zamknij

Wiadomości

Ilu ubyło mieszkańców Rybnika? Miasto podaje inne dane

2021-01-14, Autor: 

Ilu rybniczan zniknęło z naszego miasta na przestrzeni lat? Wg oficjalnych danych zamieszczonych na stronie urzędu miasta – ponad 10 tys. (w przeciągu 10 lat). Magistrat opiera się jednak na statystykach GUS-u, wg których w ciągu 17 lat ubyło jedynie 4644 mieszkańców!

Reklama

Przypomnijmy, na początku stycznia pisaliśmy o drastycznym spadku liczby mieszkańców Rybnika. Wg oficjalnych danych (i na podstawie informacji Urzędu Stanu Cywilnego) w ciągu 10 lat ubyło ponad 10 tysięcy rybniczan. Są one dostępne dla każdego na stronie BIP Urzędu Miasta w Rybniku. W tamtejszych statystykach znajduje się kategoria „Liczba mieszkańców (zameldowanych na pobyt stały i czasowy na dzień 31.12 danego roku)” i to w oparciu o nie zawsze informowaliśmy o liczbie mieszkańców miasta. Sam magistrat też to nie dawno zrobił w swoim komunikacie.

Artykuł o wyludnianiu się Rybnika wywołał nie lada poruszenie wśród mieszkańców miasta. Wieli z nich postanowiło się wypowiedzieć na ten temat, a także podać przyczynę takiego stanu rzeczy >>Przez to tak szybko ubywa rybniczan? Zabraliście głos<<

Czekaliśmy też na stanowisko Urzędu Miasta w Rybniku. Ten odpowiedział w tym tygodniu. Jak się dowiadujemy, w ciągu 17 lat ubyło zaledwie 4644 mieszkańców Rybnika. Jak to możliwe? Magistrat opiera się bowiem o dane Głównego Urzędu Statystycznego.

- Dane, które poprzednio podała redakcja obejmują dane GUS z jednego roku, a z 2020 to dane dotyczące zameldowania, a te nie pokazują jasnego obrazu. Nie ma jeszcze danych GUS za 2020 rok. Dlatego odnoszę się do danych z 2019 roku. Porównaliśmy miasta i ich sytuację od 2002 roku na podstawie danych GUS – wyjaśnia Agnieszka Skupień, rzecznik rybnickiego magistratu.

I tak wg GUS-u w 2002 roku w Rybniku żyło ponad 142 tys. osób. Ta liczba do 2019 roku stopniała do 138 tys.

Agnieszka Skupień wskazuje, że w naszym mieście wcale jeszcze nie jest tak źle pod względem ubytku mieszkańców.

- Miasta w regionie odnotowują o wiele wyższe straty. Popatrzmy na Gliwice, Sosnowiec, Bytom, Częstochowa, Katowice, Zabrze. Wyludnianie miast, to trend w całej Europie. Wiele z tych miast zdecydowało się na budowanie bardzo efektywnie działających stref ekonomicznych, to jednak nie pomaga w zatrzymaniu mieszkańców. To miejsca w pracy, ale nie miejsca do życia i mieszkania. Trendy są takie, że ludzie pracują w większych miastach, a mieszkają na ich obrzeżach.

Na poparcie swoich słów, nasza rozmówczyni podaje statystyki z innych śląskich miast. W 2002 roku w Gliwicach było 202 tys. mieszkańców, 17 lat później – 170 tys. (ubyło 24 tys. osób). W Katowicach na początku nowego wieku mieszkało 325 045 osób, w 2019 - 292 774 (ubyło 32 271). W Rudzie Śląskiej w 2020 było 149 659 mieszkańców, a w 2019 już 137 360 (ubyło 2299 osób).

Dlatego Agnieszka Skupień tłumaczy, że na część problemów miasto nie ma wpływu. Działa tam, gdzie ten wpływ ma:

- Wykazuje otwartość wobec obcokrajowców, szczególnie mieszkańców Ukrainy. „Stowarzyszenie 17” realizuje projekt 28 dzielnica, który pomaga zaadaptować się mieszkańcom Ukrainy w Rybniku. Miasto przyjmuje też całe rodziny repatriantów ze wschodu pomagając im wystartować oferuje dach na nad głową i miejsce pracy.

- Rozlewanie się miast, czyli wyprowadzka poza centrum to konsekwencja drogich mieszkań w centrach miast. Dlatego odpowiedzią Rybnika na ten problem jest budowa mieszkań komunalnych przez ZGM przy ulicy Hallera i Kolejowej.

- Dlatego zakładamy TBS. Po to, żeby tanie mieszkania przyciągały do mieszkania w centrum, bo to pobudza rynek usług i życie w mieście – dodaje Agnieszka Skupień.

- Miasto wprowadziło zniżki dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny. Pracuje też nad zestawem bonifikat dla mieszkańców miasta.

Smog - do końca 2025 roku wszystkie budynki należące do miasta nie będą ogrzewane węglem. Na koniec tego roku zostanie nam 8 budynków OSP ogrzewanych węglem spośród 182 budynków użyteczności publicznej (szkoły, przedszkola, MOSIR, domy kultury, urzędy). W Zakładzie Gospodarki Mieszkaniowej pozostanie 1050 mieszkań z piecami kaflowymi, które zgodnie z uchwałą antysmogową możemy wymienić do 2022 roku, co jednak zamierzamy zrobić jak najszybciej.

- Przypominam, że kotły użytkowane powyżej 10 lat mogą być użytkowane do końca 2021 roku. Mieszkańcy mają już ostatnie chwile na to, by ubiegać się o dotacje i dofinansowania i wymienić piece – wyjaśnia nasza rozmówczyni.

- Przygotowuje infrastrukturę, która sprawia, że w Rybniku będzie żyło się wygodnie ze względu na strefy spędzania wolnego czasu i wypoczynku (zagospodarowanie zbiornika Pniowiec i infrastruktura w Kamieniu, bulwary nad Nacyną, park WiśniowiecPluskadełko, Park Sport Ruda, kolejka wąskotorowa, park w Niedobczycach – w tym roku będą tam duże zmiany, stanica żeglarska, zmiany w parku w Boguszowicach, )

- Wybudowana Droga Regionalna jest pierwszym krokiem do wytyczenia działek dla inwestorów. Miasto kończy rekultywację hałdy przy ulicy Sportowej dla działań inwestycyjnych.

Czy Waszym zdaniem działania miasta w procesie powstrzymania wyludniania Rybnika są wystarczające?

Oceń publikację: + 1 + 14 - 1 - 29

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (16):
  • ~Przemek22 2021-01-14
    10:16:46

    14 5

    Tychy jakos pieronem wysoko w tej tabelce błękitnej z UM wynika z niej ze mieli prawie 200k mieszkańców a faktycznie mają mniej niż Rybnik bo około 128k

  • ~polk 2021-01-14
    10:26:25

    40 1

    Kto mi wytłumaczy o co chodzi w tym zdaniu:
    "Wg oficjalnych danych zamieszczonych na stronie urzędu miasta – ponad 10 tys. (w przeciągu 10 lat). Magistrat opiera się jednak na statystykach GUS-u, wg których w ciągu 17 lat ubyło jedynie 4644 mieszkańców!"
    To kto prowadzi stronę UM jak nie magistrat?
    Czemu na swojej stronie podaje inne dane niż w informacji do redakcji?
    Masło maślane.

  • ~Abisall 2021-01-14
    10:46:06

    47 6

    Rybnik po prostu będzie powoli wracał do swojej "naturalnej" liczby mieszkańców.
    Ludzie którzy przyjechali tu za pracą w latach '60-'70 się wykruszają - i nie myślę tu tylko o tym że umierają, bo całkiem sporo z nich na starość wraca w swoje rodzinne strony, tam gdzie maja korzenie.
    Ich dzieci i wnuki tu nie zostają bo najzwyczajniej w świecie nie maja po co - nie ma już tych sztucznie rozdętych za PRL etatów w górnictwie/ przemyśle jakie ściągnęły ich rodziców/dziadków a samo miasto i region też nie zachęca do pozostania.
    140 tysięczny Rybnik to coś co już nie wróci niezależnie od działań jakie włodarze miasta podejmą.

  • ~Arteks 2021-01-14
    11:05:05

    11 43

    Bardzo fajne te słupkowe porównanie zgodne z tym co pisałem, że główne problemy WSZYSTKICH śląskich miast w tym Rybnika to: smog, suburbanizacja, demografia. Na pewno nie miejsca pracy czy ośrodki akademickie jak próbowali wykazywać inni - bo okazałoby się, że Katowice czy Gliwice "przędą" jeszcze gorzej. Co do wypowiedzi Skupień - to problem demograficzny istnieje w całej Europie. Zachodnie kraje załatwiają go... emigracją. Natomiast nie jest prawdą, że tam miasta nadal się wyludniają. Tam wsie się wyludniają! Od lat na zachodzie Europy ludzie ze wsi uciekają do miast. W niektórych krajach można kupić dom na wsi za 1 EUR. I... nie ma chętnych. To samo w Japonii, Rosji i wielu innych krajach. U nas na razie jak w Bangladeszu... Ale wierzę, że ten trend też zagości tym bardziej, że w przypadku Śląska wsie są przeludnione, brzydkie, a smród wcale nie jest tam mniejszy niż w miastach. Działania władz Rybnika w temacie depopulacji czy przyciągania mieszkańców są niewielkie biorąc pod uwagę fakt, że Kuczera jest już u władzy ponad 6 lat!!! Ale lepiej, żeby coś zaczęli robić późno niż wcale. Na pewno nie uratują sytuacji 2 bloki wybudowane raz na 6 lat. To musiałyby być całe nowe dzielnice. Niestety działania z pozyskiwaniem deweloperów przez obecną ekipę też są bardzo słabe. @Abisall - emigranci mogą być ciekawą alternatywą dla opuszczających miasto. I już powoli są. :) 7 tys. Ukraińców - to jest siła. A co jest korzystniejsze dla miasta, ludzie o miejskiej mentalności którzy chcą mieszkać w mieście czy tacy którzy marzą o wsi i ciągną ich do korzeni?

  • ~Piotr Czaja 2021-01-14
    11:10:12

    18 6

    To jest ściema.Pytanie,jaka jest liczba urodzeń,jaka jest liczba zgonów?Czy Rybnik to miasto które się rozwija i liczba urodzeń jest wyższa od liczby zgonów,czy też jest już tylko umieralnią?

  • ~jeden1 2021-01-14
    11:23:25

    30 2

    ale z tym tekstem o mieszkieaniach komunalnych to już pojechali sobie równo..
    suma sumarum
    ogólnie kłamstwa jak zawsze, gańba jak nic..

  • ~R134a 2021-01-14
    11:23:38

    30 3

    No tak, problemu nie ma i nie było. W Gliwicach ludzie wyprowadzają sie poza miasto, a miejsc pracy dużo - to po co nam nowe miejsca pracy w Rybniku? Brawa za logikę. Cos czuję że ja tez w tym mieście długo nie zabawię bo ileż mozna jeździć 40 km do roboty w jedną stronę

  • ~R134a 2021-01-14
    11:45:17

    40 2

    Ciekawostka, wyszukałem na popularnym portalu z ofertami o pracę haslo "Inżynier" w odległości do 15 km od każdego miasta, wyniki:
    Rybnik 16 ofert
    Żory 18
    Gliwice 88
    Tychy 65
    Pszczyna 17
    Bielsko Biała 33
    Czechowice dziedzice 34
    Racibórz 4

    Wychodzi na to ze osoby z Pszczyny, ktora ma 26000 mieszkańców mają wiekszy wybór niz w prestiżowym Rybniku. Wstyd.

  • ~Arteks 2021-01-14
    12:04:27

    5 36

    @R134a - podaj źródło tych twoich poszukiwań. Poza tym dlaczego uważasz, że jakimś miernikiem odnośnie miejsc pracy ma być inżynier skoro większość osób na tym forum zachwyca się... montowniami do których trafiają pracownicy niewykwalifikowani? Gdzie pracę znajdzie np. prawnik w Żorach, kolejarz w Jastrzębiu albo socjolog w Gliwicach? Co ma budowąć budowlaniec np. w Wodzisławiu albo Czerwionce?

  • ~jose_23 2021-01-14
    12:05:10

    26 1

    znam osobiście kilkanaście osób które od lat nie mieszkają w rybniku ale dalej są tutaj zameldowane

  • ~Arteks 2021-01-14
    12:09:14

    6 31

    @R134a - jeśli problemem jest rynek pracy - to sorry ale jak wytłumaczyć, że Gliwice mają ubytek mieszkańców 4 krotnie wyższy niż w Rybniku? Czyżby tamtejsze miejsca pracy były mniej atrakcyjne od rybnickich?

  • ~Stanisław Nowak 2021-01-14
    12:09:52

    19 4

    Ślubowanie płatnych trolli oraz klawiszy – celem oszukania ludzi :
    1. Będziemy kłamać, nasze media i internet przyjmą wszystko .
    2. Wyrażamy poglądy, że mamy rację , chociaż wiemy o swoim kłamstwie i manipulacji.
    3. Wszelką prawdę nazwiemy kłamstwem lub będziemy ją podważać poprzez pokrętne argumenty oraz „minusowanie ' mądrych artykułów oraz komentarzy.
    P.S. Suma małych kłamliwych danych i wychodzi statystyka Nie dotyczy to U.M Rybnik ....

  • ~Arteks 2021-01-14
    12:11:11

    5 24

    @jose_23 - znam kilka osób które wynajmują mieszkania w Rybniku, pochodzą z innych miejscowości i nie są w Rybniku zameldowane. To działa w obydwie strony. Ukraińcy też niestety nie figurują w statystykach naszego miasta mimo, że mieszka ich u nas ok. 7 tys.

  • ~R134a 2021-01-14
    12:19:11

    33 1

    @arteks źródło? Pracuj pl. Bo sam jestem inżynierem. Akurat sam bym sie cieszyl z "montowni" ponieważ nie wiem czy sobie zdajesz sprawę ale taka "montowania" tworzy wiele miejsc pracy dla osob z różnym wykształceniem, chyba ze jest to kiepska i nieprofesjonalna firma zajmująca sie produkcją sztucznych choinek. Niestety nasze władze nie potrafią nawet takich inwestorów ściągnąć do tego "prestiżowego" miasta.
    Większe miasto to większy ruch obywateli. Moze byc tez tak ze ludzie popracowali w tych polskich montowniach i zdali sobie sprawę ze za granicą płacą 5 x więcej za tą samą robotę :-) Ale to juz inny temat

  • ~Abisall 2021-01-14
    14:15:18

    11 1

    " emigranci mogą być ciekawą alternatywą dla opuszczających miasto"
    hmm oryginalne stwierdzanie ale wynikające chyba z przejęzyczenia - chodziło chyba o imigrantów?

    Niestety ale całkowicie się z tym nie zgodzę - imigranci zarobkowi z Ukrainy absolutnie nie są grupą która może równoważyć stały odpływ mieszkańców - po prostu jedyną rzeczą która ich sprowadza i trzyma to zarobek - znajdą lepszą ofertę niż w Tenneco/ Eko-okna to bez żalu pojadą dalej. I tyle będzie dla Rybnika z ich "miejskiej mentalności"

  • ~Arteks 2021-01-14
    18:20:55

    4 12

    @R134a - pracuj.pl według ciebie ma oceniać ilość miejsc pracy dla inżynierów?! Ale obłęd... Piszesz o 16, a przed chwilą było już z Rybnika 21 ofert czyli pewnie te dane się zmieniają codziennie po kilka razy(!). Poza tym jak można powoływać się na portal z którego nie wszyscy korzystają? Słaaabe. To w Rybniku znajdziesz firmy czy ośrodki w których większość pracowników musi mieć wyższe wykształcenie - nie ma ich w okolicy. Przykładowo taki Aksel, OPA, Messer, Sanepid, Wyższy Urząd Górniczy, Elektrownia, Zakład Informatyki PGG... My mamy ofertę miejsc pracy na poziomie średniej wielkości miasta wojewódzkiego lub nawet lepszą - szkoda, że tego nie doceniamy. Ja też tak jak ty popieram rozwój - choćby z tego, że każda nowa firma to też podatek od nieruchomości itd. Ale co raz bardziej zaczynam się przekonywać, że przyszłość nie leży w molochach typu montownie w których co raz mniej ludzi chce pracować. Przyszłość to usługi, a najlepszym przykładem powodzenia jest np. taki Biostat. 10 lat temu firma nieznana, teraz Centrum Badawcze zatrudniające ponad 100 osób... Dodatkowym bonusem dla miasta to takie biurowe firmy lepiej się prezentują od nowych montowni. Czy ktoś ma odwagę powiedzieć, że te hangarowe firmy zza siedmiu mórz są skandalicznie brzydkie? Czemu stawiają takie coś? U siebie w Korei czy Niemczech - nikt by im na to nie pozwolił...

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5268