zamknij

Wiadomości

Górnicza „Solidarność” do prezesa PiS: plan pomocy albo likwidacja branży

2020-04-14, Autor: 

Krajowa Sekcja Górnictwa Węgla Kamiennego (KSGWK) NSZZ Solidarność' wezwała prezesa Prawa i Sprawiedliwości (PiS) Jarosława Kaczyńskiego do przedstawienia jasnej deklaracji, czy rząd zamierza wesprzeć sektor paliwowo-energetyczny w obliczu kryzysu gospodarczego spowodowanego przez pandemię koronawirusa. W przeciwnym razie nastąpi cicha likwidacja większości śląskich kopalń.

Reklama

O tym, że w branży górniczej jest źle mówi się już od dawna. Problem spotęgował jeszcze bardziej kryzys spowodowany epidemią koronawirusa. Właśnie w tej sprawie górnicza „Solidarność” pisze do prezesa PiS – Jarosława Kaczyńskiego.

Pismo skierowane przez Sekcję bezpośrednio na ręce szefa ugrupowania rządzącego rozpoczyna się od stwierdzenia, że kryzys gospodarczy, będący konsekwencją pandemii wirusa SARS-CoV-2, w coraz większym stopniu dotyka sektor paliwowo-energetyczny, tymczasem zaproponowane przez Rząd RP szczególne instrumenty wsparcia stanowią pomoc głównie dla małych i średnich firm.

- Polskie spółki węglowe i energetyczne zostały pozostawione same sobie - zwraca uwagę największa organizacja związkowa funkcjonująca w górnictwie.

 

- Jeśli ten stan rzeczy się utrzyma, przedsiębiorstwa górnicze, od których spółki energetyczne przestaną odbierać zakontraktowany węgiel, utracą możliwość składowania surowca ze względu na przepełnione przykopalniane zwałowiska, co wiązać się będzie z koniecznością wstrzymania wydobycia, a następnie ogłoszenia upadłości - ostrzega.

Według KSGWK rozwiązaniem pozwalającym złagodzić skutki kryzysu mogłoby być zwiększenie mocy produkcyjnych polskich elektrowni węglowych do maksymalnego poziomu.

- Dzięki temu węgiel z polskich kopalń będzie na bieżąco odbierany - przekonuje górnicza "Solidarność".

 

- Od końca 2018 roku spółki energetyczne importowały energię i zwiększały wolumen importu rosyjskiego węgla, na co, niestety, było przyzwolenie ze strony Rządu RP. Taka polityka gwarantowała utrzymanie miejsc pracy w krajach, z których energia i węgiel były importowane, doprowadzając zarazem polskie spółki węglowe na skraj upadłości - dodaje.

Innym punktem programu pomocowego państwa dla górnictwa powinno być zawieszenie na dłuższy czas lub całkowite wypowiedzenie zobowiązań podjętych w związku z "polityką klimatyczną" Unii Europejskiej.

- Obecna sytuacja jest wyjątkowa. Uważamy, że w takim momencie polską racją stanu jest obrona polskiej gospodarki, której istotną gałęzią jest branża górnicza - piszą związkowcy.

 

- Na naszych oczach waży się los setek tysięcy miejsc pracy. Proszę wziąć pod uwagę fakt, że jeśli spółki węglowe nie przetrwają obecnego kryzysu, upadną również firmy kooperujące z branżą górniczą, wskutek czego znaczące obszary Górnego Śląska na długie lata pogrążą się w zapaści ekonomicznej i społecznej. Zapewniamy, że jako strona społeczna uczynimy wszystko, by nie dopuścić do sytuacji, w której za błędne decyzje zarządów spółek energetycznych i węglowych oraz zaniechania ze strony Rządu RP koszty będą ponosić pracownicy, jak to już miało miejsce w roku 2016 - podkreślają.

Dokument kończą dwa apele: o podjęcie natychmiastowych działań ratunkowych, które pozwolą przetrwać polskiemu sektorowi paliwowo-energetycznemu oraz o to, "by nie tworzyć z tej trudnej sytuacji wygodnego parawanu, za którym nastąpi cicha likwidacja większości śląskich kopalń".

>>Pełna treść pisma do prezesa PiS<<

Oceń publikację: + 1 + 65 - 1 - 114

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (55):
  • ~Arteks 2020-04-14
    10:17:13

    Słusznie, że taki apel kierowany jest do Kaczyńskiego, a nie do premiera czy prezydenta bo chociaż ta niemota potrzebuje nawet ochroniarzy na cmentarzu do zapalenia znicza - to jednak podejmuje wszystkie najważniejsze decyzje w tym państwie.

  • ~rybol9999 2020-04-14
    10:27:11

    JUŻ DOSYĆ TRZĘSĄCYCH SIĘ NASZYCH DOMÓW, PĘKAJĄCYCH ŚCIAN, RYS NA ELEWACJACH, ZAPADLISK W OTOCZENIU, HAŁD I WYDOBYCIA NIKOMU NIE POTRZEBBEGO DROGIEHO WĘGLA, KTORY ZALEGA NA ZWAŁACH. 13, 14, 15 PENSJE. BARBÓRKI, DARMOWE FLAPSY, WYCIECZKU, KINA, TEATRY. KILKANAŚCIE ROŻNYCH ZWIĄZKÓW ZAWODOWYCH NA KAŻDEJ GRUBIE. KTO TO WSZYSTKO UTRZYMUJE, W IMIĘ CZEGO I ZA CZYJE PIENIĄDZE? TO CHYBA WIEMY WSZYSCY...

  • ~Idaho 2020-04-14
    10:30:39

    Czytając fragmenty tego listu, można dojść do wniosku, że wydobycie i składowanie na zwałach stanowi gwarancję bytu kopalń. Ja naiwnie myślałem, że sprzedaż. Są firmy, które w przypadku braku sprzedaży, posyłają ludzi do domu, płacą im postojowe, trzymają tylko tylu pracowników, ile wymaga zabezpieczenie sprzętu i infrastruktury.

  • ~Krisss 2020-04-14
    10:31:00

    Zdecydowanie LIKWIDACJA. Wszytskie kopalnie powinny być w Polsce już dawno zamknięte. Same szkody tylko przynoszą i straty a ryle niech zobaczą smak prawdziwej pracy a nie wieczne ściemnianie na dole.

  • ~ 2020-04-14
    10:37:52

    Ha ha ha górnicza solidarność i 17 innych związków , przewodniczący sra...ją w gacie bo im się kończy wieloletnie nieróbstwo i wyciąganie dużej kasy z kopalń (INTERWENCJA W TVN)

  • ~rosthost1 2020-04-14
    10:38:35

    Arteks - wracasz do swej glupiej retoryki. Ludzie po prostu mają dojść utrzymywania górnictwa za wszelką cenę, górnicy dostali podwyżki w lutym o 8% i z nich nie zrezygnują???? Ja za prąd nie chcę płacić 2x wiecej niż Niemiec!!! Wystarczy mi wysoka cena gazu (wyższa niż w Niemczech) dzięki Pawlakowi Arteks!!! Wtedy siedziałeś cicho ??

  • ~lewy_gwint 2020-04-14
    10:40:27

    53 4

    "Właśnie w tej sprawie górnicza „Solidarność” pisze w od prezesa PiS – Jarosława Kaczyńskiego."

    Redakcja, o co kaman?

  • ~Rafok 2020-04-14
    10:41:48

    Jak długo jeszcze będziemy wszyscy dokładali do tego interesu? Trzeba wreszcie zdobyć się na odważne decyzje bo branża górnicza będzie wiecznie sabotowała gospodarkę naszego kraju.

  • ~Wasz Stary 2020-04-14
    10:42:27

    42 20

    O nieeeee, i co teraz :((((((((((((((((((

  • ~ 2020-04-14
    10:45:47

    do Arteks - aleś Ty złośliwy i głupi. W polityce każda organizacja/podmiot ma swojego odpowiednika. Zarządy spółek węglowych piszą do premiera i właściwego ministra, a związki zawodowe piszę o prezesa rządzącej partii. W ten sposób, jakby nie oficjalnie proszę o pomoc. Ja też zwrócę się do swojej teściowej, aby żona więcej soliła gotowane obiady.

  • ~Lateks 2020-04-14
    10:55:54

    80 31

    ~rosthost1 jakbyś płacił za prąd tyle ile Niemiec to byś płakał,
    Znajdzie się wielu którym zamknięcie kopalń w Polsce jest na rękę, tylko że nie zauważają że ich dobrobyt jest uzależniony od tego ile zarabiają pracownicy przemysłu. Najgorsze że energetyką zajmują się ludzie którzy nie widzą różnicy między woltami a amperami...

  • ~ 2020-04-14
    10:55:58

    To było dawno już do przewidzenia, więcej podwyżek, więcej 14-tek, Barbórek, deputatu węglowego, dofinansowań i innych widzi misie dlatego naszego węgla nikt nie chce bo w zakupie wychodzi taniej sprowadzic węgiel z Rosji i innych krajów niż kupować nasz rodzimy.

  • ~majcin 2020-04-14
    11:09:21

    a wystarczy:
    - zlikwidowac zwiazki
    - zredukowac kadre zarzadzajaca
    - zerwac umowy z tymi wszystkimi firmami dookola ktore zeruja na gornictwie i ogarnac to samemu
    - zredukowac zatrudnienie i kazac im pracowac po 8h a nie 3h :dd

    a rak ogolnie to zlikwidowac, inne panstwa co zlikwidowaly maja sie dobrze

  • ~ 2020-04-14
    11:21:04

    Z jednej strony szkoda mi tej garstki ciężko pracujących tam ludzi w stresie i pocie ale z drugiej strony czy nad przedsiębiorcami szczególnie tymi mikro ktoś się lituje , zapomnij , to że trzeba nieraz pracować po kosztach i z biedą na zus ci starcza też nikogo nie interesuje ech może jak to pozamykają zarobki w klasie robotniczej jakoś się wyrównają i nie będzie takich szalonych różnic między np. budowlańcem a górnikiem

  • ~Bonifacy Onufrewicz 2020-04-14
    11:35:13

    Popieram wniosek o likwidację. Gospodarka potrzebuje pracowników w wielu dziedzinach, więc nie będzie problemu ze znalezieniem innej pracy. Oczywiście nie tak lukratywnej, ale za to bezpieczniejszej i zdrowszej.

  • ~entropia 2020-04-14
    11:50:30

    84 7

    czytam sobie w Polskiej Agencji Prasowej że zapotrzebowanie na energię spada ale związkowcy chcą by elektrownie odpaliły się na maksimum możliwości czyli w myśl zasady że jedni kopią doły a drudzy je zasypują by pierwsi mieli co kopać, ciekawe jak długo te elektrownie pojadą na maksa, co zrobią z tą nadwyżką i skąd wezmą wodę wobec nadchodzącej potężnej letniej suszy

  • ~Franz Kawka 2020-04-14
    11:51:22

    60 11

    Nie rozumiem dlaczego piszą " błędne decyzje zarządów spółek energetycznych i węglowych". Przecież idiotyczna decyzja o blokowaniu podwyżek prądu, która doprowadziła do upadku spółki energetyczne był podjęta przez polityków pis a nie zarządy spółek. Jeżeli struje się ręcznie gospodarką to kończy się zawsze katastrofą.

  • ~tommi 2020-04-14
    11:56:06

    76 14

    Prezes rządzącej partii jedyną osobą, która podejmuje wszystkie decyzje w kraju!!!!
    Rany Boskie!!!!!
    Ten kraj potrzebuje juz tylko wojny, jest juz tak rozbity wewnętrznie że tylko patrzeć jak zaczniemy się nawzajem zwalczać

  • ~ 2020-04-14
    12:00:30

    21 76

    do tommi - widzisz jak łatwo manipulować Tobą . Przeczytałeś pierwszy wpis Arteksa i już jesteś tak nastawiony. Proszę, pomyśl trochę. To nie boli.

  • ~ 2020-04-14
    12:04:25

    27 71

    do franza - ale gdyby rząd podniósł cenę energii tyle, ile wynikało by w rachunku ekonomicznego - czyli dużo - to byś najwięcej pluł na tym forum, jak to PIS niszczy gospodarkę, trzeba zmienić rząd, itd. Masz rację. PO by się nie patyczkowało. Potrzebny byłby wzrost ceny energii o 100%, tu dawaj!!!

  • ~Franz Kawka 2020-04-14
    12:20:07

    86 11

    Jeszcze jedno, bardzo nie lubię jak piszą "czy rząd ma zamiar wesprzeć " coś tam. Żeby było jasne, to nie rząd wspiera tylko my naszymi podatkami. Bo jak powiedziała Margaret Thatcher "Jeśli rząd mówi, że komuś coś da, to znaczy, że zabierze tobie, bo rząd nie ma żadnych własnych pieniędzy"

  • ~Franz Kawka 2020-04-14
    12:25:56

    66 12

    ~Trop leminga - nie może być tak że jeden dziadek żeby wygrać wybory ręcznie steruje cenami a do energetyki dołożą z naszych podatków.
    Na tym polega wielki kłamstwo propagandy narodowo-socjalistycznej.

  • ~MaciejK 2020-04-14
    12:39:26

    80 21

    O, super! Jak najszybciej likwidacja! Zostawić tylko kilka sensownych kopalń, które zaspokoją potrzeby elektrowni (dopóki nie wyjdziemy z tych przestarzałych metod) i tyle. Po co zwały niepotrzebnego węgla , po co hodowac kopciuchów w chałupach, po co utrzymywać wiecznie niezadowolonych i roszczeniowych górników oraz ich kaprysy? Jestem jak najbardziej za likwidacją!

  • ~Maksymilian Popeć 2020-04-14
    12:40:20

    69 15

    Była szansa na duży zastrzyk gotówki dla naszego regionu i nowego zielonego ładu. Ci na wysokich stołkach chcieli ten stan przytrzymać na ile się da, przy akompaniamencie Dudy że węgiel będziemy kopać jeszcze lata i drugiego Dudy związkowca, który robi górnikom wodę z mózgu . Przy tym rządzie to teraz wszystko pier...nie w niekontrolowany sposób i zostaną nam tylko hałdy i walące się chałupy.

  • ~tommi 2020-04-14
    12:42:13

    68 14

    Do energetyki nie trzeba by było dopłacać gdyby energetyka nie była zmuszona do finansowania górnictwa. Energetyka bez podwyżek od dawna a górnictwo nierentowne ze wszystkimi przywilejami co tylko sobie wymażą.

  • ~MaciejK 2020-04-14
    12:42:33

    52 15

    Franz Kawka, dobrze, że zacytowałeś tę panią. Ona potrafiła zrobić z górnikami i kopalniami to, czego nasze rządzące mięczaki 50 lat później nie potrafią

  • ~ 2020-04-14
    12:48:24

    50 5

    Po połączeniu 4 kopalń powstała jedna ROW, czyli powinien być jeden związek np. Solidarność, a nie cztery i tak jest z każdym związkiem na kopalniach. Z drugiej strony Solidarność pisze do prezesa PiS, a list dociera do mediów, czyli prezes PiS jest również prezesem portalu.

  • ~master4k 2020-04-14
    12:49:40

    66 14

    "Zapewniamy, że jako strona społeczna uczynimy wszystko, by nie dopuścić do sytuacji, w której za błędne decyzje zarządów spółek energetycznych i węglowych oraz zaniechania ze strony Rządu RP koszty będą ponosić pracownicy, jak to już miało miejsce w roku 2016 - podkreślają."

    No ROFL. Bo to przecież te niedobre zarządy na siłę wciskały górnikom podwyżki pomimo braku rentowności, deputaty i Bóg wie co jeszcze, a górnicy się wzbraniali, nie chcieli, zżymali, ale w końcu (oczywiście z obrzydzeniem) zgodzili się na te wszystkie wyrzeczenia dla dobra nas wszystkich. Nie jest żadną tajemnicą, że to związki faktycznie rządzą na kopalniach, a nie zarządy. No to teraz Panowie związkowcy macie efekty swoich rządów. I tak ta branża w aktualnym stanie i formie funkcjonowała niepokojąca długo, chociaż świetnie wiedzieliście, że ten nader wystawny bal na koszt podatnika musi się kiedyś skończyć. No to kelner właśnie przyniósł rachunek.

    "Od końca 2018 roku spółki energetyczne importowały energię i zwiększały wolumen importu rosyjskiego węgla, na co, niestety, było przyzwolenie ze strony Rządu RP. Taka polityka gwarantowała utrzymanie miejsc pracy w krajach, z których energia i węgiel były importowane, doprowadzając zarazem polskie spółki węglowe na skraj upadłości - dodaje."

    No LOL. Robi się z tego solidny materiał na stand up. Proszę mi przypomnieć, jak się właściwie skończyły protesty górnicze przeciwko importowi węgla z Rosji? Czy aby nie skończyły się kolejną podwyżką? Ani rząd, ani minister Sasin nie mieli najmniejszego zamiaru ograniczania importu węgla (o czym centrale związkowe przecież wiedziały), bo jest po prostu o wiele tańszy od naszego. A dlaczego jest tańszy? Prawdziwej odpowiedzi na to pytanie od związkowca nikt nie usłyszy. No nie wiem, może mają niższe koszty pracy i wysoki stopień automatyzacji wydobycia? Jak był czas na restrukturyzację i zmianę warunków zatrudnienia, to związki nie chciały o tym słyszeć. Ale o wypłatach z wirtualnego zysku już tak. Co mogło pójść nie tak?

    Jesteśmy obecnie w takiej sytuacji, w której nie stać nas na dalsze utrzymywanie patologicznie i chronicznie nierentownej branży. Jeśli węgiel nadal można kupić w dowolnych ilościach w kilku różnych krajach za znacznie niższą cenę, to Panowie związkowcy powinni na poważnie zacząć myśleć o zmianie pracy. Zagraniczna konkurencja ma szansę się utrzymać, bo jest rentowna i ma rezerwy finansowe (własne i państwowe ). A jeśli faktycznie chcecie za wszelką cenę się utrzymać, to zróbcie sobie zrzutkę. Do tej pory dostaliście bagatela c.a. 250 miliardów złotych. Mało? Tylko nie proście o pomoc Dj z Torunia, bo pieniądze mogą się gdzieś zapodziać, tak jak przy zbiórce na Stocznię Gdańską.

  • ~ 2020-04-14
    13:52:23

    41 18

    I nie zapomnijcie kopciuchy z wiosek jak Orzepowice , Niedopczyce ,Chwałęcice itp. , że została wam jeszcze 1 zima do trucia ludzi.

  • ~romcost 2020-04-14
    14:11:47

    57 5

    Streszczę ten list:
    Jarek dej...

    Amoże by tak coś od siebie zaproponować? Może rezygnacja z przywilejów na 6 miesięcy, może czasowe obniżenie pensji do 50% - myślę, że to lepsze niż zwolnić 50% załogi, może obniżenie cen tego czarnego złota na zwałach i sprzedanie go w senach rynkowych aby jakąś kasa wpłynęła i zwolniło się miejsce na bieżące wydobycie, może zmniejszyć wydobycie do niezbędnego minimum???

  • ~Franek7 2020-04-14
    14:12:19

    51 15

    Arteks zgadzam się z tobą całkowicie. Ja nie mogę tylko pojąć, jak to jest że jako naród dopuściliśmy do sytuacji w której wszystkie ważne instytucje jak TK czy Sejm i Prezydent stały się wydmuszkami i kieruje nimi jeden obłąkany człowiek. Jak to jest, że naród na to pozwala?

  • ~Franek7 2020-04-14
    14:15:20

    51 13

    A szanownym górnikom powiem tylko, że nikt im nie pomoże z dwoch powodów. Po pierwsze nie ma na to pieniędzy bo zostały roztrwonione przez cztery lata rządów PiS a po drugie dlatego, że są zbyt małą grupą społeczna ( elektoratem) żeby Kaczyńskiemu na nich zależało. Na waszym miejscu już bym szukał kursów i szkoleń żeby się przygotować na zmianę zawodu.

  • ~Abisall 2020-04-14
    14:27:00

    42 5

    Panom związkowcom górniczym polecam pod rozwagę działania pokrewnej wam branży czyli nafciarzy - leci w dół cena baryłki więc co robią? Wydobywają na potęgę żeby zapchać składy? Czy może ograniczają wydobycie?
    No ale górnictwo w Najjaśniejsze raz już kolejny zrobiło kur..tyzanę z logiki i mimo że jest olbrzymia nadpodaż surowca to cena jakoś nie spada. Cud ekonomi. No chyba że weźmie się pod uwagę to że w 2017r spółki energetyczne zostały zmuszone do podpisania kontraktów które nie opierały się na cenach węgla na rynkach światowych, cenach enrgii itd a mają zapisaną stałą zadziwiająco wysoką cenę węgla, na dodatek wypowiedzenie takiego kontraktu obarczone jest KOLOSALNYM okresem wypowiedzenia rzędu 2 LAT. Że cena GJ jaką muszą zapłacić polskie spółki energetyczne biorąc polski węgiel jest blisko 100% wyższa niż gdyby korzystali z węgla kupowanego z wolnej ręki ( 13zł "polski" GJ vs 7 zł GJ "wolnorynkowy")

    Ale oczywiście tego też było mało i pan ex-wiceminister Gawęda, nota bene poseł z Rybnika, stworzył Centralny Magazyn Węgla w Ostrowie Wlk. do którego pewna Agencja skupiła węgla za 90mln zł. Ciekawi jesteście jaka to Agencja? Rezerw Materiałowych - tak ta sam która miała m.in za zadanie gromanidzi maseczki i inne środki ochronne.
    Ta sama Agencja która na początku marca musiała wnioskować do komisji finansów publiczny o pieniądze na zakup materiałów medycznych - a posłowie z pożałowania godnej opozycji nie zapytali na co wydane zostały fundusze którymi Agencja dysponowała.
    Mam nadzieje że choć poproszą o to żeby np NIK skontrolował w jaki sposób opóźnienie zakupów ww środków ochrony wpłynęło na zachorowania wśród personelu Szpitali - no ale wszak wszyscy na zazdroszą jak dobrze przygotowani byliśmy, no i przyleciał do nas AN 225. Nic że miesiąc po wybuchu epidemii w Polsce, i po tym jak się okazało 1/3 zachorowań jest pochodzenia szpitalnego.

  • ~Abisall 2020-04-14
    14:29:41

    42 8

    A i jeszcze jedna ciekawostka PGE w 2019 roku spaliła o milion ton węgla mniej niż w 2018r - a zapłaciła za surowiec 190 mln zł więcej.

  • ~sympatykrybnika 2020-04-14
    14:46:13

    42 6

    Górnicze związki zawodowe to generator problemów w polskim przemyśle.
    Czas związków zawodowych w górnictwie się kończy. Nie będzie zrozumienia dla roszczeniowych postulatów. W realiach pandemii związki górnicze straciły narzędzie nacisku, jakim była groźba demonstracji w stolicy.
    Część kopalń prawdopodobnie zostanie zlikwidowana. Nie mamy w rodzimym sektorze wydobywczym problemów, poza górnictwem węgla kamiennego. Nie ma większych problemów z górnikami miedzi, srebra, gazu, nawet węgla brunatnego. Węgla kamiennego NIE POTRAFIMY JUŻ PO PROSTU TANIO i KONKURENCYJNIE WYDOBYWAĆ.
    Teraz cała gospodarka potrzebuje wsparcia, ekstraordynaryjne potrzeby jednego sektora nie znajdą specjalnego posłuchu. Szczególnie, że uzależniamy się od importu węgla kamiennego, ponieważ z roku na rok wydobywamy u nas coraz mniej węgla, i to coraz droższego. To niebezpieczna sytuacja.
    Trzy kryzysy (epidemiologiczny, ekonomiczny i społeczny), następujące kolejno po sobie, spowodują drastyczne zmiany. Układy będą się zmieniały. Ktoś straci udziały w rynku, ktoś inny to przejmie, albo w ogóle rynek się nie odbuduje. Utrwalone relacje nie będą już takie. Nadchodzi czas wielkich zmian. Skończymy też z postpolityką, bo tematy, które są nośne, przestaną być istotne. Istotniejsza będzie ODPOWIEDZIALNOŚĆ, FUNKCJONOWANIE i NASILONA RYWALIZACJA o to, kto jest lepszy w TECHNOLOGII, EKONOMII, PODZIALE PRACY oraz REGIONALNYCH i GLOBALNYCH UKŁADACH.

  • ~ 2020-04-14
    14:53:50

    20 41

    Arteks a od kiedy adresat winien tego, że ktoś do niego coś napisał? Uważaj "niemoto" bo do ciebie też ktoś coś kiedyś wysmaruje i wtedy konsekwencje mogą być bolesne.

  • ~deuter 2020-04-14
    15:12:36

    40 8

    Teraz jest okazja żeby rozgonić całe to towarzystwo i zyskać poparcie społeczne. A Solidarności i całej reszcie jak się nie podoba to do Warszawy jechać to może i przywiezie się pamiątkę w postaci mandatu po 5 tyś. Koniec wirus zrobił reformę. Połowę kopalń zlikwidować mniej do tego dołożymy wszyscy.

  • ~sympatykrybnika 2020-04-14
    15:37:16

    20 5

    PGE szykuje cięcia. Spółki córki mają zrezygnować z części projektów.
    Po dość konsternacyjnym wyniku grupy PGE za 2019, kiedy koncern zanotował prawie 4 miliardy złotych netto NA MINUSIE, nowy prezes Wojciech Dąbrowski rozpoczyna działania optymalizacyjne i racjonalizacyjne w spółkach. Chce zredukować inwestycje, które nie przynoszą korzyści. To oznacza cięcia, tylko w których miejscach?
    Grupa na szczęście nie rezygnuje z rozwijania ścieżki OZE w swojej działalności i przypomina o swoim udziale w energetyce wiatrowej: finalizowane są prace przy wiatrowych farmach o łącznej mocy przekraczającej 97 MW. Zwiększy to całkowitą moc zainstalowaną OZE od PGE do 647 MW. Na szczęście, nie będą wstrzymywane prace związane z morskimi farmami offshore, czyli w spółce PGE Baltica. Dodatkowo, koncern chce także w ciągu najbliższej dekady wybudować 2,5 GW instalacji fotowoltaicznych.
    Obecne, nie wiadomo, jakie działania zostaną podjęte w ramach elektrowni węglowych. Eksperci są zdania, że NIEOPŁACALNOŚĆ WĘGLA może zabrać największy polski koncern energetyczny NA DNO.

  • ~sympatykrybnika 2020-04-14
    16:07:11

    14 4

    Energetyka obywatelska się rozwija!!!

    Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i pełnomocnik rządu ds. OZE: „Zgodnie z najnowszymi danymi na 31 grudnia 2019 r. w Polsce łącznie funkcjonowało 154 426 prosumentów energii odnawialnej o łącznej mocy zainstalowanej 992 027 kW.”

    Od 30 sierpnia 2019 r. działa program „Mój Prąd”, a jego głównym celem jest zwiększenie produkcji energii z mikroźródeł fotowoltaicznych (PV) dzięki rozwojowi energetyki prosumenckiej. Program, skierowany do gospodarstw domowych, przewiduje wsparcie dla ponad 200 tys. beneficjentów. Każdy z nich może liczyć na dopłatę w wysokości 5 tys. zł, a budżet programu wynosi 1 mld zł. Na wsparciem mogą liczyć instalacje o mocy zainstalowanej 2-10 kW. Na koniec 2019 roku udzielono dotacji dla ponad 25 tys. wnioskodawców na kwotę ponad 125 mln zł.

    Czyż nie jest to imponujące i jak żałośnie wygląda przy tym wezwanie Górniczej „Solidarność” do prezesa PiS!!!

  • ~sympatykrybnika 2020-04-14
    16:21:53

    13 4

    Przyczyny coraz mniejszej opłacalności energii z węgla to przede wszystkim:
    1. Konkurencja gazu, a także coraz tańszej energii z wiatru i słońca (te ostatnie wypierają również gwałtownie starzejący się w roli źródła energii gaz). Wskutek ich obecności na rynku energii, elektrownie węglowe działają przez mniej godzin w roku. Średni czas pracy elektrowni na świecie spadł z 61 proc. w 2010 roku do 53 proc. w 2019 roku. To natomiast powoduje wzrost kosztów eksploatacji elektrowni węglowych.
    2. Niesprzyjające węglowi regulacje prawne – ceny emisji dwutlenku węgla wzrosły o 45 proc. w 2019 roku. W miarę wzmacniania regulacji w wielu krajach wprowadzających zaporowe ceny węgla i emisji zanieczyszczeń, rentowność węgla będzie nadal słabła.
    3. Deregulacja i spadek kosztów energii odnawialnej. W jej wyniku ceny energii elektrycznej spadły o 8 proc. w latach 2018-2019.
    Wytwarzanie energii elektrycznej z nowych źródeł odnawialnych już teraz jest tańsze niż w przypadku nowych elektrowni węglowych na wszystkich głównych rynkach na świecie. Oznacza to, że najpóźniej do 2030 roku dalsza eksploatacja istniejącego węgla nie będzie miała już ekonomicznego uzasadnienia, bo budowa nowych elektrowni wiatrowych lub słonecznych będzie tańszym rozwiązaniem.
    Dlatego obecnie nowe inwestycje w energetykę węglową mają miejsce głównie tam, gdzie energia z węgla jest subsydiowana pośrednio lub bezpośrednio przez państwo po to, by sektor zachował płynność finansową.
    DROGA ENERGIA JAKO RATUNEK DLA WĘGLA
    Jakie dokładnie czynniki sprawiają, że podczas gdy sąsiadujące z Polską Niemcy odnotowują straty przy utrzymywaniu energetyki węglowej, Polski to zjawisko nie dotyka?
    Niemcy i wiele innych krajów europejskich to kraje, w których rynek energii został zderegulowany. W efekcie tam większość energii z węgla jest już nierentowna – przykładowo, dotyczy to 90 proc. energii z węgla w Niemczech i 82 proc. w Wielkiej Brytanii w 2019 roku.
    W Polsce ceny energii są regulowane i utrzymują się na wysokim poziomie. To warunek konieczny, żeby węgiel pozostał rentowny.

  • ~sympatykrybnika 2020-04-14
    16:29:39

    14 3

    Polskie Sieci Elektroenergetyczne:
    „W marcu produkcja energii elektrycznej w Polsce spadła o 6 proc., do 12,97 TWh, w porównaniu z tym samym miesiącem 2019 r. Krajowe zużycie prądu zmniejszyło się w tym czasie o 4 proc.
    Licząc od stycznia do marca 2020 r. produkcja energii spadła o 5 proc., do 40,8 TWh, a krajowe zużycie o 2 proc., do 43,5 TWh, w porównaniu z tym samym okresem 2019 r. Produkcja energii z węgla kamiennego skurczyła się o 6 proc., a z węgla brunatnego o 17 proc. Więcej energii o 11 proc. wytworzyły natomiast elektrownie wiatrowe, a gazowe o 27 proc.”

  • ~sympatykrybnika 2020-04-14
    16:38:13

    14 2

    Za chwilę RYBNIK.COM.PL to napisze:

    Czas pracy i pensje w dół o 20 proc.
    Na podstawie art. 15g ust. 8 ustawy o Covid-19, Polska Grupa Górnicza S.A. chce wprowadzić na trzy miesiące ograniczenie czasu pracy w wymiarze do 20 proc. Polegać ma ono na wyłączeniu produkcji w jednym dniu tygodnia w kopalniach PGG S.A. Ruch zakładów górniczych w tym czasie ma odbywać się tak samo, jak w dniach wolnych od pracy.

    Ograniczenia mają dotyczyć wszystkich pracowników PGG S.A. W czasie obowiązywania porozumienia, wynagrodzenie pracowników zostanie zmniejszone o 20 proc. proporcjonalnie do zmniejszonego czasu pracy. Pozwoli to ubiegać się spółce o dofinansowanie w ramach tarczy antykryzysowej w wysokości ok. 70 mln zł.

    Równocześnie z powyższymi działaniami przygotowano projekt renegocjacji umów na dostawę usług i sprzętu, w tym ich wartości i czasu wykonywania.

  • ~ 2020-04-14
    16:44:28

    15 42

    Proponuję żeby się zwrócili do Donalda Tuska, pomoże im jak ze Stocznią Gdańską. Z LOTem też "POmagał".

  • ~Franek7 2020-04-14
    17:08:47

    31 6

    Tf2 Stoczni Gdańskiej to Rydzyk pomógł najbardziej tymi cegiełkami które sprzedawał naiwnym emerytom...

  • ~trewq92 2020-04-14
    17:55:39

    27 5

    Czyli wg Solidarności znowu wszyscy mamy dosypać do barbórek, 14tek , flapsów itd. płacąc trzy razy więcej za prąd. Starczy, że remonty w zdemolowanych przez ten socjalny skansen budynkach musimy robić a własne pieniądze, bo kopalnia albo unika odpowiedzialności za szkody, albo przyznaje odszkodowanie w takiej wysokości, że woła to o pomstę do nieba. Może najpierw zrezygnować z części swoich przywilejów deputatów, multisportów, ołówkowego, ręcznikowego itd., a potem wyciągać łapę po cudze. Skoro coś się od 30 lat nie opłaca, to czas najwyższy to zamknąć.

  • ~Robert Kowalewski 2020-04-14
    18:10:13

    10 3

    A co ma do tego ten prezes..To chyba ,, apel ,, do ministra przemysłu i infrastruktury?
    No chyba że czegoś nie wiem..

  • ~Robert Kowalewski 2020-04-14
    18:14:23

    14 3

    ~Franz Kawka.
    Szacunek za cytat z Margaret Thatcher.

  • ~Bobby Firmino 2020-04-14
    18:22:25

    17 2

    @Trop Leminga.
    Coś mi się zdaje że wyglądasz związkowca górniczego.
    Czy się mylę?

  • ~ 2020-04-14
    18:25:34

    7 31

    Szkoda, że nie "rządzi" Rudzielec z Sopotu, bo dawno już bym leżał na czterech literach na urlopie gorniczym. Więcej niż pewne że kopalnie by pozamykał bo tak chce Bruksela. Do wszystkich mądrali chcących zamykać kopalnie ciekawe czym ogrzejecie te swoje rezydencje na kredyt jak nie będzie węgla. Bo niestety nasza energetyka opiera się na węglu, czyli powrót do lampy naftowej.

  • ~Abisall 2020-04-14
    19:09:07

    23 14

    "Do wszystkich mądrali chcących zamykać kopalnie ciekawe czym ogrzejecie te swoje rezydencje na kredyt jak nie będzie węgla. Bo niestety nasza energetyka opiera się na węglu, czyli powrót do lampy naftowej."
    Prądem wytworzonym z węgla, kupionego przez zakłady energetyczne na wolnym rynku

  • ~Jacek Kamiński 2020-04-14
    21:57:06

    20 3

    Do Rufin Bonk:
    Czemu przypominasz jakiegoś "Rudego" ? Zamknął JEDNĄ w Sosnowcu. Czyżby jego winą było, że Twoi zamknęli "Makoszowy", "Krupińskiego", "Pokój", "Wieczorek" i szykują się do 7 następnych? Takie wyjaśnienie: wygaszanie w ich ustach znaczy ZAMYKANIE. Taka nowomowa specjalnie dla oszukania ciemnego luda.

  • ~Jacek Kamiński 2020-04-14
    21:59:44

    21 6

    do tf 2
    Tak, jako premier wygospodarował 400 mln by dopłacić do LOT-u. Więc po co piszesz "pomagał" w cudzysłowie ? Pomógł w rzeczywistości! Ale o tym w TVPIS Ci nie powiedzą.

  • ~rosthost1 2020-04-15
    07:33:03

    3 15

    ~Jacek Kamiński 2020-04-14 21:59:44
    Tusk jako premier wygospodarował 400 mln by dopłacić do LOT-u. -PRAWDA ale potem mial go sprzedac za złotówkę Lufthansie - o tym TVN ci nie powie.

  • ~martinp 2020-04-15
    13:50:37

    5 2

    ~rosthost1 to dlaczego nie sprzedał? Dlaczego nie sprzedał LOTu, nie sprzedał lasów państwowych, nie sprzedał kopalń Niemcom? Miał na to 8 lat. Co, nie zdążył? Durna propaganda dla pelikanów łykających wszystko co im PiS powie. WINA TUSKA!

  • ~silesia-first 2020-04-24
    13:35:41

    0 1

    Gdyby Stalin pomyślał i dał Śląskowi niepodległość po IIWW, to dewizy ze sprzedaży węgla trafiałby bezpośrednio tutej, można by za te niemałe pieniądze bo poziom życia byłby na poziomie mieszkanców Luxemburga dokonać mądrej transformacji przemysłowej, niestety po IIWW mieliśmy potwornego pecha, a autochtoni nie grzesza niestety wyobraźnia.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 4993