zamknij

Wiadomości

Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego. Rybnicki Sztab Ratownictwa uratuje każdego!

2016-10-02, Autor: 

Rybnicki Sztab Ratownictwa działa w naszym mieście od 2007 roku. Jest stowarzyszeniem zrzeszającym ludzi młodych, ambitnych, pełnych pasji. Swą działalność promuje w mieście i okolicy, ale także na terenie całego kraju. Czuwa nad bezpieczeństwem, kiedy inni doskonale się bawią. Na czym polega praca ratownika Rybnickiego Sztabu Ratownictwa? Jakie są ich priorytety i co trzeba mieć, by dołączyć do grona RSR?

Reklama

Stowarzyszenie zabezpiecza imprezy pod względem medycznym. Prowadzi też szkolenia z pierwszej pomocy udzielając instruktażu działań ratunkowych. Do prowadzenia tych czynności niezbędny jest specjalistyczny sprzęt ratunkowy. Obecnie na wyposażeniu sztabu jest: karetka sanitarna Mercedes Benz 614 D użyczona przez Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Szpitala Rejonowego im. Dr Józefa Rostka w Raciborzu, a także specjalistyczny motor ratunkowy BMW R 1200 RT, który przekazał do użytkowania Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 3 w Rybniku.

Ratownicy Rybnickiego Sztabu Ratownictwa to ludzie młodzi - uczniowie szkół średnich, policealnych oraz studenci pasjonujący się ratownictwem. - Aby wstąpić w szeregi RSR trzeba mieć minimum 16 lat i zostać naszym wolontariuszem. W organizacji przyznawane są stopnie, które świadczą o zdobywanym doświadczeniu. Wyróżniamy m.in.:  kandydata, pierwszą pomoc, ratownika czy koordynatora. Aby zostać ratownikiem należy zdać egzamin państwowy kwalifikowanej pierwszej pomocy i mieć ukończone 18 lat. Nabór nowych członków trwa cały rok. - tłumaczy Zbigniew Polański szef RSR.

Stowarzyszenie - zgodnie z obowiązującym prawem - ma swój zarząd i komisję rewizyjną. Organy wybierane są drogą głosowania na walnym zgromadzeniu RSR. Dziennikarz ma swój identyfikator, policjant odznakę, a członkowie sztabu mają swoją legitymację, w której znajdują się osiągnięcia danej osoby i która jest symbolem przynależności do grupy. - Celem i wewnętrzną potrzebą każdego ratownika jest niesienie pomocy, bezinteresownej i natychmiastowej. Bo kiedy inni zastanawiają się czy dana osoba potrzebuje pomocy, my już działamy – dodaje szef RSR Zbigniew Polański.

Członkowie Rybnickiego Sztabu Ratownictwa zauważają, że - niestety - społeczeństwo nie zawsze wie jak reagować w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia. Wiele firm zgłasza się do RSR z prośba o przeprowadzenie szkolenia z zakresu pierwszej pomocy dla pracowników. - Podczas takiego szkolenia Ratownicy RSR przekazują audytorium niezbędną wiedzę, tak by umieć rozpoznać stan zagrożenia życia i zdrowia oraz uczą jak postępować z poszkodowanym do przyjazdu służb ratunkowych - mówi Jakub Ogierman, jeden z ratowników RSR.

Oprócz zabezpieczeń, gdzie można spotkać rybnickich ratowników, przechodzą oni szereg ćwiczeń. Chodzi o to, aby byli zawsze doskonale przygotowani do udzielenia pomocy w różnych sytuacjach. - Ważne jest, by podczas tych ćwiczeń ratownicy działali tak jak podczas „prawdziwej akcji” ratunkowej. Każde ćwiczenia przygotowują członków sztabu do pracy w różnych warunkach, nastawione są na szczegółowe działania, tak by potrafili odnaleźć się w każdej sytuacji. Uczą jak radzić sobie ze stresem, aby zachować zimną krew i przystąpić do czynności ratujący zdrowie i życie – mówi koordynator Michał Czogalik

W trakcie różnego rodzaju festynów i imprez plenerowych rybniccy ratownicy organizują pokazy. - Często razem z jednostkami OSP wykonujemy pokazy ratownictwa, najczęściej polegają one na wyciąganiu poszkodowanego z samochodu uszkodzonego w wyniku wypadku. Chcemy otworzyć oczy zgromadzonym ludziom jakie są skutki brawurowej jazdy samochodem oraz pod wpływem alkoholu – mówi Marcin Winnicki - ratownik RSR i strażak OSP Popielów.

Członkowie RSR są wolontariuszami - nie otrzymują oni wynagrodzenia za swoją pracę. Wyróżnieniem i nagrodą za trud jaki wkładają w RSR są jedynie państwowe szkolenia jakie wolontariuszom opłaca stowarzyszenie.

Od wielu lat RSR współpracuje z Olimpiadami Specjalnymi POLSKA i Olimpiadami Specjalnymi ŚLĄSK zabezpieczając ich wycieczki, zawody, olimpiady regionalne, ogólnokrajowe i międzynarodowe.

Oceń publikację: + 1 + 7 - 1 - 16

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (17):
  • ~Jula92 2016-10-02
    10:41:12

    10 33

    W szkole mojej siostry Rybnicki Sztab Ratownictwa przeprowadzał pogadankę z pierwszej pomocy-dzieczyna w wieku mojej siotry oraz pan koło 30-stki, strażak. Zawsze wydawało mi się, że żeby nauczać, trzeba mieć wykształcenie-studia. Ta dziewczyna ich nie miała, była za młoda... Czy dzieci z gimnazjum (16 lat) albo pełnolatek może na np. festynie udzielać pomocy osobie po ukąszeniu albo z zawałem, skoro nie skończyli nawet szkoły? A tam się robi zastrzyki!

  • ~marys76 2016-10-02
    11:10:22

    41 5

    Głupszego pytania już nie mogłaś zadać?!!! Czy do tego aby udzielić komuś pierwszej pomocy należy ukończyć jakąś szkołę??? To jest obowiązek KAŻDEGO aby w momencie gdy jest świadkiem jakiegokolwiek zdarzenia, w którym zagrożone jest życie lub zdrowie ludzkie udzielić mu pierwszej pomocy w ramach swoich umiejętności. Prawidłowe wezwanie pogotowia ratunkowego i wsparcie psychiczne poszkodowanego to już udzielenie pomocy!!! Nikt nie każe ci robić zastrzyków, zabiegów operacyjnych czy też tracheotomii.

  • ~Jula92 2016-10-02
    11:20:24

    11 25

    Po pierwsze, ~marys76 - proszę nie krzyczeć, przynajmniej zwracając się w swoim komentarzu do mnie, ponieważ sobie tego nie życzę. W tekście napisano: "Stowarzyszenie zabezpiecza imprezy pod względem medycznym. ". To chyba oznacza, że np. na festynie, kiedy dojdzie do zdarzenia typu właśnie ukąszenie, to zanim przyjedzie wezwana karetka, Rybnicki Sztab Ratownictwa reaguje? Czy stoi i patrzy na np. duszącą się osobę? Skoro organizacja ta zrzesza młodzież od 16. roku życia, a jednocześnie, jak powyżej, na imprezie "zabezpiecza ją medycznie", to robi więcej niż telefon na pogotowie albo wsparcie psychiczne?

  • ~Amor27 2016-10-02
    12:12:57

    3 12

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  • ~p.pomoc 2016-10-02
    16:04:09

    6 8

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  • ~Monica Abrahamczyk 2016-10-02
    22:29:54

    16 4

    "Najlepsza ekipa! Polecam. Można się wiele nauczyć. RSR dysponuje na obstawach pielęgniarkami, lekarzami, ratownikami medycznymi i KPP, więc kandydaci mają z kogo czerpać wiedzę. Jest to dowód na to, że można robić coś dla kogoś i to bezinteresownie. BRAWO!"

  • ~Lisek 2016-10-02
    23:17:55

    14 4

    Ja również bardzo serdecznie polecam i jednocześnie dziękuję ratownikom RSR. Podczas jednego z festynów moja młodsza siostra z powodu upału zasłabła. Dzięki szybkiej i fachowej interwencji RSR szybko odzyskała świadomość i tak naprawdę dzięki nim wiemy, że choruje ona na cukrzycę. Naprawdę, dziękuję raz jeszcze.

  • ~Mateusz Markiel 2016-10-02
    23:25:53

    13 4

    W firmie w której pracuję mieliśmy szkolenia BHP. Co mnie ździwiło, to najciekawszą częścią szkolenia była właśnie pierwsza pomoc. Wykład prowadził ratownik medyczny z dwoma ratowniczkami, które już po wykładzie robiły z nami ćwiczenia na fantomach. Bardzo fachowe podejście do słuchaczy, oraz ciekawy wykład prowadzony w taki sposób aby każdy z nas zapamiętał jak najwięcej.

  • ~Nikola Raczyńska 2016-10-03
    07:42:01

    10 4

    Z całym szacunkiem mogę polecić RSR. Najlepsza ekipa jaka może być. Sama jestem tam kandydatem i wiem jaki jest to obowiązek i poświęcenie. Więc zapraszam wszystkich czy młodych czy dużych alby wstąpili w nasze progi i się sami przekonali jak u nas jest.

  • ~Jula92 2016-10-03
    08:59:25

    5 8

    Widzę, że członków RSR gryzą prawdziwe opinie i muszą się bronić ustami (a raczej klawiaturami) swoich znajomych oraz rodziny (ukłon w stronę Mateusz Markiel i Janina Jolanta Abrahamczyk), a niewygodne komentarze (p.pomoc) są usuwane. Trochę zagłębiłam się w temat i żeby nauczać, należy mieć skończone kierunkowe studia bądź być po szkole policealnej, a nie tylko Kwalifikowany Kurs Pierwszej Pomocy. A artykuł jasno mówi, że powyższa organizacja szkoli również w zakładach pracy z zakresu pierwszej pomocy oraz jako uzupełnienie BHP. Poza tym, tu cytat: "Ratownicy Rybnickiego Sztabu Ratownictwa to ludzie młodzi - uczniowie szkół średnich, policealnych oraz studenci pasjonujący się ratownictwem.". Nigdzie nie jest napisane, że są tam np. ratownicy MEDYCZNI, uprawnieni do prowadzenia takich zajęć, dyplomowane pielęgniarki czy lekarze. Nikt też z Państwa polemizujących ze mną nie odniósł się do kwestii poruszanego przeze mnie pełnienia zabezpieczeń medycznych, gdzie osoby po Kwalifikowanym Kursie Pierwszej Pomocy to "dodatek" (proszę wybaczyć określenie) do osoby medycznej (odsyłam do ustawy).

  • ~Jula92 2016-10-03
    09:18:34

    4 6

    ~Janina Jolanta Abrahamczyk - wbrew opinii, poświęciłam swój czas i poszukałam przepisów oraz ustaw, żeby 'wiedzieć o czym piszę'. ~Monica Abrahamczyk - artykuł opiera się wyłącznie na stwierdzeniu, że w Waszych szeregach są 'kandydaci, ratownicy i koordynatorzy". W komentarzu można napisać, że RSR posiada różowego słonia w trampkach - bez dowodu trudno uwierzyć ;)

  • ~Jula92 2016-10-03
    10:34:09

    5 6

    ~Janina Jolanta Abrahamczyk - cytowanie Wikipedii jako rzetelnego źródła wiedzy i informacji? Spodziewałam się czegoś lepszego :) okej, więc odnosząc się do przedstawionego tekstu - świetnie, to są ratownicy. Dlaczego nadal nie dostałam odpowiedzi na pytanie ws. zabezpieczeń medycznych i obecności na nich ratowników MEDYCZNYCH? Z tekstu, pod którym komentujemy, wynika jasno, że w RSR nie ma ratowników medycznych/pielęgniarek/lekarzy, a więc osób, które spełniają wymogi szkoleń oraz zabezpieczenia medycznego imprez. Poza tym, w cytowanym tekście z Wikipedii nie widzę nic ani na temat uzyskania po 66-godzinnym kursie prawa do szkolenia innych ani do SAMODZIELNEGO zabezpieczania imprez.

  • ~Jula92 2016-10-03
    11:01:44

    5 8

    ~Janina Jolanta Abrahamczyk - w którym miejscu wypisuję głupoty? To, że ratowniczka (?) w szkole mojej siostry wyglądała na młodą i zaznaczyłam to, to moja subiektywna ocena. Zastanawia mnie, jakim prawem osoby, które nie mają medycznego wykształcenia chodzą po szkołach czy zakładach pracy, szkoląc? Jakim prawem, osoby nie będące ratownikiem medycznym/pielęgniarką/lekarzem, czuwają samodzielnie nad bezpieczeństwem na imprezach, gdzie skupisko osób jest bardzo duże? Czy gdziekolwiek napisałam, że nie należy udzielać pierwszej pomocy? Czy gdziekolwiek napisałam, że nie warto/nie można/nie powinno się? Cały czas dopytuję członków organizacji finansowanych przez miasto, w którym mieszkam i do budżetu którego spływają moje podatki o to, na jakiej podstawie zabierają się za rzeczy, których nie powinni robić? Proszę wybaczyć, ale jakie by nie było doświadczenie, dobre chęci czy Bóg raczy wiedzieć co jeszcze, bez papierka potwierdzającego kwalifikacje i uprawnienia stricte medyczne, żaden ratownik po KPP nie ma prawa szkolić ani samodzielnie zabezpieczać imprezy. A wnioskuję z tekstu, co wielokrotnie podkreślałam, że RSR skupia właśnie osoby bez medycznego wykształcenia.

  • ~Jula92 2016-10-03
    11:13:45

    4 7

    ~Janina Jolanta Abrahamczyk - ja za to proponuję, by członkowie RSR wysyłali do dyskusji osoby, które potrafią dyskutować merytorycznie, mają argumenty i z którymi można wymienić poglądy. Prezentowane komentarze pokazują, że argumentów brak. Jeśli się mylę, proszę mi pokazać w którym punkcie, a nie schodzić na temat misji ratowania.

  • ~p.pomoc 2016-10-03
    11:40:29

    7 4

    Wolność słowa na portalu Rybnik.com.pl - jak ktoś pisze coś co nie podoba się autorowi artykułu to od razu jest usuwane, bo niby nie zgodne z regulaminem - a regulamin nie zabrania pisać prawdy. Chyba, że to członkowie RSR mają problemy z prawdą, co już podobno parę razy wychodziło ale to nie ta kwestia. Idea stowarzyszenia piękna tylko że ludzie bez wiedzy i doświadczenia - znajomi byli i nic nie wynieśli. Taka reprezentacja San Marino - adwokaci, malarze itd grają w piłkę to tu podobnie. Górnicy, studenci i inni ratują. Jeśli ten komentarz zostanie usunięty to będzie wszystko jasne a portal Rybnik.com.pl straci wiele w oczach internautów.

  • ~Jula92 2016-10-03
    12:42:35

    4 4

    ~p.pomoc - krótko, zwięźle i na temat :)

  • ~Łukasz Reck 2018-05-17
    20:28:53

    3 0

    Jak szukacie prawdy to sprawe skierujcie do prokuratury ona to zbada czy to jest zgodne z prawem

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5303