zamknij

Wiadomości

Juwenalia Rybnickie 2016: wiemy, kto wystąpi na Kampusie!

2016-04-18, Autor: Bartłomiej Furmanowicz
Do Juwenaliów w Rybniku pozostało niecałe 3 tygodnie. Już 5 maja ulicami miasta przejdzie barwny korowód, a studenci odbiorą od prezydenta Rybnika klucze do bram miasta. Tym razem na scenie Kampusu pojawia się: Youth Fall Away, Kurczat, Raggabarabanda i gwiazda wieczoru - Natalia Nykiel.

Reklama

Tegoroczne Juwenalia Rybnickie rozpoczną się tradycyjnie od korowodu studenckiego. - Tematem przewodnim będą dzieci-kwiaty, inaczej hipisi. Liczymy na to, że studenci wykażą się kreatywnością – mówi Daria Jędrzejko, koordynatorka juwenaliów Tuż po przekazaniu żakom kluczy do bram miasta, impreza przeniesie się na rynek, gdzie przygotowano wiele atrakcji jak np. pokaz mody, czy zabawa zdalnie starowanymi samochodzikami i samolotami.

Następnego dnia studenci zapraszają na Kampus, gdzie odbędzie się Akademicki Dzień Plenerowy.

Na scenie pojawią się zespoły:

- Youth Fall Away z Wodzisławia Śląskiego, grający szeroko pojętą muzykę rockową z naciskiem na hard rocka. Zespół rozpoczął swoją działalność w 2013 roku, a muzycy inspirują się różnymi zespołami.

- Kurczat – ten zespół z Rybnika cieszy się coraz większą popularnością. Zadebiutował w 2011 roku i od tego czasu robi „wycieczki” w różne nurty muzyczne. Poruszają się głównie w gatunku alternatywnego rocka.

- Raggabarabanda - to polski zespół rockowo-reggaeowy pochodzący z Nasielska, założony na początku 2012 roku. Cztery osobowości oraz różnorodna stylistyka muzyczna tworzą wybuchową mieszankę, która idealnie sprawdza się podczas koncertów. Gatunek: rock/punk.

Gwiazdą Rybnickich Juwenaliów będzie Natalia Nykiel - wokalistka, autorka tekstów, muzyk. Mocnym krokiem weszła na muzyczny rynek. Jeszcze przed wydaniem debiutanckiej płyty została okrzyknięta przez dziennikarzy najbardziej intrygującym i wyczekiwanym debiutem 2014 roku. 23 września premierę miał jej longplay „Lupus Electro”.

Jak dodaje Karol Praszelik, organizator ds. technicznych i przewodniczący samorządu studenckiego Politechniki Śląskiej w Rybniku, żacy starają się teraz nawiązać kontakt ze szkołami ponadgimnazjalnymi, by te uczestniczyły w korowodzie, a tym samym życiu studenckim.

Co będzie się działo podczas Juwenaliów Rybnickich 2016? Zobaczcie program:

Dzień 1 – czwartek (5 maja)
14:00 - korowód studencki (odebranie kluczy do bram miasta)
15:30 - rynek
- Pokaz mody z Fluofashion
- Zdalnie sterowane samochody RC i drony
- Gry sportowe
17:00 - kabaret nomen omen (Kulturalny Club)
18:00 - turniej bowlingowy (pijalnia piwa Geszynk)
21:00 - juwenaliowa impreza studencka w klubie Bahamas

Dzień 2 – piątek (6 maja) - Akademicki Koncert Plenerowy
- Jak informują nas organizatorzy, nie ma jeszcze ustalonej godziny rozpoczęcia koncertów. Informację uzupełnimy w najbliższym czasie. Oto zespoły, które zobaczymy na scenie Kampusu:

- Youth Fall Away
- Kurczat
- Raggabarabanda
- Natalia Nykiel

Zapoznajcie się z twórczością powyższych artystów:Oceń publikację: + 1 + 11 - 1 - 10

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (21):
 • ~twojstary 2016-04-18 15:38:46

  Może z juwenaliów też zróbmy imprezę disco? Dni Rybnika co rok to gorzej, Juwenalia co rok to gorzej, stadionowy koncert już jest be... Niedługo kulturalnym wydarzeniem roku w regionie będzie festyn w Świerklanach, albo dożynki w Jejkowicach.

  64 0
 • ~Piachu74 2016-04-18 18:46:30

  Nawet takie zapyziałe SRB, czyli Czerwionka-Leszczyny potrafi zorganizować festiwal z Hey, T.Love, Mesajahem, Perfectem...

  28 0
 • ~Arteks 2016-04-18 21:35:15

  @Piachu74 - ale przecież w Rybniku te zespoły już były, pewnie nie raz... W Polsce nie ma gwiazd światowego formatu, a te które znamy z radia bez wyjątku były już w Rybniku na różnego rodzaju imprezach czy koncertach i pewnie jeszcze będą. Dlatego od lat postuluję aby na Dni Rybnika zaprosić kogoś zza granicy. I nie chodzi mi o coś co mamy raz w roku na stadionie. Prawie każdy wykonawca z Niemiec, Szwecji czy Holandii będzie niewiele droższy od polskich gwiazdek ale za to oryginalny. Natomiast co do Juwenalii to cieszcie się, że miasto je organizuje i jeśli wam się nie podoba - jedźcie na dożynki do Jejkowic. ;)

  0 24
 • ~Eberhard Mock 2016-04-18 23:09:26

  W d... byłeś i g... widziałeś Arteks. Twoja ignorancja w zakresie polskich "gwiazd światowego formatu", jak raczyłeś napisać, tylko to potwierdza.

  12 0
 • ~Arteks 2016-04-18 23:18:40

  @Eberhard Mock - no a któraś polska "gwiazda" jest rozpoznawalna za granicą? Rzucisz jakimś przykładem? Doda kiedyś chciała robić światową karierę ale o niej już nawet w Polsce jest cicho... A kariera Edyty Górniak za granicą skończyła się po jednym przeboju wyśpiewanym na Eurowizji. I nie pisz o mnie że g. i d. bo zjeździłem pół Europy.

  0 8
 • ~artur.rybnik 2016-04-18 23:24:50

  Autobusem hehe :-)

  6 0
 • ~Niepoprawny 2016-04-19 01:05:21

  ~Arteks nie mówię tu o przykładzie zespołu który mógłby wystąpić na Juwenaliach bo dla większość osób ten rodzaj muzyki potrafi być szokujący, ale jako przykład gwiazd/zespołów powszechnie rozpoznawalnych poza granicami naszego kraju, ba, nawet bardziej niż w Polsce, mogę podać Behemotha i Vadera. W przeciwieństwie do opinii medialnej szykanującej postawę Nergala (słuszna czy nie) zupełnie ignoruje się ich rozpoznawalność i popularność wśród słuchaczy ciężkiej muzyki poza granicami naszego kraju. Więc tak, mamy gwiazdy światowego formatu które inspirują wiele młodszych zespołów itd. tylko że ludzie wolą założyć klapki na oczy bo "jak to tak szanować szatanistów", byle by mieć powód do ponarzekania jak to nie ma u nas gwiazd. Czy mamy "gwiazdy światowego formatu" mogące wystąpić na Juwenaliach? Tego nie wiem, nie siedzę w muzyce rozrywkowej na tyle dobrze by stwierdzić kto ma przebicie, natomiast z pewnością mamy wiele świetnych zespołów, wykonawców itd. którzy właśnie przez ignorancje ludzi w stylu "co za syf kopiują z zachodu" albo "szkoda że to takie typowe polskie wieśniactwo a nie takie fajne jak rap z ameryki" często mają uniemożliwioną promocje zagranicą. Pozdrawiam.

  10 0
 • ~terrorist 2016-04-19 02:09:11

  Nie znam. i chyba nie chcę znać. DNO

  0 3
 • ~siwy1983 2016-04-19 06:34:11

  @Arteks nie zapominaj o Hymnie zaśpiewanym przez nasza "gwiazde" na mistrzostwach w Korei Płd. :)

  3 0
 • ~danielgst 2016-04-19 07:26:23

  @Arteks, Dobra muzyka Polska ktorej jeszcze nie bylo w RBK? Clock Machine, Tune,Miloopa, Terminal mam dalej?

  1 4
 • ~Arteks 2016-04-19 10:57:43

  @danielgst - mi te nazwy nic nie mówią ale na pewno bym ich nie negował. Ale jestem pewien, że komentarze typu twojstary czy piachu74 - byłyby takie same... Niektórzy nie potrafią zdaje się zrozumieć, że Juwenalia to w zamyśle powinna być świetna zabawa dla młodych ludzi, a niekoniecznie wyciąganie z budżetu miasta pieniędzy na gaże dla artystów.

  9 1
 • ~weinachten 2016-04-19 15:26:57

  Arteks , osoba promowana na gwiazdę juwenaliów śpiewa coś tam o autobusie i to jest wystarczający powód byś tam był :)

  1 0
 • ~orient 2016-04-19 18:10:14

  Większość z was nie wie za bardzo o czym pisze dlatego, że propozycje kto ma wystąpić na juwenaliach wychodzi od samorządu studenckiego. Więc chcielibyście wybierać za nich? Widocznie przy takiej muzyce zamierzają się dobrze bawić, a to jest chyba najważniejsze w tym. Do niedawna nie było juwenalii ani w Rybniku ani w Katowicach. Teraz są, a niektórym malkontentom się to też nie podoba.

  7 0
 • ~twojstary 2016-04-19 18:59:56

  Arteks, przyznajesz się, że nie znasz się na polskiej muzyce, nawołujesz, że trzeba się cieszyć z tego co jest, bo przecież "wszyscy" już byli. Otóż mylisz się, wielu dobrych zespołów w Rybniku nie było, a nawet jeśli ktoś już u nas występował to co z tego? Brakuje w Rybniku klubu do którego przyjeżdżaliby wykonawcy z całej polski - muzyków rockowych, hip-hopowych, czy nawet popowych w Polsce jest naprawdę dużo - pod tym względem daleko nam do Zabrza, Gliwic, czy Katowic, dlatego jeśli już mamy tych kilka koncertów plenerowych, to nie dziw się, że oczekiwania ludzi są większe. Zresztą spójrz na gliwickie Igry - nasze Juwenalia wypadają przy nich bladziutko. Popatrzmy na wspomniany Around The Rock w Czerwionce - w tym roku impreza będzie już dwudniowa, festiwal rośnie w siłę, a przyjeżdża publika nie tylko z naszego regionu! Rozumiem, że to impreza nie dla ciebie, ale organizatorzy nie zadowalają się byle czym, dlatego nikt nie marudzi. Pomysł na zaproszenie obcokrajowców nie jest zły, ale wśród polskich zespołów jest z czego wybierać. Orient - a czy Juwenalia to wydarzenie dla Samorządu Studenckiego, czy dla mieszkańców Rybnika i okolic? Cóż, zapewne wszystko opiera się o kasę (jej brak), a nie o "specyficzny" gust muzyczny Samorządu. Bez sponsorów nie można być wybrednym, no ale może właśnie brakuje kogoś konkretnego wśród organizatorów. Fajnie, że w Rybniku coś się dzieje, ale jeśli mamy się cieszyć z byle czego, bo "wszyscy już byli" to zaprośmy chór parafialny z Orzepowic

  1 3
 • ~orient 2016-04-19 19:07:37

  @twojstary to nie jest impreza dla wszystkich mieszkańców Rybnika ale ewidentnie dla ludzi młodych. O klubach się nie wypowiadam bo z nich wyrosłem ale co do oferty artystycznej to moi znajomi z Gliwic uważają, że tam się nic nie dzieje i zazdroszczą różnych rybnickich inicjatyw i imprez więc chyba piszesz to na zasadzie "wszędzie dobrze gdzie nas nie ma".

  9 0
 • ~Eberhard Mock 2016-04-19 21:26:34

  @orient: a może to Twoi gliwiccy znajomi wyznają tę zasadę? ;)

  0 0
 • ~Piachu74 2016-04-19 22:21:06

  ~Arteks jesteś pewien, że w Rybniku były wymienione zespoły? Sam przyznałeś, że nie znasz się, więc Ci podpowiem: jest różnica między "gwiazdą" Nykiel, a zespołem Hey. Uwierz.

  1 0
 • ~Arteks 2016-04-19 23:32:38

  @piachu74 - nigdzie nie napisałem że się nie znam, nie napisałem też że się znam bo na muzyce znają się osobistości pokroju Marka Niedźwieckiego, Wojciecha Manna czy Jana Poprawy. My to możemy co najwyżej pisać czy znamy jakiś zespół i czy go lubimy. ;) Chcesz się wymądrzać, a nie wiesz kto i gdzie i kiedy występował! T. Love w Rybniku był wielokrotnie i to nawet w początkach swojej działalności jak był zespołem totalnie nieznanym. Był też na Juwenaliach w 2008, a organizatorzy pewnie nie chcą zapraszać tych samych artystów którzy już tu byli. Perfect będzie na biletowanym koncercie w TZR - zdaje się, że już bilety są wykupione. Przykład z Hey jest najbardziej żałosny bo przecież w tym roku na Ofpie oprawę robiła Kasia Nosowska więc po prostu trujesz. @Mock @twojstary - orient ma rację i trzeba być wyjątkowym dyletantem aby podawać takie nudne miasto pod kątem rozrywki jak Gliwice jako przykład. Igry to jedyna duża impreza w tym mieście, więc w przeciwieństwie do Rybnika gdzie Juwenalia nie cieszą się takim prestiżem jak Dni Miasta, Ryjek czy OFPA, gwiazda na stadionie to Igry powinne sobie sprowadzić co najmniej Stinga, a tymczasem zagra Enej - ta sama grupa co u nas na naszych skromnych Juwenaliach 2014... Byłem przed chwilą na oficjalnej gliwickiej stronie miasta. Z imprez kwietniowych polecam wam Wesołą wdówkę... To chyba coś najbardziej oryginalnego, poza tym totalna nuda. A przed nami za kilka dni Wielka Majówka i szereg imprez w różnych miejscach! :D

  0 3
 • ~czorcik 2016-04-20 06:38:44

  Jedynymi "wygranymi" będą dilerzy, im jest obojętne kto będzie występował....

  2 0
 • ~1floyd 2016-05-02 10:06:16

  Jacy studenci takie juwenalia. Cały czas twierdzę że samo istnienie wyższych uczelni w mieście nie jest powodem by aspirować do tytułu miasta studenckiego. Ile w Rybniku jest akademików?. Jeden. Ile klubów studenckich z prawdziwego zdarzenia?. Porównajcie sobie, lub co więcej pogadajcie z osobami które studiują w Krakowie, Wrocławiu, czy Poznaniu. Co tam robią studenci popołudniami, ile jest klubów gdzie w weekendy organizowane są imprezy. Nie piszę tu o tzw. "melanżeriach", ale klubach w których gra się jazz,rock czy też inne formy sztuki.Ale to miasta akademickie z prawdziwego zdarzenia, gdzie studenci w nich mieszkają, tworząc klimat. Dziwi mnie że Rybnik będący kiedyś ważnym miejscem dla polskiego jazzu, nie dobrego klubu go grającego. Dopóki Rybnik jest miejscem filii wyższych uczelni gdzie studenci są dojeżdżający, to będziemy mieli filie juwenalii. Bo juwenalia to nie tylko koncerty ale cała masa innych imprez towarzyszących. Gdzie promocja lokalnych zespołów grających w garażach czy innych miejscach. Lokalnych Dj grających różne nurty muzyczne. O kabaretach nie wspomnę. Innych chwalicie swoich nie znacie.

  0 0
 • ~Arteks 2016-05-02 12:38:50

  @1floyd - w Polsce jest tylko kilka ośrodków w których studiuje po kilkadziesiąt tysięcy osób i tam można robić wszystko. Nasz ośrodek ma inny charakter. Miast które aspirują do ośrodków z wyższymi uczelniami jest już conajmniej kilkadziesiąt, Juwenalia organizowane są w conajmniej kilkunastu. Koncepcja jest ta sama czyli jakieś polskie gwiazdy i dobra zabawa. Na Śląsku ośrodki studenckie są mniejsze ale ludzi do zabawy nie brakuje bo jeżdżą między Katowicami, Gliwicami i Rybnikiem zaliczając wszystkie koncerty które ich interesują. Co do klubów, imprez, muzyki na żywo z roku na rok w Rybniku mamy progres w tych dziedzinach. Zresztą ja sam pisałem 10 lat temu na portalu, że w majówkę w Rybniku nie ma co robić - teraz tak jak napisał @grzesnick, można było zaprosić znajomych do Rybnika bo imprez tyle, że niektórym aż to przeszkadza... Nie ma co gderać, jeśli masz jakiś pomysł związany z rozrywką w Rybniku - to próbuj zebrać wokół siebie ludzi i go realizujcie. :) W Rybniku zainteresowanie filmem i muzyką jest ponadprzeciętne jeśli chodzi o miasto 100-200 tys. i można to świetnie wykorzystać.

  0 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jak oceniasz 2,5 roku rządów prezydenta Rybnika - Piotra Kuczery?

Oddanych głosów: 700