zamknij

Wiadomości

Kawałki tapczanu w piecu. Strażnicy wlepili mandat

Jak grochem o ścianę. Znajdziemy w Rybniku osoby, które za nic mają zakaz i nadal palą w piecach odpady. Tak też było i w tym przypadku. Właściciel jednego z domów w Chwałowicach spalał pozostałości tapczanu. Przyjechali strażnicy miejscy.

Reklama

Do zdarzenia doszło w minioną sobotę. Patrol straży miejskiej interweniował w Chwałowicach po zgłoszeniu anonimowej osoby.

- Zdaniem zgłaszającego, na terenie jednej z nieruchomości, ktoś spalał odpady drewniane. Funkcjonariusze po przyjeździe na miejsce potwierdzili otrzymaną informację. Właściciel nieruchomości spalał w piecu centralnego ogrzewania pozostałości starego tapczanu – mówi Dawid Błatoń, rzecznik Straży Miejskiej w Rybniku.

Za ten czyn strażnicy ukarali go mandatem w wysokości 500 zł.

To nie wszystkie interwencje strażników podczas minionego weekendu.

W piątkowe popołudnie, w pobliżu sklepu spożywczego na Pl. Wolności, operator monitoringu zauważył dwie osoby spożywające alkohol. Patrol, który przyjechał na miejsce, ukarał amatorów picia pod chmurką mandatami karnymi.

Z kolei w sobotni poranek do izby wytrzeźwień trafił mężczyzna, którego zauważył przypadkowy przechodzień. Nietrzeźwa osoba leżała w pobliżu boiska przy ul. Górnośląskiej. Podczas podejmowanej interwencji, pijany mężczyzna był agresywny.

Karny Kopiuch dla trucicieli

Przypominamy o trwającej ogólnopolskiej akcji społecznej Karny Kopciuch. Karny Kopciuch ma na celu pomoc obywatelom zatruwanym przez sąsiadów, którzy używają starych, nieekologicznych kotłów lub spalają śmieci. Organizatorzy w „trzech krokach” mobilizują trucicieli do zmiany postępowania i wymiany źródła ciepła. Dodatkowo, rozdawane są nieodpłatnie naklejki „Karny Kopciuch za trucie sąsiada”.

W ramach akcji organizatorzy poprzez kancelarią adwokacką wysyłają zgłoszonym trucicielom listy. Stanowczo żądają w nich zaprzestania zanieczyszczenia środowiska przez uciążliwe kopcenie z komina. Ale przede wszystkim edukują.

> 8 tygodni akcji Karny Kopciuch. Jakie efekty?

- W wysyłanych listach tłumaczymy dlaczego smog jest szkodliwy, jakie są jego skutki na stan naszego zdrowia, zwłaszcza dzieci. Trucicielom wskazujemy też możliwości uzyskania dofinansowania na wymianę źródła ciepła – tłumaczy Wacław Wrana z grupy medialnej tuPolska, która zainicjowała Karnego Kopciucha.

Więcej informacji o akcji na: www.karnykopciuch.pl

Zapraszamy do współpracy firmy i instytucje!

Organizatorem akcji Karny Kopciuch jest grupa medialna tuPolska. Akcję wspierają partnerzy – firmy i organizacje ekologiczne:

Partnerami medialnymi akcji są:

Chcesz dołączyć do akcji? Zapraszamy do współpracy instytucje, firmy i media! Piszcie do nas na adres kontakt@karnykopciuch.pl

Oceń publikację: + 1 + 55 - 1 - 21

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (13):
 • ~kamyl 2020-02-24 17:13:14

  pewnie jakis konfident z króliczoka zadzwonił :)

 • ~ 2020-02-24 17:24:27

  Panie Kamyl ja bym Panu w salonie rozpalił ognisko z legalnego polskiego "ekologicznego" węgla, zobaczymy czy by Pan zmienił zdanie co do ilości potrzebnego w miarę czystego powietrza do oddychania.

  Straż miejska wypełnia swoje obowiązki i chwała im za to, a zgłaszający wykazał się prawidłową postawą społeczną i zareagował widząc nieprawidłowości. Szkoda, że mandat jest śmiesznie mały, co najmniej dodatkowe 0 na końcu by się przydało.

 • ~ 2020-02-24 17:28:27

  Recycling jest potrzebny, ale nie tak, że wszystko wrzucamy do pieca... Dobrze, że straż miejska wypełnia swoje obowiązki.

  76 35
 • ~Franciszka Tania 2020-02-24 17:41:18

  ciekawe że Straż Miejska nie ukarze pijaków pod dyskoteką na ul Wiejskiej.Wódka się leje strumieniami pod chmurką i jeszcze zostawiają butelki i swoje wymiociny.ńajweselej jest piatek sobota niedziela.

  86 17
 • ~Sebastian Ryszka 2020-02-24 18:15:24

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  15 7
 • ~waldus 2020-02-24 19:21:07

  dyc tapczan tak fajnie gore :-)

  45 16
 • ~orka 2020-02-24 21:19:25

  Brawo straż miejska oby więcej takich interwencji, mandat powinien być 5000zł a nie 500 może jeden z drugim by pomyślał jak się zabiera za trucie nas wszystkich, nie ma to jak zapach smrodu po zmroku jak zaczyna się spalanie byle czego, ludzie opamiętajcie się.

  38 20
 • ~exx 2020-02-24 22:33:12

  A co mają do powiedzenia ci którzy dają minusy. Bardzo chętnie poczytam dlaczego jesteście przeciw karaniu spalania smieci w piecach i przeciw mandatom 500-.
  Naprawdę jestem ciekaw waszej opini.

  41 20
 • ~ 2020-02-25 08:04:36

  Panie Exx, sprawa jest bardzo prosta. Istnieje bardzo duże grono osób, które uważa, że jak oni do swojego "kopciuszka" na którym jest naklejka "EKO" zaraz obok dmuchawy wrzucają ramę okienną, klepki starego parkietu czy kawałek meblościanki, to u nich to się w pełni spala i jest to ekologiczne bo jest mniej śmieci. Taki polski recycling jak to Pan Matmatmat napisał. Dlatego właśnie dyskusja o tym w jakich kotłach spalać węgiel w domach jednorodzinnych jest bezsensowna, bo odpowiedź jest jedna, w ŻADNYCH. Dopóki kocioł ma wystarczająco duży otwór, w który da się coś włożyć do komory spalania, dopóty będą tam trafiać jakieś resztki. Nawet setna klasa czy dziesiąty ecodesign nie pomoże na kombinatorów kotłownianych.

  Jedynie całkowity zakaz spalania węgla i paliw stałych w indywidualnych kotłowniach domów jednorodzinnych może przynieść wymierną poprawę jakości powietrza.

  23 21
 • ~mpsbartosz 2020-02-25 08:56:30

  jedyny minus jaki mógłbym tutaj dać to z powodu zbyt małego mandatu, powinni dopisać jedno 0 !!

  11 7
 • ~ 2020-02-25 09:56:34

  Panie Kowalski
  istnieją kierowcy, którzy swoimi pojazdami przekraczają dozwoloną prędkość i przekraczają inne przepisy drogowe, stwarzając wymiernie większe zagrożenie bezpieczeństwa na drogach, idąc Pana tokiem myślenia, jakoś nie oponuje Pan przeciwko likwidacji możliwości ich używania w przestrzeni publicznej
  "jedynie całkowity zakaz używania pojazdów mechanicznych może przynieść wymierną poprawę bezpieczeństwa na drogach"
  oczywiście jestem za piętnowaniem zachowań przedstawionych w artykule
  pięknie odwraca Pan kota ogonem, temat dotyczy spalania śmieci, a Pan znowu o swojej fobii węglowej

  17 7
 • ~ 2020-02-25 10:17:35

  Panie Ursus, po pierwsze to dobrze Pan trafił z porównaniem do motoryzacji. Tak jak w przypadku samochodów istnieją pewne stereotypy odnośnie marek, które krzywdzą część z ich posiadaczy, tak samo upieranie się przy węglu wpasowuje się w negatywny stereotyp nazywany przez niektórych "Węglowym Dziadem". Ja tutaj odnosiłem się do tego na co m.in. Pan Exx zwrócił uwagę, czyli na fakt spalania odpadów i osób, którym zdaje się zależy na utrzymaniu tej możliwości. Sądząc po komentarzach, to: Kamyl, Tania, Ryszka, Waldus i wszyscy minusujący pochwały dla SM nie widzą problemu w spalaniu odpadów. Dlatego jestem zdania, że dopóki będzie fizycznie możliwość włożenia odpadów do kotła CO dopóki ten proceder będzie istniał. Alternatywą są adekwatne kary, w przypadku kodeksu ruchu drogowego istnieje kara odebrania prawa jazdy, to idąc za ciosem Pana porównania odbierajmy pozwolenie na używanie kotła osobom spalającym odpady i mandat od 5000PLN w górę.

  Po drugie Panie Ursus, jest możliwe znaczne ograniczenie swojego uczestnictwa w ruchu drogowym tak, aby zmniejszyć ryzyko z nim związane. Jak Pan chce uniknąć kopcicieli i wszechobecnego smrodu? Ja wiem, Pan mi zaraz zaproponuje wyprowadzkę, ale to nie ja, a truciciele powinni się wyprowadzić oczyszczając w ten sposób oblicze tego miasta.

  8 12
 • ~Arteks 2020-02-25 12:16:53

  Bądźmy czujni i nie bagatelizujmy sytuacji w której wyczuwamy w powietrzu inny smród niż węglowy. Niech straż sprawdzi czy aby jakiś truciciel nie spala śmieci i odpadów. A jeśli się to potwierdzi - zapłaci karę i będzie miał wstyd przed strażnikami i sąsiadami.

  8 12

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy pojemniki na używaną odzież są potrzebne?
Oddanych głosów: 256