Grad medali szpadzistów RMKS-u Rybnik w MP

2018-05-07, Autor:

Ogromny sukces odnieśli rybniccy szermierze z RMKS-u Rybnik podczas Finału XXIV Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, która odbyła się w Koninie, będącej jednocześnie Indywidualnymi i Drużynowymi Mistrzostwami Polski Juniorów Młodszych (17 lat).

Eliminacje do tej imprezy odbywały się przez cały sezon i tylko 42 szpadzistki i 42 szpadzistów z listy krajowej mogło wystartować w tej prestiżowej imprezie. W turnieju drużynowym zakwalifikowało się 12 drużyn męskich i 12 drużyn kobiet z całego kraju.

W piątek 4 maja odbył się turniej indywidualny. W turnieju szpady dziewcząt wystartowało 5 reprezentantek RMKS-u Rybnik. Znakomicie tego dnia walczyły dwie nasze kadrowiczki, Alicja Klasik i Kinga Zgryźniak, które wygrały wszystkie swoje walki i spotkały się dopiero w finale. Tego dnia lepsza okazała się liderka rankingu Polskiego Związku Szermierczego Alicja Klasik, która zdobyła złoty medal i tytuł mistrzyni Polski, a Kinga Zgryźniak cieszyła się z medalu srebrnego. W finałowej ósemce znalazła się jeszcze Patrycja Frystacka, która zajęła znakomite 5. miejsce. Pozostałe nasze szpadzistki Beata Pękała była 24, natomiast Małgorzata Szulc - 25.

W ten sam dzień wystartowali chłopcy. Zawodnik RMKS-u, Kamil Huwer, po bardzo trudnych i emocjonujących walkach, wyeliminował jedynkę listy krajowej, Jana Sochę z PKSZERM Warszawa oraz dwójkę – Karola Noganowicz z Kolejarza Wrocław. Dopiero w finale nieznacznie przegrał z Stanisławem Rutzem ze Szpady Wrocław zdobywając srebrny medal.

Klasyfikacja końcowa

Szpada dziewcząt

1.KLASIK Alicja (RMKS Rybnik)
2.ZGRYŹNIAK Kinga (RMKS Rybnik)
3.KLUGHARDT Gloria (UKS MDK Olimp Lubin)
3.SULEJ Zuzanna (KSz Warszawianka)
5.FRYSTACKA Patrycja (RMKS Rybnik)
6.WIKTOR Weronika (PTG Sokół 1893 Mielec)
7.WRÓBLEWSKA Agata (WKS Kolejarz Wrocław)
8.PIEJAK Zofia (UKS Trójka Radlin)

Szpada chłopców

1.RUTZ Stanisław (KS Szpada Wrocław)
2.HUWER Kamil (RMKS Rybnik)
3.RADOSZ Mikołaj (SKS Grass-Hopper Kalwaria)
3.NOGANOWICZ Karol (WKS Kolejarz Wrocław)
5.URBAN Piotr (MKS Gryf Mielec)
6.SOCHA Jan (PKSzerm Warszawa)
7.MARCOL Maciej (MDK Nr 1 Bytom)
8.GODLEWSKI Bartłomiej (WKS Kolejarz Wrocław)
36. Pyszny Karol (RMKS Rybnik)

W drugi dzień mistrzostw odbył się turniej drużynowy. RMKS Rybnik mógł wystawić jedną drużynę w szpadzie dziewcząt i dwie w szpadzie męskiej. Drużyna szpady kobiet w składzie: Alicja Klasik, Kinga Zgryźniak, Patrycja Frystacka oraz Beata Pękała była rozstawiona z numerem 1 po turnieju indywidualnym, drużyna RMKS 1 w szpadzie męskiej w składzie: Marcin Tumas, Kamil Huwer, Wiktor Wałach, Bartłomiej Musiolik również rozstawiona była z numerem 1, natomiast RMKS 2 w składzie: Sojka Dominik, Karol Pyszny, Krzysztof Bezuch, Sebastian Mandrysz z numerem 9.

Szpadzistki okazały się bezkonkurencyjne pokonując w ćwierćfinale UKS Trójkę Radlin 45:19, w półfinale BTS Bytom 45:22 i w finale Muszkietera Gliwice 45:37 zdobywając złoty medal i tytuł drużynowych mistrzyń Polski. Szpadziści RMKS 1 niestety w walce półfinałowej przegrali 44:45 z UKS Olimp Lubin. W walce o trzecie miejsce pokonali drużynę Kolejarza Wrocław 45:42 i zdobyli brązowy medal. Drużyna RMKS-u 2 zajęła 8 miejsce.

1.RMKS Rybnik (Patrycja Frystacka, Alicja Klasik, Beata Pękała, Kinga Zgryźniak)