zamknij

Wiadomości

Górnicy ozdrowieńcy mogą oddać osocze. Sierpień 80 apeluje o konieczną zmianę prawa

2020-05-18, Autor: Tomasz Raudner

Osocze osób, które pokonały COVID-19 pomaga innym zarażonym w dochodzeniu do zdrowia. Górnicy, wśród których jest najwięcej ozdrowień, mogą oddać swoje osocze, jednak związek zawodowy Sierpień 80 uważa, że konieczna jest zmiana prawa. Z apelem o natychmiastową reakcję zwrócił się do ministrów rodziny, zdrowia i aktywów państwowych.

Reklama

To już wiecie - Iwona Sołtys, rzeczniczka prasowa Centralnego Szpitala MSWiA w Warszawie zaproponowała Sierpniowi 80 wspólną akcję, która ma dwa cele – po pierwsze udowodnić, że medycy i górnicy, dwie najbardziej hejtowane w Polsce grupy zawodowe, mogą działać razem dla wspólnego dobra i po drugie – wydatnie pomóc w powrocie do zdrowia zarażonym koronawirusem.

Jak wiadomo osocze pobrane od osoby z przebytym zakażeniem koronawirusem, może być wykorzystywane do leczenia innych, w szczególności w 3. fazie choroby. W terapii wykorzystane są przeciwciała, które wytworzył układ immunologiczny tej osoby w odpowiedzi na zakażenie.

Medycy z Warszawy zaproponowali górnikom, aby oddali osocze, ponieważ właśnie w tej grupie zawodowej wystąpiło najwięcej przypadków zarażeń, przy czym znakomita większość (około 97 proc.) przechodzi chorobę bezobjawowo i szybko wraca do zdrowia.

Związek zawodowy chętnie przystał na propozycję. Podkreślił przy tym, że górnicy wykażą się ofiarnością, ale potrzebna jest zmiana przepisów, która da im godziwą rekompensatę za trud.

- Sprawy nie ułatwia nam fakt, że górnicy jako jedyna grupa zawodowa w Polsce, muszą odrabiać każdy jeden dzień poświęcony (m.in.) na honorowe krwiodawstwo, celem uzyskania uprawnień do emerytury. Jest to olbrzymi skandal i niesprawiedliwość, a odbywa się to w sytuacji, gdy krwi zawsze brakuje. Górnicy znani ze swojej ofiarności i solidarności, dziś hejtowani za masowe testy i szokujące statystyki zakażeń, muszą mieć tę zachętę do oddawania osocza i krwi, aby anulować im (tak jak i wszystkim innym) przymus odrabiania dnia wolnego poświęconego honorowemu krwiodawstwu. Należy zwrócić pracownikom zakładów górniczych wcześniejsze uprawnienia. Oddawanie własnej krwi celem ratowania ludzkiego zdrowia i życia innych osób, nie może spotykać się z reperkusjami. Chyba to Państwo rozumiecie i podzielacie nasz punkt widzenia? – pisze WZZ Sierpień 80 w apelu do Marleny Maląg, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej, Łukasza Szmowskiego, ministra zdrowia oraz Jacka Sasina, ministra aktywów państwowych, oczekując natychmiastowej reakcji w tej sprawie .

O szczegółach mówili dziś podczas briefingu prasowego dr Zbigniew Król – zastępca dyrektora ds. klinicznych i naukowych Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie oraz Rafał Jedwabny – jeden z liderów górniczych struktur WZZ „Sierpień 80” przed kopalnią Murcki-Staszic w Katowicach.

- Razem z doktorem jesteśmy przedstawicielami dwóch najbardziej hejtowanych teraz grup zawodowych w Polsce. Nie ma się co dziwić gestowi naszej solidarności. Nasza współpraca z medykami trwa od lat. Wspieraliśmy się na różnych akcjach, akcjach protestacyjnych. Dzisiaj, w czasie epidemii również staramy się wspierać naszych medyków. Zakupujemy maseczki ochronne, posiłki.

Jesteśmy na Śląsku, przed kopalnią Murcki-Staszic, gdzie wielu górników zachorowało na koronawirus. Ale również na innych kopalniach krzywa wzrostu jest bardzo wysoka. Szczęśliwie górnicy przechodzą koronawirusa łagodnie albo bezobjawowo. My razem z panem doktorem będziemy mieli apel do tych górników, którzy już przeszli koronawirusa, bądź wkrótce wyleczą się z tej choroby, nazwijmy ich ozdrowieńcami - by oddali osocze, po to, by ratować innych chorych, którzy przechodzą tę chorobę w bardziej drastyczny sposób, są pod respiratowami - powiedział Rafał Jedwabny.

Zbigniew Król przyznał, że osocze jest jedną ze stosowanych terapii w leczeniu COViD-19. Przeciwciała przydatne do zaaplikowania innym zarażonym tworzą się w organizmie ozdrowieńców po 2-3 tygodniach.

Lekarz odniósł się też do hejtu, z jakim spotykają się górnicy. Powiedział, że w takich warunkach, jakie panują na przodku, gdzie jest ciasnota, duża wilgotność, prawdopodobieństwo zarażenia jest 100-procentowe. Najlepszą metodą zapobiegania rozprzestrzenianiu się epidemii w kopalniach są właśnie prowadzone powszechne wymazy górników. 

- Dlatego niech się ktoś trzy razy zastanowi, zanim napisze coś negatywnego w internecie pod adresem górników - powiedział dr Król.

Wartościowy artykuł? Cieszymy się! Jesteśmy niezależnym medium, a nasi dziennikarze codziennie starają się przedstawiać Ci rzetelne informacje. Jeśli doceniasz naszą pracę, możesz nas wesprzeć. WSPIERAJ NAS! »

Oceń publikację: + 1 + 38 - 1 - 22

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (17):
 • ~Dariusz Rak 2020-05-18 10:58:10

  Niech zmienia im prawo do emerytury po 15 latach niby tak ciężkiej pracy przecież górnikom się należy później się że ich ludzie nienawidzą .My wam damy osocze ale nic za darmo chcemy za to jeszcze więcej przywilejów wstyd dla Śląska przynosicie

  49 41
 • ~PogromcaSzkodnikow 2020-05-18 11:03:08

  Zalosna proba odwrocenia kota do gory ogonem.

  Gornicy zawsze wszystkich hejtuja, a teraz sie zachowuja jak mazgaje - bo wszyscy im sie odwdzieczyli za ten hejt.

  Chcecie zmienic nastawienie ludzi do siebie - to przestancie wk..wiac Polakow, ktorzy wam dokladaja ze swoich glodowych pensji do waszej michy, z ktorej sie caly przelewa.

  Zalosne.. najpierw proba przypodobania sie przedsiebiorcom, teraz lekarzom.. pewnie jutro z nauczycielami bedziecie walczyc o podwyzki?

  Zalosne.

  42 46
 • ~grzegorz410 2020-05-18 11:05:08

  Jeszcze lepszą metodą zabiegania zakażeniom jest zamknięcie tego s... w cholerę - a później zalanie wodą lub zasypanie piaskiem - żeby nigdy nikomu nie przyszło do głowy otwierać tej oazy komunizmu.

  31 43
 • ~rosthost1 2020-05-18 11:22:53

  najpierw zarazić cały Ślask a teraz żądać zmiany w prawie!!!! To zakrawa na przestępstwo??? Tutaj nie ma hejtu - to górnicy-związkowcy zaczynają rządzić Śląskiem!

  31 39
 • ~rosthost1 2020-05-18 11:39:09

  Rafał Jedwabny - to ten gość co pomylił torowiska i zablokował tory do eksportu węgla. Ruski węgiel wjeżdżał a nasz polski został na hałdach!

  31 5
 • ~romcost 2020-05-18 15:32:17

  O ja pier...lę, po co to czytałem ???
  Dajcie im 15, 16 i pół roku wolnego oraz za każde 0,1l osocza i rok mnie do emerytury...
  Ku...a niech sobie odejmą od wieku emerytalnego (65 l) i o tyle za krwiodawstwo jak każdy niezametanowany niech robią. Co za bezczelne pip pip pip ...
  I potem się dziwią, że ludzie mają na nich "z górki". Zaorać te kretowiska a tych pasożytów do roboty na budowy do 65 lat zagonić. No ku...a gdzie my żyjemy.

  24 12
 • ~TAKI JA 2020-05-18 16:38:42

  Oczywiście zmienić prawo. Górnik jak odda krew zaraz do ręki oprócz czekolad gotówka. Jeżeli dzisiaj ma dzień wolny i płatny i jeszcze źle to za gotówkę taki górnik będzie oddawał krew co miesiąc. Taka dniówka za krew dla górnika to 200zł. To nie jest hejt tylko propozycja, jeżeli nie wypali to nic straconego dalej po staremu można pobierać.

  Jeszcze takie małe pytanko czy ktoś kiedyś słyszał o związkowcach oddających krew?
  KREW RATUJE ŻYCIE. Ja mam oddane 13,6l.

  14 4
 • ~grzegorz410 2020-05-18 16:50:15

  romocst - daj spokój wiesz dobrze że ryle nie znają się na ironii i pomyślą że Ty tak naprawdę to proponujesz, i zaraz zacznie się darcie ryja że im się należy, palenie opon i co tam im jeszcze dobrze wychodzi

  17 7
 • ~Dariusz Gojdka 2020-05-18 21:32:55

  Ludzie opamietajcie sie! Jedziecie po górnikach jak po szmacie. Po pierwsze poczytajcie w necie ile spółki kopalnianne płaca dziwnych podatkow których winnych zakładach nie ma. Po drugie poczytajcie w necie ile spółki kopalnianne przynosza rocznie zysku i kto bierze te pieniadze i o tym nie mowi ze je bierze . Powiem tylko tyle ze od czasów PO PSL te pieniadze trafialy do rzadu ale po cichu zeby zadymy nie bylo. A po trzecie kto wam mowi ze gornicy pracuja po 15 lat? Wiecie co oznacza pełne 25 lat dniówek zjazdowych? To ja wam to wytlumacze. Jeszcze sie zadnemu gornikowi nie zdarzylo zeby skonczyl prace po 25 latach. Sama krew jak sie na to uparliscie ma do odrobienia 1.5 roku. Kursy szkolenia badania. Jeszcze dojdzie jakies chorobowe bo nikt nie jest ze stali i tez ma prawo zachorowac. Wiec sobie sami policzcie ile to ci gornicy pracuja. A nie macie zielonego pojecia o warunkach w pracy. Wszystkich tych przemondrzalych zapraszamy na doł wtedy pogadamy wiecej. A na razie mordy w kubel jak nie macie pojecia o tym co piszecie. Wlasnie to co robicie jest hejtem. Chcialbym zebyscie kazdy taki przemondrzaly spotkal sie z gornikami twarza w twarz.... ciekawe czy bylibyscie tacy madrzy. Bo tego waszego pierdolenia nie da sie nawet czytac.

  17 13
 • ~ 2020-05-18 22:43:03

  ~TAKI JA i inni krzykacze
  w całym zamieszaniu chodzi o to, ze każde oddanie krwi ( a właściwie dzień wolny na tą czynność) oddala czas odejścia na emeryturę, kiedy ktoś robi to regularnie, to w ciągu całego okresu pracy, mając na uwadze pokrętny sposób liczenia dnówek przez ZUS, może okazać się, że krwiodawstwo "kosztowało" pracownika dodatkowy rok "do odróbki"

  9 5
 • ~Harry Keogh 2020-05-18 22:51:41

  Oczywiście, że prawo powinno zostać zmienione. Wysokość emerytury górnika tak jak innych Polaków (a przynajmniej większości) powinna zależeć od sumy uzbieranych składek i przewidzianej długości życia. Ciekawe ilu wtedy byłoby chętnych na te trzydzieści parę lat emerytury po 25 latach pracy.

  10 6
 • ~ 2020-05-18 23:14:56

  Dariusz Gojdka, tak was boli, ze ludzie sie budza i maja dosc waszej tyranii? Jak Kali ukrasc to jest ok, ale jak Kalemu, to juz nie...

  BTW warto przyswoic ortografie

  6 5
 • ~ 2020-05-18 23:19:37

  I znowu to gadanie, ze nie mamy pojecia, jaka to strasznie ciezka praca. Tylko ze nikt nie mowi, ze nie jest ciezka. Jest po prostu niepotrzebna, wystarczylaby 1 kopalnia na 10. Tak biedni ciezko pracujecie, nikt nie chce waszej pracy, wegla nie trzeba tyle, a nie bardzo jest praca poza kopalnia dla osob na waszym poziomie... Ludzie teraz stracili mase pieniedzy przez koronawirusa, bo im kazali zamknac interesy, wam nikt nie kazal i jeszcze pyskujecie, jeszcze wam malo. I dzieki wam jestesmy polskim Wuhan i kazdy z nas jest narazony na chorobe przez was, a reszta kraju juz z tego wychodzi.
  Zenada

  10 5
 • ~jarek13 2020-05-19 01:05:45

  Panowie przedsiębiorcy” powiedzcie ilu wam pracownikôw spier ...o do górnictwa bo hu ..o płaciliście a teraz pierwsi łapy wyciągacie po pomoc To są normalni ludzie ktôrzy w nie jednej branży pracowali A teraz to górnicy
  Którzy mając dzień wolny za oddanie krwi wogóle go nie mają bo muszą go odpracować

  10 5
 • ~romcost 2020-05-19 08:49:05

  ~jarek13
  Podmetanowany kolego, skup się i zastanów jak to górnicy myszą "odrabiać" dni krwiodawstwa ? Czy oni pracują do 65 lat ? To co odpracowują ? Wcześniejsza emerytura po 25 latach pracy w warunkach szczególnych (!!! czyli w warunkach szkodliwych pod ziemią) to relikt pozostały po poprzednim systemie, którego niestety każdy rząd boi się ruszyć. Tłumacząc na Wasze, to na emeryturę (niestety) możecie przejść po przepracowanych 25 latach pod ziemią, czyli po przepracowaniu odpowiedniej ilości "czarnych dniówek". To na jakiej podstawie byście pasożyty jeszcze chcieli aby rewiry (za stówkę z powodu alergii na robotę), urlopy, szkolenia, krwiodawstwa Wam ten okres skróciło ? Jak chcesz iść na emeryturę po równych 25 latach, to spędzaj te dni pod ziemią, siedźcie tam i nie wyłaźcie !!!

  4 5
 • ~Wasz Stary 2020-05-19 11:41:18

  Ale to chwila, będą oddawać to osocze i wykażą się ofiarnością, czy trzeba będzie czekać, aż spełnione będą "warunki"?

  0 2
 • ~silesia-first 2020-05-19 22:30:33

  Pomysł dobry, ale pod jednym warunkiem, że to osocze będzie przeznaczone tylko do mieszkańców Górnego Ślaska, mam nadzieje że górnicy nie zapomnieli tego hejtu jaki sie rozlazł z całej polski przeciwko im i Ślskowi, niektórzy chcieli Ślask zbombardować, więc niech teraz górnicy nie beda bardziej papiescy od papieża bo prawdziwe potrzeby sa tu na G Ślasku.

  3 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Na kogo zagłosujesz w II turze wyborów prezydenckich?
Oddanych głosów: 4438