zamknij

Wiadomości

Inwestycja za 52,5 mln zł przejezdna i równa jak stół. Zobaczcie drogę Rybnik-Świerklany z dołu i z góry

2021-11-24, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Oficjalnie przebudowa drogi wojewódzkiej 929 z Rybnika do Świerklan jeszcze się nie zakończyła. Na miejscu możemy się natknąć na ekipy budowlane. Niemniej od 2 tygodni droga jest już przejezdna. Wrażenia? Pozytywne. Nawierzchnia jest równa jak stół.

Reklama

O tym, że szykuje się gruntowna przebudowa DW929 pisaliśmy w październiku 2019 roku. Wtedy też dowiedzieliśmy się, że inwestycja będzie kosztowała 52,5 mln złotych »Będzie remont drogi Rybnik-Świerklany za 52,5 mln zł!«

Roboty ruszyły 28 lipca 2020 roku. Już wtedy ostrzegaliśmy, że kierowców czekają długie miesiące utrudnień i objazdów z Rybnika do Jankowic czy Świerklan. Informowaliśmy też, że przebudowa potrwa do listopada 2021 roku. Wszystko wskazuje na to, że ten termin będzie dotrzymany.

Droga jest już przejezdna od około 2 tygodni. Mimo to przy DW292 nadal trwają prace wykończeniowe. Brakuje jeszcze niektórych oznakowań, montowane są wiaty autobusowe. Jak się jedzie? Nieporównywalnie lepiej niż poprzednio. Zniknęły dziury i muldy. Pobocza są szerokie – w sam raz na ścieżkę pieszo-rowerową. Przede wszystkim też zniknęło kłopotliwe skrzyżowanie ul. Nowa – Świerklańska w Jankowicach. W zamian za to kierowcy otrzymali rondo.

Przypomnijmy, że w przyszłości DW929 zostanie objęta odcinkowym pomiarem prędkości >>Będzie odcinkowy pomiar prędkości w Jankowicach/Świerklanach<<

Przejechaliśmy się dzisiaj całym odcinkiem DW929, wykonaliśmy zdjęcia z ziemi i z drona. Zobaczcie, jak zmieniła się droga. Mieliście już okazję przejechać się nią? Jak wrażenia?

---
Prócz rozbiórki dotychczasowej konstrukcji drogi i budowy nowej, wykonawca wybudował chodniki, zatoki autobusowe, nowy system odwodnienia drogi, w tym osadniki i zbiornik retencyjno-filtracyjny oraz przepusty, przebudował istniejące zjazdy do posesji.

Przebudowanych zostało 18 skrzyżowań i instalacje infrastruktury technicznej, takie jak: linie energetyczne, wodociągi, gazociągi i kanalizacja sanitarna. Na koniec wybudowane zostały urządzenia bezpieczeństwa ruchu, czyli znaki drogowe, tablice informacyjne sygnalizacje świetlne oraz oświetlenie.
Wcześniej Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach wskazywał, że stan drogi był bardzo zły. Było to spowodowane m.in. szkodami górniczymi występującymi na tym terenie.

Na długości prawie 3 km stan nawierzchni jest oceniany jako „krytyczny”. Nawierzchnia jest zdeformowana. W wielu miejscach odwodnienie drogi nie działa sprawnie, co skutkuje zalewaniem drogi, powstawaniem przełomów i zapadania się jezdni. Brak jest sygnalizacji świetlnej, zatok autobusowych, odpowiedniego oświetlenia drogi i segregacji ruchu drogowego, czyli poboczy, przejść dla pieszych. Chodniki są tylko w niektórych miejscach i są w złym stanie technicznym – wymieniał w ubiegłym roku Ryszard Pacer, rzecznik ZDW.

Dodajmy, że na tej drodze przeciętne natężenie ruchu to 7,2 tys. pojazdów na dobę. Jest ono wyższe niż na całej sieci dróg wojewódzkich administrowanych przez ZDW w Katowicach, które wynosi średnio 4,9 tys. pojazdów na dobę.

Znaczenie DW 929 wzrosło znacznie po uruchomieniu Autostrady A 1, przez co stała się elementem bazowej sieci TEN-T, uznawanej przez Unię Europejską za istotny element systemu komunikacyjnego.

Oceń publikację: + 1 + 41 - 1 - 5

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (7):
 • ~Aco87 2021-11-24
  18:15:45

  27 16

  Bardzo cieszy ze ZDW inwestuje w drogi! Nic tylko sie cieszyć! Jednak zwyczajowo bez krytyki się nie obejdzie... Wąskie i kończące się w różnych miejscach chodniki z dopuszczonym ruchem rowerowym pozostawiają wiele do życzenia...niestety Zarząd Dróg Wojewódzkich nie umie w rowery...

 • ~reformatorski 2021-11-24
  18:42:30

  34 6

  Droga po szkodach górniczych. W ciągu kilku miesięcy będą się ujawniać. Nawet na A1 w okolicach Knurowa pokazują się regularnie buły od początku jej istnienia. Co jakiś czas się niwelowane i znowu...

 • ~kamyl 2021-11-24
  19:13:59

  20 14

  ~reformatorski absolutnie nie wolno mówić, że wyboje na A1 to wina kopalni. A co do niwelowania, to jakiś czas temu wyremontowano jeden odcinek. A na reszcie jak buja, tak dalej buja. Przynajmniej człowiek wie że jest już blisko domu

 • ~Mieczyslaw Oles 2021-11-24
  19:30:30

  13 2

  Nareszcie....

 • ~rzyt 2021-11-25
  06:31:18

  12 1

  Oby się nie stało podobnie jak z ulicą Zwycięstwa. Remont po remoncie, a właściwie tylko skrobanie muld, bo co innego robić nie ma sensu.

  A teraz może odcinek rybnicki tej drogi powinien być zrobiony? ;))

 • ~polk 2021-11-25
  08:24:26

  14 6

  To, że w końcu wyremontowano tą drogę zasługuje na pochwałę, ale sposób w jaki wykonano remont to już inna bajka.
  Największą porażką jest chyba to rondo koło urzędu gminy.
  Brak prawoskrętów, choć miejsca od groma, już nie wspominając, że mogło tam być praktycznie bezkolizyjne rondo turbinowe.
  Nie rozumiem jak przy generalnym remoncie można odwalić takie coś.

 • ~burak 2021-11-25
  11:54:53

  6 1

  Jest nowa droga, przez objazdy inne wymagają generalnego remontu ;)
  Niech wreszcie zajmą się 935, by nie kończyła się na DK78(wodzisławskiej)

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co widzielibyście w miejscu dawnego Praktikera?


Oddanych głosów: 2651