zamknij

Wiadomości

Kandydat na senatora chce ratować UŚ w Rybniku

2013-04-18, Autor: Dominika Kuśka
Kandydat na senatora - Piotr Masłowski, po tym jak usłyszał, że Ośrodek Dydaktyczny Uniwersytetu Śląskiego w Rybniku może zostać zlikwidowany, postanowił powalczyć o jego utrzymanie. Do walki o UŚ Masłowski zaprasza swoich kontrkandydatów, gdyż jak zapewnia ta inicjatywa jest niezależna od wyborów.

Reklama

Przypomnijmy, w minionym tygodniu pisaliśmy o tym, że Ośrodek Dydaktyczny Uniwersytetu Śląskiego w Rybniku prawdopodobnie zostanie zlikwidowany. – Senat UŚ nie podjął jeszcze uchwały w sprawie rybnickiego Ośrodka, a od niej zależy jego przyszłość. Od dawna są rozważane różne możliwości m.in. zwiększenie dotacji dla Ośrodka, stworzenie wydziału, nowych studiów podyplomowych, a nawet likwidacja Ośrodka – tłumaczył Jacek Szymik-Kozaczko, rzecznik prasowy Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

>> Likwidacja UŚ w Rybniku przesądzona?Ta wiadomość zszokowała nie tylko studentów, ale także jednego z kandydatów na senatora. Piotr Masłowski, niezależnie od wyborów, postanowił zawalczyć o utrzymanie Ośrodka Dydaktycznego UŚ w Rybniku. – Przygotowałem apel do władz samorządowych, pod którym od wczoraj zbieramy podpisy. Mieszkańcy będą mogli się podpisywać przez najbliższy miesiąc – mówi Piotr Masłowski, bezpartyjny kandydat na senatora.

Piotr Masłowski apeluje do władz samorządowych o zaangażowanie i silniejsze wsparcie Ośrodka Dydaktycznego UŚ w Rybniku. – Likwidacja ośrodka UŚ w Rybniku byłaby wielką stratą nie tylko dla Rybnika, ale także dla gmin powiatów rybnickiego, wodzisławskiego, a nawet mikołowskiego. Ewentualne wycofanie się Uniwersytetu Śląskiego byłoby dużą stratą dla wszystkich. I to nie tylko stratą wizerunkową, ale także stratą wiążącą się z odpływem naszej młodzieży poza okolice Rybnika – tłumaczy Masłowski.

Rozwiązanie trudnej sytuacji rybnickiego Ośrodka kandydat na senatora widzi w pomocy finansowej władz samorządowych z naszego regionu. – Miasto Rybnik w tym roku przeznaczyło na Ośrodek 242 tys. złotych, jednak by zapewnić placówce stabilizację, potrzebne jest jeszcze pół miliona złotych rocznie. Lokalne samorządy mogłyby pomóc Ośrodkowi – apeluje Masłowski.

Kolejną propozycję, jaką zaprezentował obecny dyrektor CRiS-u jest stworzenie bazy mieszkaniowej dla pracowników naukowych. Jak twierdzi Piotr Masłowski, bez takiego zaplecza nie powstanie prawdziwy ośrodek akademicki.

Kandydat na senatora przekonuje, że akcja ratowania OD UŚ w Rybniku jest niezależna od obecnie trwającej kampanii wyborczej i będzie trwała dłużej niż tylko do dnia wyborów. – Władze rybnickiej uczelni wiedzą o mojej inicjatywie. Do walki o ośrodek UŚ chciałbym również zaprosić pozostałych kandydatów, by teraz i po kampanii wsparli działania na rzecz dobrej przyszłości młodych ludzi – zachęca Piotr Masłowski.
Oceń publikację: + 1 + 9 - 1 - 7

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (26):
 • ~agnes_80 2013-04-18
  10:15:52

  0 0

  No cóż w wyborach do Senatu Pan Piotr nie ma szans i sam o tym wie. Ale już w następnych wyborach samorządowych - a te są ponoć Jego celem - kto wie? Teraz czas na kobietę z charakterem!

 • ~grzesnick 2013-04-18
  10:58:22

  0 0

  Inicjatywa godna pochwalenia. Kampania to dobry czas na nagłośnienie tej kwestii. A co do szans, to myślę że jedyna kobieta w tym gronie nie ma ich tym bardziej. Po tych początkowych wpadkach ze zbieraniem podpisów, małej widoczności w kampanii itd Może za rok.. Niestety faworytem jest Piecha, który za rok ucieknie do europarlamentu. Za rok będziemy mieli senacką powtórkę.

 • ~qwerty 2013-04-18
  11:08:24

  0 0

  Niestety to ejst nei do uratowania. SZansa, jaka byla budowa Kampusu w naszym meiscie zostala zmarnowana pzrez prostakow typu Fudali. Za budowa Kampusu nie poszedl "push" ze strony wladz, zeby Rybnik stal sie miastem atrakcyjnym dla absolwentow wyzszych uczelni. Od dawna o tym pisze. AEiI PolSl zlikwidowal wszystkie swoje kierunki w Rybniku oprocz Informatyki. Jak dalej bedzie tak, ze w 1 naborze zaplenia chetnymi ledwie 50% dostepnych miejsc, to i Inormatyce wroze los Automatyki i Elektroniki. A buraki typu Fudali czy Arturek Arteks tego nie widza. Tak to jest jak sie nigdy nie studiowalo w porzadnym osrodku akademickim i nie ma sie pojecia jak bardzo prezne i rozwijajace sie uczelnie wplywaja pozytywnie na zycie miasta. Pozostaniemy juz na zawsze miastem marketow. Czas, w ktorym byla ogromna szansa na wybicie sie w gore dzieki wstapieniu Polski do UE, w Rybniku zostal zaprzepaszczony dzieki takiemu a nie innemu podejsciu doswiadczonych samorzadowcow bez porzadnego wyksztalcenia.

 • ~werkk 2013-04-18
  11:33:50

  0 0

  Środowiska akademickie na całym świecie praktycznie od zawsze starają się kultywować pewne określone tradycje. Przodują w tym przede wszystkim uczelnie brytyjskie i amerykańskie, które starają się w ten sposób podkreślić w swój prestiż i wiekowość. I co tu dużo mówić… to naprawdę działa.
  W Polsce takie tradycje maja uczelnie w Krakowie, Poznaniu, Warszawie, Wrocławiu, Lublinie, Cieszynie, Toruniu. Rybnik takich tradycji nie ma, wiec trudno będzie ściągnąć wykładowców z odpowiednimi tytułami, a tylko wtedy uczelnia możne być instytutem samodzielnym.

 • ~darecki1234 2013-04-18
  11:44:32

  0 0

  Zobaczymy, jak będzie walczył po 21 kwietnia. Wszystko to jest zaplanowana akcja wyborcza na wybory samorzadowe: jesli coś w tej sprawie wskóra, przynajmniej bedzie sie mialł czym pochwalić. Jak narazie nie ma czym.

 • ~Arteks 2013-04-18
  11:59:44

  0 0

  Masłowski tak naprawdę w tej sprawie nie wiele może ale poseł Krząkała z PO mógłby gdyby chciał bo przecież w Polsce szkolnictwo wyższe ma nawet swojego ministra i państwo w pełni jest za nie odpowiedzialne, a ten poseł reprezentuje tę samą partię co rząd. Nie możemy mieć pretensji że UŚ odczuwa szczególnie boleśnie niż demograficzny. Z drugiej strony nie ma co ukrywać że najwięcej bezrobotnych absolwentów wywodzi się właśnie po kierunkach jakie proponuje UŚ... @werkk - ile według ciebie powinien trwać okres takiej tradycji?

 • ~Ludwiczek XIV 2013-04-18
  12:18:26

  0 0

  Panowie! to, że uczelnia ma być zamknięta to nie jakieś knowania polityczne tylko ekonomia, nie ma wystarczającej liczby chętnych na studiowanie w Rybniku to ją zamykają. Dlaczego by ją ratować i pompować dalej kase w nieopłacalny interes? Sam ukończyłem UŚ rybnik na 2 kierunkach i już w 2005r. widziałem pustki. Ogromne koszta utrzymana zabudowań, pracowników, rachunki. Jeżeli nie ma wystarczającej ilości słuchaczy to po jakiego czorta mi UŚ w Rybniku. Młodzi z tego co widać na PKP wyjeżdżają do Katowic, Opola I Wrocławia by studiować. Pozdrawiam

 • ~adam1977 2013-04-18
  12:19:01

  0 0

  Pani Kohut swój charakter pokazała podczas zbierania podpisów...ciekawy który uczeń zrobil tego kwejka: http://kwejk.pl/obrazek/1752399/kampania-wyborcza-w-rybniku-kwejka-warta.html

 • ~qwerty 2013-04-18
  12:51:01

  0 0

  Jest dokladnie jak pisze Ludwiczek XIV. Arturku - dupczysz fleki. Nikt nie bedzie dokaldal setek milionow tylko dlatego, ze Fudali zmarnwoal szanse,ktora dostal w momencie otwarcia Kamousu i NIE PODEJMOWAL ZADNYCH DZIALAN KTORE SPRAWILYBY, ZE RYBNIK BYLBY ATRAKCYJNY DLA ABSOLWENTOW WYZSZYCH UCZELNI. Fudali sam kiedys powiedzial, ze rybnik dla studentow ma byc tyko przystankiem i ze on nie oczekuje, ze oni tutaj zostna. Wiec skoro tu nie ma dla nich pracy (bo to jest PODSTAWOWY argument w wyborze miejsca studiowania), wiec ludzie tu nie studiuja. Pisze o tym od conajmniej 5 lat (jak nie dluzej) i teraz wszystko co dotad napisalem sie sprawdza. AEiI PolSL zlikwidowalo 2/3 kierunkow, UŚ sie calkowicie zamyka. Wszystko zasluga FUADLEGO, KTORY ZAMIAST STAWIAC NA ROZWOJ MIASTA, STAWIAL NA BUDOWE MARKETOW, BO TO BYLO NAJLATWIEJSZE I NIE WYMAGALO ANI WYSILKU ANI ZDOLNOSCI, ZNAJOMOSCI JEZYKOW ITD.

 • ~werkk 2013-04-18
  13:56:55

  0 0

  qwerty władzy było to potrzebne żeby podnieś swój prestiż nikogo nie interesowało jakie będą kierunki, otworzono takie jakich profesorów udało się ściągnąć. Ważne że Rybnik ma uniwersytet, obecnie mamy niż demograficzny wiec nie ma chętnych do nauki, Ci co poważnie myślą o swojej przyszłości wybierają Gliwice, Wrocław Opole. I jest tak jak napisałeś wtedy nikt się nie przejmował jakie kierunki będą bo byli studenci a wtedy należało otworzyć takie kierunki żeby dziś przyjeżdżali do Rybnika. Arteks pytasz ile lat na pewno więcej niż w Rybniku kto Ci zacznie studiować jak nie ma pewności że zanim skończy to zdąża zlikwidować jego kierunek.

 • ~qwerty 2013-04-18
  14:44:19

  0 0

  werkk: po pierwsze zaimek "ci" piszemy mala litera, a po drugie nie chodzi o to jakie kierunki sie otwieralo, bo na to mniejszy wplyw maja wladze maista. Oczywiscie moga probowac jakos planowac wraz z wladzami uczelni co moze byc potrzebne, a co nie. Ale dzialania wladz Rybnika skierowaly rozwoj naszego miasta w strone handlu detalicznego. Fudali nie sciagnal do miasta ZADNEJ firmy, ktora potrzebowalaby ludzi z wyzszym wyksztalceniem, za to sciagnal niezliczona ilosc Biedronek, Lidli i sklepikow w galeriach. A ci pracodawcy nie potrzebuja ludzi z wyzszym wyksztalceniem - wierz mi. Chodzi o to, ze po prostu WLADZE MIASTA NIE ZROBILY NIC ABY RYBNIK STAL SIE ATRAKCYJNY DLA ABSOLWENTOW WYZSZYCH STUDIOW. Ani gospodarczo, ani kulturalnie, ani w zaden inny sposob. Oczywiscie bylow sparcie dla budowy Kampusu, bo w cieple informacji o nim mozna sie bylo politycznie ogrzac (tak samo jak w cieple bijacym od informacji o otwarciu strefy ekonomicznej, gdzie Fudali obiecywal "setki miejsc pracy"). Ale to wszystko. NIE BYLO ZADNYCH INNYCH DZIALAN MAJACYCH NA CELU ZACHECENIE LUDZI Z WYZSZYM WYKSZTALCENIEM DO POZOSTAWANIA W RYBNIKU.

 • ~qwerty 2013-04-18
  14:46:05

  0 0

  Sam Fudali mowil, ze Rybnik ma byc dla studentow tyko przystankiem w ich zyciu. Niestety studenci odpowiedzieli na to w taki sposob, ze po prostu Rybnik w ogole omijaja. Po co mlodemu czlowiekowi przystanek w Rybniku, skoro moze miec o wiele lepszy przystanek we Wroclawiu, Katowicach czy Gliwicach. W miastach, w ktorych juz podczas studiow moze rozgladac sie za stazami, praktykami, praca. W Rybniku tego nie ma, a Fudali nawet nie widzi koniecznosci, zeby to bylo.

 • ~Arteks 2013-04-18
  14:47:48

  0 0

  @qwerty - jak zywkle gadasz od rzeczy. Od kiedy to władze miasta mają zajmować się czymś takim jak kierunki studiów? To Fudali miał zająć miejsce dziekanów i rektora UŚ? Poza tym jakoś nigdy nasz kampus nie narzekał na brak studentów więc pomysł był bardzo dobry, a kampus to było wręcz coś nowatorskiego na skalę ogólnopolską :) Obojętnie czy ktoś skończy filozofię, polonistykę, politologię czy socjologię w Rybniku, Lublinie czy Poznaniu - szanse na uzyskanie pracy po tych kierunków są bliskie zeru... Jest takie określenie - pokolenie lemingów to ci którzy zostali przez władze państwa w pewien sposób oszukane. Przez władze państwa, a nie władze samorządowe. Obwinianie prezydenta miasta, że ośrodek UŚ ma być zamknięte ma tyle samo z rzeczywistością co tezy Macierewicza o zamachu w Smoleńsku. @werkk - sprawdź proszę jak długo sięgają tradycje akademickie Gliwic i Rybnika skoro już wspomniałeś o Gliwicach. Będziesz zdziwiony że różnica w powołaniu PŚl, a ośrodka w Rybnika to tak naprawdę niewielki kawałek czasu. Gliwice miały to szczęście że powstała tam duża uczelnia, a nie jeden ośrodek czy wydział. Ale precedens jest. W Rybniku studiować można było już w 1961 roku a nie w momencie powołania kampusu.

 • ~Arteks 2013-04-18
  14:55:01

  0 0

  @qwerty - jak to w Rybniku nie ma stażów? Sprawdź sobie maminsynku w rybnickiej elektrowni, kopalniach, biurach projektowych czy urzędach ilu jest stażystów!!! Właśnie ze stażami w Rybniku nie ma żadnego problemu. Słyszałeś, aby na tym forum jakiś student żalił się że nie załapał się na jakiś staż? Ciągle słyszę o jakichś projektach jakie realizują studenci ośrodka PŚl z różnymi samorządami. Niedawno moja siostrzenica kończyła PŚL. Bez problemu dostała się na staż do kopalni, a teraz pracuje w firmie produkcyjnej w dziale kontroli produkcji. Nie miała żadnych znajomości i nigdy nie gderała na tym forum jak to jest źle.

 • ~jedrek_1_1 2013-04-18
  15:11:50

  0 0

  darecki - Masłowski zajmował się tematem już rok temu, także ten to chociaż próbuje http://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,slawistyka-szansa-dla-rybnickiego-us-,wia5-3266-17947.html

 • ~ 2013-04-18
  15:53:01

  0 0

  Zapewniam Was drodzy internauci że po 21 kwietnia Wszyscy zostaniecie wydymani ,a kandydata w/w żaden szum wokół siebie nie uratuje, już dawno miał wylecieć z roboty za brak wyników.co się odwlecze to nie uciecze....

 • ~qwerty 2013-04-18
  15:59:11

  0 0

  Moze i sa, ale w przeliczeniu ilsoc stazy i praktyk na jednego studenta z Rybnikiem wygrywa kazdy wiekszy osrodek akademicki, wiec studenci wybieraja inne miasta. O zmarnowanej przez Fudalego szansie, jaka dal nam kampus pisalem juz w sierpniu 2010 roku (http://www.rybnik.com.pl/forum/viewtopic.php?f=11&t=2196&p=28042&hilit=kampus#p28042). Wtedy oczywiscie rzygales na mnie swoimi wypocinami, probujac zakrzyczec te stwierdzenia, teraz okazuje sie, ze juz wtedy dalo sie to przewidziec (co z reszta ja uczynilem).

 • ~ika-mind 2013-04-18
  16:18:00

  0 0

  @jedrek_1_1 - co najśmieszniejsze pierwsza szczątkowa decyzja o planowanym zamknięciu OD UŚ w Rybniku zapadła w czerwcu ubiegłego roku... władze uczelni nie raczyły poinformować o tym żadnego ze studentów. Mało tego - przyglądały się z boku usilnym staraniom nowej Pani Dyrektor która próbowała ożywić Rybnicki UŚ

 • ~ludziepsy 2013-04-18
  18:38:25

  0 0

  Wszystko było wiadome od dawna. Skoro tak, jedno mnie dziwi: dlaczego z Rybnika nie można było zrobić osobnego oddziału, z kierunkami, które przyciągałyby studentów? Weszła nowa ustawa, która kończy działanie ośrodków dydaktycznych takich jak ten w Rybniku. Jednak istnieje okres przejściowy, jest czas do mniej więcej 2015 roku. Katowicom nie zależy na tworzeniu oddziału - tyle. Jest to mało poważny uniwersytet(jak się okazuje) i mam nadzieję, że potencjalni studenci się wreszcie zorientują, że Władza rządząca (jeżeli zamknie ośrodek) UŚ ma ich głęboko gdzieś. Liczy się kasa, której UŚ nie potrafi pozyskać. Prezydent Rybnika nic nie może zrobić. Finansuje on i tak sporą część budżetu Śląskiego.

 • ~hub381 2013-04-18
  19:35:06

  0 0

  Ale cukrują żeby się tylko dostać do"żłoba"...

 • ~PaskudnyDamian 2013-04-18
  21:01:46

  0 0

  fajna ta dziewojka w dżinsowej kurtałce,ale ja zagłosuje na Janusza Korwin Mikke :D

 • ~wojtek144 2013-04-18
  21:01:59

  0 0

  Masłowski się wreszcie obudził z zimowego letargu. Z takim refleksem daleko nie zajdzie.O problemach UŚ w Rybniku zrobiło się już głośno w zeszłym roku. Liczba studentów z roku na rok malała z ponad tysiąca po otwarciu do ok. 400 w tym roku. Gdzie wtedy był Masłowski?

 • ~JustDoiT 2013-04-18
  23:12:59

  0 0

  Proponował wtedy nowe kierunki- patrz link wyżej.

 • ~cige 2013-04-19
  01:48:18

  0 0

  Chce ratować ale tylko dla rozgłosu. Nic nie zrobi. Przecież jako pierwszy to Makosz zapodał pomysł by zrobić tu Kampus. Skoro to wymyślił a by został senatorem to niech coś potem zrobi w tym celu. TYLKO JÓZEF MAKOSZ.

 • ~wojtek144 2013-04-19
  05:26:08

  0 0

  Pomiędzy proponowaniwem a konkretnym działaniem jest bardzo duża różnica. Masłowski nie jest skuteczny, skutecznie jedynie zabeapiecza własne interesy jako dyrektor CRiS.

 • ~spzoo 2013-04-19
  07:52:42

  0 0

  wojtek - jest skuteczny jako dyrektor to będzie też jako senator. Reszta może się czymś takim pochwalić w zarządzaniu czy po prostu żal im dupę ściska ?

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy "Okrąglaczek" w Rybniku to potrzebna miastu inwestycja?
Oddanych głosów: 425