zamknij

Wiadomości

Gmina Gaszowice też będzie zgazyfikowana!

2020-01-29, Autor: 

Gmina Gaszowice i Polska Spółka Gazownictwa przymierzają się do budowy gazociągu. Wczoraj w tamtejszym urzędzie gminy podpisano umowę na projekt gazyfikacji trzech sołectw.

Reklama

Jak informuje w mediach społecznościowych Paweł Bugdol – Wójt Gminy Gaszowice, projekt gazyfikacji obejmuje trzy sołectwa – Piece, Gaszowice i Szczerbice. Mowa tu o około 32 kilometrach sieci!

- Na etapie tworzenia koncepcji budowy sieci są Czernica i Łuków Śląski. Projektowanie gazociągu w tych sołectwach powinno rozpocząć się w bieżącym roku – zaznacza Pawel Bugdol.

To kolejna po Jejkowicach gmina, która zamierza swoim mieszkańcom umożliwić podłączenie się do gazu. Przypomnijmy, że Jejkowice planują do 2023 roku całkowicie się zgazyfikować >>Jejkowice przechodzą na gaz<<

Karina Stępień, Kierownik Referatu Ochrony Środowiska i Rozwoju Gminy Gaszowice zaznacza, że podpisana umowa dotyczy trzech miejscowości.

- Wiemy też, że będzie przygotowane studium na gazyfikację Czernicy i Łukowa. Już teraz wiemy, że PSG na samo Gaszowice przeznaczy 35 miesięcy. Mają sukcesywnie publikować projekty dla poszczególnych obszarów, by mieszkańcy mogli jak najszybciej wyrażać swoją chęć do przyłączenia. Jako gmina też chcemy realizować zadanie jak najszybciej – zapewnia Karina Stępień.

Jak dodaje, zainteresowanie tematem wśród mieszkańców jest znaczne.

- W ubiegłym roku na zebraniach zbieraliśmy ankiety. Mieszkańcy dostarczali je nam albo wysyłali bezpośrednio do PSG – słyszymy.

Na wiosnę tego roku przy Zakładzie Komunalnym w Gaszowicach ma stanąć też butla na gaz skroplony, „by kopciuch nie kopcił w centrum”.

- Mamy już fundamenty, czekamy na wiosnę – mówi Karina Stępień.

Dodajmy, że gmina dotuje środki na wymianę źródeł ogrzewania. Od naszej rozmówczyni dowiadujemy się, że w zeszłym roku wymieniono 120 kotłów. W tym roku UG planuje to zrobić z 150 urządzeniami, a w 2021 – 300.

Karny Kopiuch dla trucicieli

Przypominamy o trwającej ogólnopolskiej akcji społecznej Karny Kopciuch. Karny Kopciuch ma na celu pomoc obywatelom zatruwanym przez sąsiadów, którzy używają starych, nieekologicznych kotłów lub spalają śmieci. Organizatorzy w „trzech krokach” mobilizują trucicieli do zmiany postępowania i wymiany źródła ciepła. Dodatkowo, rozdawane są nieodpłatnie naklejki „Karny Kopciuch za trucie sąsiada”.

W ramach akcji organizatorzy poprzez kancelarią adwokacką wysyłają zgłoszonym trucicielom listy. Stanowczo żądają w nich zaprzestania zanieczyszczenia środowiska przez uciążliwe kopcenie z komina. Ale przede wszystkim edukują.

> 8 tygodni akcji Karny Kopciuch. Jakie efekty?

- W wysyłanych listach tłumaczymy dlaczego smog jest szkodliwy, jakie są jego skutki na stan naszego zdrowia, zwłaszcza dzieci. Trucicielom wskazujemy też możliwości uzyskania dofinansowania na wymianę źródła ciepła – tłumaczy Wacław Wrana z grupy medialnej tuPolska, która zainicjowała Karnego Kopciucha.

Więcej informacji o akcji na: www.karnykopciuch.pl

Zapraszamy do współpracy firmy i instytucje!

Organizatorem akcji Karny Kopciuch jest grupa medialna tuPolska. Akcję wspierają partnerzy – firmy i organizacje ekologiczne:

Partnerami medialnymi akcji są:

Chcesz dołączyć do akcji? Zapraszamy do współpracy instytucje, firmy i media! Piszcie do nas na adres [email protected]

Oceń publikację: + 1 + 60 - 1 - 13

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (19):
  • ~igoola 2020-01-29
    13:32:22

    19 25

    "(...)Dodajmy, że gmina dotuje środki na wymianę źródeł ogrzewania. Od naszej rozmówczyni dowiadujemy się, że w zeszłym roku wymieniono 120 kotłów. W tym roku UG planuje to zrobić z 150 urządzeniami, a w 2021 – 300.(...)"
    Jakiego rodzaju źródeł ciepła dotyczą te liczby? Znając życie pewnie i tak opalanych paliwem stałym, więc nie wiem czy ta gazyfikacja reszty źródeł coś pomoże jeśli chodzi o jakość powietrza...

  • ~Jerzy Latoń 2020-01-29
    14:37:17

    47 10

    Wszędzie można tylko nie w Rybniku.W Rybniku trzeba swoje odczekać t.j ponad rok

  • ~ 2020-01-29
    19:56:35

    43 26

    No i co z tego? Moja dzielnica jest zgazyfikowana od wielu lat, a co drugi smrodzi. Do tepej glowy z deputatem nie dotrze zaden argument oprocz kary finansowej

  • ~Arteks 2020-01-29
    20:24:24

    12 41

    Jak to się mówi "sto lat za murzynami" ale lepiej późno niż wcale. Gaz to niesamowita wygoda życia i to nie chodzi tylko o kwestie ogrzewania bo węgiel można też zastąpić wieloma innymi technikami. Ale gaz przydaje się też w kuchni. @Jerzy Latoń - w Rybniku gaz jest dostępny od końca XIX wieku... Według informacji z Rady Miasta - 60% mieszkańców Rybnika ma dostęp do gazu. A ilu z tego korzysta i dlaczego tak mało, nie sposób zrozumieć. Niedawno rozmawiałem ze znajomymi którzy wyjechali z wioski pod Ustroniem do Niemiec. Oni mieli na tej wiosce gaz już... w latach 80. Również na Pomorzu czy Wielkopolsce trudno znaleźć wieś w której nie byłoby gazu. Tam to jest wręcz nie do pomyślenia bo mieszkańcy i władze samorządowe tam o to zabiegali już lata temu.

  • ~Domkers 2020-01-29
    20:56:46

    17 1

    Arteks 2020-01-29 20:24:24

    Jak to się mówi "sto lat za murzynami" ale lepiej późno niż wcale. Gaz to niesamowita wygoda życia i to nie chodzi tylko o kwestie ogrzewania bo węgiel można też zastąpić wieloma innymi technikami

  • ~Domkers 2020-01-29
    20:59:13

    35 7

    Sto lat za murzynami Arteks ? Nieco rasistowskie i homofobiczne w ustach tak światłego człowieka

  • ~Domkers 2020-01-29
    21:02:28

    38 6

    Nie mam dostępu do gazu w Rybniku Arteks!Czy to znaczy,że jestem sto lat za...?

  • ~Domkers 2020-01-29
    21:07:01

    32 7

    Arteks i jego monopol na jedyną rację.Moja jest najmojsza ;)

  • ~Arteks 2020-01-29
    21:12:16

    12 56

    @domkers - to się mogłeś osiedlić w tej części Rybnika która ma gaz - proste. Naprawdę ciężko zrozumieć ludzi którzy budują/kupują nieruchomość w miejscu gdzie nie ma kanalizacji czy gazu by potem używać to jako pretekstu do dziadowania z piecami. Jakby nie było prądu - też byś się tam osiedlił? Większość rybniczan ma dostęp do gazu. Dla tych którzy mieszkają w centrum lub w jego okolicy mają dostęp do tego od kilku pokoleń! Kwestionujesz prawo używania powiedzeń i przysłów? Szkoda bo przeważnie są uważane jako "mądrość narodów". :D Mądrość dla ludzi inteligentnych.

  • ~Domkers 2020-01-29
    21:30:22

    6 5

    Arteks :)

  • ~Domkers 2020-01-29
    21:38:08

    35 8

    Arteks :)
    I tak nie zrozumiesz.Przepraszam ,że mieszkam w domu rodzinnym,bo Państwo nie zapewnia polityki mieszkaniowej umiłowanych przez ciebie Niemiec.Tam większość mieszka wesoło w blokach ogrzewanych tylko energią nie szkodzącą środowisku naturalnemu.Twoje bloki wybudowane tymczasowo 40 lat temu stanowią jedyny słuszny trend wielkomiejskiego szyku w Rybniku

  • ~hynio1960 2020-01-29
    22:23:53

    40 3

    Arteks- czytam często twoje zawsze minusowane opinie często z tymi minusami się nie zgadzam ale tym razem muszę Ci powiedzieć że są jeszcze w naszym ukochanym Rybniku takie dzielnice które nie maja nawet kanalizacji a gaz to byłby luksus na miarę mieszkania na osiedlu niestety mieszkam od zawsze w takiej dzielnicy gdzie narobiono ścieżek rowerowych i innych udogodnień dla takich jak TY a o podstawowych sprawach zapomniano i to jest Ok

  • ~artefaks 2020-01-29
    22:38:15

    32 4

    ~Arteks 2020-01-29 20:24:24
    Jak to się mówi "sto lat za murzynami" ale lepiej późno niż wcale.

    Arteks
    To jest bardzo dobrze. Bo jak u murzynów będzie koniec świata. To u nas dopiero za sto lat

  • ~PawelE39 2020-01-29
    23:48:55

    35 5

    Panowie po co dyskutujecie z tym przyjezdnym hipokryta?? Co chwila wypisuje tu brednie na temat dzikusow z chalup i wysmiewa wszystko i wszystkich co z poza rybnika a na wiesc o gazyfikacji napisze " sto lat za murzynami " :D ja osobiscie mam ubaw z takiego typa ale sa tu tez tacy co chcieli juz pisac pozwy i w sumie to im sie nie dziwie :D
    Jak temu przyjezdnemu " rybniczaninowi " zaproponowalem spotkanie to nie byl skory do rozmow ale pisac z komputerka to jest odwazny. Dajcie spokoj, to taki forumowy "clown" :D

  • ~Karolina# 2020-01-30
    09:42:39

    12 10

    akurat mnie się podoba wypowiedź Arteksa "100 lat za....". I chyba już najwyższy czas, by to zmienić. Grabownia, Golejów, Wielopole, może i Ochojec i np. Chwałęcice, Stodoly, jak najszybciej powinny się odłączyć od Miasta Rybnika, wystąpić z wnioskiem do wojewody o referendum, Te dzielnice dla miasta Rybnika są tylko dojną krową, ich mieszkańcy obrażani i dyskryminowani. Ale fakt jest faktem, od dziesiątek lat NIC się w tych dzielnicach nie zmieniło.

  • ~Arteks 2020-01-30
    12:06:43

    3 16

    @hynio1960 - tylko dwie nie mają kanalizacji: Stodoły i Chwałęcice, a powód pewnie znasz - zbyt niska gęstość zaludnienia i zbyt rozproszona zabudowa. Nie dostaliśmy dotacji unijnej na te dzielnice - taka niestety prawda. Z pewnością miasto wybuduje tam kanalizację z własnych środków tylko trzeba na to czasu. @PawelE39 - a ja z kolei mam ubaw jak się frustrujesz i chciałbyś komuś dowalić, a wychodzi z tego kolejny nieudany wpis "Made in wieś". ;) @karolina# - aleś napisała coś naprawdę niesprawiedliwego... Bo po pierwsze miasto inwestuje w niezwykle nieproporcjonalny i korzystny sposób dla takich malucieńkich dzielnic jak Stodoły czy Chwałęcice. Zobacz na całą infrastrukturę turystyczną - na której mieszkańcy gdyby tylko chcieli mogliby zarabiać i pewnie bęą. Popatrz na jakość szkół, przedszkoli, drogi, chodniki ścieżki rowerowe, przystanki, boiska, małą architekturę, promocję jaką zapewnia duże miasto. Bycie częścią bogatego miasta to niesamowite profity. Poza zmianami administracyjnymi z lat 70., przyłączeniem się Ochojca w 2000 roku, obserwujemy w Polsce masowe przyłączenia wsi do miast. Koszalin, Zielona Góra, Rzeszów, Opole - to tylko nieliczne przykłady miast które wchłonęły okoliczne miejscowości z korzyścią głównie dla wsi. Duży może więcej - szczególnie w czasach dysponowania środkami unijnymi. A jeśli chodzi o gazyfikację to odpowiada za to nie miasto czy gmina - ale państwowa spółka gazowa. Obawiam się, że problemem w przypadku płn. dzielnic Rybnika może być właśnie zbyt niska gęstość zaludnienia - która z drugiej strony jest też błogosławieństwem. Bo to jedne z nielicznych obszarów w których można znaleźć miejsca gdzie... chałupa nie stoi przy chałupie tak jak przeważnie w innych śląskich miejscowościach.

  • ~Jacek Kałusek 2020-01-30
    16:30:07

    14 2

    Wszystko fajnie, chętnie podłącze się do sieci. Tylko zastanawiam się teraz jaki jest sens wymiany starego kotła na nowy do końca 2021 roku. Poniosę koszty ja, poniesie gmina (dotacja) a za dwa lata ten piec, praktycznie po 2 sezonach grzewczych, będę musiał wyrzucić jak będę chciał przejść na gaz. Moim zdaniem, uchwała powinna dopuszczać w takich miejscach gdzie do 2021 roku nie ma sieci gazowej a powiedzmy do 2023 roku jest gwarancja jej powstania, odroczenie terminu wymiany źródła ogrzewania pod warunkiem zobowiązania się podłączenia do niej.

  • ~PawelE39 2020-01-30
    20:17:55

    11 3

    Arteks, w Rybniku mieszkalem na dlugo zanim ty sie tu przeniosles z wioski. Takze luzuj z tymi wypocinami o wiesniaku. Zachowujesz sie jakbys mieszkal w Miami a to tylko malutkie miasteczko kolo Katowic :]

  • ~artefaks 2020-01-31
    13:35:10

    3 0

    ~PawelE39
    Niestety ten Pan tak ma :)
    A myśli że jest Krystusem

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5064