zamknij

Wiadomości

Jejkowice przechodzą na gaz

2020-01-21, Autor: 

Inwestycja dopiero się zaczyna, ale już teraz wzbudza zainteresowanie wśród mieszkańców. Gmina Jejkowice chce się całkowicie zgazyfikować do 2023 roku. Pierwsze przyłącza już wykonano, a do urzędu spłynęło ponad 100 wniosków z prośbą o dołączenie do gazu.

Reklama

Być może w niedalekiej przyszłości z kominów w Jejkowicach nie zobaczymy już ani jednej chmurki czarnego, gryzącego dymu. Na terenie gminy działa Polska Spółka Gazownictwa, która przeciąga gazociąg.

Jak mówi Marek Bąk, wójt gminy Jejkowice, inwestycja dopiero się zaczęła.

- Jesteśmy na pierwszym etapie gazyfikacji gminy. W pierwszej kolejności zgazyfikowana będzie ulica Główna do ul. Szkolnej, sama Szkolna i część ul. Poprzecznej – wymienia Marek Bąk.

Wójt Jejkowic liczy na to, że PSG poprowadzi dalej inwestycję na terenie gminy.

- Jesteśmy po rozmowach ze spółką. Wszystko wskazuje na to, że teren całych Jejkowic będzie zgazyfikowany. Nie mogłoby się to rozpocząć bez dużego zainteresowania mieszkańców. PSG jako przedsiębiorstwo potrzebuje przecież argumentu ekonomicznego, by podjąć się działania – zauważa nasz rozmówca.

Od wójta Jejkowic dowiadujemy się, że prace trwają od grudnia zeszłego roku i przebiegają bardzo szybko.

- Wiem, że wykonano już pierwsze podłączenia. Jednocześnie poinformowaliśmy mieszkańców, że mogą składać wnioski o gaz. Mogą to robić w sekretariacie Urzędu Gminy w Jejkowicach lub w rybnickiej gazowni. Zainteresowanie jest spore – zdradza Marek Bąk.

Do tej pory do samego urzędu gminy wpłynęło bowiem ponad 100 wniosków, przy czym na terenie gminy znajduje się 950 budynków. Jak dowiadujemy się od naszego rozmówcy, wnioski cały czas są pobierane i przesyłane do gminy lub PSG, oddział w Rybniku.

Co ciekawe, tematem zainteresowały się też duże firmy działające na terenie Jejkowic, wnioski złożyły też budynki użyteczności publicznej.

- Jako gmina mamy już ekologiczne źródła ciepła. Ogrzewamy budynki olejem opałowym, ale chcemy przejść na gaz, bo jest tańszy. Mam nadzieję, że do 2023 roku będziemy mogli się pochwalić terenem całkowicie zgazyfikowanym – zaznacza Marek Bąk.

Gmina chce jeszcze bardziej zachęcić mieszkańców do wymiany źródła ogrzewania. W okolicach marca ma się zmienić gminny program dotacji do pieców tak, żeby wypromować piece gazowe.

Ilu budynków w Jejkowicach zdecyduje się odejść od palenia węglem? Do tego tematu będziemy zapewne jeszcze wracali.

Karny Kopiuch dla trucicieli

Przypominamy o trwającej ogólnopolskiej akcji społecznej Karny Kopciuch. Karny Kopciuch ma na celu pomoc obywatelom zatruwanym przez sąsiadów, którzy używają starych, nieekologicznych kotłów lub spalają śmieci. Organizatorzy w „trzech krokach” mobilizują trucicieli do zmiany postępowania i wymiany źródła ciepła. Dodatkowo, rozdawane są nieodpłatnie naklejki „Karny Kopciuch za trucie sąsiada”.

W ramach akcji organizatorzy poprzez kancelarią adwokacką wysyłają zgłoszonym trucicielom listy. Stanowczo żądają w nich zaprzestania zanieczyszczenia środowiska przez uciążliwe kopcenie z komina. Ale przede wszystkim edukują.

> 8 tygodni akcji Karny Kopciuch. Jakie efekty?

- W wysyłanych listach tłumaczymy dlaczego smog jest szkodliwy, jakie są jego skutki na stan naszego zdrowia, zwłaszcza dzieci. Trucicielom wskazujemy też możliwości uzyskania dofinansowania na wymianę źródła ciepła – tłumaczy Wacław Wrana z grupy medialnej tuPolska, która zainicjowała Karnego Kopciucha.

Więcej informacji o akcji na: www.karnykopciuch.pl

Zapraszamy do współpracy firmy i instytucje!

Organizatorem akcji Karny Kopciuch jest grupa medialna tuPolska. Akcję wspierają partnerzy – firmy i organizacje ekologiczne:

Partnerami medialnymi akcji są:

Chcesz dołączyć do akcji? Zapraszamy do współpracy instytucje, firmy i media! Piszcie do nas na adres [email protected]

Oceń publikację: + 1 + 154 - 1 - 27

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (13):
  • ~Specc 2020-01-21
    09:55:58

    Ciekawe kogo będzie stać na ten gaz i przystosowanie domów pod taką instalację. Na początku wszystko fajnie/pięknie wygląda a jak dojdzie co do czego to.... no właśnie.

  • ~Specc 2020-01-21
    09:56:41

    Te ich "dotacje" to kpina i śmiech na sali.

  • ~ 2020-01-21
    10:39:20

    32 42

    To znaczy Jejkowice bogata wioska !! Specc co do dotacji i kogo będzie stać to się okaże ??

  • ~korniszon 2020-01-21
    10:42:47

    96 4

    I co z tego? Rybnik- Północ gaz jest praktycznie dostepny dla każdego, ile domów z tego korzysta? Jest jak jest- totalny smród. Dlaczego nie można stworzyć systemu ulgi dla tych co zdecydowali się faktycznie nim ogrzewać?

  • ~Franz Kawka 2020-01-21
    11:14:35

    56 9

    Niestety te wszystkie dotacje, preferencje itp. idą i tak z naszych podatków, bo innych pieniędzy niż nasze podatki w kasie państwa nie ma.

  • ~toomann 2020-01-21
    11:20:55

    53 13

    ~Specc: Ty taki spec jak z koziej d... trąba. Jak nie masz w domu dwucalowych rurek w CO i żeberek pod dziurawymi oknami, to nie ma co płakać nad ceną ogrzewania gazem. Tym bardziej, że tydzień temu dostałem miłą informację od dostawcy gazu - w tym roku obniżyli cenę za m3 :)

  • ~ 2020-01-21
    11:20:56

    80 12

    @Specc
    Moja matka przeszla na gaz rok temu - koszty niewiele wieksze, niz wegla. Dom 1966 nie ocieplony, tylko okna wymienione. Przy nowszym ocieplonym domu gaz jest zawsze tanszy. Fakt, ze sie nie musisz brudzic i kapac kilka razy dziennie, plus masz dodatkowe pomiesczenia zwolnione - bezcenny. Polecam film Tomasza Kopyra (piwowara domowego) na YT o zmianie pieca i kolejny po roku o kosztach.
    Chamska teza Arteksa o prymitywnych ludziach z domkow ze wsi pada. Ludzie chca gazu. Mam nadzieje, ze jej nie powtorzy.

  • ~ 2020-01-21
    11:22:09

    69 33

    W mojej dzielnicy jest gaz i nadal 9 na 10 domow smrodzi. W Jejkowicach bedzie to samo. Na prymitywne przyzwyczajenia i na gornikow z deputatem nie ma mocnych. Nikt im nie bedzie rozkazywal przestac smrodzic

  • ~ 2020-01-21
    11:24:01

    57 8

    Korniszon - dokladnie tak powinno byc: nagrody, ulgi dla tych, ktorzy nie smrodza

  • ~ 2020-01-21
    11:59:05

    23 45

    Wszystko ładnie pięknie tylko większość tych budynków nie nadaje się do ogrzewania gazem a docieplone w większości 8cm cm styropianem to dobre na grzanie węglem i w takie łagodne zimy jak teraz gdzie w styczniu trawe się kosi zamiast śnieg odgarniać pod gaz to min 20-25 cm dach jeżeli jest betonowy to trzeba styropapę to kosztuje majątek jak to się wszystko policzy to mądry powie ja to pie,,,,le dołożę 50tyś zl i mam nowy mały ładny domek

  • ~ 2020-01-21
    12:04:53

    45 6

    @ internauta
    Spokojnie sie nadaja.
    Ludzie palili w nich gazem w latach 80 tych.

  • ~ 2020-01-21
    16:20:29

    28 2

    w latach 80 gaz był tańszy od węgla, do którego dostęp , w ramach deputatów mieli tylko górnicy i kolejarze, ale docierał w niewiele miejsc w centrum, pozostali mieszkańcy ogrzewali mułem lud innymi "wynalazkami" (kolejarze w ramach deputatu mieli jeszcze oprócz węgla stare podkłady kolejowe, to było dopiero świństwo) później w cenie węgla było grzanie olejem, niestety kolejne regulacje fiskalne sprawiły, że ludzie rezygnowali z takich źródeł ciepła na rzecz węgla, dzięki takemu podejściu jesteśmy tam gdzie jesteśmy

  • ~qdobp 2020-01-21
    16:22:04

    36 7

    ~korniszon
    ano dlatego przyjacielu że miliony idą na Eko ścieżki rowerowe, z których korzysta znikomy procent populacji Rybnika, przykład ul. Raciborska.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5294