zamknij

Wiadomości

Jutro upał, na Rudzie opalamy się w maseczkach?

2020-08-07, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

To będzie upalny weekend, temperatury przekroczą 30 stopni Celsjusza. Zapewne każdy z nas będzie szukał cienia i ochłody. Wielu wybierze się też na kąpielisko „Ruda” (jeżeli obiekt będzie otwarty), gdzie będzie trzeba... nosić maseczkę!

Reklama

Co z tą Rudą?

Minister rzucił hasło o strefach i ponownych obostrzeniach, a wybrane samorządy głowią się teraz, jak będzie wyglądała najbliższa przyszłość. Tak też jest w Rybniku, który decyzją ministerstwa zdrowia trafi jutro do czerwonej strefy.

O liście z obostrzeniami już pisaliśmy w artykule >>Nie pójdziesz do parku, czy kina. Znamy pełną listę obostrzeń<< Według projektu rozporządzenia mieszkańcy czerwonej strefy będą mogli korzystać m.in. basenów czy aquaparków. To ważne, skoro ten weekend zapowiada się bardzo upalnie.

Czy to znaczy, że kąpielisko „Ruda” będzie też otwarte? Nie jest to do końca pewne, bo tego nie precyzuje projekt rozporządzenia ministra zdrowia.

- Ruda nie jest aquaparkiem ani basenem, a kąpieliskiem. Sytuacja jest kuriozalna, bo do teraz nie wiemy, czy obiekt może działać, czy też nie – mówi nam Arkadiusz Skowron, zastępca dyrektora MOSiR-u w Rybniku.

Na kąpielisku w maseczce? Sama przyjemność...

Jeżeli rozporządzenie będzie jasno definiowało, że w strefie czerwonej kąpieliska mają być zamknięte – temat się zamyka. Komplikacje pojawią się wtedy, gdy jednak Ruda będzie mogła dalej działać. Dlaczego? Kolejny punkt obostrzeń dotyczy przecież nakazu noszenia maseczek w każdym miejscu.

Efekt będzie taki, że mieszkańcy wejdą na Rudę, ale tylko z maseczką na twarzy. Będą z nią chodzili po ośrodku i opalali się, co przy ponad 30-stopniowym upale będzie koszmarem. Wyjątek stanowi tylko wejście do wody - wtedy można zdjąć maseczkę. Absurd dostrzega Arkadiusz Skowron.

- W takim wypadku rybniczanie będą naprawdę „fajnie” opaleni – ironizuje nasz rozmówca.

Zastępca dyrektora MOSiR-u zapowiada też, że w razie, gdyby Ruda działała, ochrona będzie pilnowała, by odpoczywający mieli założone maseczki. W przeciwnym razie zastosuje upomnienia, interwencje, wyproszenia z obiektu, a nawet może zadzwonić na policję.

- W ciekawych czasach żyjemy – zauważa.

Dyrekcja MOSiR-u miała dzisiaj odprawę z kierownikami obiektów. Jest przygotowana na każde rozwiązanie – również dotyczące Kamienia i Pniowca. W przypadku tego pierwszego ośrodka działa tam zarówno kąpielisko, jak i znajduje się teren, który może zostać zdefiniowany przez rozporządzenie jako park rekreacyjny. A to oznacza, że od soboty zostanie on zamknięty dla ludzi.

- Obostrzenie zapisane w takiej formie jak „park rekreacyjny” tak naprawdę może odnosić się do każdego parku w naszym mieście. Czy to dotyczy też placów zabaw, czy siłowni pod chmurką? Je też trzeba zamknąć? - pyta retorycznie Arkadiusz Skowron.

Czy ostatecznie Ruda i inne ośrodki będą od soboty otwarte? MOSiR zastrzega, że z decyzjami poczeka do pojawienia się rozporządzenia.

Imprezy bez kibiców

Wiemy, że siłownie i fitness w Bushido i w Boguszowicach będą na pewno zamknięte. Z kolei piłkarki TS ROW Rybnik zagrają inauguracyjny mecz w Ekstralidze kobiet bez udziału publiczności. W podobnych okolicznościach zostanie rozegrany Maraton MTB w Kamieniu.

Z kolei jedna z najdłuższych i najciekawszych cyklicznych imprez – Półmaraton Księżycowy dojdzie do skutku, ale też bez publiczności. Co więcej, zawodnicy (do 150 osób) będą startowali w 5 turach, w odstępach czasowych. Przed startem muszą mieć założone maseczki, po starcie mogą je zdjąć.

Od naszego rozmówcy dowiadujemy się, że impreza została uzgodniona z policją i sanepidem.

Oceń publikację: + 1 + 22 - 1 - 65

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (15):
 • ~DaggeR 2020-08-07 13:20:26

  No cóż. Tego można się było spodziewać. Całe to zamknięcie miast Rybnik, Wodzisław, Ruda Śl, J-bie ewidentnie uderzone w stronę kopalń.
  ZZ zbyt dużo poskakiwały rządowi, to rząd pokazał swoje.
  A ucierpimy przez to my wszyscy, w większości nie górnicy.

 • ~rob78 2020-08-07 13:25:25

  Rząd błądzi w ostrym cieniu mgły. Jeden wielki chaos. Kłamstwa na każdym kroku. Ot, cały pisowski bajzel.

 • ~marys76 2020-08-07 14:04:14

  Zaś przez ryli i nierobów ze związków cierpią wszyscy. No a czarnoocy winowajcy leżą nad Bałtykiem i w Chorwacji, wydają czternastki, piętnastki oraz inne "ciężko wypracowane" dodatki finansowe i głupio się śmieją.
  Coraz mniej chce mi się mieszkać w Rybniku i być otoczonym rylami !

 • ~Sirmario Niewiem 2020-08-07 14:09:53

  Z jednym się zgodzę, za rządów PO nie mieli byśmy epidemii covida (media by tej sprawy nie rozdmuchaly) , a tak mamy epidemie ciemnogrodu xD

  71 21
 • ~corona 2020-08-07 14:36:22

  marys76, granice otwarte. Na co czekasz ? Czy tylko szczekasz ?

  49 41
 • ~ 2020-08-07 14:46:26

  do rob78 - ciągle wklejasz to samo, to już robi się nudne. Proponuję dobrego lekarza, choć sądzę, że już jest za późno. Jedno masz rację, powinien być peowski bajzel wtedy - pamiętamy jak było za PO cytat z klasyka Arłukowicza - Chłopie zamknij 4 szpitale i przyjdź po 200 baniek a nie po miliard.

  19 28
 • ~ 2020-08-07 14:47:18

  Szok i nie dowierzanie. Proszę zobaczyć "wiadomości" sprzed kilku-kilkunastu tygodni do tyłu, jaki się wylał hejt na rząd, że za mało badań, ludzie umierają, ile było przytoczonych paszkwili na sanepid, że ludzie nie mogą doprosić się testów, ludzkich dramatów zamkniętych w domu. Teraz jak naprawdę sytuacja z zachorowaniami robi się nie ciekawa, jest hejt na rząd, że po co restrykcje, to absurd, Rybnik jest napiętnowany przez rząd, itd. Ale wytłumaczenie wszystkiego jest oczywiste. Prezydent miasta jest z PO, a minister jest z rządu PIS. Gdyby minister był też z rządu PO, to wszystko byłoby prawidłowe, logiczne i konieczne.

  42 40
 • ~ 2020-08-07 15:50:25

  Spoko, spoko...
  Prędzej czy później kopalnie się zamknie (jak nie upadną same), podatek na węgiel dla konsumentów się zrobi, a wysokość emerytur górniczych się zweryfikuje (tym którzy sądzą, że nie można tego cofnąć przypomnę historię emerytur mundurowych z PRLu) . A stanie się to w momencie kiedy partie polityczne zorientują się, że potencjał wyborczy ok. 300 tys górników i ich rodzin jest jednak relatywny mniejszy niż 2 mln ślązaków, którzy ryli po prostu nie trawią :D

  43 30
 • ~Marta Liszka 2020-08-07 16:59:34

  Skoro Ruda bedzie mogła byc otwarta to place zabaw dla dzieci tez niech otworza nie każdy pojedzie na rude a dzieci na placach sie bawia. Co mamy z tymi maluchami zrobic .....

  27 6
 • ~modelT 2020-08-07 17:24:19

  Te obostrzenia są poprostu chore i nienormalne! W maseczce bedę spacerowal za miastem gdzie wokół mnie nie bedzie żywej duszy w promieniu pół kilometra lub jechal na rowerze przy upale ponad 30 stopni.Odparzenia i syfy na twarzy przy takim upale z maseczki gwarantowane.Kompletny brak logiki i spójności.

  58 5
 • ~danianowa 2020-08-07 19:46:00

  Siedźcie w domu i wody do wanny sobie nalejcie! Trzeba się stosować do przepisów. Jak w marcu były zaostrzenia, to ludzie sobie robili "pikniki" z psami na Nowinach. Szczególnie pod wieczór. A jak policja przyjechała, to chyba cynk dostali bo zaraz uciekli. Ludzie mają to w d..ie! A u mnie w rodzinie już 3 osoby zmarły, czwarta leży w szpitalu! Każdy się śmieje dopóki go to nie dotknie!

  26 30
 • ~danianowa 2020-08-07 19:46:45

  Zamknąć Rudę ... ochładzajcie się w wannie

  13 24
 • ~Marcin Kuczera 2020-08-07 20:36:58

  typowe działania okupanta

  20 9
 • ~tf2 2020-08-07 23:30:30

  Nie rozumiem, przecież to "sprawa życia i śmierci", tak sytuację określają samorządowcy z PO.
  Zacytuję prezydenta Sosnowca, który jeszcze chwilkę temu komentował: "czy ktoś jest w stanie sobie wyobrazić, że 10 maja po prostu rano wstaniemy i po zjedzeniu śniadania pójdziemy do lokali wyborczych? Tam, gdzie będą spotykać się obcy ludzie w grupach większych niż dwie osoby. Gdzie będą przekazywać sobie karty do głosowania. Potem wspólnie będą je liczyć i wykonywać wspólnie inne czynności".
  Więc jaki basen, jakie opalanie?! "W dobie pandemii i wszystkich obostrzeń najważniejsze jest bezpieczeństwo mieszkańców".

  11 8
 • ~rob78 2020-08-08 07:55:55

  ~artefakc, a teraz skup sie. Prosza Cie! Pokaż mi gdzie ja wkleiłem 2 razy ten sam tekst? Bo ja Ci pokaże gdzie TY wklejasz te same nudne teksty, prosze bardzo.
  2020-07-31 13:57:17 Temat:Koronawirus: kolejny dzień, kolejny rekord zarażeń
  2020-08-05 17:18:24 Temat:KWK Rydułtowy tuszuje u siebie koronawirusa?
  A wkleiłeś oto taki ambitny tekst, cytuję:
  " UWAGA .....UWAGA !!!!! Do Brukseli udała się , pilna delegacja POod sztandarami totalnej opozycji , z protestem i skargą na zbyt małą umieralność Polaków, jak to tak można wyłamywać się z Unijnych standardów?"
  Mało tego, nie opowiedziałeś mi na pytanie kto z imienia i nazwiska pojechał do tej Brukseli? A chciałbym wiedzieć, a może te osoby o których wiesz,że tam pojechały też by chciały wiedzieć, że tam były. I kto tu jest trollem?

  11 3

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Miasto Rybnik powinno budować mieszkania komunalne?

Oddanych głosów: 1041