zamknij

Biznes

Internet (prawie) dla każdego

2008-02-18, Autor: 
Do roku 2011 w Rybniku powstanie sieć internetu szerokopasmowego. Znane są szczegóły inwestycji.

Reklama

Krzysztof Heller z firmy Info

Strategia podczas prezentacji

projektu.

W zeszły piątek w rybnickim magistracie odbyła się prezentacja projektu.

 

Celem budowy sieci jest połączenie 179 instytucji publicznych w Rybniku oraz upowszechnienie dostępu do internetu mieszkańców. - Korzyści z dostępu do internetu są oczywiste. To narzędzie komunikacji, nauki, a także pracy na odległość – wymieniał dobrodziejstwa internetu dr Krzysztof Heller z firmy Info Strategia, która przygotowuje dla urzędu miasta koncepcję sieci.

 

W ramach inwestycji powstaną m.in. 94 km kanalizacji teletechnicznej i 105 km światłowodu. - Chcę uspokoić mieszkańców, że budowa kanalizacji teletechnicznej nie sparaliżuje ruchu w mieście, bo potrzebne wykopy są stosunkowo płytkie – tłumaczy prezydent Rybnika Adam Fudali.

 

Całość zarządzana będzie w Centrum Przetwarzania Danych, które zlokalizowane zostanie w nowym budynku straży miejskiej przy ul. Reymonta.

 

Budowa sieci podzielona została na dwa etapy. W pierwszej kolejności powstaną nitki: Centrum, Chwałowicka, Wodzisławska i  Gliwicka. Po realizacji tego etapu dostępem do szerokopasmowego internetu ma być objęte 64,5% mieszkańców Rybnika. W drugim etapie powstanie nitka Żorska i Rudzka. Sieć dotrze również w rejony Chwałęcic, Stodół, Ochojca, Grabowni,  Osiedla Wrzosy – Zebrzydowic - tam z powodu rozproszenia zabudowy w części sieci światłowody zostaną zastąpione siecią radiową.

 

Realizacja I etapu inwestycji potrwa 3 lata – do roku 2011.

 

Pierwszy etap budowy sieci ma kosztować 23 miliony złotych. Rybnik otrzymał na ten cel dofinansowanie ze środków z Regionalnego Programu Operacyjnego (środki pozakonkursowe). Skąd środki na pozostałe etapy? - Projekt będziemy zgłaszać do innych programów. Jestem pewien, że uda się uzyskać dofinansowanie – zapowiada Fudali.

 

Po wybudowaniu, siecią przez min 5 lat będzie zarządzać miasto. Władzom Rybnika zależy, aby korzystali z niej operatorzy komercyjni. - Miasto nie może zarabiać na sieci, a więc zaproponowane operatorom stawki będą wyliczone tak, aby pokrywały koszty jej funkcjonowania. Liczymy, że skutkiem tego będzie obniżenie cen za dostęp do internetu, a dostawcy chętnie przeniosą się z sieci radiowej na światłowody – mówi dr Heller. Podobno projektem zainteresowani są zarówno potentaci rynku, tacy jak TP S.A, jak i lokalni operatorzy. - Cieszymy się, że w Rybniku podejmowana jest taka inwestycja. Na ile jednak oferta będzie dla nas atrakcyjna, okaże się po poznaniu szczegółów technicznych. Proszę pamiętać, że dla firm, które na osiedlach wybudowały własne sieci, korzystanie ze szkieletu miejskiej sieci nie wszędzie musi być opłacalne – powiedział nam Grzegorz Goik – prezes zarządu firmy Leon.

 

ww

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 1

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (8):
  • ~Ozi 2008-02-18
    12:39:29

    0 0

    Chyba nie rozumiem idei tego przedsięwzięcia. "Po realizacji tego etapu dostępem do szerokopasmowego internetu ma być objęte 64,5% mieszkańców Rybnika." A czy obecnie jest mniej? Na moje oko to obecnie KAŻDY rybniczanin ma możliwość dostępu do internetu szerokopasmowego. Do takowego bowiem zalicza się ten o prędkości minimalnej 512 kb/s. W centrum miasta, czy w większych dzielnicach jest albo internet dostarczany przez prywaciarzy typu Rybnet, czy Leon, albo jest internet łączami telekomunikacyjnymi typu Neostrada z TePsy, czy internet z Netii. Tam, gdzie nie ma ani jednego, ani drugiego to są radiówki - obecnie też już chyba wszystkie oferują prędkość co najmniej 512 kb/s. Tymczasem czytamy, że w takich właśnie dzielnicach "z powodu rozproszenia zabudowy w części sieci światłowody zostaną zastąpione siecią radiową". Tak więc moje pytanie brzmi: co się zmieni? Chyba tylko to, że splajtują te prywatne rybnickie firmy, które zajmowały się dostarczaniem internetu. Bo w obniżkę cen internetu za bardzo nie wierzę...

  • ~ 2008-02-18
    15:47:01

    0 0

    Ozi jak widać nie wiesz, ze cześć Rybnika nie ma dostępu do internetu w ogóle, ani tpsa ani inne podmioty nie chcą dac szerokopasmowego możesz jedynie korzystać z wifi przez komórkę lub wdzwanianego... przykład? daleko nie trzeba szukać domki przy ulicy nadbrzeżnej, niemalże centrum miasta, a nikt netu tam nie chce założyć

    poza tym ten internet będzie darmowy lub po kosztach a nie po komercyjnych stawkach (z tego co rozumiem jak sytuacja wygląda w innych miastach).

    Jakośc aktualnych sieci radiowych na obrzeżach Rybnika pozostawia wiele do życzenia, i tylko na umowie chyba widnieje 512kbit/s (nie jak napisałeś kb/s bo to cos innego :) notoryczne packetlossy + szybkośc transferu download na poziomie kilkunastu kilu to normalka, praktycznie tylko rix oferuje teraz stabilny internet ale to też tylko tam gdzie pociągnięto światłowód. I nie wydaje mi się żeby Rybnik odbiegał, pod względem gniazdek internetowych w domach, zbytnio od statystyk krajowych czyli gdzieś pomiędzy 30-40%

    Decyzja samorządu jak najbardziej słuszna, tym bardziej ze kasa idzie z uni europejskiej, a do tego czasu rodzime firmy (te duże, a nie te male funta kłaków warte osiedlowe gdzie ledwo strony sie otwieraja) będą miały na tyle mocna pozycje na rynku, aby utrzymać swoich klientów. Szacuje że do 2011 roku ceny internetu i tak spadną o co najmniej 25-50% (czyt. lub zostanie zwiększona przepustowość sieci)

  • ~ 2008-02-19
    15:04:32

    0 0

    DTSSOUND tak się składa że kb/s i kbit/s to to samo.

  • ~ 2008-02-19
    15:27:25

    0 0

    512kbit/s to 64kb/s moze

  • ~Ozi 2008-02-20
    11:43:40

    0 0

    DTSSOUND chciałeś zaimponować, ale niestety ci się nie udało ;-)
    Po pierwsze "b" to "bit", czyli "kb" to "kilobit". Pewnie chciałeś złapać kogoś (mnie) na nieumiejętności rozróżniania bitów od bajtów, ale sam sobie podłożyłeś pułapkę, w która wpadłeś, bo bajt oznacza się jako "B", czyli kilobajt to "kB". Ale to tak poza tematem :-)

  • ~Ozi 2008-02-20
    11:44:06

    0 0

    Teraz meritum sprawy. Czy na ul.Nadbrzeżnej nie ma dostępu do żadnej radiówki? Jeśli nie, to zwracam honor.
    Poza tym po raz drugi zacytuję, co jest napisane w powyższym artykule:
    1. "Po realizacji tego etapu dostępem do szerokopasmowego internetu ma być objęte 64,5% mieszkańców Rybnika".
    2. "z powodu rozproszenia zabudowy w części sieci światłowody zostaną zastąpione siecią radiową".
    Tak więc skąd masz pewność, że po realizacji tej inwestycji na ul.Nadbrzeżnej internet się pojawi? A jeśli się pojawi, to czy będzie to coś lepszego niż obecne radiówki? Dopóki nie zobaczymy konkretów, czyli jaki faktycznie zasięg i prędkość tego "miejskiego internetu" będzie, to nie mamy za bardzo nad czym dyskutować. Jak dla mnie liczba 64,5% nie robi ŻADNEGO wrażenia, bo skoro w podrybnickich wioskach oddalonych od Rybnika o 15 km konkuruje ze sobą o klientów 3 dostawców internetu radiowego plus jeden dostawca internetu LAN, to o czym my mówimy? Tym bardziej, że finalizacja projektu zaplanowana jest na 2011 rok, a właściwie to dopiero jego pierwszego etapu. Wtedy to już, jak sam zauważyłeś, internet będzie dużo tańszy i z pewnością bardziej dostępny.

  • ~Ozi 2008-02-20
    11:44:35

    0 0

    Aha i nie porównuj tych 64,5% z tymi 30-40%, które podałeś. 64,5 to procent mieszkańców, którzy będą mieli możliwość skorzystania z tego "miejskiego internetu", co nie znaczy, że wszyscy skorzystają. 20-30 to procent mieszkańców, którzy skorzystali obecnie z jakiegokolwiek internetu, co nie znaczy że pozostałe 60-70% nie mają takiej możliwości. Strzelałbym, że obecnie odsetek mieszkańców Rybnika mających MOŻLIWOŚĆ podłączenia się do internetu przekracza 90%.

  • ~Ozi 2008-02-20
    11:46:36

    0 0

    W poprzednim poście porypały mi się cyferki, wiec wklejam jeszcze raz poprawione ;-)



    Aha i nie porównuj tych 64,5% z tymi 30-40%, które podałeś. 64,5 to procent mieszkańców, którzy będą mieli możliwość skorzystania z tego "miejskiego internetu", co nie znaczy, że wszyscy skorzystają. 30-40 to procent mieszkańców, którzy skorzystali obecnie z jakiegokolwiek internetu, co nie znaczy że pozostałe 60-70% nie mają takiej możliwości. Strzelałbym, że obecnie odsetek mieszkańców Rybnika mających MOŻLIWOŚĆ podłączenia się do internetu przekracza 90%.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 4991