zamknij

Wiadomości

Jaki będzie budżet Rybnika na 2022 rok? Dzisiaj ważne głosowanie

2021-12-16, Autor: bf

Dziś (16 grudnia) jedna z najważniejszych jak nie najważniejsza sesja Rady Miasta Rybnika. W trakcie obrad radni zajmą się budżetem miasta na 2022. Wynik głosowania może być dzisiaj zaskakujący.

Reklama

AKTUALIZACJA (godz. 16.10): na minuty przed sesją rady miasta dowiedzieliśmy się, że zmieniona została platforma transmisji obrad. Od teraz zamiast serwisu YouTube, spotkanie rady prowadzone jest na e-sesji.pl, której w żaden sposób nie da się osadzać na portalu. Dlaczego taki ruch wykonał magistrat tuż przed sesją? Wrócimy do tego tematu.

Wcześniej pisaliśmy:

Dzisiejsza sesja rady miasta obejmuje 34 punkty w porządku obrad. Najważniejszy z nich dotyczy budżetu Rybnika na 2022 roku. To na nim będzie opierał się plan dochodów i wydatków, obowiązujący przez kolejne 365 dni.

Wiadomo, że w projekcie budżetu dochody miasta ustalono na dokładną kwotę 892.259.436,39 zł, a wydatki - 1.137.229.988,35 zł. Szczegóły poznamy podczas prezentacji, którą wygłosi podczas sesji prezydent Piotr Kuczera.

Wynik głosowania nad budżetem może być dzisiaj zaskakujący. O ile niespodzianki na pewno nie będzie ze strony koalicji, tak nie do końca wiadomo, jak zachowa się opozycja – klub radnych PiS i radni niezależni. Co prawda wytykają niektóre punkty, które znalazły się w planie wydatków, ale też nie krytykują otwarcie całego projektu. Ich stanowiska poznamy dzisiaj po godzinie 16.00.

Podobnie jak w ubiegłych miesiącach, także i tym razem sesja odbywać się będzie w zdalnym trybie obradowania. 

Projekty uchwał są dostępne na stronie Biuletynu Informacji Publicznej

Porządek spotkania:

1. Otwarcie i stwierdzenie prawomocności obrad.

2. Sprawozdanie z działalności Prezydenta w okresie od poprzedniej sesji.

3. Wystąpienie Rybnickiej Rady Kobiet.

4. Zmiany w wieloletniej prognozie finansowej Miasta Rybnika.

5. Zmiany w budżecie Miasta Rybnika na 2021 rok.

6. Wykaz wydatków w budżecie Miasta na 2021 rok, które nie wygasają z upływem roku budżetowego.

7. Wieloletnia prognoza finansowa Miasta Rybnika.

8. Budżet Miasta Rybnika na 2022 rok.

9. Ustanowienie roku 2022 w Rybniku - Rokiem Początków Górnictwa Węglowego na ziemi rybnickiej.

10. Powołanie Młodzieżowej Rady Miasta Rybnika i nadanie jej statutu.

11. Określenie kryteriów wraz z liczbą punktów oraz określenie dokumentów potwierdzających te kryteria w drugim etapie postępowania rekrutacyjnego do publicznych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w publicznych szkołach podstawowych, dla których organem prowadzącym jest Miasto Rybnik.

12. Raport monitoringowy z realizacji "Strategii Zintegrowanego Rozwoju Miasta Rybnika do roku 2020" za 2020 rok.

13. Strategia rozwoju Miasta Rybnika "Rybnik 2030". Pierwszy krok transformacji.

14. Wydzierżawienie nieruchomości.

15. Zmiana uchwały Rady Miasta Rybnika nr 638/XXXVIII/2021 z dnia 27 maja 2021 r. w sprawie ustalenia wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi składanej przez właścicieli nieruchomości położonych na terenie Miasta Rybnika oraz warunków i trybu składania deklaracji za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

16. Zawarcie porozumienia z Gminą Pilchowice na wykonywanie zadania z zakresu organizowania publicznego transportu zbiorowego na linii komunikacyjnej łączącej Gminę Pilchowice z Gminą Rybnik.

17. Zawarcie porozumienia z Gminą Świerklany w sprawie powierzenia realizacji zadania dowozu niepełnosprawnego dziecka do szkoły.

18. Zmiana uchwały w sprawie przyjęcia regulaminu przewozu osób, bagażu lub zwierząt w komunikacji miejskiej organizowanej przez Zarząd Transportu Zbiorowego w Rybniku.

19. Wyrażenie zgody na odstąpienie od przetargowego trybu zawarcia umów najmu lokali użytkowych przy ul. Zebrzydowickiej 2 na okres 10 lat.

20. Nadanie statutu Placówce Opiekuńczo-Wychowawczej – Mieszkanie Nr 1 w Rybniku.

21. Nadanie statutu Placówce Opiekuńczo-Wychowawczej – Mieszkanie Nr 2 w Rybniku.

22. Nadanie statutu Placówce Opiekuńczo-Wychowawczej – Mieszkanie Nr 3 w Rybniku.

23. Nadanie statutu Placówce Opiekuńczo-Wychowawczej – Przystań w Rybniku.

24. Program współpracy z klubami sportowymi w Rybniku w latach 2022-2023.

25. Odwołanie Przewodniczących stałych Komisji Rady Miasta.

26. Powołanie Przewodniczących stałych Komisji Rady Miasta.

27. Ogłoszenie jednolitego tekstu uchwały w sprawie zmiany nazwy Rybnickiego Centrum Kultury oraz nadania statutu Teatrowi Ziemi Rybnickiej.

28. Rozpatrzenie petycji dotyczącej podjęcia przez Radę Miasta Rybnika uchwały w sprawie ochrony dzieci oraz ludzi przed szkodliwym wpływem na ich zdrowie promieniowania mikrofalowego.

29. Rozpatrzenia petycji w sprawie podjęcia uchwały przez Radę Miasta Rybnika w przedmiocie szczepień przeciwko COVID-19.

30. Rozpatrzenie skargi na Dyrektora Zespołu Szkół nr 5 w Rybniku.

31. Plan pracy Komisji Rewizyjnej na rok 2022.

32. Protokół z kontroli Komisji Rewizyjnej przeprowadzonej w Wydziale Polityki Społecznej w zakresie projektów realizowanych przez Stowarzyszenie 17-tka współfinansowanych ze środków Miasta Rybnika.

33. Wolne głosy i oświadczenia radnych.

34. Zakończenie sesji.

Oceń publikację: + 1 + 4 - 1 - 21

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (11):
 • ~Lateks 2021-12-16
  17:16:40

  9 1

  Wynik głosowania nad budżetem byłby zaskakujący gdyby radni przegłosowali ogranicznie wydatków i zmniejszenie podatków i opłat.
  Swoją drogą z tego co wiem to UM aktualnie nie posiada żadnego informatyka na etacie... stąd taka zmiana? Nie wiem... niech redakcja zapyta p. Agnieszkę...

 • ~Arteks 2021-12-17
  09:42:36

  0 5

  @lateks - dlaczego podatki i opłaty miałyby tanieć kiedy mamy do czynienia z największą inflacją od 20 lat i kiedy miasto musi wydać aż 46 mln na walkę ze smogiem?

 • ~Lateks 2021-12-17
  11:17:07

  4 0

  Arteks bo miasto się wyludnia, niskie podatki i opłaty przyciągają i mieszkańców i inwestorów, dzięki temu wpływy do budżetu rosną. Natomiast podwyżka działa tylko krótko dziś podwyższysz cenę to klient zapłaci więcej, ale następnym razem poszuka u konkurencji.
  Tak samo w mieście, jak jest drogo to wolą inwestować tam gdzie taniej i tam też zostaną podatki zapłacone.

 • ~Arteks 2021-12-17
  15:05:16

  0 3

  @lateks - za taką odpowiedź zasługujesz na jedynkę... Bo to czy państwo/miasto się wyludnia nie ma żadnego związku z nieruchomościami, za które podatek płaci się obojętnie czy się w danej gminie mieszka czy nie. Liczba ludności ma się nijak do wpływu z podatku od nieruchomości. Wpływy z podatku które są ściśle powiązane z mieszkańcami to te z PIT - ale je ustala rząd, a nie władze samorządowe(!). Akurat Rybnik dostał największy zastrzyk ludności od czasów PRL i jest nas być może teraz nawet 150 tys. (z Ukraińcami) którzy jednak nie są tu meldowani więc statystycznie ich nie ma mimo, że mijamy ich na ulicach czy pracują w rybnickich firmach. Inwestorzy czasami szukają okazji np. jeśli chodzi o cenę gruntu ale z pewnością nie ma dla nich znaczenia podatek od nieruchomości który jest wszędzie podobny.

 • ~Lateks 2021-12-17
  18:11:12

  3 0

  ~Arteks ja yhy, tyś widzioł w rybniku 150tys mieszkańców... litości... to najlepiej widać po opłatach za śmieci ;)
  Może Ty nie zwracasz uwagi na koszty przy prowadzeniu działalności - w co wątpię, jednak z tego ja widzę to każdy patrzy przez pryzmat kosztów. Nie znam firmy w której by na to nie patrzyli...

 • ~Arteks 2021-12-17
  19:01:55

  1 3

  @lateks - jakiej litości?! Dolicz sobie Ukraińców to mniej więcej tyle wyjdzie. I powiem więcej - jestem bardzo zadowolony, że tu przyjechali bo to są ludzie o miejskiej mentalności, bardzo otwarci na świat, szybko się uczący, pracowici. Zaskakujesz mnie swoją niewiedzą ekonomiczną (nie pierwszy raz) bo przecież czym większe koszty, tym się zapłaci mniejsze podatki. Ty nie chcesz mieć kosztów np. związanych z wynajmem być może ze strachu przed odpowiedzialnością jaka się z tym wiąże ale zdecydowana większość przedsiębiorców to ludzie odważni. A koszty wywozu śmieci dla przedsiębiorcy to tak naprawdę mniej niż wydatki na kawę/herbatę dla gości...

 • ~artefaks 2021-12-17
  20:55:58

  1 2

  Arteks nie chodzi deptakiem Sobieskiego/Powstańców i nie widzi wywieszonych w witrynach kartek ,,lokal do wynajęcia"

 • ~artefaks 2021-12-17
  21:02:33

  1 0

  ,,dlaczego podatki i opłaty miałyby tanieć kiedy mamy do czynienia z największą inflacją od 20 lat "
  @Arteks . Dostałeś może podwyżkę przez którą puchnie Ci portfel ?
  Jak wydasz więcej na podatki ,opłaty , żywność itp. to sobie coś dodrukujesz ? Czy będziesz raczej zmuszony iść do lombardu , lub sprzedać nerkę ? Bo jak widać interpretujesz rzeczywistość jako nieograniczone zasoby materialne spoleczeństwa...

 • ~Arteks 2021-12-17
  21:24:55

  2 4

  @artefaks - popierasz naukę w dziedzinie szczepień, nie akceptujesz jej jeśli chodzi o wytłumaczenie zjawiska niskiej emisji, rozumiesz problemy związane z dodrukowaniem pieniędzy, a nie rozumiesz tego, że w związku z ciągłym powiększaniem się powierzchni do wynajęcia, muszą być wolne do wynajęcia. Nadal te do wynajęcia są w mniejszości w stosunku do zajętych. Co do portfela to ja myślę wolnorynkowo, ty trochę socjalistyczno-opiekuńczo. Jak chcę mieć więcej pieniędzy - to więcej pracuję i więcej zarabiam. :D Odnośnie twoich pytań to jeśli nie masz pomysłów na życie i nie masz sponsorów - być może nie będziesz musiał się pozbawić nerki. PiSowcy generalnie lubią środowiska nielubiące pracować. Pomogą ci. ;)

 • ~artefaks 2021-12-17
  21:53:33

  1 0

  @Arteks. Nie mieszaj nauki ze zdrowym logicznym spojrzeniem na sytuację (choć logika też jest sama w sobie nauką).
  Widzę że propagujesz poglądy P. Glapińskiego który twierdzi że sytuacja społeczno-ekonomiczna nie ma wpływu na stopę życiową społeczeństwa ,, przecież mimo galopującej inflacji która pożera zasoby ludzi mogą oni sobie wszystkiego więcej kupić..."
  Czy uważasz że przy malejących zasobach ludności i katastrofalnej podwyżce cen paliw alternatywnych ludzie ochoczo rzucą się rzucą w kierunku tych mediów.
  Sorry, ale to tak nie działa

 • ~artefaks 2021-12-17
  22:02:32

  1 0

  ,,Jak chcę mieć więcej pieniędzy - to więcej pracuję i więcej zarabiam."
  @Arteks nie masz racji. Bogacące społeczeństwo to te które więcej pracuje i odkłada do późniejszej konsumpcji zarobione środki , Które później inwestuje , lub realizuje wyznaczony przez siebie cele.
  Ale galopująca celowo podsycana inflacja kradnie Ci środki i uniemożliwia poprzez to zrealizowanie założonych celów. Cofając nas cywilizacyjnie...Taki cel to może być np. nowoczesne źródło ciepła i późniejsze jego eksploatację

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co widzielibyście w miejscu dawnego Praktikera?


Oddanych głosów: 2347