zamknij

Wiadomości

Karny Kopciuch: już 1000 zgłoszeń trucicieli!

2020-09-11, Autor: red

W ciągu ostatnich 9 miesięcy na skrzynkę mailową akcji społecznej Karny Kopciuch wpłynęło już 1000 zgłoszeń trucicieli z całej Polski.

Reklama

Karny Kopciuch. 1000 zgłoszeń w 9 miesięcy

Przypomnijmy, akcja społeczna Karny Kopciuch ruszyła z końcem listopada 2019 roku. W ramach akcji obywatele zatruwani przez swoich sąsiadów mogą zgłaszać przypadki kopcenia z komina poprzez formularz znajdujący się na stronie www.karnykopciuch.pl. Po otrzymaniu takiego zgłoszenia organizatorzy akcji za pośrednictwem kancelarii adwokackiej wysyłają trucicielowi wezwanie do zaprzestania zanieczyszczania środowiska.

- Co ważne, w przesyłanym piśmie tłumaczymy adresatowi dlaczego smog jest groźny dla naszego życia i zdrowia. Wskazujemy także, gdzie można uzyskać dofinansowanie na wymianę starego kotła „kopciucha” – mówi Wacław Wrana, koordynator akcji Karny Kopciuch.

Od momentu rozpoczęcia akcji, na skrzynkę mailową Karnego Kopciucha wpłynęło już 1000 zgłoszeń!

Nie tylko Rybnik na smogowej mapie Polski

Zgłoszenia trucicieli napływają nie tylko z takich miejsc jak Rybnik, Pszczyna czy Żywiec, gdzie jakość powietrza jest najgorsza.

Na liście miejscowości, gdzie obywatele borykają się z kopciuchami, są:

 • duże miasta, na przykład: Bydgoszcz, Gdynia, Gliwice, Katowice, Opole, Poznań, Toruń,, Warszawa czy Wrocław,
 • nieco mniejsze miasta, między innymi: Biłgoraj, Chrzanów, Kęty, Krasnystaw, Pruszków, Radomsko, Skarżysko-Kamienna, Suwałki czy Tomaszów Mazowiecki,
 • ale także małe miejscowości, jak choćby: Brzezinka Średzka (woj. dolnośląskie), Ćwiklice (śląskie), Gniechowice (dolnośląskie), Grudź (lubelskie), Kleosin (podlaskie), Kozłowo (warmińsko-mazurskie), Lututów (łódzkie), Mysiadło (mazowieckie), Ołpiny (małopolskie), Pruszcz (kujawsko-pomorskie), Rosnówko (woj. wielkpolskie), Siemianice (pomorskie) czy Węgry (woj. dolnośląskie).

Psycholog: ludzie coraz bardziej świadomi zagrożenia, więc reagują

Zdaniem psycholog - Marioli Kujańskiej, są co najmniej 2 powody tak dużej liczby zgłoszeń trucicieli.

- Po pierwsze, obywatele są coraz bardziej świadomi jaki wpływ na jakość powietrza ma używanie kotłów starego typu i emisja szkodliwych zanieczyszczeń. Nie ma więc już społecznej akceptacji tego, by jeden „kopciuch” zatruwał całą okolicę. Tym bardziej że coraz więcej osób korzysta już z ekologicznych źródeł ciepła. Po drugie, ludzie najzwyczajniej w świecie martwią się o życie i zdrowie swoje oraz najbliższych. Dziś już wiadomo, że wdychanie smogu powoduje alergie, choroby układu krążenia i nowotwory. Świadomi obywatele odruchowo bronią się przed tym – ocenia psycholog.

Przypominamy, jeśli czujecie się zatruwani przez swoich sąsiadów możecie wysłać anonimowe zgłoszenie poprzez formularz na stronie www.karnykopciuch.pl.

Organizatorem akcji Karny Kopciuch jest grupa medialna tuPolska. Akcję wspierają partnerzy – firmy i organizacje ekologiczne:

Partnerami medialnymi akcji są:

Chcesz dołączyć do akcji? Zapraszamy do współpracy instytucje, firmy i media! Piszcie do nas na adres kontakt@karnykopciuch.pl

Oceń publikację: + 1 + 40 - 1 - 81

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (28):
 • ~ 2020-09-11 12:17:21

  ale czasów doczekaliśmy sąsiad szczuje na sąsiada medialna spirala nienawiści się nakręca

 • ~bartinne1 2020-09-11 12:18:28

  Bzdura !Karny Kopciuch jak Karny K...s , przykleisz, oznaczysz a właściciel nic z tego sobie nie zrobi ! Trzeba działać, dotacje, dotacje i jeszcze raz dotacje - tak jak gminy wokół Rybnika mają ! Rządowe dotacje to mało a czas oczekiwania często pół roku na zwrot.

  88 25
 • ~exx 2020-09-11 12:27:48

  ~kocanka123
  A jak sobie wyobrażasz postawę sąsiada który notorycznie jest truty czarnym dymem? Już nie wspomnę o takich co cały rok walą do pieca. Ani okna otworzyć, ani prania wywiesić ani grilla zrobić. A on ma się przeprowadzić czy zacząć działać? Niestety tępota ludzka jak widać nie zna granic.

  98 53
 • ~gadzeto 2020-09-11 12:31:22

  I bardzo dobrze. Stać Cię na dom, samochód itd, to i stać Cię na wymianę pieca. Bądź odpowiedzialny za swój dom . Węgiel po 2 tys za tone . A górnicy sobie zarobią

  70 77
 • ~ 2020-09-11 12:47:08

  A wystarczyłby społeczny projekt legislacyjny i ogólnokrajowa akcja medialna o solidne opodatkowanie odbiorców indywidualnych plus odebranie deputatu węglowego górnikom lub ogólnie dla posiadaczy pieców (bez względu na klasę) . Jak koszt opalania wzrośnie o 100% to odbiorcy zaczną szukać alternatywnych źródeł albo wezmą kredyt na ocieplenie domu i zaczną palić bardziej racjonalnie.

  50 53
 • ~ 2020-09-11 12:58:05

  Widzę, że moje zdjęcia nawet na czołówkę się łapią, bardzo dobrze.

  Gadzeto dokładnie tak, dlaczego w tym kraju postuluje podejście, że państwo/rząd/samorząd ma sfinansować życie obywatela. Skąd niby te dotacje się biorą, z równoległego świata, jak to tu sugerowano w komentarzach? Otóż nie one biorą się z naszych podatków, ewentualnie z kredytów, które nasze dzieci będą spłacać. Dlatego jeżeli się coś posiada, w tym wypadku dom, należy go użytkować w sposób nie uciążliwy dla sąsiadów. Samochody co roku muszą przejść kontrolę techniczną, która teoretycznie ma zapewnić że po drogach poruszają się tylko sprawne pojazdy. Dlaczego w takim razie trucie, smrodzenie, kopcenie i inne antyspołeczne zachowania uprawiane przez lokalnych palaczy mają być akceptowane ?

  Robena5 zgadza się, wystarczyłoby, żeby węgiel podrożał o ok 50% a już nie opłacałoby się nim kopcić w porównaniu do gazu. Celowo piszę kopcić, bo takie spalanie jak na zdjęciach to czyste marnotrawstwo opału gdzie w najlepszym wypadku 20% jest zamieniane na energię cieplną. Tak jak tu już pisałem, zwykły zasypowy kopciuch w najlepszym wypadku ma realną sprawność na poziomie 50%, dobre podajnikowce realnie osiągają 75%. Przy gazie spokojnie możemy liczyć ponad 90%.

  46 40
 • ~ 2020-09-11 13:01:46

  Kocanka123:

  Ale czasów doczekaliśmy, sąsiad truje sąsiada.

  50 33
 • ~ 2020-09-11 13:10:09

  Śmieszna ta akcja.... A jedni się tu nakręcają.... 98% domów kopci, może z 2% nie kopci... Ale będą to nowe niedawno oddane do użytku.

  28 25
 • ~Fischer 2020-09-11 13:31:24

  Mam dom od 20 lat. Wybudowany systemem gospodarczym. Ocieplony 5 zim temu, (zim, nie lat :)). Nie załapałem się na żadne dotacje, bo od początku mam ogrzewanie gazowe. Dlaczego między innymi z moich podatków mają być wypłacane dotacje "terrorystom" zatruwającym sąsiadów? Czuję się jak frajer. Był pomysł aby obniżyć podatki od nieruchomości dla tych bardziej ekologicznych. Niestety nie skorzystam, bo jedno z pomieszczeń jest związane z prowadzeniem działalności. Faktycznie chodzi tylko o adres rejestrowy i miejsce przechowywania dokumentów. A może by tak odwrócić sytuację i tym bardziej świadomym i empatycznym wypłacać premię ekologiczną za to, co już zrobili bez dopingu w postaci nakazów wymiany źródeł ciepła. Zostawiam ten wpis. Komentarzy nie będzie. Nie odpowiem na zaczepki polegające na zaglądaniu w portfel i wytykaniu "bogactwa". Mój pomysł na życie jest taki: jak mnie nie stać - nie kupuję. Jak potrzebuję, to zapracuję. Jak ktoś chce swoje życie kierować na rajskie wyspy zwane dotacjami to jego rzecz. Nie rozumiem tylko głosów narzekania beneficjentów, że trzeba spełniać jakieś wymagania, przedstawić projekt lub inną dokumentację lub - o zgrozo - czekać w kolejce wcześnie rano przed UM. Udanego weekendu. Jeszcze ciepło ale sąsiedzi już wyczuwają jesień. Ja dzięki nim również. Byle do wiosny!

  67 24
 • ~AGT 2020-09-11 14:16:53

  Dostałem taki liścik karnego kopciucha piec mam 5 lat i to nie kopciuch bo z firmy z czerwonym logiem, palę od góry, ktoś zrobił fotkę jak się akurat rozpalało i trochę było dymu. Podszedłem do um do wydziału ekologii i oni wyśmiali to i powiedzieli że mam się nie stresować bo jakby nawet coś z tego było to i tak po terminie wymiany pieca więc za 2 lata i jak będę miał już wymienione to sprawa będzie umorzona. Dodam że była 2 razy SM sporządziła protokół i również powiedzieli że na tej podstawie nic mi nie zrobią. Więc takie straszenie chyba nic nie da na stronie Rybnika bo znam dużo osób które się z tego śmieją. Może jak wprowadzą inwentaryzacje ogrzewania wtedy się tych kopciuchow miasto pozbędzie. Nie mówię o normalnych piecach z normami nawet z tymi z 2002 roku.

  39 19
 • ~ 2020-09-11 14:40:04

  @piotr.kowalski,
  ale samochód ma przejść przegląd a nie spełniać kolejne normy emisji spalin. Czyli jeśli kupisz auto homologowane na konkretną normę (np. Euro1) to ma ją spełniać do końca swych dni poruszania się po drogach publicznych (w Polsce). Nie musi ono spełniać kolejnych norm.
  Nawet norma zadymienia zgodnie z rozporzadzeniem ma informację, że wynosi 1,5 lub 3 o ile dla danego modelu producent nie określił inaczej, dlatego że na taką wartość otrzymał homologację.

  Inaczej jest z kotłami gdzie od ich właścicieli chce się wymagać spełniania coraz to bardziej restrykcyjnych norm emisji zanieczyszczeń.
  To nie wina ich użytkowników że Państwo polskie wiele lat temu pozwalało (oraz dotowało!!!) ich zakup twierdząc że są ekologiczne. To nie wina użytkowników, że Państwo dopuszczało taką sprzedaż bez homologacji oraz bez jednolitej metodologii określania emisji zanieczyszczeń.
  Teraz wszystkiego winny jest użytkownik, który kupił kocioł w pełni legalnie. A takie podejście mi się bardzo nie podoba. Tak samo jak to że jak ktoś spali gumowca w kotle to jest przestępcą a jak płonie składowisko opon to w sumie nie ma zagrożenia tylko zamknijcie okna.

  To tak jakby namawiać ludzi na zakup aut elektrycznych, a za 2 lata powiedzieć że są zabronione bo nie są jednak ekologiczne a niech sie właściciela martwią jak kupią inne.

  Zgoda, powinniśmy odchodzić od węgla w domach jednorodzinych. I powinniśmi to robić już od lat poprzez brak możliwości instalowania kotłów/piecy/podgrzewaczy zasilanych węglem w nowo budowanych budynkach (co jest dla mnie dziwne że nikt tego wcześniej nie wprowadził, dziisja byłaby bardzo ładna ewolucja ogrzewania).

  Jednie czego nie rozumiem to czepiania się spalania drewna (patrz województwo bodajże mazowieckie które każe kupić kominki zgodne z ekoprojektem a teraz zabrania ich używania jesli zanieczyszczenie powietrza wynosi powyżej pewnej wartosci).

  32 5
 • ~jolaw2 2020-09-11 14:51:08

  już kopcą..masakra jeszcze lato a tu już mamy co mamy ,węgiel z deputatów można hajcować cały rok

  36 29
 • ~ 2020-09-11 16:04:50

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  7 5
 • ~Łukasz Biegiesz 2020-09-11 16:13:06

  Ludzie jakich trucicieli? Truciciel to jest państwo polskie a nie ci biedni ludzie. Kup węgiel z Rydułtów czy Marcela i spał go w czym innym niż kopciuch to ci postawię tira piwa. Skoro ktoś sprzedaje takie paliwo ludziom to nie ma co oczekiwać że się skończy syf. Najpierw trzeba z rynku wycofać węgiel który nie nadaje się do palenia a dopiero potem oczekiwać że ludzie będą mogli coś zmienić w swoich kotłowniach. Tylko tego procederu jakoś nikt nie szkaluje. Ani pan Kuczera, ani pan Kuczma ani Pan Guła. Bo o tym nikt nie wie to po co wyciągać "takie szczegóły" na wierzch prawda?

  40 8
 • ~ 2020-09-11 16:49:16

  Naklejki nic nie dadza, smrodziarzom powinno sie wybijac okna i zatykac kominy. Niech sie inhaluja wlasnym smrodem

  23 40
 • ~ 2020-09-11 16:50:34

  Kocanka, co ty fanzolisz, jakie sasiad na sasiada? Sasiad na chama, ktory go truje. Mam siedziec cicho, bo tobie sie podoba smrodzic i truc mnie?

  33 21
 • ~ 2020-09-11 16:53:43

  AGT na pewno jakby "troche dymu" bylo to nikt by nie mial pretensji. Smrodzisz i trujesz, nie dziwne, ze sasiedzi maja tego dosc. Noe wstyd ci?

  25 17
 • ~ 2020-09-11 16:55:20

  Lukasz Biegiesz- masz racje, ci ludzie sa biedni, ale umyslowo. Na mojej ulicy smrodzi 90%domow, z czego biedne osoby mieszkaja moze w dwoch. Reszta to cwaniaki, prymitywy, gornicy

  28 26
 • ~AGT 2020-09-11 17:23:39

  Do Łukasz Biegniesz :) ja kupuję z Marcela co roku i do kolegi co się nie podpisał trochę dymu jest na początku i potem lekki szary. Wracając do Łukasza B kiedy stawiasz mogę nawet z Tobą wypić:) a co do naklejek to pan radca prawny możecie iść po poradę stwierdził że można wytoczyć proces o zniesławienie. To tak jakby na branie gdzie mieszka murzyn nakleić czarna nalepkę trochę chyba nie w temat. Jak ktoś wygra to może sobie sfinansuje nowy źródło ciepła. Nie chcę mi się już pisać ale jeszcze jeden temat czas pandemii i dzwoniąc do Katowic pani powiedziała proszę się wstrzymać i zadzwonić jak się uspokoi i jak tu się starać o dofinansowanie. Pozdrawiam :) aha dodatkowe pozdro dla osób co dały plusa. Jak ktoś się boi niech zadzwoni do um.

  20 9
 • ~ 2020-09-11 17:34:45

  ~
  nie próbuj się oszukiwać kapowanie to kapowanie i tyle w temacie(zostałeś kapusiem)
  a od kopciuchów są odpowiednie służby które się tym zajmują

  21 26
 • ~tf2 2020-09-11 17:48:00

  Niestety, ale jak likwidować węgiel w kotłach, to we wszystkich.
  Mam na myśli elektrociepłownie z wielkimi kopciuchami. Nie widzę powodu żeby zakaz spalania węgla czy koksu ich nie obejmował.
  Niech zmienią paleniska na gazowe lub olejowe, przecież mamy XXI wiek.

  23 11
 • ~Maksymilian Popeć 2020-09-11 18:51:37

  U mnie wczoraj było już 1000% normy, powyżej 300µg/m³ PM2.5

  8 6
 • ~czlowiek_w_masce 2020-09-11 21:15:30

  A kiedy karny kutas dla kościelnych dzwonników? Gdyby zrobić mapę to nie znajdziemy na niej białych plam.

  9 15
 • ~Ja_2 2020-09-11 22:51:33

  Kocanka - żal mi takich ludzi jak Ty. Epoka kamienia już dawno się skończyła, tylko że ty tego niestety nie zauważyłaś... Żal mi Ciebie, Twojej rodziny, czy sąsiadów. Trujesz, płacisz, zdrowie swoje oraz innych tracisz. TO CO TY NAZYWASZ BRONIĄC SMRODU I TRUCIZNY KAPOWANIEM, TO JEST ZWYKŁA POSTAWA OBYWATELSKA. To dokładnie to samo, co telefon o pijanym kierowcy, który może kogoś zabić. To, że siebie to innych nie musi interesować, ale niestety TY, smrodząc wokół, nie zabijasz, choć wolniej, tylko siebie, ale PRZEDE WSZYSTKIM INNYCH!!! Dzisiaj dokładam jeszcze jedną kategorię POSTAWY OBYWATELSKIEJ. Jeśli przede mną jedzie stary śmierdzący/ kopcący i trujący mnie i moją rodzinę diesel, dzwonię na 112 i tyle w temacie. Ktoś ma innych w d... e, to dlaczego Ja mam go szanować. CHAMSTWO I PROSTACTWO. Egon z R

  16 15
 • ~ 2020-09-12 09:29:50

  Wczoraj na Tkoczow: wypasiony dom, ogrod, samochody...a z komina czarny dym. Mam zdjecie. "Biedni" ludzie- to prawda, ze intelektualnie ograniczeni, ale dlaczego normalni maja cierpieć przez nich

  14 5
 • ~norton 2020-09-12 12:46:14

  A jest zdjęcie rybnickiego sanepidu?

  8 0
 • ~Sirmario Niewiem 2020-09-12 23:07:31

  Świetnie w 9 m-c 1000 zgłoszeń, czyli 30 na 1 m-c na sąsiada... Daje Nam to 270 zgłoszeń na 9 m-c xD Wychodzi na to, że trucicieli jest 4, może 5 :D
  Aczkolwiek z tego co mi wiadomo, gdzieniegdzie w chałupie pali się cały rok do podgrzania wody do kąpieli czy do zmywania naczyń...
  Według Was to człowiek w prywatnej chałupie palący węglem ma zarosnąć brudem i karaluchy mają panoszyć się po chałupie, bo Wam pseudo=ekolodzy przeszkadza dym, który jest z wypalania się "liści paproci" ? Czegoś chyba nie rozumiem, Wasi dziadowie, ojcowie palili czym się dało aby Wam w cztery litery ciepło było i nie przeszkadzało, ale gdy do króliczoków wleźliście, wynajem albo własnościowe 4 kąty, nagle Wam przeszkadza? Troszkę jesteście nie sprawiedliwi... Rozumiem, chorujecie teraz na choroby układu oddechowego , wszelakie infekcję oraz astmy lecz proponuje wytoczyć proces własnym rodzicom, bo to oni Was zatruli (chyba, że jesteś gorol i całe życie spędziłeś w króliczoku), a teraz to po prostu wychodzi...
  Na śląsku "gorolom" dziękujemy i zapraszamy do Warszawy do Waszego Prezesa xD

  11 8
 • ~kondziu90 2020-09-14 08:50:03

  Przeżywacie to jak mrówka okres, jest określony czas na wymianę pieca, więc koniec końców i tak wszyscy je wymienią, więc po co te jałowe dyskusje?

  4 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Miasto Rybnik powinno budować mieszkania komunalne?

Oddanych głosów: 1103