zamknij

Wiadomości

Jeszcze drożej za śmieci w Rybniku. Padła nowa, wyższa kwota

2021-11-10, Autor: bf

Już nie 29,50 zł a równe 31 złotych. Taką kwotę na głowę będziemy płacili za odpady w Rybniku. Projekt uchwały trafi na najbliższą sesję rady miasta. Dlaczego tak dużo? Prezydent Kuczera tłumaczy wszechobecną drożyzną.

Reklama

Na najbliższej sesji rady miasta pod obrady trafi uchwała dotycząca podwyżki opłat za śmieci. Zaproponowana tam kwota, to 31 złotych. Niestety wszechobecna drożyzna odbija się także na mieście – pisze dzisiaj w mediach społecznościowych prezydent Piotr Kuczera.

Tłumaczy, że na cenę śmieci wpływ ma inflacja oraz opłata środowiskowa.

Jest to opłata zmienna, która zależy od ilości i kodu odpadu (czyli rodzaju śmieci, jakie wyrzucamy). 50% tej kwoty wraca do miasta i przeznaczane jest na ochronę środowiska – dodaje.

Dlaczego miasto nie zostaje przy kwocie 29,50 zł. W magistracie słyszymy, że przy założeniu proponowanej wcześniej stawki 29,50 zł miasto musiałoby dopłacać do tzw. opłaty śmieciowej 2,2 mln zł.

Stąd decyzja by miesięczna opłata wynosiła 31 zł. Warto dodać, że cena za wywóz śmieci rośnie we wszystkich okolicznych miastach. W ostatnim czasie to w Rybniku mieliśmy jedną z niższych stawek w regionie za segregację śmieci. Mimo tego od kilku lat w Rybniku rośnie liczba dzikich wysypisk. Zamiast oddać śmieci do punktu, (PSZOKGPZON, miejska kompostownia) niektórzy wyrzucają je do lasu, na pola itp. tworząc tym samym dzikie wysypiska śmieci. Za ich likwidację pośrednio płacą wszyscy mieszkańcy – słyszymy.

Trwają jeszcze konsultacje do projektu uchwały. Opinie* można wysyłać mailowo na adres Wydziału Gospodarki Komunalnej: gospkom@um.rybnik.pl, w terminie do 16 listopada br.

*Konsultacje prowadzone są zgodnie z zarządzeniem Prezydenta Miasta Rybnika Nr 690/2021 z dnia 9.11.2021 r. Zgłaszać uwagi mogą wyłącznie organizacje pozarządowe i podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

Oceń publikację: + 1 + 10 - 1 - 234

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (46):
 • ~Mieszkaniec_miasta 2021-11-10
  13:06:01

  199 8

  Czy ktoś zauważył że im bardziej się robi coś eko tym jest drożej?
  Segregacja śmieci to podniosą ceny. Masz żarówki i urządzenia oszczędne drożeje prąd. Zakładasz fotowoltaiczne urządzenia zmieniają się przepisy. Sorry za 31 zł to wolę sam dostarczyć śmieci na wysypisko mając 4 osobowa rodzinę i jeszcze zaoszczędzę na tym. Złodziejstwo w biały dzień

 • ~Robert Stacherczak 2021-11-10
  13:16:47

  To nie koniec . Ja się pytam dlaczego nie płace za ilość wywożonych śmieci tylko za to że śmieciarka jedzie wtedy a wtedy.

 • ~szumina 2021-11-10
  13:18:11

  Drożyzna w tym mieście narasta od momentu jak prezydentem został p.Kuczera. To miasto od dawna nie jest przyjazne do mieszkańców. Jeżeli po tej podwyżce mam płacić ponad 120 zł miesięcznie za śmieci to koniec z segregacją.Sporo osób i tak nie segreguje,a szczególnie tacy co remontują mieszkania wywalając wszystko gdzie popadnie.

 • ~Kurt_Wallander 2021-11-10
  13:20:50

  128 4

  Będzie jeszcze drożej? Czyli mogę liczyć na to, że firma odbierająca odpady segregowane, pieczliwie sortowane przeze mnie i wystawiane w różnych workach, przestanie wrzucać do jednej śmieciarki na raz?

  PS: to ja chyba wzorem Luksemburga, wolę śmieci wywozić sam, taniej mnie to wyjdzie...

 • ~znawca again 2021-11-10
  13:23:33

  hhhhhmmmm moi drodzy Państwo, inflacja w górę, ceny prądu w górę, ropa do śmieciarek w górę, wynagrodzenia minimalne w górę….. No to co się dziwimy że cena za wywóz śmieci idzie w górę?
  Po drugie: trochę wstyd żeby nie chcieć płacić za wywóz swoich śmieci….

 • ~imrahil 2021-11-10
  13:26:10

  39 41

  ~Robert Stacherczak
  kiedyś już płacono za ilość wywożonych śmieci. wtedy ludzie mieli jeden kubeł na trzypokoleniową rodzinę wypełniony co najwyżej popiołem. śmieci szły do kotła i do lasu.

 • ~szumina 2021-11-10
  13:33:25

  59 7

  ~imrahil
  Za to teraz śmieci pójdą tylko do lasu,bo na pewno nie do super ekologicznych kotłów

 • ~Fischer 2021-11-10
  13:45:36

  58 3

  Może po podwyżce firma wreszcie kupi nowe lub uszczelni użytkowane śmieciarki. Dzisiaj w niektórych dzielnicach wywóz BIO i znowu pozostawiony ślad na jezdni i kałuża przed posesją. Może służy to weryfikacji czy usługa została wykonana.
  Pytanie: czy tylko ja tak mam, że kubły zostawiają centralnie przed brama wjazdową blokując wjazd mimo tego, że wystawiam je 3m dalej. Może śmieciarka jest cały czas w ruchu jak w tym dowcipie z pustą taczką, bo nie ma czasu załadować. Proste to wszystko, a takie skomplikowane. "Wywracamy" się na drobiazgach więc nie ma się co dziwić, że nic nam nie wychodzi.

 • ~norton 2021-11-10
  13:50:29

  93 4

  logika godna prezydenta.
  Skoro Rybnik miał tak niską opłatę za wywóz śmieci a powstawały dzikie leśne wysypiska to jak opłata wzrośnie to wysypiska znikną?

 • ~Teoretyk 2021-11-10
  13:53:50

  74 3

  Skąd miasto ma pieniądze? Z naszych podatków. Do końca roku jeszcze coś podniosą, obstawiam bilety miejskie.

 • ~rudobrody 2021-11-10
  14:09:40

  84 4

  A co takiego zrobił nasz UM żeby mieszkańcy płacili mniej za zagospodarowanie odpadów?
  Wybudował spalarnie odpadów?
  Wybudował instalacje współspalania odpadów?
  Realnie zachęcił do posiadania kompostownika zamiast oddawania bio? (Obniżka 2pln za jego posiadanie to śmiech na sali).
  Realnie zachęcił do wystawiania do odbioru mniejsza ilość odpadów?
  I teraz tak
  Po 1 - nie ja jestem producentem odpadów tylko jest nim wytwórca opakowania,
  po 2 - niezależnie czy będę wystawiał 1 worek segregacji na 3 miesiące czy 15 worków na 3 tygodnie zapłacę tyle samo co oznacza że jakakolwiek oszczędność z mojej strony nie ma żadnego finansowego uzasadnienia.
  To samo dotyczy zmieszanych/bio: niezależnie czy będę wystawiał 2 kubły co 2 tygodnie czy 1 kubeł na 2 miesiące place tyle samo.
  Jest jakiś powód żebym szukał oszczędności? Nie.

  Tak więc nie widzę żeby miasto Rybnik posiadało rozwiązania pozwalające na obniżenie ilości odpadów wystawianych od odbioru.

  W przeciwieństwie do en. elektrycznej, gazu czy wody gdzie każdą oszczędność jestem w stanie przełożyć na korzyści finansowe.
  W przypadku odpadów jedyne co widzę to: koszy systemu / liczbę ludności = kwota na mieszkańca. To ile odpadów do odbioru wystawie nijak na te koszty nie wpływa.

 • ~imrahil 2021-11-10
  14:41:41

  21 35

  ~rudobrody "To ile odpadów do odbioru wystawie nijak na te koszty nie wpływa" - pamiętasz jak wyglądały lasy i przydrożne rowy, kiedy ilość odpadów (wystawionych do odbioru kubłów) wpływała na koszt wywozu?

 • ~rudobrody 2021-11-10
  15:02:10

  44 6

  @imrahil,
  Pamiętam. Tylko że aktualny system z założenia nie premiuje zmniejszania ilości wystawianych odpadów do odbioru więc tłumaczenie podwyżki opłat z powodu większej ilości odpadów (które można zagospodarować. Przypominam że odpady to trzeci najbardziej dochodowy biznes na świecie który od wielu lat w naszym kraju jest celowo pomijany) w systemie który w założenia nie premiuje jego zmniejszania jest co najmniej zabawne. To tak jakby narzekać że ludzie zużywają dużo wody płacąc ryczałt a jej zużycie.

  A można to było zrobić choćby przez zroznicowanie kosztów dla osób posiadających paleniska których odpadem jest popiół (zbierano niedawno deklaracje na zwolnienie od podatku od nieruchomości więc dane istnieją, jest ogólna baza danych posiadanych źródeł ciepła) więc skoro da się obniżyć za posiadanie kompostownika to dlaczego nie da się analogicznie w przypadku popiołu?

  Ale to nie zmienia mojego pytania: co UM Rybnik zrobił żeby opłaty za wywóz odpadów były niższe? W jaki sposób wykorzystuje odpady jako paliwo? W jakiś sposób odpady zielone są wykorzystywane w biogazowi?

 • ~pasażer 2021-11-10
  16:00:58

  69 1

  obserwując "gospodarność" naszych lokalnych władz odnoszę wrażenie że gdyby śmieciowy podatek pogłowny podniesiono do absurdalnej kwoty 100 zł/mc w kolejnym roku władze narzekały by że śmieciowy budżet i tak się nie domyka, a pani (niedo)rzecznik znalazłaby wytłumaczenie tego faktu

 • ~mariusz64 2021-11-10
  16:33:03

  25 3

  W dzielnicy Północ zauważyłem w tym roku dziwny proceder.
  Przy ulicy Żużlowej, przydrożne kosze na śmieci są systematycznie czytaj codziennie lub conocnie zapełniane przez mieszkańców tej ulicy i przyległych, śmieciami domowymi zmieszanymi. Jest ich tyle, że nie mieszczą się w koszach i „wylewają” się na chodnik. W roznoszeniu śmieci mają udział lisy i sroki, które dożywiają się rozrywając worki.

 • ~niwa 2021-11-10
  16:48:33

  54 9

  A co z domami co opalają domy gazem, pompą ciepła, elektryką popiołu nie mają a za popiół płacić muszą? czyste złodziejstwo naszych włodarzy !!!!!!

 • ~Zbyszek Kąsek 2021-11-10
  16:51:12

  55 10

  Witam serdecznie mam kilka życzeń dotyczący odpłatności za śmieci.
  Po pierwsze, dlaczego dofinansowana jest kompostownia na gospodarstwo 8 zł a właściciele ekologicznych źródeł ciepła gaz pompy elektryka nie węglowe płacą za odbiór popiołu. To jest sprawa do sądu, obsługujecie moją posesję pomimo braku takich odpadów co mogę udokumentować. Na 10 domów w mojej okolicy tylko 2 mają eko groszek reszta ma gaz lub pompy. Złożymy do tej uchwały skargę zbiorową jeśli dalej nie będzie różnicy w płatności dla trucicieli.
  Druga sprawa. Jestem rodzicem 3 dzieci. Płatność ma wynosić 465 zł. Wymelduję moją rodzinę z Rybnika i będę żył bez adresu zamieszkania i nie zapłacę nic. Zniżka na dużą rodzinę to 3 zł na osobę, zniżka ta była ustalona przy opłacie za śmieci 12 zł. Dzisiaj powinno być to co najmniej 8 zł, jak procentowo popatrzeć na wzrost opłaty.
  To miasto zaczyna przypominać czasy RoobinHooda, ile miasto nagrabi tyle ma. Nie patrząc kogo ograbili.
  Trzecia sprawa.
  Segregacja odpadów na osiedlach nie przypomina segregacji. Dlaczego ja płacę w domku za segregowane odpady, łatwo mnie upilnować, można zrobić zdjęcie i zostawić śmieci.
  A dlaczego przy blokowiskach jest taka masakra i płacą tak jak ja. Też powinna być zniżka. Bo ja i moi sąsiedzi robimy za nich te wymagane 40% odpadów segregowanych.

 • ~Arteks 2021-11-10
  17:25:38

  8 65

  @Zbyszek - zgadzam się, że ci którzy produkują popioły powinni płacić więcej od tych którzy ich nie produkują. Bo to jawna niesprawiedliwość. Natomiast dlaczego zakładasz jakąś masakrę na osiedlach i to, że tam ludzie nie segregują śmieci? Muszą to robić bo kubły na plastik, papier i szkło byłyby puste - a są pełne śmieci zgodnie z przeznaczeniem. Odbiór śmieci z osiedli jest dla miasta dużo tańszy niż z peryferyjnych dzielnic rozproszonych. Więc jeśli ktoś miałby płacić więcej - to raczej nie osiedla, które w dodatku w ogóle nie produkują popiołu. A wiele chałup poza popiołem produkuje też liście i inne śmieci zielone. Gdzie trafia wypalony węgiel drzewny z grillów?

 • ~Arteks 2021-11-10
  17:49:33

  3 59

  @rudobrody - a co nasze państwo zrobiło aby wywóz śmieci był tańszy? Po wprowadzeniu wielu rozdawniczych projektów obecnej władzy - nastąpił też wzrost konsumpcji. Nikt nie narzuca producentom jakich opakowań mają stosować/nie stosować. Nadal nie ma odpowiednich przepisów o kaucji i zwrocie opakowań. Od paru lat nastąpił też odwrót palenia śmieci w piecach dzięki zmianom pokoleniowym, edukacji i karom jakie za to grożą. Trudno więc się dziwić, że śmieci przybyło. Nie należy się dziwić, że ich wywóz drożeje. Paliwo też drożeje i... jakoś nie widać zmniejszenia ilości aut na drogach.

 • ~7dyzio1 2021-11-10
  18:00:44

  39 4

  Panie Kuczera szkoły podlegają pod urząd miasta, a na tych terenach kolo szkół przy śmietnikach pełno liści we workach.!! Dla czego z tych szkół nie są wywożone odpady zielone !! I szkoły mają uczyć dbać o zielone środowisko a na tych terenach mają kupę liści WSTYD

 • ~donia96 2021-11-10
  18:16:12

  61 7

  Gdzie Jest mój kochany Rybnik co tylko zamieszkiwali sami Ślązacy .Teraz widać kto mieszka w Rybniku najlepiej widać jak są wybory bo prawdziwy Rybniczanin nie zagłosował by na takiego człowieka

 • ~truman20 2021-11-10
  18:31:37

  39 7

  ~Arteks - " że ci którzy produkują popioły powinni płacić więcej od tych którzy ich nie produkują" - a to niby dlaczego? Idąc tym tokiem myślenia, to każdą frakcję odpadów trzeba by dzielić w ten sposób, bo ja mam np. małą kupkę trawy z działki a ktoś ma 15 worków trawy i 5 worków liści i gałęzi a płaci tyle samo za wywóz. Ja mam jeden worek plastików a taka sama rodzina obok ma ich 4 a czasem 5 a płacą tyle samo. Szkła mam worek na pół roku a ochlapusy co miesiąc oddają górę szkła po gorzole i piwsku. Jakby zacząć to dzielić jeszcze w ten sposób, to biurokracja z tym związana urosła by jeszcze bardziej a cena wywozu za tym również. Jest aktualnie taka sraczka na ten cały ekobiznes, że każdy kto tam ma coś niby "eko" chciałby być gloryfikowany na każdym kroku. Nie tędy droga.

 • ~artefaks 2021-11-10
  18:42:48

  26 10

  Dla osób gardłujących w sprawie wywozu liści ze szkół i innych terenów informuję że jest ogólnoświatowy trend popierany przez ekologów by pozostawiać liście w miejscach których wyrosły (sprząta się jedynie z miejsc gdzie stwarzają zagrożenie np. z ulic i chodników i miejsc utwardzonych). Arteks ,,domy prywatne nie produkują liści " podobnie jak np. deszczu. . Więc się nie produkuj bo Ci żyłka z wysiłku strzeli.
  Kolejne ignorandztwo to segregowany popiół i żużel. Który jest zbierany podobnie jak makulatura , szkło , złom. Jest on używany przy rekultywacji pryzm ze śmieci którzy produkują również blokersi. Gdyby nie żużel i popiół to składowiska byłyby przykrywane humusem który należałoby dodatkowo kupić. popioły są również materiałami higroskopijnymi , które trzymają wilgoć. Więc łatwiej i taniej jest miejsce z przykrytymi zwałami śmieci zalesić i zazielenić. Spadają koszty takich operacji gdyż zużywa się mniej wody do podlewania i więcej sadzonek się zazielenia .
  Kolejna ignorancja to popiół z grilla który według Arteksa produkują wyłącznie mieszkańcy domów prywatnych. I zgodnie z instrukcją o odpadach popiół z grilla należy wsypać do kompostownika, lub bezpośrednio do ogródka ( zapomniałeś jeszcze zaatakować tych którzy palą pelletem i drewnem , a też można odpady ze spalania wsypać do ogródka )
  Czyli Arteks z jednej strony krytykuje jedynie słuszną i sprawiedliwą partię która dzieli ludzi na lepszy i gorszy sort , a z drugiej strony sam to robi....
  Ale czego się spodziewać bo blokersach którzy do niedawna jeszcze wlewali zupę do zsypów ( aż musieli zaspawać by tego nie robili) a do mieszkań wpełzały kanałami zsypowymi wandrusy które zjadły pierwsze danie i nabrały ochoty by zjeść w mieszkaniu drugie danie i jeszcze deser...

 • ~Arteks 2021-11-10
  18:45:00

  7 44

  @truman20 - jest różnica. Bo popiół to jest coś dodatkowego do ogółu śmieci jakie produkują wszyscy. Jedni go produkują, inni nie. @donia96 - jak rządził Fudali też były podobne zarzuty odnośnie różnych cen w mieście. Niedawno sprawdziłem miasta rządzone przez PiS np. Katowice czy Jastrzębie - tam wywóz śmieci też idzie ostro do góry bo powody wzrostu są wszędzie takie same. Pinokio twierdzi, że jesteśmy krajem dobrobytu - no to płaćmy więcej bo nas stać, a nie ciągłe narzekania. Albo jedno albo drugie. :D

 • ~Arteks 2021-11-10
  18:49:23

  6 50

  @artefaks - ale czego się spodziewać po mieszkańcach chałup którzy do niedawna nie wiedzieli co to łazienka, wielu nie ma gazu, śmieci pozbywali się przez piece, a te większe wywalali do lasu, do ogrzewania używali... mułową maź. Ty z kolei śmiejesz się z zaściankowości PiS - a sam jeszcze niedawno broniłeś mułu i kopcenia z pieców. Oni są bardziej postępowi od ciebie.

 • ~moratorek 2021-11-10
  19:40:52

  17 1

  @truman20- miasto od roku nie odbiera bioodpadów w workach. Odpady możesz zbierać w podarowanym przez miasto kubełku 120l (!), kompostować na działce (z ulgą 6PLN) lub we własnym zakresie wywieść na kompostownię.

 • ~artefaks 2021-11-10
  19:54:43

  30 6

  ,, ale czego się spodziewać po mieszkańcach chałup którzy do niedawna nie wiedzieli co to łazienka, "
  @Arteks. Chcesz nawiązać do historii blokersów który ,,po przydzieleniu im " kwadratów płukali kartofle w sedesie i które zdarzało się że czasem im odpłyneły? W łązienkach hodowali świnki i króliki ?
  Arteks. Jestem zafascynowany Twoim przywiązaniem do tradycji rodzinnych. Znając twoje przywiązanie do grafomanii , to mógłbyś przelać to na papier. Dzieło będzie sprzedawało jak ciepłe bułeczki konkurując z ,,Życiem w przedwojennym Rybniku"
  Atreks . Jesteś wielki

 • ~Arteks 2021-11-10
  20:04:26

  7 40

  @artefaks - mnie też bawią te historię z płukaniem kartofli w sedesie. To świadczy, że na bloki trafili ludzie z chałup którzy nie wiedzieli co to sedes... Kiedyś można się było śmiać z takich historii - dzisiaj powszechnym obciachem jest posiadanie pieca w chałupie i... "ściepywanie" wongla do piwnicy... Gdyby dzisiaj ktoś z chałupy bez gazu trafił na blok - musiałby się najpierw nauczyć eksploatacji kuchenek gazowych. Nie chciałby też uwierzyć, że ciepło można mieć przekręcając pokrętło. Hodowla świni i królików to także domena chałupowców. Ty wspominasz coś co niby miało miejsce kilkadziesiąt lat temu. A przecież niektórzy w XXI wieku nawet w naszym mieście hodują jeszcze srający po placu inwentarz - o czym świadczy poszukiwany właściciel kaczki przez UM... To ty masz jakiś odchył odnośnie pisania komentarzy nie na temat i trollingu, nie ja. Jesteś na miejskim portalu, a zachowujesz się czasami jak wiochmen.

 • ~pasażer 2021-11-10
  20:41:38

  26 3

  Arteks tak śmieszy cię hodowanie ozdobnego ptaka, bo kaczka o której wspominasz to ptak ozdobny, co widać na zdjęciu a nie inwentarz co sugerujesz, a poprawne jest posiadanie psów w bloku, zwłaszcza dużych, które w odróżnieniu od tych trzymanych w domach nie mają podwórka gdzie mogą się wybiegać ? a srają wyprowadzane na trawnik przed blokiem gdzie tylko drobny odsetek sprząta po swoim psie, bo to przecież dla większości "ziemia niczyja" ? a króliki obecnie można spotkać hodowane w domach jako maskotki, podobnie jak świnki tyle że morskie

 • ~rybnikus 2021-11-10
  21:36:04

  20 6

  Dlaczego Rybnik nie chce spalarni śmieci? By było dużo taniej bo na śmieciach można też zarobić.

 • ~artefaks 2021-11-10
  21:52:41

  14 3

  @Arteks. Pod obrazkiem z kaczką jest napisane że jest to ,,zdjęcie poglądowe" Czy Ty wiesz co to oznacza ? Czy mam wytłumaczyć ?
  Jak to było w tym wierszyku ?
  Co to jest. Po stawie pływa i kaczka się nazywa

 • ~Arteks 2021-11-10
  22:13:34

  2 22

  @rybnikus - spytaj się ludzi. Pamiętam, że jak miało powstać krematorium to oczywiście większość była przeciwna mimo, że tam są instalacje bezsmrodowe - w przeciwieństwie do przeciętnej chałupa, która może kopcić bo "tak zawsze było". Ja nie miałbym nic przeciwko. @pasażer - śmieszy mnie jak niektórzy się zatrzymali w czasie albo chcą żyć w mieście po wiejsku. Nie śmieszny mnie hodowla kaczek i czegokolwiek przez rolnika na wsi.

 • ~rybnikus 2021-11-10
  22:23:27

  12 4

  ~Arteks z kim Kuczera konsultował ewentualną budowę spalarni poza miastem?

 • ~dzideq 2021-11-10
  23:00:43

  12 8

  ~Arteks
  Swoimi wpisami pokazujesz jak nienawidzisz Polski , Flagi .
  Stop pro putinowskiej propagandzie.

 • ~Arteks 2021-11-10
  23:15:43

  3 18

  @dzideq - a po tobie widać, że jesteś z jakieś radykalnej fabryki trolli bo nie czytasz ze zrozumieniem czyichś wpisów tylko od razu atakujesz i traktujesz kogoś komu się podoba zarówno polska jak i unijna flaga jak wroga. To przed dojściem Kaczyńskiego do władzy było nie do pomyślenia. Ludzie nie byli tak spolaryzowani. A mi się podoba zarówno polska jak i unijna flaga. :)

 • ~dzideq 2021-11-11
  00:02:23

  5 7

  ~Arteks
  Nienawiść masz w PISach ,a że rus Ci płaci to też widać.
  Ludzie to widzą, mam nadzieję że może to się znieni.
  Pozdrawiam

 • ~Lateks 2021-11-11
  07:04:30

  16 1

  " ~Arteks 2021-11-10
  20:04:26
  3 20

  @artefaks - mnie też bawią te historię z płukaniem kartofli w sedesie. To świadczy, że na bloki trafili ludzie z chałup którzy nie wiedzieli co to sedes... Kiedyś można się było śmiać z takich historii - dzisiaj powszechnym obciachem jest posiadanie pieca w chałupie i... "ściepywanie" wongla do piwnicy... Gdyby dzisiaj ktoś z chałupy bez gazu trafił na blok - musiałby się najpierw nauczyć eksploatacji kuchenek gazowych. Nie chciałby też uwierzyć, że ciepło można mieć przekręcając pokrętło. Hodowla świni i królików to także domena chałupowców. "

  Arteks a to tak w sumie piszesz z własnego doświadczenia? Sam wspominałeś że twoja siostra została na wsi, a tyś taki miastowy poszedłeś mieszkać w "apartamentowcu" ??
  Ehhh naprawdę musiałeś się uczyć obsługi kuchenki gazowej?? Niesamowite, dziwne że pod koniec lat 80-tych nie miałeś pojęcia co to sedes i łazienka,,,, tyle dobrze że tej rodzinie na wsi pozwalasz jeszcze zwierzęta hodować, bo mnie to też dziwi że u Ciebie w klatce mieszka więcej zwierząt niż dzieci...

 • ~Arteks 2021-11-11
  11:52:52

  5 12

  @lateks - nigdy nie napisałem, że moja siostra została na wsi tylko przez pewien czas w niej mieszkała, a to różnica. Jestem z miasta co "słychać, widać i czuć". Ty zaś masz wiejską mentalność. Sam napisałeś kiedyś, że hodujesz inwentarz co wielu bardzo rozbawiło. Wypowiedałeś się też o oborniku, kompoście, owcach które nie jedzą odchodów, kiełbasie z nutrii, psach na uwięzi, mule węglowym. Wiochmen pełną gębą z ciebie nawet jeśli mieszkasz w granicach miasta.

 • ~artefaks 2021-11-11
  12:55:30

  8 3

  @Arteks.Nie chce cię smucić. Ale jako,,wielkomiejski" mieszkaniec metropolitalnego miasta również jesteś hodowca wielu zwierząt....Szczury,myszy,karakance zwane też wand rusami,pluskwy ,rybiki,mrówki,mole żywnościowe etc.Nie mówiąc już o kotkach i pieskach w których pszińco można wdepnąć na chodniku....

 • ~artefaks 2021-11-11
  12:59:40

  11 4

  @Arteks.Napisz szczegółowiej o tym czy twoja siostra się wyprowadziła że wsi ? Czy też miasto wprowadziło się do niej do zagrody z gnojkiem i świniami? Bo wiesz to jest ciekawe z socjologicznego punktu widzenia....

 • ~Arteks 2021-11-11
  13:56:53

  3 11

  @artefaks - nie chcesz ale jednak smucisz bo to trochę smutne, że w naszym dużym bądź co bądź mieście są ludzie o tak wstecznych poglądach... Weźmy np. twoje przywiązanie do mułu/węgla/popiołu - a przez to brudu. A przecież to brudna piwnica może ściągać wszystkie te niepożądane zwierzątka o jakich piszesz, nie mówiąc o zarazkach, pyle itd. Jeśli ktoś ma inwentarz - zapewnia stołówkę dla tych niepożądanych "gości" i stwarza im doskonałe warunki do rozprzestrzeniania. Zawsze mnie też dziwi jak trudnym zadaniem musi być dla was przechowywanie śmieci do czasu przyjazdu raz na tydzień czy dwa śmieciarki i jak to musi cuchnąć. W wielorodzinnej zabudowie w każdej chwili można wywalić śmieci na śmietnik i nie trzeba ich gromadzić w mieszkaniach. Prawdopodobnie niektórzy przywykli do smrodu.

 • ~1floyd 2021-11-11
  19:38:19

  10 1

  Pisałem o tym już kiedyś, napiszę jeszcze raz. Mam trochę znajomych, i rodzinę którzy mieszkają w USA. Tam nikt z mieszkańców, nie segreguje śmieci. Tam są ogromne sortownie na wysypiskach. I tam, jest to robione. A kto tam pracuje? Około 70% zatrudnionych to więźniowie zakładów karnych. Stawka godzinowa w takiej sortowni to ok 18 USD/h. Więźniowie otrzymują ok 7 USD. Resztę kasują zakłady karne. W USA większa część zakładów karnych, to prywatne instytucje. I ich właściciele dbają by przynosiły zyski. Bo w USA panuje pogląd, że to więzień ma pracować na społeczeństwo, a nie społeczeństwo utrzymywać osadzonych. To jedno. A po drugie. Całe to pranie mózgów, narzucane nam z globalnym ociepleniem. Tak się zastanawiam. Czym palono w epoce lodowcowej, że nastąpiło ich cofnięcie? Ile samolotów ma DPF? A żegluga dalekomorska? Te statki to żaglowce? Ile ton mazutu spalają podczas rejsu? Mają katalizatory?
  Takich pytań mam więcej..

 • ~rudobrody 2021-11-11
  20:18:57

  5 2

  @Arteks,
  "a co nasze państwo zrobiło aby wywóz śmieci był tańszy? "
  Nie odwracaj kota ogonem.

  Śmieci (a raczej odpady) to przede wszystkim paliwo. Tylko my ten temat skutecznie ignorujemy i zamiast je przetwarzać to składujemy. Z czym idziemy pod prąd całej zachodniej europie.

 • ~Arteks 2021-11-11
  20:43:37

  1 5

  @rudobrody - dlaczego państwo dobrobytu jak go nazywają np. prezes NBP czy premier nie wybuduje systemu miniciepłowni i spalarni odpadów wykorzystując do tego nowoczesne technologie i śmieci? Samorządy mogłyby przekazać na to grunty. Dlaczego obciążać tym drogim problemem samorządy - skoro ciągle odbiera im się pieniądze? Poza tym problem jest ogólnopolski, a samorządy nie mają wpływu na producentów którzy zarzucają nas potem śmieciami. Byłoby taniej bo można by zunifikować projektowo takie inwestycje.

 • ~Fistaszek_inz 2021-11-11
  22:59:37

  10 1

  Smieci jest mniej i basta! Tak wynika z przedstawionych danych przez UM! Skąd ta podwyżka? Z brzucha? Bo ktoś tak wydedukował? Pokażcie konkretne wyliczenia to się na to zgadzamy! Wiem, ze nie pokażecie! Będziecie gadać głupoty, aby gawiedź zrozumiała! Nie ma żadnych przesłanek, aby podnosić opłaty za smieci!

 • ~Fistaszek_inz 2021-11-11
  23:20:07

  9 1

  Jeszcze jedno! Kto to są te organizacje pozarządowe, bo na razie to nie wiadomo...
  Cóż to za twory! My jako mieszkańcy nie możemy się wypowiedzieć, bo zgodnie z zasada... „ryby i dzieci głosu nie maja” tylko pytanie kim są te dzieci i kim te ryby? Wielkie mi tam konsultacje społeczne...cuda na kiju! Rybnik.com.pl, macie listę? Dawajcie znać... my z checia doradzimy i pokażemy gdzie tkwi problem... w zarządzaniu oczywiscie! Płacimy za nieudolność UM! Czemu? Pokażemy tym organizacjom...

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co jest najbardziej potrzebne Rybnikowi?


Oddanych głosów: 1246