zamknij

Biznes

Ile i jak będziemy płacić za wywóz śmieci?

2012-01-24, Autor: Wacław Wrana
Szykuje się śmieciowa rewolucja. Samorządy mają półtora roku na to, aby przejąć odpowiedzialność za gospodarkę odpadami w mieście. To oznacza, że zamiast płacić za wywóz śmieci prywatnym firmom, każde gospodarstwo domowe obciążone zostanie nowym podatkiem. Jak będzie on naliczany – jeszcze nie wiadomo.

Reklama

Teraz jest tak: każdy właściciel nieruchomości musi mieć podpisaną umowę na wywóz śmieci z dowolną firmą. Jeśli tego nie zrobił, straż miejska może ukarać go mandatem. Parlament zmienił jednak przepisy, zobowiązując gminy do odbioru wszystkich odpadów od mieszkańców, bez względu na ich ilość. Ma to zapobiec powstawaniu dzikich wysypisk śmieci, czy też zjawisku spalaniu odpadów w piecach. Mieszkańcy będą jednak zobowiązani do segregacji śmieci.

W przyszłości więc to miasto będzie ogłaszać przetargi i podpisywać umowy z firmami na wywóz i utylizację odpadów. - Planujemy podzielić miasto na 4 obszary, każdy z nich obsługiwać będzie inny operator – zapowiada prezydent Adam Fudali.

Wciąż nierozstrzygniętą kwestią jest w jaki sposób naliczane będą opłaty za wywóz śmieci. Urząd miasta na swojej stronie internetowej ogłosił ankietę, w którym pyta mieszkańców o zdanie. W sondzie zawarto trzy możliwości rozliczeń zawarte w ustawie: według ilości osób zamieszkujących nieruchomość/mieszkanie, ilości zużytej wody oraz powierzchni nieruchomości/mieszkania. - Z rozmów przeprowadzonych z mieszkańcami na zebraniach w dzielnicach wynika, że najbardziej sensowne jest pierwsze rozwiązanie. Nie oznacza to jednak, że nie budzi ono kontrowersji. Musimy na przykład rozstrzygnąć, jak rozliczać pięcioosobową rodzinę, w której to jest dwóch studentów zameldowanych tymczasowo w innym mieście - zastanawia się prezydent.

Dlatego przed wejściem nowych przepisów w życie, urzędników czeka praca nad stworzeniem bazy danych, w której będą zewidencjonowane wszystkie gospodarstwa w Rybniku. Prezydent Fudali nie chce na razie powiedzieć, ile osób trzeba będzie zatrudnić do obsługi „śmieciowych” rozliczeń. - Na pewno nie będziemy tworzyć nowej jednostki budżetowej – zastrzega.

 

A waszym zdaniem, od czego powinny zależeć opłaty za wywóz śmieci? Sprawdź również wyniki naszej sondy.

Oceń publikację: + 1 + 8 - 1 - 5

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (40):
 • ~ 2012-01-24 08:52:16

  Fudali znowu ściemnia,przecież ostatni artykuł o "śmieciowym" mówił,że potrzebny jest nowy budynek dla urzędników kontrolujących przepływ śmieci i przecież ma na to rezerwę funduszy.A to miało być tanie państwo a u nas zwiększa się administrację,rozdaje premie "na oko",ciekawe kiedy podniosą diety niepo-radnym i brakuje nam jeszcze podatku od deszczówki ale nasi wielcy już nad tym pracują.

  0 0
 • ~michalekz 2012-01-24 09:05:13

  co tam śmieci czy deszczówka! to jest hit: http://biznes.interia.pl/podatki/news/byles-na-imprezie-integracyjnej-zaplacisz-256-zl-podatku,1749997
  :D

  0 0
 • ~Ksenopita 2012-01-24 09:36:50

  Śmieci to mega biznes i jesteśmy świadkami nacjonalizacji tego biznesu. W cywilizowanym kraju każdy pan Janek może kupić sobie śmieciarkę, założyć firmę i podpisać umowę z panią Zosią, Basią i panem Czesiem na wywóz śmieci na miejskie wysypisko. Płaci się za usługę odbioru i wywozu. Opłaty za umieszczenie śmieci na wysypisku są takie same dla każdego. Każdy może sobie równie dobrze SAM PRYWATNIE wywieść śmieci na wysypisko. Jeśli wiezie te śmieci swoim autem osobowym sprawdza mu się np. rachunek za gaz lub prąd (poświadczający, że jest mieszkańcem danego miasta czy dzielnicy - w cywilizowanych krajach nie trzeba swoim panom "meldować się"). Wtedy zostawia te śmieci ZA DARMO! Oczywiście segregując wszystko pod groźbą wielkiej kary. Jeśli pan Zenek chce wywieść dużo śmieci np. po remoncie to prosi pana Stasia co ma dużego dostawczaka żeby mu je wywiózł na wysypisko. Pan Stasiu jedzie i stoi w tej samej kolejce na wagę co miejskie śmieciarki czy prywatne firmy, płaci ile trzeba i sam zrzuca posegregowane śmieci w odpowiednie betonowe sektory, z których śmieci są ładowane spychem na kontenery i wywożone to do kompostowni, to do huty szkła czy huty żelaza, itd. W cywilizowanych krajach widzimy więc wiele małych śmieciareczek czy nawet oklatkowanych dostawczaków (czegoś takiego w pl nie ma), którymi małe firemki jeżdżą i zarabiają przyzwoite pieniądze dla swoich rodzin. U nas lepiej zrobić przetarg dla 4 dużych korporacji to jakaś łapówa się na pewno przylepi do odpowiedniej łapy.

  0 0
 • ~qwerty 2012-01-24 10:16:44

  Juz dawno to pisalem. Fudali polozyl lape na wodzie - i mamy najdrozsza wode w kraju a Fudali ma cieplutkie posadki dla swoich przyjaciol politycznych. Teraz Fudali kladzie lape na smieciach (jest to kontynuacja afery dotyczacej zyrowania 2,6 miliona kredytu prywatnej spolce, ktorej wlascicielami sa zony/mezowie wysoko postawionych urzednikow miejskich). Fudali juz ma kontrole nad spolka segregujaca 100% rybnickich smieci, teraz bedzie kontrolowal transport smieci. Dla informacji tylko podam, ze Fudali zalozyl rowniez miejska spolke majaca zajmowac sie obrotem energii cieplnej. Wiec nawet jak juz w koncu uda sie tego prostaka wykopac ze stolka Prezydenta Miasta, to on i tak bedzie wciaz kontrolowal nasze miasto przez spolki, w ktorych poumieszczal zaleznych od siebie ludzi. Jestem na 100% pewny, ze cena transportu smieci bedzie jedna z najwyzszych w kraju (bez wzgledu jak liczona bedziemy placic 50% wiecej niz miszkancy np. Wroclawia).

  0 0
 • ~grzesnick 2012-01-24 10:28:55

  ja się cieszę z takiego rozwiązania -ono zresztą w niektórych miastach już funkcjonuje np. w niedalekiej Pszczynie. A swego czasu PO proponowało referendum w tej sprawie w Rybniku. Chodzi po prostu o to, żeby ludziskom nie opłacało się śmieci wywalić do lasu bo i tak będą płacić! Dla samorządu to logistycznie będzie niezłe wyzwanie, ale po coś ten samorząd też został chyba powołany (i nie tylko do inwestycji jak twierdzi Fudali.) Ksenopita- pozostaje ci kupić śmieciarkę i startować w przetargu miasta;) chociaż pewnie i tak wszyscy wiemy jak się ten przetarg skończy.

  0 0
 • ~ 2012-01-24 10:29:39

  Kto tam siedzi, i co bierze w tym Urzędzie Miasta? Jak można rozliczy jednostke za generowanie odpadów na podstawie wielkości nieruchomosci czy ilości zużycia wody?????????? Jak ktos ma większe mieszkanie to więcej zje? Albo jak ktoś zazywa kąpieli 2 razy na dzień to znaczy że częściej do niego śmieciarka musi przyjechac? Gdzie tu mózg?

  0 0
 • ~ 2012-01-24 10:36:15

  ...a i jeszcze jedno. Odnosnie tego wielkiego problemu jak rozliczyc 5cio osobową rodzinę, w której to jest dwóch studentów zameldowanych tymczasowo w innym mieście... Podejżewam że chodzi o przypadek gdzie studenci od pn do pt przebywają w akademiku w innym mieście niż miasto zamieszkania a na weekend wracają do domu - więc zdrowy rozsądek podpowiada że w miescie gdzie zameldowani są tymczasowo zapłacą 80% a 20% w pozostałym. Inaczej należałoby rozliczyc okres wakacji. Problem rozwiazany w ciagu 30 sekund... Naprawde jest sie nad czym zastanawia... Dostane posade?

  0 0
 • ~grzesnick 2012-01-24 11:02:43

  krzysiek.. a Ty to jeszcze wierzysz w to, że ich zdanie mieszkańców interesuje? to nie pierwsza tak debilna ankieta robiona przez urząd. a tam gdzie warto je robić - np likwidacja Szkoły Życia myślisz że się kogoś zapytają?

  0 0
 • ~Lokers 2012-01-24 11:20:41

  Ksenopita - nie wiem jak to działa w cywilizowanych krajach, ale wiem jak to działa w Niemczech, bo przetestowałem. Otóż posegregowane śmieci (typu szkło, metal, porcelana, sprzęt AGD/RTV) oddajesz zupełnie za darmo i nikt niczego nie sprawdza. Jak wieziesz cokolwiek do spalarni - papier, ubrania itp. to płacisz w zależności od wagi. "W cywilizowanych krajach widzimy więc wiele małych śmieciareczek czy nawet oklatkowanych dostawczaków (czegoś takiego w pl nie ma), którymi małe firemki jeżdżą i zarabiają przyzwoite pieniądze dla swoich rodzin." Nie wiem, gdzie takie widziałeś, ale za naszą (szeroko pojętą) zachodnią granicą mnie osobiście się nie zdarzyło.
  A mnie się generlanie pomysł podoba. Skończy się palenie śmieci, wywalanie do lasu itd.

  0 0
 • ~eloo 2012-01-24 11:37:57

  ja od zawsze robie zegregacje smieci na palne i niepalne

  0 0
 • ~SunShine11 2012-01-24 12:05:33

  No i teraz trzeba będzie za "resztki" z wypłaty zapłacić śmieci!! No i z czego tu oszczędzać!!!

  0 0
 • ~aziel 2012-01-24 12:17:02

  Druga sprawa kto skłoni mnie do sortowania śmieci jeżeli nie będę mieć wpływu na wysokość opłaty? Teraz gdybym wszystkie śmieci wrzucał niesortowane to kubła mi zabraknie i musiałbym zamówić dodatkowy za kolejne 17 zeta. Jak zapłacę podatek to wrzucę wszystko razem i wystawię 2 kubły, worki na śmieci zajmują przecież miejsce w domu.

  0 0
 • ~aziel 2012-01-24 12:27:54

  Pierwszy komentarz wcięło.
  W Pszczynie stawka podatku śmieciowego od osoby wynosi 6,50 zł miesięcznie. Przy 4-osobowej rodzinie daje to 26 zł. Obecnie przy ciepłej zimie i opalaniu węglem wystarczy 1 kubeł niesortu + 1 worek sortu i jeszcze zostaje miejsca. Razem 19 zł, więc w nowym systemie dopłacę 7 zł.
  Sąsiedzi - 2 starsze osoby - opalający miałem mają 2 kubły niesortu i czasem worek sortu co daje 36 zł. W nowym systemie zapłacą 13 zł więc zaoszczędzą 23 zł.
  Reasumując mieszkańcy opalający się gazem, olejem czy z sieci dopłacą do tych co palą miałem i nie sortują śmieci. Komuna wraca.

  0 0
 • ~rybnikus 2012-01-24 12:29:43

  Albo winien Fudali abo kaczory, albo Rydzyk, a przecież te przepisy zmienił rząd PO-PSL co delikatnie tuskomatołkom przypominam!

  0 0
 • ~grzesnick 2012-01-24 12:33:38

  aziel.. dlatego, że ludzie palą niesortem mamy taki smog. Mam nadzieję, ze nad tym też ktoś zacznie pracować. Paczka fajek to jest ta różnica w cenie o której piszesz.. A jak cena będzie zależała od osoby an ie ilości to całkiem tej logiki nie rozumiem.. Powinno wyrównać się a mandatach za palenie gównem. A segregujący powinni mieć po prostu zniżki

  0 0
 • ~grzesnick 2012-01-24 12:34:50

  a Rybniku rządzi Fudali a nie Tusk rybnikus Ty matole. Poczytaj trochę o uprawnieniach władz to zrozumiesz jak często AFa zwala na wszystkich bo jest nieporadny

  0 0
 • ~danielo78 2012-01-24 12:36:01

  Ja napewno nie będe płacił bo nie generuje śmieci.mam kury i świnie i tak je wyćwiczyłem że wszystkie odpady zjadają.

  0 0
 • ~rybnikus 2012-01-24 12:38:59

  "Parlament zmienił jednak przepisy, zobowiązując gminy do odbioru wszystkich odpadów od mieszkańców, bez względu na ich ilość. Ma to zapobiec powstawaniu dzikich wysypisk śmieci, czy też zjawisku spalaniu odpadów w piecach."
  Czy ten cytat ci wystarczy?
  Spróbuj myśleć bo to nie boli a może nawet zaczniesz pisać prawdę jak nie omamiony przez media POlskojęzyczne!

  0 0
 • ~grzesnick 2012-01-24 13:06:09

  rybnikus - bardzo dobrze zrobili! pytanie jak sobie z tym poradzą nasze lokalne mędrki. A za PISu byłoby lepiej bo można śmieci do lasu albo walić je do pieca ;-)

  0 0
 • ~rybnikus 2012-01-24 13:09:35

  Więc dlaczego opluwasz Fudalego?
  Cokolwiek by nie zrobił będziesz go opluwał, taka to wasza peowska rasa kłamców i obłudników. PO w Rybniku nigdy nic nie zrobiło a i w rząd Tuska też nie!

  0 0
 • ~grzesnick 2012-01-24 13:30:22

  rybnikus pokaż mi tylko gdzie jago opluwałem w tym wątku???? Kuku

  0 0
 • ~rybnikus 2012-01-24 13:47:34

  Pisałem o Fudalim bo kłamstwa czy insynuacje to też opluwanie!
  O mnie tez było, cytuję:" a Rybniku rządzi Fudali a nie Tusk rybnikus Ty matole."
  Poza tym po raz kolejny widać głupotę a nawet nienawiść do wszystkiego co nie jest z PO, to zamyka wszelką dyskusję

  0 0
 • ~grzesnick 2012-01-24 13:55:48

  człowieku - matoł dotyczyło CIEBIE i było odpowiedzią na tuskomatolów.. ale jak wiadomo jednym wolno, innym nie bo są równi i równiejsi. Czyż nie?

  0 0
 • ~rybnikus 2012-01-24 14:01:15

  Tuskomatołki to są wyborcy Tuska i PO, to hasło jest nawet w Wikipedii a ja nie głosowałem ani na Tuska, ani na PO, ani nawet na Fudalego.
  Ta dyskusja zeszła na psy co przy tym poziomie inteligencji i kultury wyborców PO i Komorowskiego, było do przewidzenia!
  Żegnam!

  0 0
 • ~grzesnick 2012-01-24 14:11:04

  to jest rzeczywiście uprawniona teza- są nawet w Wikipedii:-) oddajmy temat osobom piszącym o zagospodarowaniu odpadów

  0 0
 • ~amk 2012-01-24 16:23:37

  ~grzesnick - "A za PISu byłoby lepiej bo można śmieci do lasu albo walić je do pieca" - Przypominam Ci, że PiS rządził tylko dwa lata. PO też nie zmieniła tej ustawy w pierwszych dwóch latach swoich rządów, (czy raczej pseudorządów). Trochę obiektywizmu by się przydało. Ale w PO nikt nie zna tego słowa. Zrób sobie trzy miesiące przerwy od TVN-u, GW itd. Wyjdzie Ci to na zdrowie. I nie nazywaj innych "matołami". To słowo jest już zarezerwowane dla Twojego Idola - Wielkiego Wodza Donaldinia.

  0 0
 • ~grzesnick 2012-01-24 17:07:43

  moderator - można wykasować te powyższe przepychanki? Dyskusja o tym, komu wolno wyzywać innych od matołków jest nie na temat.

  0 0
 • ~werkk 2012-01-24 17:30:44

  Będziemy płacić dużo bo prezydent chce aby U.M. na tym zarobił kolejny ukryty podatek. oczywiscie spodziewajcie się podwyżki ceny wody+ ścieki a już mamy najdrozsza.A czy wiecie kto nas reprezentuje na zjeździe udziałowców? ta osoba może zrobic wszystko zobacz na stronie PWiK "zjazd udziałowców"

  0 0
 • ~smr 2012-01-24 19:58:16

  A te dzikie wysypisko na prostej co UM sobie tam śmieci zbiera za friko to co ? Kto będzie jego operatorem ?

  0 0
 • ~Lateks 2012-01-24 21:01:03

  Łooo nie wiem o co tak się kłócicie... po pierwsze nie będzie się nikomu chciało wozić śmieci do lasu, bo po co jak i tak musi zapłacić, po drugie na pewno bym podzielił na dwie stawki -> tak gdzie śmieci segregują i tam gdzie nie, wtedy każdemu będzie się chciało segregować, trzy na pewno będzie mniej mieszkańców w Rybniku, cztery fajnie by było gdyby na popiół były osobne kubły bo w końcu można go wykorzystać tak jak popiół z elektrowni -> budowa dróg czy betonu -> przynajmniej tak mi się wydaje ale w tym temacie nie jestem specjalistą...

  0 0
 • ~sianio 2012-01-24 21:24:05

  Zrozumcie ludzie że śmieci to jest żyła złota.A śmieci segregowane to żyła srebra i złota.Każdy odpad można wykorzystać do ponownego przetworzenia i o to chodzi w segregacji śmieci.Jeżeli Ty człowieku zbierasz szkło w jeden worek,w drugi makulaturę,w następny plastik to wykonujesz pracę ludzi którym za to trzeba zapłacić.Ty segregując śmieci odbierasz pracę ludziom którzy by to musieli wykonywać na sortowni śmieci.Kasę trzepią prywaciarze którzy zajmują się przetwarzaniem śmieci.Butelki PET,SZMATY,SZKŁO ZŁOM,PUSZKI, ITD są mielone,przetwarzane,pakowane i sprzedawane za grubą kasę.A Wy im tą kasę pchacie do łap i jeszcze za to płacicie.Wywóz śmieci powinien być bezpłatny i tego się trzymajmy.Nie było by śmieci w lesie i nie było by palenia śmiećmi w piecach.Tylko w tym Polskim grajdole ktoś chce zarabiać 2 razy na ludziach w imie ochrony środowiska.Powiem więcej (alem się rozpędził) za śmieci powinni nam jeszcze płacić.Tyle w temacie.

  0 0
 • ~dominika40 2012-01-25 00:26:54

  Jak można uzależniać ilość produkowanych śmieci od metrażu mieszkania, ilości zużytej wody czy liczby domowników? Pedant jeden pokoik będzie pucował tak,że zużyje w miesiącu dużo więcej wody i środków czyszczących,odkurzacz będzie w ruchu non stop. Brudasowi z dużym mieszkaniem nie będzie przeszkadzał tygodniowy kurz na półkach. Ilość domowników- rodzina z dwójką dzieci naprodukuje góry śmieci w postaci zużytych pampersów i słoiczków po zupkach dla maluchów. Człowiek zamożniejszy wydaje z reguły więcej pieniędzy na zakupach i produkuje więcej śmieci niż biedak jedzący chleb z margaryną. Moja sąsiadka wyrzuca obierki do śmieci, ja do kompostownika.Ona kupuje marchewkę w plastykowych pudełkach w biedronce, ja mam marchewkę z ogródka. Ja popijam herbatę, ona napoje z kartonów i plastykowych butelek. I takich porównań może być setki. Ja staram się nie kupować artykułów opakowanych w tony plastyku,styropianu i plastykowych pudełek bo mnie nie stać. Po ziemniaki ,chleb idę z własną torbą na zakupy ,nie przynoszę zakupów w bezpłatnych reklamówkach bo i dla ekologi i własnej kieszeni nie stać mnie na produkowanie śmieci. Fudali może sobie robić normy,że obywatel produkuje tyle,a tyle śmieci, ale produkcja śmieci zleży od tego na ile danego obywatela stać wydać na zakupy i na to co kupuje. Jeśli wywóz metra sześciennego śmieci kosztuje tyle a tyle to chcę płacić za wywóz własnych śmieci,a nie śmieci sąsiada, który ma ich więcej

  0 0
 • ~werkk 2012-01-25 07:34:42

  Problem w tym ze w Rybniku nie ma segregacji śmieci a to co jest to fikcja,worki na plastyk po co? wystarczyło za każdą butelkę potracić 25 gr. zastaw ale obowiązkiem każdego kto sprzedaje byłoby odbieranie tych butelek i wypłacanie 25 gr. znikły by wszystkie butelki porzucone np. w lesie, tak jak dziś puszki. to samo dotyczy opakowań szklanych.Co to za segregacja jak do śmieciarki trafia: popiół, szyby , rozpuszczalniki, farby żarówki, itp.

  0 0
 • ~ 2012-01-25 10:39:53

  ja mam domek, umowe z remondisem, 240 litów, 2 osoby, 25 zl

  0 0
 • ~SunShine11 2012-01-25 11:09:49

  A i trzeba będzie jeszcze jedno pomieszczenie znaleźć w domu aby gdzieś te śmieci przechowywać i segregować bo w kuchni pod zlewem to się nie pomieści no chyba że sobie z kuchni śmietnik zrobimy!! :)))Klasa :D

  0 0
 • ~adiqq 2012-01-25 12:02:39

  uzależnianie ceny za wywóz śmieci od ilości zużytej wody - pomysł super...pewnie była burza mozgów i wyszły im takie genialne pomysły....

  Swego czasu dzwoniłem do EKO i miałem pytanie w sprawie wywozu segregowanych odpadów - dowiedziałem się, że przyszła cena ma być uzależniona od ilości odebranych sprzed naszego domu worków z segregowanymi śmieciami....no ale to wiadomośc z grudnia...w świetle tego newsa powyżej, już wcale nie jestem tego taki pewny...

  0 0
 • ~ 2012-01-25 12:42:07

  moim zdaniem tylko na mieszkańca

  0 0
 • ~PLACEBO 2012-01-26 13:24:38

  Ja z tego rozwiazania, jeśli wejdzie będę zadowolony. Tu nie chodzi o brak możliwości "oszczedzenia" na wywozie smieci przez pojedyncze gospodarstwo, bo wiadomo ze każde takowo produkuje. Tu chodzi o bezwzgledny obowiazek odbioru odpadów z gospodarstw przez samorządy. A skoro tak to do minimum zmaleje karygodny proceder wywozu śmieci do lasu czy palenia oponami i plastikami w piecach.

  Segregacja śmieci to też nic zdroznego (wrecz godny pochwaly nawyk). Mieszkancy blokowisk nie powinni sie obawiać o "miejsce" na posegregowane śmieci, bo nikt nie nakazuje im przeciez chomikować ich "pod zlewem" skoro ustawodawca da taki wymóg to będzie zmuszony do zwiększenia ilości widocznych na osiedlach pojemników na surowce wtórne. a jeśli nie samorząd to same spółdzielnie jako pośrednik w odbiorze odpadów z blokowisk. Jeśli chodzi natomiast o mieszkańców domków jednorodzinnych to niewierze ze nie znajdzie sie kąt na 3 worki z posegregowanymi odpadami. Sam jestem mieszkancem domku jednorodzinnego i takowe miejsce posiadam, a fakt powstawania dzikich wysypisk w lasach w przydroznych rowach ogolnie gdzie popdanie, bardzo mnei bulwersuje. Tak więc takie postanowienia, to milowy krok w stronę eliminacji nagatywnych zjawisk zwiazanych z pozbywaniem sie odpadów.

  0 0
 • ~Fistaszek_inz 2012-01-29 00:02:51

  Ja jestem za:) Bo wkoncu wszyscy beda wiedziec, ze trzeba smieci oddawac do utylizacji lub do skladowania, a nie palic w piecach, albo wyrzucac do lasu. Pytanie jest tylko jedno, ile na glowe mamy placici?? Nic wiecej mnie nie interesuje... Pytanie w artykule jest ile... i co zadnej odpowiedzi na to pytanie... Czemu??? rybnik.com niie wiecie, czy jak? Rozmawialiscie z Fudalim i sie nie dowiedzieliscie?????
  Tak jestem za tym, zeby placic za glowe, jednakze trzeba oddzielic dzieci do 13 roku zycia.
  Stawka musi byc minimalna, 5 zl za glowe na miesiac...ze wzgledu na hurotowe ceny, czyli 143 tys glow rybnickich...

  0 0
 • ~tom-rybnik 2012-02-01 10:47:03

  Jak bym tyle zarabiał jak Pan Fud.... 12 tys. 550 zł brutto . To też mogę płacić i zgodzić sie na podwyżkie.

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Liderzy biznesu w regionie

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy w Rybniku powinien obowiązywać podatek od psa?
Oddanych głosów: 1610