zamknij

Wiadomości

Gra polityczna, czy troska o samorząd? Rada miasta podzielona

2017-05-26, Autor: bf

Ostatnia nadzwyczajna sesja rady miasta pokazała, że nasi radni są podzieleni w praktycznie każdym temacie. Tak też było wczoraj, radni przegłosowali uchwałę popierającą apel przedstawicieli środowisk samorządowych w sprawie obrony samorządności terytorialnej w Polsce. Nie zabrakło jednak wspólnych oskarżeń o upolitycznienie pracy samorządu.

Reklama

Przypomnijmy, wczoraj pisaliśmy o tym, że głównym punktem czwartkowej nadzwyczajnej sesji rady miasta będzie poparcie apelu przedstawicieli środowisk samorządowych dotyczącego obrony samorządności terytorialnej w Polsce oraz przyjęcie Karty Samorządności. Inaczej mówiąc – miasto w ten sposób miało wyrazić swój sprzeciw wobec planom obecnego rządu >>Dzisiaj nadzwyczajna sesja. Radni przeciwko planom rządu. Treść apelu<<

Jako pierwszy głos w dyskusji zabrał radny klubu Prawa i Sprawiedliwości – Łukasz Dwornik. Jego zdaniem głosowanie nad uchwałą jest konsekwencją strachu nad pewnymi zmianami, które wcale nie muszę mieć miejsca. - Mówimy o zmianach, które nie pojawiły się w żadnym projekcie ustawy, ani w żadnych założeniach, ani dokumencie. Na jakiej podstawie możemy mówić o zaburzeniach ustroju polskiego wobec samorządu? W moim odczuciu ten apel ma charakter strachu lub pewnego rodzaju stosowania oręża walki politycznej, która płynie z góry. Ta uchwała jest bezprzedmiotowa, nie ma swojego uzasadnienia – powiedział.

W odpowiedzi radny Wojciech Kiljańczyk z Platformy Obywatelskiej zarzucił, że rząd odbiera kompetencje samorządom. - To wszystko co dzieje się wokół samorządów nie jest referowane, dyskutowane – wyjaśnił. Za przykład obrał odebranie kompetencji w zarządzaniu Powiatowych Urzędów Pracy czy WFOŚiGW. - To istotne by ten apel przyjąć, bo on dotyczy zasad ustrojowych – dodał.

Z kolei radny Arkadiusz Szweda (PiS) poparcie apelu to protest przeciwko oczywistym rzeczom - To tak, jakby pojawił się apel przeciwko temu, żeby mleko nie było białe, albo woda mokra. To próba wpisania się w formę dzielenia społeczeństwa, a konkretów niewiele – powiedział.

W podobnym tonie wypowiedział się radny Andrzej Wojaczek. - Wciąga się w politykę ludzi, którzy deklarowali nie tak dawno, że są urodzonymi samorządowcami. Dziwne, że podpisują się pod apelem że jest wybitnie politycznym. Radni klubu BSR w hucpę się nie wpiszą i zagłosują przeciw – oznajmił.

Do dyskusji włączyła się również radna Anna Gruszka (SRD). - Uważamy, że wciąga się nas w rozgrywki polityczne jakie toczą się pomiędzy PiS i PO, której towarzyszy PSL. Czy samorząd na tej sali ma się dobrze? A może też potrzebuje wystosowania odrębnego apelu? Pytamy, czy cokolwiek wspólnego z poszanowaniem lokalnego samorządu ma zgłaszanie przez was wniosków formalnych mających za zadanie przerwać dyskusję w chwili, gdy przybiera ona niekorzystny obrót dla sprawujących władzę w Rybniku? - pytała retorycznie.

Wiceprzewodniczący rady Benedykt Kołodziejczyk bronił uchwały. - Sądzę, że ten apel jest wybitnie samorządowy. Chodzi o poszanowanie praw samorządów. Przypomnę tylko jeden przykry epizod, który zdarzył się w tym roku. 14 sołectw zostało siłą przyłączonych do Opola. Nie chcemy żeby tak się działo bez wiedzy i zgody samorządów – powiedział.

Natomiast wiceprzewodniczący Franciszek Kurpanik nie krył zażenowania. - Zawsze uważałem, że taka osoba, która pełni mandat radnego jest samorządowcem w 100 procentach. Zadziwiony jestem wypowiedzią radnego Andrzeja Wojaczka, gdyż od wielu lat pokazuje się jako wielki samorządowiec i zasiada w tej radzie. Mamy apel związany z obroną samorządności. Jeżeli na tej sali ktoś nie czuje się samorządowcem, to zagłosuje przeciw. Tu nie ma nad czym się zastanawiać. Czy wy chcecie powrotu do centralizmu, by Warszawa nami sterowała? - zapytał radnych.

- A mleko było czarne? – odpowiedział mu z sali Arkadiusz Szweda.

Najbardziej charakterystyczną formę protestu przeciwko uchwale wybrał Michał Chmieliński. - Nie będzie obrony Platformy Obywatelskiej. Jesteśmy świadomi tego, co wasze ugrupowanie robi. Nie będę uczestniczył w dalszych obradach – oznajmił radny, po czym opuścił salę obrad.

Apel przeszedł większością głosów. Za uchwałą głosowało 14 radnych, 7 było przeciw, a jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Oceń publikację: + 1 + 14 - 1 - 25

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (9):
 • ~co to jest ? 2017-05-26
  11:46:20

  50 6

  Samorządności trzeba bronić ale przed samowładztwem ciągle tych samych...., którzy traktują miasto, jak prywatny folwark. W Rybniku przykładów mamy aż nadto!

 • ~Jedynie Prawdziwy Polak 2017-05-26
  12:37:54

  38 18

  Ja to bym zaczął od tej sarmacji co w Sejmie siedzi od 20 lat, Pan Kaczyński i inni, przyspawani na wieki wieków. Jak kadencyjność wszystkich, to wszystkich, mości panowie. Na poziomie lokalnym ludzie wiedzą kogo wybierają, niech i będzie 10 kadencji. W końcu jak się ludziom nie podoba, mogą zmienić.

 • ~kraken 2017-05-26
  12:58:20

  41 9

  Panom (Kurpanik, Wojaczek , Cebula i inni) którzy zapuścili korzenie w tej radzie stanowczo trzeba podziękować - dzięki nim relacje live z sesji są na poziomie brazylskiego tasiemca.

 • ~mewa74 2017-05-26
  15:49:23

  14 11

  Brawo panie Chmieliński.

 • ~rybnikus 2017-05-26
  16:46:49

  29 20

  Ustawy jeszcze nie ma, ma być dopiero procedowania w sejmie i nie wiadomo w jakim kształcie będzie. Ale POlityczny kwik się podniósł wniebogłosy. Arteksowi kazali milczeć?

 • ~xxxx 2017-05-26
  21:40:31

  18 10

  popaprańcy dostaja białej gorączki

 • ~marzanna 2017-05-26
  23:59:52

  7 9

  Pamięć polityczna jest "dobra, ale krótka" , tak by można skomentować ostatnią sesję. Ileż to razy BSR w takim trybie coś "przepychał", nie licząc się z głosami ówczesnej opozycji ..., z drugiej strony nie ma się co dziwić, że tryb nagły ..., jak nie będzie sprzeciwu to się okaże, że zmiana prawa w zakresie samorządów, na niekorzyść samorządów , tak jak w przypadku edukacji, była "szeroko konsultowana i każdy się zgodził" ..., a że za późno się okaże, że nikt niczego nie konsultował, to co ... i tak już mamy ustawę. Ot co!

 • ~Robin Tell 2017-05-27
  08:31:36

  11 16

  Ktoś kto nie widzi i nie słyszy co dzieje się dzisiaj w Rządzie, Sejmie i Senacie RP oraz u Prezydenta RP powinien odwiedzić gabinet(y) okulisty lub (i) laryngologa. Jeżeli i to nie pomoże mu dostrzec tych idiotyzmów powinien natychmiast udać się do psychiatry.

 • ~elegant 2017-05-27
  12:41:24

  18 4

  Ewidentnie PO lityczny apel!i kto tu mówi o upolitycznieniu samorządów oczywiście przedstawiciele Platformy.Tymczasem
  Warszawa ,Poznań ,Gdańsk,Łódź gdzie samorządy w tych miastach pod rządami PO to przykłady hiper patologii.Można by powiedzieć PO szła PO kasę do samorządów!Robin Tell musisz zacząć od siebie.Co ty tu jeszcze robisz?

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy dodatek energetyczny to lepszy pomysł niż dodatek węglowy?
Oddanych głosów: 282