zamknij

Wiadomości

Jak walczyć ze smogiem w Rybniku? FOR przedstawia swoje pomysły

2014-03-11, Autor: dk
Problem zanieczyszczonego powietrza i smogu w naszym mieście nie jest nowy. Od kilku lat miasto boryka się z przekroczeniami norm pyłu zawieszonego w powietrzu, wprowadzając kolejne programy poprawy jakości powietrza. Kandydat na prezydenta Forum Obywateli Rybnika, Piotr Masłowski przedstawia swój pomysł na walkę ze smogiem.

Reklama

Forum Obywateli Rybnika, które wystartuje w jesiennych wyborach samorządowych uważa, że jednym z najbardziej naglących problem Rybnika jest smog i duże zanieczyszczenie powietrza. Kandydaci na radnych chcą zmienić zasady dofinansowania do wymiany źródeł ciepła i ograniczyć je do ciepła sieciowego i gazowego. – Mamy świadomość, że dla przeciętnego mieszkańca to cena oraz dostęp do deputatów na węgiel ma decydujący wpływ o wyborze źródła ogrzewania. Priorytetem miasta powinny być jednak inwestycje związane z ciepłownictwem, zwiększanie konkurencji, ograniczanie cen ciepła, a także współpraca przy remontach ciepłociągów i minimalizacja strat ciepła – mówią członkowie FOR.

FOR w walce ze smogiem chciałby się skupić na zdobywaniu dotacji na ekologiczne źródła energii. – Program „Kawka” będzie miał kolejne trzy edycje, środki europejskie też będą skoncentrowane na zielonych źródłach energii. Walczmy o te dotacje – mówi Piotr Masłowski, kandydat FOR na prezydenta Rybnika.

Według członków FOR w walce ze smogiem ważny jest również transport. – Potrzebny jest ekologiczny tabor w komunikacji miejskiej. Również pojazdy dla placówek miejskich powinny być elektryczne czy hybrydowe, tak jak ma to miejsce w pobliskiej Ostrawie i wielu polskich miastach - przekonuje Piotr Masłowski, który podkreśla, że należy również postawić na rozbudowę ścieżek rowerowych blisko centrum.

Przypomnijmy, właściwie od połowy stycznia tego roku normy pyłu zawieszonego w powietrzu nad Rybnikiem są przekroczone o ponad 100%. W lutym tylko w ciągu pięciu dni przekroczenie spadło do 70-50%. W ostatnim miesiącu w naszym mieście nie było więc dnia bez smogu.

 

Oceń publikację: + 1 + 4 - 1 - 1

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (12):
 • ~analizatorsciem 2014-03-11 08:33:03

  Panie daj pan spokój "niska emisja" ekologiczne autobusy, ścieżki rowerowe? Daj Pan konkretne rozwiązania , a nie to wszystkie samorządy robią.Program "kawka"!?Panie 90 % miast ma problem z niską emisją i będą sie starały o kasę i ile zostanie dla nas!? Co Pan myslisz ,że aktualne władze Rybnika nie?To co pan piszesz to wszyscy wiedzą i chcą robić, ale daj pan rozwiazania na miarę nowego prezydenta miasta , a nie urzednika z Rydułtów jak pan o sobie piszesz.Pan chcesz wejść w buty Adasia i powiedzieć teraz ja będę i będę lepszy? z czym do ludzi? przekonaj mnie pan czymś ciekawym nowatorskim itp. a nie gadaniem bez sensu .To co pan piszesz to typowy nic nie warty populizm.Panie w tym mieście trzeba coś zmienić , ale zaproponuj Pan konkretne zmiany i rozwiązania itp.Bez urazy, pozdrawiam.

  25 0
 • ~Lino 2014-03-11 09:15:16

  Dokładnie. Od paru lat wszyscy mówią, że trzeba cos z tym zrobić, że jest świadomość itd. a jakoś nic się nie dzieje "widocznego" w tym temacie :-) Dofinansowania, kawka, czyste niebo dla Rybnika, będzie to będzie tamo itp. itd. W mojej okolicy bez zmian - czyli siwo :-) Dziękuje.

  9 0
 • ~grzesnick 2014-03-11 09:38:31

  analizator Larysz :) główny postulat FOR to zmiana ogrzewania w budynkach należących do miasta, można to w necie bez problemu znaleźć. Masłowski mieszka w Rybniku kilkanascie lat. Podobnie jak Jędrośka pochodzi z Rydułtów i zapuścił tu korzenie. Jest jakieś minimum ?

  2 0
 • ~spzoo 2014-03-11 10:14:43

  konkrety są, prosimy bardzo :) http://www.piotrmaslowski.com.pl/forum/zobacz/for-walczy-ze-smogiem-i-pozoranctwem

  0 5
 • ~nynek 2014-03-11 12:25:18

  Hihihihihi już ma Pan wygraną w kieszeni !!!

  0 2
 • ~ 2014-03-11 14:56:01

  proponuję zabetonować cały Rybnik ,wyciąć wszystko w pień i posadzić malutkie drzewka w doniczkach -ludzie przybywa pojazdów a co sie z tym wiąże zwiekasza sie i zanieczyszczenie powietrza -zamiast wycinać powinno się jak najwięcej sadzić drzew .krzewów (to są płuca miasta) a nie wycinać co się da i gdzie się da .Mam przykład obok w budynku -sąsiad (przy kasie i ze znajomościami) wyciął 3 zdrowiusieńkie nikomu nie przeszkadzające drzewa bo będzie robił parking dla 4 samochdów -parkingu nie ma ale i drzew nie ma ,wycina krzewy i to mu wolno bo miasto go broni twierdząc ,że krzewy nie mialy 10 lat (to nie prawda) Fudali i jego ekipa robi z Rybnika betonowe cmentarzysko a protesty ludzi ma za nic bo to on rządzi bo to nie on jest dla nas a my dla niego.ekologia to przede wszystkim przyroda -natura reszta to dodatki istotne ale ....

  2 0
 • ~Lino 2014-03-11 15:34:58

  Pani Lilio wpływ samochodów i obecność "zielonych płuc" jest akurat niezbyt wielki (ale fakt również jest:-)) na to co się dzieje w Rybniku. Większość tego syfu leci z kominów starych domków (prywatnych), w których ludzie albo nie mają pieniędzy na ekologiczne źródło ogrzewania albo są zbyt tępi aby pojać co się dzieje podczas bezpwietrznych dni w mieście i jaki mają onia na to wpływ dymiąc jak lokomotywa - może by sie tak nauczyc palić w piecu?. Wystarczy sie rozejrzeć - proponuję zwłaszcza osobom takim jak ww Pan z artykułu, który wychodzi z propozycjami walki z tym wychodzącym już chyba wszystkim mieszkańcom Rybnika tylną częścią ciała problemem

  0 1
 • ~oriono1 2014-03-11 17:07:48

  Lino czepiasz sie p. Lili kobieta probuje znalez rozwiazanie a przyczyna lezy w zlych dzialaniach wladz miasta przejdz sie po miescie i dzielnicach zobacz ile jest blokow zlat 60 sa opalane piscami kaflowymi 1 mieszkanie 2 pokojowe +kuchnie daje 3 piece tych nieszkan sa tysiace teraz patrz chadzby budzet miasta na ten rok jest w internecie sam zobacz dochod z czynszow ZGM to 24 mil. i popacz na co to idzie pesje 8 mil ale moze byc wiecej o 100% bo pisza szyframi a na rematy 2.5 mil a gdzie reszta dlaczego sie tam nie pociagnie centralnego nie ociepli jak to Gomulka zostawil tak to jest do dzisiaj Kwasniewski mowil dzwignac czynsze bo niestac panstwo na utrzymanie czynsze poszly 600% do gory od 1995 i dalej jest jak bylo to sie niedziw ze jest smog jak miato bierze kase a dzje 10% na remonty to kto ukradl 90% kasy i dlaczego jest smog a oni jeszcze beszczelnie pisz skad sie to bierze ZWASZYCH NASMAROWANYCH LEPIKIEM RAK CO BIORA KASE A NIEDAJA NIC W ZAMIAN

  0 0
 • ~oriono1 2014-03-11 17:18:47

  LINK BUDZETU MIASTA NA 2014 ALE JAZDA http://bip.um.rybnik.eu/docs/1311/PDF/TK0ZJCN6.PDF

  0 0
 • ~Robin Tell 2014-03-11 18:54:20

  Forum Odjechanych Romantyków przez kilka miesięcy będzie nas karmić utopiami. Moim pomysłem na ograniczenie niskiej emisji jest w ogóle wyłączyć w zimie wszelkie ogrzewanie i mieszkać w domach, będąc opatulonymi skórami baranimi.

  2 0
 • ~ 2014-03-11 21:29:23

  Kolejny raz mówię że można palić węglem bez dymu tylko trzeba poczytać jak. Zapraszam wszystkich zainteresowanych na niekomercyjną stronę: www.czysteogrzewanie.pl Te wszystkie wynalazki z hybrydową komunikacją czy dotacjami na solary to zwykły populizm. Podstawa to edukacja ludności palącej węglem, oraz docieplanie budynków te dwie sprawy są najważniejsze.

  4 0
 • ~ 2014-03-11 21:41:36

  Masz stary kocioł !! Nie chcesz do niego biegać 3x dziennie, wstydzisz się smrodu z twojego komina i chcesz spalić 70% mniej węgla w sezonie ?? poczytaj jak zapalić kocioł od góry i gotowe www.czysteogrzewanie.pl

  3 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Miasto Rybnik powinno budować mieszkania komunalne?

Oddanych głosów: 1029