zamknij

Wiadomości

Kibicujesz - segregujesz. Zacznij już od sobotniego meczu PGG ROW Rybnik z Orłem Łódź

Jak pokazuje praktyka z Niemiec, Czech i Słowacji - gdzie od dawna dużo lepiej niż w Polsce radzą sobie z problemem śmieci - jednym z ciekawszych i efektywniejszych rozwiązań jest stosowanie systemu eko kubka wielorazowego. 

Są miasta, które już do maja zakazują używania jednorazowych, plastikowych opakowań oraz naczyń i sztućców w instytucjach miejskich, a także na imprezach organizowanych przez miasto. W dużej mierze to pokłosie decyzji komisji ochrony środowiska Parlamentu Europejskiego, który chce, aby od 2021 roku zakazane były niektóre, plastikowe jednorazówki. Takie postawienie sprawy to jeden z elementów budowania świadomości ekologicznej.

Reklama

Miasto Rybnik na razie nie będzie aż tak restrykcyjne. Namawia jednak m.in. do z segregowania śmieci. – Sprawy ekologii stają się bardzo ważne dla samorządów. Dlatego podczas wydarzeń organizowanych przez MOSiR będziemy dbali o ekologię. Na obiektach pojawią się m.in. specjalne kosze do sortownia śmieci – mówi Arkadiusz Skowron, zastępca dyrektora rybnickiego MOSiR-u.

>> Kacper Woryna przed meczem z Orłem Łódź: „musimy być mocno skoncentrowani”

– Duże imprezy organizowane na naszym stadionie generują olbrzymie ilości śmieci. Ich segregowanie spowoduje, że łatwiej, szybciej i taniej będziemy mogli posprzątać obiekt chociażby po meczu żużlowym. Przy wyjściach z sektorów będą specjalne kosze na papier i plastik, zachęcam żeby z nich korzystać – dodaje Rafał Tymusz, dyrektor rybnickiego MOSiR-u, który jest przekonany, że wprowadzenie segregacji przyczyni się także, do edukacji ekologicznej.

Podobnie problem segregacji postrzegany jest przez rybnicki klub żużlowy. – Na pewno będziemy zachęcać kibiców do tego, żeby wzięli sobie do serca proekologiczne zachowania na naszych meczach. Bo przecież trzeba niewiele, aby na stadionie było czyściej – wychodząc z sektora po meczu wystarczy wziąć kubki po napojach czy gazety i wyrzucić je do specjalne oznakowanych pojemników. Czysty stadion to też większy komfort oglądania tworzonych przez naszą drużynę widowisk sportowych – mówi Krzysztof Mrozek, prezes PGG ROW Rybnik.

Działania podejmowane przez MOSiR i klub żużlowy, to elementy szerszej kampanii ekologicznej Miasta Rybnik, która będzie prowadzona w roku bieżącym i w latach kolejnych.

Z eko kubków będziecie mogli skorzystać w najbliższą sobotę 6 kwietnia podczas meczu żużlowców PGG ROW RybnikOrłem Łódź. Początek zmagań zaplanowano na godzinę 20:15.

PRZYPOMINAMY

Do pojemnika NIEBIESKIEGO na papier wrzucamy:
- opakowania z papieru
- gazety i czasopisma
- prospekty, katalogi i reklamy, kalendarze i terminarze
- papierowe torby na zakupy
- kartony i tektury
- papier pakowy, torebki i worki papierowe

Nie wrzucajmy:
- zabrudzonego, szczególnie zatłuszczonego papieru
- ręczników papierowych i zużytych chusteczek higienicznych
- papieru z folią
- kartonów po mleku i napojach
- zatłuszczonych jednorazowych opakowań z papieru
- naczyń jednorazowych

Do pojemnika ŻÓŁTEGO wrzucamy:
- odkręcone i zgniecione plastikowe butelki po napojach
- nakrętki
- plastikowe opakowania po produktach spożywczych
- plastikowe torby, worki, reklamówki
- aluminiowe puszki po napojach i sokach

Nie wrzucamy:
- butelek i pojemników z napojami czy inną zawartością
- opakowań po lekach i zużytych artykułów medycznych
- zużytych baterii

Oceń publikację: + 1 + 16 - 1 - 15

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (6):
 • ~goliat 2019-04-05 23:46:16

  I co z tego , podjedzie śmieciarka i weźmie wszystko na raz. Tak choćby wczoraj, wrzucili zmieszane i popiół do jednego samochodu ( cała ulica). Szkoda, że nie zdążyłem nagrać, ale jak mi się uda, to będzie dym.

  36 6
 • ~lukson997 2019-04-06 06:38:51

  Do nas też przyjeżdża jedno auto po plastik i papier więc po co segregować? Tylko szkło daje osobno.

  11 7
 • ~marys76 2019-04-06 07:24:06

  A wy sądzicie, że po każdy rodzaj segregowanego odpadu powinna przyjeżdżać inna śmieciarka?! Nic bardziej mylnego (no może w krajach, które są 100 lat przed nami, gdzie nie mieszkają Grażyny, Janusze i Sebusie) . Śmieciarka zabiera zawartość pojemnika żółtego, niebieskiego i zielonego, zawozi to do punktu zbiórki i tam odbywa się proces segregacji. Przecież Polaczek lubi robić na złość i do pojemnika żółtego wrzuci sobie butelkę po Wyborowej, a do niebieskiego puszkę po Żuberku. Ot taki żarcik komunalny. Wstępna segregacja następuje w boksach śmietnikowych co ułatwia segregację końcową pracownikom punktu zbiórki odpadów.

  25 13
 • ~fryfa 2019-04-06 09:17:17

  marys76 Idealnie to wyjaśnił tylko myślałem że w tym wieku takich rzeczy ludziom nie trzeba tłumaczyć ahahah no cóż a ja swoje Nie Będzie Awansu Motorynki Rybnik w tym Sezonie

  6 13
 • ~goliat 2019-04-06 09:58:47

  marys, fryfa, wyjaśnię Wam to prościej bo czuje , ze nie rozumiecie. Popiół był odbierany osobną śmieciarką( odkąd wprowadzili dodatkowy kubeł) , zmieszane również - teraz wrzucili do jednej. Posegreguj na sortowni popiół a między nim zmieszane- to się mija z celem. Tak trudno to pojąć . Jeśli miało by być tak jak rozumujecie , to wystarczy jeden kosz na wszystko ! A tam niech sobie segregują !

  11 4
 • ~monnie 2019-04-06 17:48:06

  Goliat! A to mi powiedz jak jest na osiedlach? Tam ktoś segreguje he he

  4 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Popierasz strajk nauczycieli?
Oddanych głosów: 4942