowej. Czyli jak kupuje dżem w Biedronce, to mam do Łowicza się zwracać? - pyta retorycznie mężczyzna.

Antosiowi (synowi pary, którego głowa została przytrzaśnięta autobusowymi drzwiami) na szczęście nic poważnego się nie stało, a mogło! Wystarczy, że autobus ruszyłby kilka centymetrów i doszłoby do tragedii.

- Na szczęście syn nie ma śladów na szyi, ale był w szoku. Przez całą resztę dnia mówił: „be pan, brzydki pan”. Pokazywał miejsca na szyi, gdzie zatrzasnęły się drzwi. Był wystraszony. Tak mu utkwiło to w pamięci – dodaje pani Katarzyna.

Wspomina wczorajsze zdarzenie.

- Wiedzieliśmy, o której jedzie autobus. Z daleka była go widać. Zatrzymał się. Środkowymi drzwiami wchodziła kobieta z wózkiem, a my byliśmy z tyłu. Weszła koleżanka córki, potem Amelia, ja wzięłam Antosia za rękę. Zrobił krok i drzwi się zamknęły – słyszymy dzisiaj.

Były krzyki i płacz. W końcu drzwi się otworzyły.

- Krzyknęłam do kierowcy, że się „patrzy w lusterka”. On wtedy wychylił się z kabiny i krzyknął „wyjdź stąd babo”. Wzięłam dzieci i wyszłam, choć ludzie mówili żebym została. Odparłam, że nie będę jechać z debilem – dodaje kobieta.

Nasza rozmówczyni podkreśla, że rozumie – każdy może popełnić błąd.

- Ale trzeba umieć powiedzieć „przepraszam”, zapytać, czy nic się złego nie stało, a nie zwracać się „wyjdź stąd babo”.

Co na to Zarząd Transportu Zbiorowego w Rybniku? Łukasz Kosobucki, dyrektor ZTZ-u potwierdza, że otrzymał skargę na kierowcę.

- Oczywiście, zgodnie z kompetencjami, będziemy prosili przewoźnika obsługującego tę linię o wyjaśnienie z zatrudnionym kierowcą całego zajścia. Poprosimy też o monitoring oraz sprawdzenie stanu technicznego pojazdu, gdyż drzwi w autobusach posiadają funkcję tzw. rewersu, czyli powrotu po napotykaniu przeszkody – wyjaśnia Łukasz Kosobucki.

Jakie działania podejmą/już podjęli policjanci? Czekamy na odpowiedź rzecznika KMP w Rybniku.

---

Przypomnijmy, że to nie pierwsza tego typu sytuacja z kierowcą autobusu. W lutym tego roku pisaliśmy o niepełnosprawnym, który usłyszał od szofera, by "zamknął ryj". Więcej >>Kierowca autobusu do niepełnosprawnego: „zamknij ryj”<<

Oceń publikację: + 1 + 114 - 1 - 24

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (24):
  • ~AlexRk 2021-08-16
    17:41:02

    Większość kierowców ZTZ powinna udać się na badania psychiatryczne. Natychmiast.

  • ~Lateks 2021-08-16
    17:49:23

    Nic w tym dziwnego, jeden z kierowców sam się chwali ile razy odjechał sprzed nosa pasażerom, jak widać powyżej wszyscy w ZTZ-cie mają to głęboko w poważaniu. Swoją drogą tyle osób to widzi i nikt nie zadzwoni na policję? Już pomijam czy to może alkohol, narkotyki albo jakieś dopalacze, ale może po prostu taki kierowca powinien trafić do psychiatryka. Później znów będzie płacz jak w Katowicach, bo kierowca mając omamy przejedzie po ludziach...

  • ~DobryK 2021-08-16
    18:02:20

    77 82

    ta historia musi byc wyssana z palca, we wszystkich obecnie jezdzacych po miescie autobusach są fotokomórki przy drzwiach, drzwi się nie zamkną jeżeli ktoś przy nich stoi i jak juz wspomnieli w artykule - nie zamkną jeżeli wykryją przeszkodę i wie o tym każdy kto chociaż odrobine się interesuje autobusami
    a jezeli mi nie wierzycie to mozecie sprobowac wlasnorecznie podkladajac np buta

  • ~Slawomir Loga 2021-08-16
    18:18:02

    78 85

    Większość pasażerów powinna udać się na badania psychiatryczne. Natychmiast.

  • ~Slawomir Loga 2021-08-16
    18:28:56

    W dzisiejszych autobusach drzwi podczas zamykania nie zrobią krzywdy nawet noworodkowi. Gdy wyczują przeszkodę to się natychmiast same otwierają. A co do lusterek to nie wszystko da się w nich zabaczyć .
    Skończcie z nagonką na kierowców i zajmijcie się psycholami ,patolami i innym gównem które oni wożą.

  • ~panoczek 2021-08-16
    18:29:36

    51 21

    typowy rybnik

  • ~Slawomir Loga 2021-08-16
    18:42:43

    75 68

    Jakieś 70 %.
    A rodzice gdzie mieli oczy gdy dziecko wsiadało ?
    To nie karuzela ,nie wystawia się głowy na zewnątrz lub do wewnątrz. Ruszcie k.... mózgiem.

  • ~j-u 2021-08-16
    19:06:47

    58 29

    Ja mam pytanie czy mamula i tatula byli tezeźwi, ja już widziałem pasażerów właśnie z Pniowca jak wchodzili po 4 jak piesek.

  • ~Łukasz Laki Preś 2021-08-16
    19:16:03

    51 44

    Gdyby mojemu dziecku tak zrobił to nauczkę by miał na miejscu

  • ~jeden1 2021-08-16
    19:25:15

    31 42

    widział do jakiej roboty lezie,, a nie sie potem rzuca itd ze za mało zarabia,
    jakdo pieciu nie umie policzyć ,to jak wgl bilety sprzeda ?? no ale ok

  • ~Slawomir Loga 2021-08-16
    19:54:10

    30 25

    I następnm razem byś dymał z nuta.
    Nie chodzi tylko o pieniądze. Czy wtedy wspomniał o zarobkach ? Widać że wielu ludzi nie było w normalnym kraju,co najwyżej w Czechach ,chociaż nawet oni lepiej stoją niż PL ?

  • ~Slawomir Loga 2021-08-16
    19:57:02

    13 23

    Z " buta " nie z nuta .

  • ~lukson997 2021-08-16
    20:09:40

    54 20

    Złotówy i kierowcy autobusów to największe chamy na drodze.

  • ~jeden1 2021-08-16
    20:49:22

    39 15

    weź sie Panie L,, po coby Babka miała zmyslac,bo nie wiem?

  • ~tf2 2021-08-16
    20:57:34

    39 20

    Święte słowa Lukson.

    @Slawomir Loga - masz coś z głową chłopie, o czym ty bredzisz?
    Żadne frazesy i bzdurne hasła nie usprawiedliwiają duszenia ludzi drzwiami przez kierowcę autobusu.
    "Na świecie" to szybko z takimi robią z takimi porządek.
    Podobny przykład był ostatnio w USA:
    https://www.o2.pl/informacje/dziecko-utknelo-w-drzwiach-autobusu-szkolnego-bylo-ciagniete-po-jezdni-6661977013066528a

    Dobrze, że nikt nie zginął. Kuczera powinien osobiście zainteresować się taką patologią w swoim mieście i zrobić porządek w ZTZ, bo takich skandalów już zbyt dużo.

  • ~tf2 2021-08-16
    21:11:55

    38 13

    Jeszcze jedno, Panie Loga, zwolenników sterowanych mediów.

    Sławomir Loga: "Skończcie z nagonką na kierowców i zajmijcie się psycholami ,patolami i innym gównem które oni wożą."

    Gdybym tak się wyrażał o klientach swojej firmy, zostałbym dyscyplinarnie zwolniony. To tylko potwierdza fakt, że miasto dobrze zrobiło rezygnując z współpracy z twoim pracodawcą, firmą "Transgór". Z takim nastawieniem do klienta?!?!

  • ~Carolina Gacka 2021-08-16
    21:53:00

    35 17

    A ile razy jest tak że autobus wjedzie Ci przed samą mordę samochodu bo on ma pierwszeństwo... a niestety już tak nie jest.. osobiście się nie zatrzymuje jak widzę migacz i że odrazu wjeżdża mi przed buzię.. chcą płacić niech płacą.. dla mnie to robią co chcą

  • ~obserwatorzrybnika 2021-08-17
    07:32:54

    26 12

    Dlaczego ta Pani nie zadzwoniła od razu na Policję? Może była nie trzeźwa .
    Pewnie są świadkowie tego zdarzenia , monitoring itd .

  • ~ 2021-08-17
    11:11:24

    10 1

    @Carolina Gacka,
    o tym mówisz że już nie obowiązjuje:
    "Art. 18. 1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do oznaczonego przystanku autobusowego (trolejbusowego) na obszarze zabudowanym, jest obowiązany zmniejszyć prędkość, a w razie potrzeby zatrzymać się, aby umożliwić kierującemu autobusem (trolejbusem) włączenie się do ruchu, jeżeli kierujący takim pojazdem sygnalizuje kierunkowskazem zamiar zmiany pasa ruchu lub wjechania z zatoki na jezdnię.
    2. Kierujący autobusem (trolejbusem), o którym mowa w ust. 1, może wjechać na sąsiedni pas ruchu lub na jezdnię dopiero po upewnieniu się, że nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego."

    @Arteks,
    skoro tak ładnie zignorowałeś moją wypowiedź o cenach rzekomo tanich biletach autobusowych to mamy tutaj kolejną sytuacją która odrzuca mnie od korzystania z komunikacji miejskiej :)

  • ~terx.it/foto 2021-08-17
    14:32:43

    4 0

    Kierowcy autobusów nie mają ostatnio szczęśliwej passy :X

  • ~polk 2021-08-17
    17:42:29

    1 3

    Kulfoniasty przepis który przytoczyłeś ni daje pierwszeństwa kierowcy autobusu, a o tym właśnie pisała Carolina, o pierwszeństwie.

  • ~ 2021-08-17
    18:12:15

    2 1

    @polk,
    nie napisała o jaką konkretnie sytuację chodzi więc pytam czy o tą opisaną w art 18. pkt .1 bo o ile ja potrafię prawidłowo czytać ze zrozumieniem to oznacza on że kierowca autobusu po sygnalizacji kierunkowskazem ma pierwszeństwo wyjazdu z zatoczki oraz zmiany pasa ruchu.
    Nie dotyczy to sytuacji gdy samochód jest na wysokości tego autobusu lub w odległości która uniemożliwia bezpieczny manewr.

    Czyli jak masz np. do zatoczki 50m a kierowca autobusu włączy kierunkowskaz to według mnie ma pierwszeństwo.

  • ~polk 2021-08-17
    18:31:19

    2 1

    No właśnie kulfoniasty dlatego nie ma pierwszeństwa, musi upewnić się, że nie spowoduje zagrożenia. Sądy w przypadku kolizji w trakcie opuszczania zatoczki autobusowej orzekają winę kierowcy autobusu.
    Pierwszy z brzegu przykład "VII W 1077/16 - Wyrok Sądu Rejonowego Szczecin-Centrum" wklej w google.

  • ~ 2021-08-17
    19:10:54

    2 3

    @polk,
    no popatrz, to dokładnie jak pieszy wchodząc na przejście także ma się upewnić że nie spowoduje zagrożenia a jednak wielu tego nie robi i włazi na przejście 2m przed samochodem i jeszcze orzekana jest wina kierowcy samochodu.
    Popatrz jakie podwójne standardy obowiązują.

    Natomiast co do tego co przytoczyłeś to jest tam dokładnie to co napisałem: "Kiedy znajdowała się na wysokości tyłu autobusu zauważyła, że kierujący nim włączył lewy kierunkowskaz i w tym samym czasie wyjechał na jezdnię, na jej pas ruchu."

    Przecież napisałem że autobus nie ma pierwszeństwa zawsze, np. gdy Twój samochód jest na wysokości autobusu to ok zgoda że masz pierwszeństwo ale gdy Twój samochód zbliża się do zatoki autobusowej i może spokojnie się nawet zatrzymać (zakładając że poruszasz się z dozwoloną prędkością) a nie jest na jej wysokości to już sytuacja jest już zupełnie inna.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy jesteś za autonomią dla Śląska?




Oddanych głosów: 1700