zamknij

Koronawirus w Rybniku. Informacje

Górnik z Jankowic miał kontakt z chorym. Czekał kilka dni na kwarantannę

2020-04-30, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Górnik pracujący w kopalni Jankowice od wczoraj przebywa w szpitalu zakaźnym. Miał kontakt z zarażonym na koronawirusa i źle się czuje. Mimo to zarówno on, jak i jego rodzina nie byli objęci kwarantanną, choć zabiegali o to od kilku dobrych dni. Jego żona obwinia rybnicki sanepid za opieszałość. - Myślę, że w podobnej sytuacji jest masa ludzi – mówi nam.

Reklama

Dzisiejszy artykuł jest pokłosiem wczorajszego tekstu o poważnej sytuacji w KWK Jankowice. Skontaktowała się z nami żona jednego z górników (imiona i nazwiska małżeństwa znane redakcji). Poruszył ją szczególnie fragment dotyczący wymazobusówktóre jeżdżą do pracowników tej kopalni.

- Proszę mi wierzyć, nie wszystkim jest udzielana pomoc. Dlatego tak zdziwiłam się informacją o wymazobusie – mówi na wstępie kobieta.

Górnik miał kontakt z zarażonym

Musimy wrócić do ubiegłego czwartku. Mąż naszej rozmówczyni miał wtedy kontakt z osobą, która zaraziła się koronawirusem - innym górnikiem z KWK Jankowice. Gdy tylko rodzina z Rybnika dowiedziała się o tym fakcie, próbowała działać. W grę wchodziło zdrowie i życie nie tylko górnika, ale i jego żony oraz rodziców, z którymi małżeństwo mieszka.

- Rybnicki sanepid nie wpisał jednak ani mnie, ani mojego męża na kwarantannę. Od poniedziałku prosiliśmy o testy, jakąkolwiek pomoc. Usłyszeliśmy tylko, że mamy czekać na telefon z sanepidu. Nikt nie dzwonił. W środę mąż poczuł się gorzej, sam musiał dzwonić do szpitala w Raciborzu i tam pojechać – usłyszeliśmy od naszej rozmówczyni.

Dopiero w Raciborzu uzyskał pomoc. Skarżył się na objawy grypopodobne, czyli bóle mięśni, kaszel, katar, biegunka. Pobrano mu wymazy do badań. 

Komendant był w szoku

Mężczyzna był co prawda ujęty na liście kwarantanny, ale sporządzonej przez Polską Grupę Górniczą. Jego nazwisko nie pojawiło się jednak w spisie sanepidu.

Mimo to przed podróżą do Raciborza, poinformował policję w Rybniku o swoich zamiarach.

- Komendant policji był w szoku, że mąż nie jest na sanepidowskiej liście kwarantanny. Miał dzwonić tam w tej sprawie. Mieszkamy z teściami. Mama męża ma choroby współistniejące. Pracodawca, czyli kopalnia wysłała listę górników do sanepidu, był na niej mój mąż. Sanepid miał się zająć, ale na deklaracji się skończyło, a kontakt jest utrudniony – mówi żona górnika.

Poza systemem

Nasza rozmówczyni czuje, że jej rodzina jest poza systemem.

- Pani z sanepidu powiedziała przez słuchawkę, że jak mi czy teściom się pogorszy, to mamy dzwonić do rodzinnego lekarza. Pomocy nie będziemy mieć, bo nie jesteśmy na liście. Dzisiaj mija tydzień kontaktu mojego męża z zarażonym górnikiem. Usłyszałam też, że czego ja oczekuję, że mam sobie wybić z głowy, bo oni mają z 200 takich przypadków i nikt nie będzie zajmował się moim mężem – słyszymy.

Teoretycznie zarówno mąż naszej rozmówczyni, jak i ona nie mieli kwarantanny.

- Rozumiem, że możemy wyjść z domu i zarażać innych? Jak się dowiedziałam, w jakiej jesteśmy sytuacji przestaliśmy wychodzić na zewnątrz. My mieliśmy świadomość zagrożenia, ale masa innych osób może być tego nieświadoma – dodaje.

Co na to sanepid w Rybniku?

O zabranie głosu poprosiliśmy rybnicki sanepid. Oto odpowiedź Michała Dudka, dyrektora Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rybniku:

Służby BHP KWK „Jankowice” przesyłają listy osób narażonych na kontakt z osobą u której potwierdzono zakażenie koronawirusem, jednocześnie każdą osobę znajdującą się na listach informują, że mają zablokowane karty wstępu do zakładu i mają pozostać w domu wraz z członkami rodziny do czasu kontaktu z nimi Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Listy te są następnie przekazywane do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rybniku. Po weryfikacji narażenia na czynnik biologiczny i zakwalifikowaniu osób do objęcia obowiązkiem kwarantanny osoby te w miarę możliwości na bieżąco umieszczane są w systemie EWP (system kwarantann), do którego mają wgląd uprawnione organy w tym Policja. Jednocześnie informuję, że aktualnie obowiązkiem kwarantanny objętych jest 471 pracowników KWK „Jankowice".

Mąż naszej rozmóczyni powinien poznać wyniki badań dzisiaj lub jutro. Dowiedzieliśmy się, że po naszej interwencji sanepid sprawdzi też stan zdrowia kobiety i jej teściów.

Oceń publikację: + 1 + 647 - 1 - 41

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (14):
 • ~kitikat 2020-04-30 14:45:11

  Nie ma na co czekac opieszalosc zabija robic te testy wszystkim zglaszajacym sie do sanepidu telefonicznie czy w inny sposob to przeciez nagle przypadki nic innego ludzie sami wiedza czy byli narazeni czy nie mie ma co ich kategoryzowac...

 • ~Łukasz Pieron 2020-04-30 14:59:45

  Jeszcze tego nie wiecie przy ciężkim przypadku biorą dopiero na odział zakazy robiąc test a wcześniej tylko wywiad tel. I tak działa ten system, ale byle do wyborów, które można sfałszować.

 • ~zak 2020-04-30 15:11:18

  Powinno zostać wyjaśnione , dlaczego pracownik nie został wpisany na listę sanepidu i powinny być wyciągnięte konsekwencje w stosunku do winnych . Ktoś najwidoczniej czegoś nie dopełnił .
  @ Łukasz Pieron - a co mają wspólnego z tym przypadkiem wybory ?
  Ten twój wpis był tylko po to , żeby o wyborach napisać .

 • ~OW2222 2020-04-30 15:18:55

  i tak właśnie wygląda pis-owskie państwo .Zycie ludzkie się nie liczy !.O testy trzeba błagać i dzwonić 200 razy do Sanepidu.Ale przecież minister zdrowia zapewnia ,że testów mamy w brud !25 tys niby dziennie potrafimy wykonywać.A robi się w porywach do 13 tys czyli statystycznie mniej na milion mieszkańców niż na Białorusi..A wiecie dlaczego ?Bo idą WYBORY i liczbę zakażonych trzeba ukrywać i zatajniać! Ten obecny reżim jest gorszy od PRL-u.

 • ~zak 2020-04-30 15:26:54

  @OW222- dobrze , że 10.05 będzie już po tych wyborach i Kidawa z Biedroniem pójdą w zapomnienie , bo słuchać się tego nie da co totalsi wygadują . Po wyborach nareszcie powiedzą o swoim programie i tym jak chcą ludziom pomagać .

 • ~Fidzi 2020-04-30 15:53:38

  Właśnie wczoraj pisałam: Sanepid leży i kwiczy!
  Nie uwierzy ten, kto nie musiał mie" z nimi do czynienia. Mylą daty na decyzjach, mylą nazwiska, "gubią" ludzi podlegających kwarantannie, wymazy zlecają po... 23 dniach od ekspozycji, sprawybzałatwiają dopiero pod groźbą wytoczenia procesu sądowego i jeszcze okazują irytycję z "fochami", które można zkwitować: obrażeni!
  Jednym słowem: chaos, bałagan i brak poczucia odpowiedzialności.
  Sanepid staje się synonimem niemocy i "bajzlu".

 • ~OW2222 2020-04-30 15:54:38

  zak nie bądż taki pewny ,że 10.05.2020 te nielegalne pocztowe wybory się odbędą .To jeszcze wcale nie jest takie przesądzone.Cały czas skupiasz się na krytyce Kidawy.Poniekąd masz racje bo to słaba osoba na role prezydenta.Jednak odnoszę wrażenie,że coraz bardziej boicie się pisowskie najemniki Kosiniaka-Kamysza.Ten facet adriana w debacie politycznej zgniótł by go w pył ! Dlaczego nie było żadnej debaty w tv ?Gdzie jakakolwiek kampania wyborcza ?To jest demokracja ??Nawet w PRL-u Wałęsa mógł się spotkać z Miodowiczem przed kamerami tv publicznej.Ręce opadają jak zwykły człowiek patrzy na obecną rzeczywistość.

 • ~ 2020-04-30 16:24:59

  Chaos, zaklamanie, balagan... Typowe w panstwie PiSu :( Szkoda tylko, ze przez to sa i beda ofiary

 • ~TAKI JA 2020-04-30 16:39:20

  Teraz lamentowanie jaki to rząd, minister i wszyscy inni są źli. Gdzie była maseczka albo jakieś inne zabezpieczenie ust i nosa? Niech się żona zapyta męża. Kto będzie górnikowi rozkazywał chodzić w maseczce, na kopalni nie trzeba. Jankowice już na kolanach, kwestia dni kiedy zarażone zostaną Chwałowice. 99,9% pracowników nie zachowuje żadnych rygorów przed zarażeniem. Maseczki od 07 Maja - do tej daty koronawirus będzie czekał za bramą - ha ha ha. WSZYSTKIM GÓRNIKOM DUŻO ROZUMU, DUŻO SZCZĘŚCIA A ZDROWIE BĘDZIE. SZCZĘŚĆ BOŻE.

 • ~michal_l 2020-04-30 16:42:18

  Tak wracając co do przeprowadzanej ilości testów- niech ich jest powiedzmy 20 tyś na dobę to ile z nich jest dla nowych pacjentów a ile dla oszacowania "ozdrowieńców"

  65 8
 • ~bartezz 2020-04-30 16:47:49

  Przed poluzowaniem obostrzeń sanepid nakładał na ludzi drakońskie kary administracyjne za byle g...no to teraz niech sanepid sam nałoży na siebie taką karę kilkudzisięciu tyś zł. za to, że nie wywiązuje się ze swoich obowiązków i ludzie, którzy mają mieć wykonane testy nie umią się o nie doprosic!

 • ~Adam Kurzawski 2020-04-30 18:02:26

  Wyrazy współczucia , otuchy i wiary w Waszą siłę . Piszcie , maile , pisma do wszystkich , GIS, MZ , wojewoda , starosta , prokurator , policja . Na pismo trzeba odpowiedzieć !!!!, na telefon nie koniecznie.

  85 7
 • ~Misio Misiek 2020-04-30 20:14:01

  Sanepid nie zleca badań testowych i nie potrafi ogarnąć przerastającej ich sytuacji. Wykonują tylko zalecenia z nowogrodzkiej. Szczególnie te mające na celu ukryć ilość zakażeń przed wyborami.

  51 23
 • ~rosthost1 2020-05-01 01:23:31

  To napiszcie gdzie ta rodzina mieszka bo skoro nie byli wposani na kwarantannę to czy wychodzili? Nie zarazali innych? Ludzie sanapid to fsktycznie balagan ale wymazobus jest jeden a osob na kwarantanie prawie 600. Ufo nawet by ich nie obsluzylo.

  15 8

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Najczęściej czytane

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Miasto Rybnik powinno zrezygnować z udzielania dotacji organizacjom pozarządowym?
Oddanych głosów: 460