zamknij

Wiadomości

Karny Kopciuch. Kolejny uciążliwy „kopciuch” wymieniony!

2021-12-08, Autor: 

Karny Kopciuch i Fundacja 360! doprowadzili do kolejnego postępowania administracyjnego w sprawie kopcącego budynku. W efekcie, w jednym z domów przy ulicy Sławików w Rybniku właściciel wymienił stary piec i przeszedł na ogrzewaniem gazem.

Reklama

Jak już wielokrotnie Was informowaliśmy, organizatorzy akcji Karny Kopciuch wysyłają zgłaszanym kopciuchom z całej Polski wezwania do zaprzestania zanieczyszczania środowiska. Tłumaczą w nich jak bardzo smog wpływa na nasze zdrowie, informują gdzie i w jaki sposób można uzyskać dofinansowanie na wymianę źródła ciepła.

Wobec najbardziej opornych trucicieli, którzy są wielokrotnie zgłaszani przez swoich sąsiadów, podejmowane są bardziej radykalne środki. Na wniosek Karnego Kopciucha Fundacja 360! zwraca się do wójta, burmistrza lub prezydenta danego miejsca o wszczęcie postępowania administracyjnego (na podstawie art. 363 Prawo ochrony środowiska). Chodzi o to, by zbadać czy rzeczywiście dany kopciuch zatruwa najbliższą okolicę. Tak było na przykład w głośnej sprawie truciciela z Łazisk Rybnickich, któremu wójt gminy Godów nakazał do końca 2021 roku wymianę starego kotła.

Tak też było w przypadku jednego z budynku przy ulicy Sławików w Rybniku. Rybniczanie wielokrotnie zgłaszali tę nieruchomość, jako wyjątkowo uciążliwą dla otoczenia. Na wniosek Karnego Kopciucha i Fundacji 360! postępowanie administracyjne wszczął prezydent Rybnika.

Urzędnicy ustalili, że w budynku używany jest kocioł zasypowy z 2014 roku, a więc taki, który w myśl przepisów uchwały antysmogowej może być eksploatowany do końca 2023 roku. I teraz najważniejsze:

W trakcie postępowania powołany został m.in. biegły, który zbadał wydobywające się z komina budynku spaliny. Wyniki badań wykazały, że wskutek używania starego kotła, w całej najbliższej okolicy występują przekroczenia maksymalnych dopuszczalnych norm benzo(a)pirenu – opowiada Emila Nagalewski z Fundacji 360!

Okazało się również, że jedna z sąsiadujących z kopcącym budynkiem działek należy do Miasta Rybnika. W związku z tym, Miasto automatycznie stało się stroną w sprawie. Prezydent Rybnika musiał więc przekazać sprawę do dalszego rozpatrzenia innemu organowi. Samorządowe Kolegium Odwoławcze wyznaczyło do tego Burmistrza Miasta Radlina.

Burmistrz Radlina początkowo umorzył postępowanie. W decyzji z 27 kwietnia 2021 roku uznał, że choć biegły stwierdził negatywne oddziaływanie na środowisko, to nie może wydać nakazu wymiany kotła.

Umorzenia postępowania uznaliśmy za nieuzasadnione. W związku z tym zaskarżyliśmy tę decyzję do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. SKO oczywiście podzieliło nasze racje i burmistrz Radlina musiał ponownie zająć się sprawę – relacjonuje batalię z urzędnikami Zdzisław Kuczma z Fundacji 360!

Wkrótce problem rozwiązał się sam. A właściwie rozwiązał go sam właściciel budynku przy ulicy Sławików. Okazało się, że jednak ma możliwość ogrzewania domu gazem i zainstalował w kotłowni właśnie kocioł gazowy. 8 listopada 2021 roku burmistrz Radlina zakończył postępowanie administracyjne.

Cieszymy się z pomyślnego finału sprawy. To postępowanie pokazało dwie ważne sprawy. Po pierwsze, po raz kolejny widzimy czarno na białym, że używanie kotłów kopciuchów nie jest wcale neutralne dla najbliższego otoczenia, jak niektórzy próbują nam wmawiać. Po drugie, w Polsce są instrumenty prawne pozwalające chronić obywateli przed trującym powietrze, tylko trzeba chcieć je stosować – podsumowuje Wacław Wrana – koordynator akcji Karny Kopciuch.

--

Przypominamy, akcja społeczna Karny Kopciuch to akcja pomocy obywatelom zatruwanym przez swoich sąsiadów. Zgłoszenia kopcących budynków przyjmowane są poprzez formularz na stronie www.karnykopciuch.pl.

Organizatorem akcji Karny Kopciuch jest grupa medialna tuPolska. Akcję wspierają partnerzy – firmy, samorządy i organizacje społeczne:

Partnerami medialnymi akcji są:

Chcesz dołączyć do akcji? Napisz na adres [email protected]. Możesz też wesprzeć akcję Karny Kopciuch poprzez portal Zrzutka.pl: https://zrzutka.pl/hmzhpa

Oceń publikację: + 1 + 40 - 1 - 83

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (14):
  • ~Jedynie Prawdziwy Polak 2021-12-08
    15:29:18

    63 80

    Alleluja !
    Jeszcze 5 tysięcy twardogłowych i nie będzie trzeba z tego miasta emigrować ;-)

  • ~Janusz Lasota 2021-12-08
    15:45:53

    84 13

    Problem rozwiązał właściciel i brawa dla niego -pytanie czy i ile dostał dotacji od miasta ?

  • ~corona 2021-12-08
    15:57:14

    45 82

    Tam jest przedszkole dla dzieci, możecie sobie to wyobrazić że ludzie tam swoje dzieci oddawali?

  • ~extraliga_2 2021-12-08
    17:26:29

    Ja myślę, że właściciel po prostu wiedział, że musi wymienić piec do 2023 a zrobił to w 2021 roku. Miał prawo używać piec do 2023 i żadne alarmy smogowe nie zmusiłyby go do wcześniejszej wymiany.

  • ~l3l 2021-12-08
    17:34:19

    52 81

    Właściciel domu udawał ślepego bo nie widział co z komina mu leci? Mi osobiście było by wstyd z domu wyjść jak bym tak truł dzieci z przedszkola jak i samych sąsiadów. Jak by przynajmniej spróbował palić w tym piecu poprawnie to by może i doczekał do tego 2023. A tak dopiero jak się zaczeli mu dobierać do tyłka to poszedł po rozum do głowy. Kolejny dowód na to że jak się za pysk nie złapie to sam z siebie rzadko kto coś chce zmienić. Przykre to i zarazem przerażające. Z niecierpliwością czekam na nowy rok. W koncu z urzędu zaczną wylatywac najgorsze kopciuchy.

  • ~Longina b 2021-12-08
    17:40:27

    27 43

    Panie Januszu-Komu Pan bije brawa.Właściciel został do tego zmuszony po interwencjach mieszkańców bloków.Przecież Pan też tam mieszka.Po drugiej stronie Pana bloku już dawno domki jednorodzinne już dawno przeszły na ogrzewanie gazowe.Oczywiście interweniowali mieszkańcy bloku w którym Pan mieszka.Pozdrawiam Pana.

  • ~Janusz Lasota 2021-12-08
    19:39:08

    22 7

    Longin b -trudno się rozmawia z osobą anonimową . Ale i tak twierdzę że idzie ku dobremu życzę ,,czystego luftu ''

  • ~artefaks 2021-12-08
    20:45:24

    47 10

    @Jedynie Prawdziwy Polak. 80 letnie ,,ekologiczne "Borsigi ogrzewają kilkanaście tysięcy klitek w blokhauzach. Jak wygaszą to dopiero będzie lament

  • ~Arteks 2021-12-08
    21:09:35

    18 73

    Nie dziwcie się, że taki kopcący zaniedbany budynek między odnowionymi blokami wygląda jak slams. @artefaks - czy ty już nie będziesz mądrzejszy? Ludzie z bloków mają godność taką jak przeciętny Europejczyk - nie chcą paprać się w węglu i popiele. Jedyny lament jaki słyszymy na tym portalu od lat to od broniących smrodu, którzy ze skąpstwa lub głupoty bronią skansenu piecowego jakby to była jakaś wartość... A przecież piec w chałupie w XXI wieku to obciach.

  • ~ 2021-12-08
    23:45:21

    11 17

    Coś okropnego. Może właściciel dopiero jak zobaczył ten filmik zdał sobie sprawę jak to strasznie wygląda jak rozpala w piecu? Źle to wygląda a jak bardzo śmierdzi.

  • ~Maksymilian Popeć 2021-12-09
    08:54:11

    10 8

    Rok temu, obok mnie, co druga chałupa kopciła w najlepszym wypadku tak, a często kilka znacznie gorzej.
    BTW Ci którzy kopcą zazwyczaj ani nie widzą swojego dymu z komina anie też go nie czują... Niestety jest to bardzo podobne do kopcących diesli - smrodzą innym, a on w swoim najczęściej 1.9TDI ma dobre powietrze :(

  • ~hanys21219 2021-12-09
    09:12:04

    14 6

    Dlaczego miasto Rybnik nie jest w stanie zapewnić takich dotacji jak w sąsiednich miastach, gminach? Daleko nie trzeba szukać.
    Nie wspomnę już o innych sprawach takich jak brak gazu, kanalizacji na peryferiach miasta.
    Jeden jest plus mieszkania poza centrum...mniejsze stężenie PM10

  • ~Negro 2021-12-09
    10:21:13

    12 7

    Jest dokładnie odwrotnie, im dalej od centrum tym gorsze powietrze. Dzielnice Ligota, Boguszowice, Niedobczyce są bardziej zadymione niż centrum Rybnika. Nie mówiąc już o miejscowościach poza Rybnikiem jak Stanowice czy Przegędza, gdzie co drugi dom ma kopcicha z dmuchawą.

  • ~Arteks 2021-12-09
    10:43:59

    5 23

    @negro - oczywiście, że na śląskich wsiach czy w dzielnicach chałupowych smród jest większy niż w centrum czy na osiedlach. Musi tak być w miejscach gdzie zapyziałych chałup ogrzewanych piecami jest skumulowanych najwięcej. @hanys21219 - przecież miasto zapewnia dotacje, państwo zapewnia dotacje, Bank Ochrony Środowiska zapewnia niskooprocentowane kredyty, Unia Europejska pomaga - a i tak wielu zachowuje się jakby robili łaskę innym. A przecież smród z komina to nie jest jedyna uciążliwość. Taki styl życia wiąże się z brudem, pyleniem pieca, popiołami, zładowaniem węgla oraz w opinii wielu - dziadowaniem, biedą, patologią.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Wybieramy prezydenta Rybnika. Na kogo oddasz głos w wyborach?





Oddanych głosów: 4921