zamknij

Wiadomości

J. Makosz: ja nie chcę jechać furmanką do senatu

2013-04-08, Autor: Dominika Kuśka
Kandydujący na senatora Józef Makosz w miniony czwartek i niedzielę spotkał się z mieszkańcami Rybnika. Prawie setkę wyborców przekonywał, że chce tak zmienić ordynację wyborczą, by można było skutecznie rządzić, a nie tylko udawać.

Reklama

Były prezydent Rybnika przed świętami wielkanocnymi wrócił do Rybnika z Francji, gdzie jako tłumacz pracował przy budowie kotła do spalania śmieci, o czym informowaliśmy Was jeszcze w lutym - zobacz.

Makosz podkreślał, że przede wszystkim w senacie chce się zająć zmianą ordynacji wyborczej. Były prezydent Rybnika chce, by rządzili ludzie, którzy chcą coś zrobić dla innych, a nie ci, dla których polityka jest sposobem na życie. – Okręgi wyborcze są za duże, podwójne listy wyborcze sprawiają, że ludzie z jednej partii bardziej walczą sami ze sobą, a nie z przeciwnikami. Ponadto kampania przybiera formę obrazkowej – kto więcej, kto bardziej kolorowo. A to nie o to chodzi. Politycy powinni wyjść do ludzi, porozmawiać. Uważam, że dla nas w wyborach parlamentarnych byłaby najlepsza ordynacja niemiecka, a w samorządowych francuska. Rząd, który się nie sprawdza po kadencji jest zmieniany, a ludzie mają na to realny wpływ. Tak powinno to wyglądać – przekonuje Józef Makosz.

W rozmowie z mieszkańcami Józef Makosz odniósł się również do tzw. autonomii regionów. Jego zdaniem to rozwiązanie nie prowadzi do rozwoju kraju. – Nie o to chodzi, żeby sobie wydzierać pieniądze. Nawet gdyby do Warszawy trafiło pięć budżetów z całego kraju, to i tak nie będzie tam ani ¼ Paryża. A przecież nie jesteśmy głupsi od Niemców czy Francuzów. Po prostu musimy pokochać cały swój kraj i o niego walczyć. Ja nie boję się powiedzieć, że kocham Polskę, że tu czuję się najlepiej i ludzie też nie mogą się tego wstydzić – apeluje Józef Makosz. Swoją przemowę do wyborców podsumował krótko. – Ja nie chcę jechać furmanką do senatu.

Marek Jedrośka, szef sztabu wyborczego Makosza ogłosił również, że Stowarzyszenie Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym poparło kandydaturę Józefa Makosza w wyborach uzupełniających do senatu.


Przypomnijmy, wybory uzupełniające d senatu odbędą się już za niespełna dwa tygodnie, 21 kwietnia. O miejsce w senacie ubiega się ośmiu kandydatów: Bolesław Piecha (PIS), Mirosław Duży (PO), Paweł Polok (RAŚ), Janusz Korwin-Mikke (Kongres Nowej Prawicy), Krzysztof Sajewicz (SLD), Grażyna Kohut (PSL) oraz dwóch kandydatów bezpartyjnych: Piotr Masłowski oraz Józef Makosz.

 

> Wszystko o wyborach do senatu w serwisie wyborczym Rybnik.com.pl

Oceń publikację: + 1 + 13 - 1 - 11

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (12):
 • ~Dahar 2013-04-08 14:45:53

  "Marek Jedrośka, szef sztabu wyborczego Makosza" = pocałunek śmierci

  0 0
 • ~ 2013-04-08 14:58:35

  Warto zawalczyć o poparcie Stowarzyszenia Śmiertelnie Przelynknytych przez Ojca Dyktatora".

  0 0
 • ~ 2013-04-08 15:32:37

  Dwie sprawy Panie Makosz. Zmiana ordynacji wyborczej bez zmiany zapisów w Konstytucji nic nie daje. Teraz senator wybierany jest w JOW, ale jest nadal niezależny od wyborców, tak jak poseł. Aby przywrócić wyborcom pełne prawa wyborcze daleka droga, a na niej kłodą leżą wszystkie partie polityczne. Druga sprawa. Furmanka. Przez nasz region przechodzą trzy drogi krajowe, w tym autostrada na linii północ-południe. Dwie są płatne dla samochodów ciężarowych w systemie via-Toll, jedna nie. Chciałbym aby tak zostało, z tym że bramownice via-Toll z autostrady trzeba by przenieść na DK 78 bo kierowcy chcący oszczędić, nie jadą ani Wiślanką ani autostradą a pchają się przez Rybnik i Wodzisław. Autostrada A1 na odcinku od Piekar do Mszanej (pomiędzy Wodzisławiem a Jastrzębiem powinna być traktowana jako bezpłatna obwodnica zbierająca ruch tranzytowy. To powinno być bardzo ważne dla wszystkich polityków nie wstydzących się w Warszawie że pochodzą z tego regionu.

  0 0
 • ~song 2013-04-08 15:41:52

  Mimo, że na codzień sympatyzuję z partią, która wystawiła swojego kandydata to nie wyobrażam sobie innego reprezentanta naszego reionu jak Józef Makosz. Znam pana Makosza od conajmniej 35 lat i pomimo iż często mieliśmy różne zdania to jednak zawsze był człowiekiem ,dla którego honor i uczciwość były zawsze najważniejsze w życiu. Poza tym poprzez wieloletnią służbę na stanowisku prezydenta Rybnika posiadł niezbędną wiedzę polityczną pozwalającą mu swobodnie poruszać się w tym środowisku.
  (w tym przypadku w Senacie). Człowiek wykształcony, znający języki obce może być znakomitą (przepraszam za kolokwializm) wizytówką naszego miasta.
  Jeżeli chodzi o pozostałe kandydatury to z różnych powodów nie wchodzą w rachubę, że wymienię tylko kilku
  Mirosław Duży z PO - nie chcę popierać kandydata z innego miasta, którego wogóle nie znam
  Bolesław Piecha - szczytowe osiąnięcie cynizmu i hipokryzji. Aktualny poseł kadyduje do Senatu ??!!
  Janusz K-Mikke - skąd on się tu wziął ?
  Pozostali kandydaci to mniej lub więcej żart.

  0 0
 • ~qwerty 2013-04-08 16:07:21

  skot: i wlasnie z powodow, ktore wymieniaes, wolalbym, zey Makosz nie wszedl do sentau, tylko zeby otoczony swiatlymi ludzmi z otwartymi glowami stworzyl silna i ciekawa alternatywe dla miernoty Fudalego i BSR. Bo na PO niestety liczyc nie mozemy. Krzakala sprawe olewa - widocznie nie chce pchac sie w to lokalne bagienko, ktore stworzyl Fudali, reszta to jakis plankton bez energii i mozliwosci. PiS - wiadomo cyniczny Piecha + "inteligentny" pan prezes dyrektor Janik - wszyscy zracy z koryta, do ktorego co jakis czas dolewa im Fudali. Lewica to tez same stare dziadki. Nie wiem dlaczego Rybnik jest tak mialki politycznie, ale czas zeby sie tu w koncu cos zaczelo dziac.

  0 0
 • ~matf 2013-04-08 20:20:13

  ~qwerty - masz młodego i "żwawego" Masłowskiego.

  0 0
 • ~orient 2013-04-08 20:32:22

  @qwerty - dlaczego chciałbyś jednego oligarchę solidarnościowego zamienić na drugiego? Czy w tym mieście nie ma młodych, nowoczesnych ludzi? Czy u władzy mają być ciągle jakieś styropianowe ikony ad1989? Jeśli nawet w tej dużej polityce tak jest to proszę, nie przenośmy jej do naszych miast. @Rafał Piszczek - chociażby! Z sukcesem prowadzi CRIS i jest już z innego pokolenia. Jeśli mamy dokonać zmiany pokoleniowej w Rybniku to ją dokonajmy ale nie zmieniając jednego suchara na drugiego. Makosz wielu ludziom kojarzy się jeszcze gorzej niż Fudali jeśli chodzi o kierowanie miastem. W senacie Makosz mi nie przeszkadza poza tym, że senat tak naprawdę to gabinet bez władzy więc poza względami prestiżowymi i towarzyskimi to za wiele chyba tam nie zdziała.

  0 0
 • ~ 2013-04-08 20:42:15

  ~orient - zrób prosze update. Chodziło ci o Piotra Masłowskiego którego sugerowałem powyżej. Na pewno nie jest to kandytat idealny bo takiego nie ma, ale młody, chętny, coś tam potrafi zdziałać, niestety bezpartyjność to synonim braku silnego zaplecza. Tak naprawdę trudno jednoznacznie i obiektywnie to ocenić. Na pewno partyjne zaplecze PIS to mocny przeciwnik i godny uwagi głosujemy tu na silne struktury, bardzo pro-przedsiębiorczy jest JKM choć "krwawej rewolucji" chyba nikt nie chce.

  0 0
 • ~orient 2013-04-08 20:45:44

  @Rafał Piszczek - Masłowski może uzyskać poparcie z PO, które jak na razie nie ma żadnego wyraźnego kandydata na prezydenta miasta.

  0 0
 • ~Robin Tell 2013-04-08 21:02:23

  Orient, problemem rybnickiego PO jest to, że ma mnóstwo kandydatów na prezydenta.

  0 0
 • ~Arteks 2013-04-09 11:52:38

  @qwerty - Makosz otoczony światłymi ludźmi??? HAHAHA... Kogo masz na myśli? Jędrośkę? Kopkę???

  0 0
 • ~Warmia 2013-04-11 12:24:25

  Jak mawiał Milton Friedman, amerykański ekonomista i laureat nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii (jednocześnie dobry znajomy Korwina-Mikke) "Pol­ska nie po­win­na naśla­dować bo­gatych krajów zachod­nich, bo nie jest bo­gatym kra­jem zachod­nim. Pol­ska po­win­na naśla­dować roz­wiąza­nia, które kra­je zachod­nie sto­sowały, gdy były tak bied­ne, jak Pol­ska." Polsce potrzebne są radykalne zmiany, jeśli chcemy by się dobrze rozwijała, by obywatele mogli się dobrze bogacić i by poziom życia wzrósł parokrotnie.

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Z odmrożenia jakich usług cieszysz się najbardziej?


Oddanych głosów: 777