zamknij

Wiadomości

Józef Makosz: na pewno nie wystartuję na prezydenta Rybnika

2013-08-23, Autor: Wacław Wrana
Za rok będziemy u progu kampanii wyborczej przed wyborami samorządowymi. Jak dotąd, tylko jeden kandydat oficjalnie potwierdził, że będzie ubiegał się o fotel prezydenta Rybnika. Na dziś jednak najważniejsza informacja jest taka, że Józef Makosz definitywnie wyklucza start w wyborach na prezydenta miasta.

Reklama

Temat startu w wyborach byłego prezydenta pojawił się po ostatnich wyborach uzupełniających do senatu. Józef Makosz zajął w nich 2. miejsce, a w samym Rybniku pokonał kandydata PiS – Bolesława Piechę. Tuż po wyborach Makosz zapowiedział jednak, że był to jego ostatni start w jakichkolwiek wyborach.

> Zobacz wyniki wyborów uzupełniających do senatu w okręgu rybnickimKilka miesięcy po wyborach do senatu były prezydent podtrzymuje swoją deklarację. – Całe życie starałem się być słownym człowiekiem, więc z pewnością zdania nie zmienię. To mój testament polityczny. Nie oznacza to, że zrywam z polityką. W polityce można funkcjonować jako przysłowiowy prorok, filozof czy publicysta. Być może jedna z tych ról będzie należała do mnie – mówi enigmatycznie Józef Makosz.

Przypomnijmy, podczas wyborów na prezydenta w 2010 roku Makosz udzielił poparcia dwóm kandydatom – Markowi KrząkaleMarkowi Jędrośce.

Tymczasem, choć do wyborów samorządowych pozostało niewiele więcej niż rok czasu, żadna z partii politycznych nie podjęła jeszcze decyzji, kto z jej listy będzie kandydował na prezydenta. Szefowie lokalnych struktur partii zgodnie mówią, że kluczowe konsultacje w tej sprawie odbędą się jesienią.

Żadne decyzje nie zapadły też w Bloku Samorządowym Rybnik urzędującego prezydenta Adama Fudalego. Pod nieobecność prezydenta rozmawialiśmy z szefem klubu radnych BSR – Janem Murą. – Odwiedziłem w minionym tygodniu w szpitalu pana prezydenta. Jestem zbudowany jego szybką rehabilitacją oraz dobrą kondycją fizyczną i psychiczną. Nastawiałem się na 15-minutową rozmowę, tymczasem debatowaliśmy o sprawach miasta przez godzinę. Jesteśmy już wstępnie umówieni z panem prezydentem na spotkanie w gronie działaczy BSR i wtedy na pewno pojawi się temat naszego kandydata w przyszłorocznych wyborach – wyjaśnia radny Mura.

Jak na razie jednym kandydatem, który zadeklarował udział w wyborach na prezydenta Rybnika jest Piotr Masłowski, który zamierza startować jako kandydat niezależny.
Oceń publikację: + 1 + 4 - 1 - 2

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (15):
 • ~czarny_julek 2013-08-23
  07:44:10

  0 43

  No i całe szczęście, że Pan nie wystartuje, Panie Makosz. Pamiętamy doskonale czasy Pana rządów, gdy inwestowało się tylko w Rynek i te całe rybnickie "błonia" - kosztem miasta zrobił Pan sobie porządek za płotem swojego domu...

 • ~basia323 2013-08-23
  07:59:27

  5 0

  Bardzo bym chciała aby takie oświadczenie wydał obecny pseudo prezydent Afu. Ten gość zniszczył całe miast podczas swoich kadencji.
  Ciekawa jestem co tu jeszcze zostało wg niego do demontażu? Jestem rodowitą Rybniczanką i serce mi się kroi jak widzę co ten gość narobił. A te sfałszowane wyniki wyborów? Nie tak nie może być !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • ~toomann 2013-08-23
  08:15:11

  47 0

  Drogi CZARNY JULKU. Mam nadzieję, że masz przynajmniej 33 lata, by wypowiadać takie opinie. Ale śmię sądzić, że niestety jesteś młodszy. Dlatego chciałbym przypomnieć, że w latach prezydentury p. Makosza nie istniało jeszcze coś takiego jak fundusze unijne. Co więcej - był wtedy inny podział administracyjny kraju, a co za tym idzie, inny sposób finansowania zadań samorządu. Zatem porównywanie inwestycji poczynionych w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku do tych, które zostały rozpoczęte w latach 2004 do nadal, przy finansowym współudziale UE, jest nie na miejscu. Co więcej, w mojej opinii, gdyby p. Makosz miał możliwości finansowe identyczne jak p. Fudali, to przy jego zaangażowaniu w sprawy lokalne Rybnik mógłby być w czołówce polskich miast.

 • ~marcin_o 2013-08-23
  08:31:53

  42 0

  czarny_jurek ja zaś pamiętam za czasów Makosza rozkopaną Wyzwolenia (bo wymieniał całą infrastrukcturę a nie tylko nawierzchnię drogi),nowe chodniki nie tylko wokół rynku, pierwsze ronda mimo negatywnych komentarzy mieszkańców Rybnika (a teraz chyba każdy woli rondo niż stać na światłach). I generalnie uważam, że to p. Makosz zapoczątkował rozwój Rybnika. Moim zdaniem ciężko będzie o lepszego prezydenta. A co do błoni to o jakie inwestowanie chodzi? Przecież tam tylko trawa rośnie. Miejsce wymaga Inwestycji bo ma potencjał.

 • ~orient 2013-08-23
  10:44:35

  3 0

  Prawda leży zawsze po środku. Nie wiem czemu Makosz nie lubiał ludzi związanych z kulturą w Rybniku. Za jego czasów zlikwidowano w Rybniku kina, kluby studenckie, filharmonie, podupadł teatr w którym imprez było tyle co na lekarstwo. Choćby z tych powodów wiele osób nie ma o nim dobrego zdania i on nie jest wspominany przez wszystkich mieszkańców pozytywnie mimo że z pewnością miał też swoje dobre zasługi.

 • ~freelander30 2013-08-23
  10:47:23

  21 0

  Napewno bardziej bym widział Makosza w roli prezydenta niż Fudalego, przynajmniej Makosz ryszył z Rybnikiem do przodu w rozwoju miasta i nie było takiego " kolesiostwa " jak mamy teraz... Szkoda Panie Makosz ale nie dziwię się Panu z racji ciemnoty jaką mamy w Rybniku, która nie wie tak naprawdę co dzieje się wewnątrz i wybiera jednego i tego samego człowieka od lat.

 • ~sweeTeddy 2013-08-23
  13:59:38

  12 0

  Oby więcej polityków podtrzymujących swoje decyzje... świat byłby piękniejszy. Pomimo iż wielu widziałoby Józefa Makosza w roli prezydenta miasta, należy uszanować jego decyzję. Oby tylko nie przytrafiła nam się 2 powtórka z (ponad ?) dziesięcioletniej gry: Zostań Włodarzem Rybnika !... eh, skończmy i oszczędźmy wstydu.

 • ~jedrek_1_1 2013-08-23
  15:43:41

  3 0

  ja uważam, że jak pan Fudali tak i pan Makosz swoje już zrobili i powinni ustąpić na rzecz młodszych, z bardziej świeżymi pomysłami

 • ~ 2013-08-23
  19:47:46

  0 11

  Nowym prezydentem powinna zostać osoba z najbliższego otoczenia AF ,doświadczona z praktyką i wiedzą , młodym debilom z marzeniami dziękujemy...

 • ~Arteks 2013-08-23
  20:13:24

  0 0

  Jeśli już pozwalamy sobie na takie wspominki to nie można zapomnąć o prezydentach Rybnika z czasów przed Makosza - oni też mieli wiele swoich zasług. W latach 60., 70. czy 80. Rybnik przechodził bardzo intensywną rozbudowę i wiele fajnych obiektów - nie tylko mieszkaniowych - służy z pożytkiem do dzisiaj. Akurat w czasach Makosza jeśli chodzi o budownictwo mieliśmy posuchę bo jakoś nie kojarzę żeby poza Realem i Makro coś w tym czasie powstało jeśli chodzi o architekturę miasta ale trzeba przyznać że Makosz miał trochę fajnych pomysłów jeśli chodzi o jego upiększanie i nowatorskie rozwiązania, był też większym wizjonerem niż Fudali skoro w czasach przedakcesyjnym zmodernizował Prostą do 4 pasów. :)

 • ~obserwathor 2013-08-23
  20:40:16

  1 0

  nie wiem,czy Makosz nie lubił ludzi kultury,bo w czasie jego prezydentury miasto przejęło cztery domy kultury,zapewniając środki na ich działalność,na wspomniane zlikwidowane kina i studencki Ćwiek nie należał do miasta,na etatową filharmonię najzwyczajniej nas nie stać,chyba,że w myśl zasady zastaw się,a pokaż się ,a wiadomo,że nie jest to dobre rozwiązanie,szczególnie w czasach,gdy miasto zaczęło likwidować szereg wieloletnich zaniedbań:budowano wodociągi w dzielnicach,utwardzono wiele dzielnicowych dróg,przymierzano się do budowy kanalizacji,miasto przejęło też szereg zobowiązań:m.in.komunikację miejską,oświatę,ochronę zdrowia (przychodnie),za którymi zbytnio nie szły środki finansowe, w takiej sytuacji nie dało się zachować dotychczasowych nakładów na kulturę (bo były ważniejsze priorytety) i ta sytuacja tworzyła słynne napięcia na linii panów Makosza i Bronowskiego ,przyzwyczajonego do organizacji wielu imprez z rozmachem,co niestety wymagało środków, zresztą takie trendy w kulturze nie były odosobnione,środki na działalność placówek kultury ograniczało w całym kraju zaczynając od ministerstwa,które niektórych placówek się pozbyło (np zespołu Śląsk,czy Opery w Bytomiu,które są obecnie finansowane przez Marszałka Województwa),skończyły się patronaty dużych zakładów,które często same miały problemy finansowe i upadały,

 • ~obserwathor 2013-08-23
  20:41:22

  0 0

  dlatego obiektywnie nie mamy prawa narzekania i powtarzania zasłyszanych frazesów,że ten prezydent nie lubił kultury,(bo ograniczył środki na kulturę względem tego,co było za komuny),bo (myśląc tymi kryteriami),jak byłby dobry dla kultury,to musiałby być niedobry dla oświaty,ochrony zdrowia,komunikacji miejskiej,budowy utwardzonych dróg,wodociągów itp,bo budżet miasta nie jest z gumy,a funduszy europejskich,którymi można było podratować inwestycje,wtedy nie było,obcięcie nakładów na kulturę to wybór mniejszego zła na rzecz bardziej podstawowych ,wymienionych przeze mnie potrzeb miasta,niestety wiele osób nie chce tego zrozumieć,z innej beczki ilu kulturalnych narzekaczy regularnie chodziło (i nadal chodzi) na organizowane w naszym mieście biletowane koncerty i imprezy,czy tylko narzekają dla zasady

 • ~martin75fm 2013-08-23
  21:31:02

  0 5

  Czy można rozliczyć Pana Makosza za poczynania w Rybniku praz Pana Fudalego za ostatnie lata kadencji ?
  Potem proponuję gminę Rybnik rozdzielić pomiędzy okoliczne powiaty a sam Rybnik bez okalających go dzielnic zrobić sołectwem i niech ludność wybierze do której z gmin by miała ochotę przynależeć !!!

 • ~orient 2013-08-24
  19:55:54

  0 2

  @martin75fm - co ty za świństwa ćpasz aby pisać takie głupstwa? @obserwathor wystarczy zapytać kogokolwiek z oświaty czy kultury czy miło wspomina Makosza, a każdy powie że nie. I tu nie chodziło o brak środków. On nie potrafił docenić nawet ludzi pokroju Bronowskiego którego wywalił ze stanowiska mimo, że do dzisiaj uchodzi za jednego z najlepszych animatorów życia kulturalnego w Polsce i jest powszechnie znany i szanowany. Nie zawsze chodziło o pieniądze bo np. Makosz chciał doprowadzić do likwidacji DKF wbrew tradycjom jakie od zawsze były w Rybniku odnośnie oglądania wartościowych filmów. Domy kultury? Przecież planował ich powolną likwidację. Za jego czasów tylko jedna impreza w Rybniku mogła liczyć na środki - Festiwal Orkiestr Dętych...

 • ~grzesnick 2013-08-26
  08:04:04

  0 0

  A prezydentowi Fudalemu życzę powrotu do zdrowia. Zdjęcie w Gazecie Rybnickiej mnie nieźle zmroziło..

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy "Okrąglaczek" w Rybniku to potrzebna miastu inwestycja?
Oddanych głosów: 314