zamknij

Wiadomości

„Gazowe” autobusy już na ulicach. Są jednak problemy

2020-02-04, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Tak jak pisaliśmy wczoraj, we wtorek przed południem zaprezentowano dziennikarzom nowe autobusy na gaz. Jeden z tych pojazdów już jeździ po rybnickich drogach! Osiem kolejnych wkróce to zrobi. Pytanie jednak, gdzie autobusy będą zaopatrywać się w paliwo? ZTZ już teraz mówi, że wzrosną koszty funkcjonowania komunikacji miejskiej. Wzrosną ceny biletów?

Reklama

Rybnik ma autobusy na gaz

Przypomnijmy, wczoraj pokazaliśmy Wam zdjęcia nowych, „gazowych” autobusów, które będą poruszały się w Rybniku >>Autobusy na gaz już w Rybniku. Widzieliśmy je!<<

Dzisiaj natomiast miała miejsce oficjalna prezentacja. Na Plac Wolności wjechał nowy pojazd Transgóru, który będzie jeździł w ramach komunikacji miejskiej organizowanej przez Zarząd Transportu Zbiorowego w Rybniku.

- Udowodniliśmy, że autobusy na gaz jeżdżą. Będzie to transport czysty, ekologiczny i sprawny – mówi Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.

Jak dodaje, w tym roku Antoni Mainczyk, prezes Transgóru przechodzi na emeryturę.

- Zostawia nas z nowym sprzętem. Mam nadzieję, że transport będzie sprawny, punktualny i przede wszystkim ekologiczny – dodaje Piotr Kuczera.

Łukasz Kosobucki, prezes ZTZ w Rybniku wyjaśnia, że 9 nowych autobusów jest w pełni zasilanych tylko sprężonym gazem CNG.

- Nawet ogrzewanie jest gazowe. Kierowcy będą się uczyli jazdy nimi. Kierowanie tych pojazdów jest inne niż w przypadku diesli. Mamy tu inny silnik, inną masę i przyłożenia – zaznacza.

Autobusy na gaz wyposażone są w systemy informacji pasażerskiej, czytniki e-kart i kart bankomatowych. Został zachowany SIW. Jedyne elementy wyróżniające nowe pojazdy to „garb” na dachu i napisy „jeżech na gaz”. Co ciekawe, pierwszy autobus już kursuje na linii 14. Reszta wyjedzie na rybnickie ulice już wkrótce.

Są problemy

Nowe pojazdy to jednak nowe problemy. Chodzi tu o staje tankowania CNG. Jak wyjaśnia Łukasz Kosobucki, w tej chwili trwają rozmowy nad budową stacji do napełniania autobusów gazem. Brany jest też „butlowóz”, który jest rozwiązaniem droższym, ale na razie koniecznym.

- Budowa stacji wyniesie od 3 do 5 mln złotych. Teraz najbliższy taki punkt znajduje się w Tychach i to on tymczasowo posłuży autobusom do tankowania. Dodajmy, że zasięg autobusu na gaz to 500-600 km – mówi Łukasz Kosobucki.

Z kolei Antoni Mainczyk zauważa, że Transgór już 2 lata temu rozmawiał na ten temat z PGNiG.

- Spółka zadeklarowała, że w Rybniku powstanie stacja gazowa. Ten obowiązek został jednak zachwiany, w efekcie tego stacji nie ma. Mamy jednak sygnały z zewnątrz, że trwają jednak starania, by taki punkt pojawił się w naszej zajezdni przy ul. Brzezińskiej – dodaje Antoni Mainczyk.

Za kilka tygodni Trangór będzie zadowalał się rozwiązaniem tymczasowym w postaci specjalnych butli, które pozwolą ładować autobusy na miejscu bez konieczności dojazdu do stacji w Tychach.

Będą droższe bilety?

ZTZ nie ukrywa też, że zakup autobusów na gaz przełoży się na koszty funkcjonowania komunikacji miejskiej.

- Trwają analizy dotyczące taryfy. Na pewno powyższe zobowiązania dla gminy przełożą się na koszty funkcjonowania – mówi krótko Łukasz Kosobucki.

Problem tkwi w ustawie o elektrobomilności. Gminy zostały zobowiązane do zakupu nowoczesnego taboru bez wsparcia ze strony państwa, a to zawsze generuje koszty po stronie samorządu.

- Niestety, takie wymogi nakreśliła nam ustawa o elektromobilności. Tak to już jest, jak obowiązki spadają na gminę. Dodatkowo ciężko rozmawia się z PGNiG – dodaje nasz rozmówca.

Będzie więcej gazowych autobusów

Każdy z nowych pojazdów kosztował ponad milion złotych. Zostały zakupione w ramach leasingu.

ZTZ ma zamiar ogłosić przetarg na kolejne autobusy na gaz.

- Planujemy pozyskać kolejne pojazdy, które obsłużą linię 46 – mówi krótko Łukasz Kosobucki.

Mieliście okazję jechać już nowym autobusem? Jak wrażenia?

Wartościowy artykuł? Cieszymy się! Jesteśmy niezależnym medium, a nasi dziennikarze codziennie starają się przedstawiać Ci rzetelne informacje. Jeśli doceniasz naszą pracę, możesz nas wesprzeć. WSPIERAJ NAS! »

Oceń publikację: + 1 + 26 - 1 - 130

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (42):
  • ~DobryK 2020-02-04 12:47:03

    "Dodatkowo ciężko rozmawia się PGNiG" co robi?

    64 4
  • ~Krisss 2020-02-04 12:50:16

    "Jeżech na gaz " ?? Kto wymyślił ten idiotyczny tekst na autobus ??

  • ~takiuj 2020-02-04 13:08:05

    Jak można kupić pojazd do którego nie ma stacji tankowania? W dodatku najbliższa jest 50 km stąd czyli podwyżka cen biletów będzie przez te 100km które autobus musi pokonać by zatankować I ludzie za ten właśnie błąd będą płacić ?. Kolejny strzał w kolano i kolejne minus 0,49 do poparcia ;)

  • ~bikerek 2020-02-04 13:20:25

    To tak jakby sobie kupić kuchenkę gazową nie będąc podpiętym do sieci gazowej.
    "Monty Python" w Rybniku, Bareja jak by żył też mógłby nakręcić sporo o zarządzaniu miastem Rybnik.

  • ~rad11 2020-02-04 13:20:46

    Rozumiem że autobusy są na gaz ziemny? Stacji LPG w mieście jest jak grzybów po deszczu a oni kupili na gaz ziemny tego by nawet Bareja nie wymyślił.

  • ~Piotr Nowak 2020-02-04 13:49:51

    Autobusy czy autobus , zdecyduj się człowieku ?!!!

    8 34
  • ~1234onet 2020-02-04 13:51:31

    Brawo Panie Prezydencie , brawo . Poczynił Pan taki ruch , jak budowa domu od dachu.
    Przypominam , ze do Tychów jest 100 km w dwie strony czyli o tyle kilometrów zmniejszy się zasięg zatankowanego autobusu.
    No nic tylko pozostaje zapytać, czy jest choć jeden myślący?

  • ~bikerek 2020-02-04 13:57:47

    "Mam nadzieję, że transport będzie sprawny, punktualny i przede wszystkim ekologiczny" – dodaje Piotr Kuczera.
    Ale tani nie będzie, bo autobus musi zrobić na sucho 100 km żeby zatankować .
    Ale inwestycje są, nieważne, ważne kto przy nich zarobił... Póki jest w PO będą go bronić jak konstytucji.

  • ~rzyt 2020-02-04 14:06:50

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

    21 2
  • ~bikerek 2020-02-04 14:11:32

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

    18 4
  • ~bikerek 2020-02-04 14:15:28

    ~rzyt ;) ;)

    20 4
  • ~81rybniczanin 2020-02-04 14:22:51

    to nie żaden pomysł jakiegokolwiek urzędnika tylko ustawa o elektromobilności nakłada obowiązek na miasto zakupu takich pojazdów. Szkoda, że ta ustawa nie gwarantuje stacji do tankowania...

    40 73
  • ~skuty 2020-02-04 14:45:40

    Rybnik w pełnej okazałości.

    Pewnie za parę tygodni się okaże, że nie opłaca się jeździć do Tych tankować i będą stać na dworcu do 2026 aż wybudują stację do tankowania, tyle że potem autobusy już się nie będą nadawały do jazdy i będziemy mieć zmianę. Będzie stacja, nie będzie autobusów XD

    108 7
  • ~orka 2020-02-04 14:53:42

    czyli w Rybniku standardowo od d....... strony

    131 6
  • ~pprywatne 2020-02-04 14:57:07

    ~orka - Wyjąłeś mi to z ust.

    69 4
  • ~bikerek 2020-02-04 15:13:04

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

    16 3
  • ~bikerek 2020-02-04 15:20:37

    ~orka R.B. to lubi.

    21 12
  • ~pio99 2020-02-04 15:22:59

    Ludzie, ale macie sraczkę! To nie miasto kupiło te busy tylko TRANSGÓR! a wy już bo prezydent to czy tamto, serio??
    Czytać ze zrozumieniem ktoś nie potrafi.

    33 80
  • ~zik2022 2020-02-04 15:34:41

    Kolejna debilna decyzja. Ale pan prezydent zadowolony na fot. Na pewno tłumaczy starszemu panu by się nie martwił że najbliższa stacja CNG jest w Tychach. Jak tylko się ociepli to się przesiądziemy na rowerki i mie trzeba będzie tankować autobusów. MOŻE JUŻ CZAS PODAĆ SIĘ DO DYMISJI I NIE ROBIĆ POŚMIEWISKA Z RYBNIKA. CZEKAMY.

    99 12
  • ~extraliga_2 2020-02-04 15:37:45

    ~pio99 - niech Pan przeczyta ze zrozumieniem co to jest ZTZ

    38 6
  • ~orka 2020-02-04 15:50:09

    To może zapytacie w RSK (czyli w miejskiej instytucji) ile samochodów na CNG zakupili i gdzie je będą tankować, i jak się mają te wszystkie zakupy do fundamentalnego stwierdzenia pani rzecznik "nie ma pieniędzy trzeba oszczędzać"

    49 5
  • ~rzyt 2020-02-04 16:01:47

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

    13 2
  • ~ 2020-02-04 16:09:11

    "Nawet ogrzewanie jest gazowe. Kierowcy będą się uczyli jazdy nimi. Kierowanie tych pojazdów jest inne niż w przypadku diesli. Mamy tu inny silnik, inną masę i przyłożenia – zaznacza"
    nie wmawiajcie nam, że to jakas kosmiczna technologia, to instalacja gazowa dołożona ( w tym przypadku fabrycznie ) do zwykłego diesla - coś na wschodzie znane i stosowane od kilkudziesięciu lat, dlatego ogrzewanie - uzyskiwane z chłodzenia silnika, oczywiście też pośrednio bierze się z gazu ( bo raczej nie mają dodatkowego ogrzewania typu webasto )
    "ZTZ nie ukrywa też, że zakup autobusów na gaz przełoży się na koszty funkcjonowania komunikacji miejskiej.

    "Trwają analizy dotyczące taryfy. Na pewno powyższe zobowiązania dla gminy przełożą się na koszty funkcjonowania – mówi krótko Łukasz Kosobucki."
    to już gwóźdź programu, w całym świecie przechodzi się na gaz dla zmniejszenia kosztów eksploatacji, tylko w Rybniku będziemy mieli przypadek zupełnie odwrotny

    83 7
  • ~rzyt 2020-02-04 16:11:39

    Dzięki za wychowawcze potraktowanie mojego postu.

    19 1
  • ~Łukasz Wilczek 2020-02-04 16:51:15

    Kuczera wyjdź, wstydu oszczędź.

    61 12
  • ~artefaks 2020-02-04 16:52:23

    Tu mowa o autobusach. A dyżurnego nie ma ?

    33 6
  • ~Arteks 2020-02-04 17:00:35

    Jeśli chcielibyśmy aby nasze miasto dogoniło inne nowoczesne miasta w Europie to powinniśmy inwestować w transport elektryczny. To jest przyszłość. Nawet Włosi - kraj do niedawna bardzo motokultystyczny, rozwijają wszędzie gdzie się tylko da transport na prąd widząc w tym przyszłość. A niby dlaczego przez inwestycje w tabor miałyby wzrosnąć ceny biletów? Jeśli miasto chce przyciągać pasażerów do komunikacji miejskiej to ta nie może być droga. A czy inwestycje drogowe powodują zwiększenie podatku od paliwa albo jakichś innych opłat? Przykładowo w Rybniku mamy socjalne ceny za abonament w ścisłym centrum miasta 70 zł (90 zł na wielopoziomowcu). Czy ktoś wynająłby swoją prywatną przestrzeń w środku dużego miasta za 70 zł? Na pewno nie. Jeśli parkowanie w Rybniku jest takie tanie - dlaczego komunikacja miałaby być droga?

    15 72
  • ~toomann 2020-02-04 17:59:28

    Szanowna Redakcjo! Najbliższa stacja z CNG jest w Gorzyczkach przy zjeździe z autostrady (ok 30 km od Rybnika). Ale to i tak za daleko, bo te 60 km może się okazać 1/4 zasięgu takiego autobusu.
    Proszę decydentów żeby pojechali (na własny koszt) do Ostrawy i zobaczyli jak tam to działa.

    55 3
  • ~lok 2020-02-04 18:05:55

    Mam nadzieje że stacja, która myśle powstanie szybko obsługiwać tez będzie pojazdy osobowe bo takie też widziałem a byłby to jakiś impuls dla mieszkańców

    17 1
  • ~Piotr Czaja 2020-02-04 18:16:06

    Arteks-Ten autobus przy twoim nicku to teżna gaz?

    26 6
  • ~tf2 2020-02-04 18:30:23

    "Jożech gupi" powinno być na tym dachu. Obecne samochody elektryczne mają tyle samo wspólnego z ekologią co te autobusy jeżdżące 100km do "tankszteli". Krótki okres pracy i szybkie zużycie akumulatorów to katastrofa ekologiczna.
    Hybrydy Arteks, w których ruszanie i jazda w korku są zasilane energią elektryczną, mają sens wg mnie.

    40 7
  • ~Piotr Czaja 2020-02-04 18:33:25

    Arteks-"Socjalne ceny za abonament parkingowy,nie drożeje podatek dogowy" to tylko twoje ograniczone myślenie.Jeżeli jest drogie paliwo,to większy podatek.Płacą za to właściciele samochodów.Ile płacisz podatku za twoje ścieżki rowerowe?Moim zdaniem do każdego roweru powinien być obowiązkowy wiaTOLL! Obowiązkowa powinna też być ich rejestracja.

    37 8
  • ~sarin 2020-02-04 18:44:36

    O dżizys, jak już musicie jeździć do Tychów, to proszę otworzyć 9 nowych linii do tego miasta tak żeby część busów jechała przez Żory, Pszczynę a część przez Orzesze, Mikołów. można? ja uważam że można!

    49 3
  • ~niuti 2020-02-04 19:33:37

    JA PRDL to tylko u nas w Rybniku można. Chwalić się busami na CNG bez stacji, z rozbrajającą szczerością mówić "ciężko rozmawia z PGNIG", ceny pójdą w górę, koszty przerzucane na samorządy.....serio ?????Jakbym słuchał, widział przedszkolaków. Kto tym zarządza ....gdzie ja mieszkam?
    Skoro było wiadomo od dawna to gdzie są efekty......no nigdzie bo przecież podatnik płaci czy sie stoi czy się leży wypłata się należy. Urzędniczy raj.

    45 3
  • ~mellou 2020-02-04 19:57:35

    ~bikerek 2020-02-04 13:20:25

    To tak jakby sobie kupić kuchenkę gazową nie będąc podpiętym do sieci gazowej.
    "Monty Python" w Rybniku, Bareja jak by żył też mógłby nakręcić sporo o zarządzaniu miastem Rybnik.

    Głupszego przykładu nie słyszałem.
    Mam kuchenkę gazową, niemam sieci , od 40 lat co dwa miesiące jadę wymienić butle, nie stwarza to dla mnie żadnego problemu, a wręcz cieszę się że wydaje 48 zł na dwa miesiące gdzie przy sieci samych opłat za dwa miesiące by tyle było.
    Autobus będzie musiał przynajmniej raz dziennie jechać się tankować i przy okazji ponieść straty tych 100 km plus czas kierowcy który też trzeba zapłacić.
    Więc porównanie nie na miejscu.

    7 23
  • ~Azaharix 2020-02-04 20:59:55

    @Arteks Elektryki to dla Ciebie przyszłość? A wiesz że ponad 100 lat temu już było w USA więcej elektryków niż aut spalinowych? Tylko problem przez tyle lat jest wciąż ten sam - akumulatory i ich ładowanie. U nas jeszcze dochodzi to że prąd mamy z węgla. Przerzucasz tylko spalanie na elektrownie, a dodać do tego utylizację akumulatorów i straty energii to już wcale nie jest takie EKO.

    31 3
  • ~szymon088 2020-02-04 21:26:34

    Ztz może zawsze uruchomić połączenie Tychy-Rybnik w zamian za likwidację niektórych połączeń w Rybniku

    16 4
  • ~Arteks 2020-02-04 21:27:30

    @Azaharix - nie można porównywać skali szkód pojazdu który jedzie na prąd i zabiera na pokład jednorazowo 50-100 osób - a na całej trasie przejazdu przewiezie np. 200 lub 1000 osób z... pojazdem który jedzie przez godzinę i przewozi 1-2 osoby. A odnośnie baterii i ładowania masz racji. Z tym się wiąże sporo wątpliwości. Pisząc o prądzie miałem na myśli pojazdy korzystające z prądu w sieci (tramwaje, szybka kolej miejska, trolejbusy). Na zachodzie te sieci są budowane od nowa lub rozbudowywane. @artefaks/Czaja - daj spokój z jakimiś ciągłymi zaczepkami. To nie tylko jest infantylne ale świadczy, że albo nie potrafisz się wygadać albo w głowie masz pusto. Autobus przy moim nicku - to moje zdjęcie. Są tu tacy, którzy łamią prawa autorskie wykorzystując nieswoje fotografie - wbrew prawu autorskiemu.

    4 33
  • ~tf2 2020-02-04 22:52:10

    Arteks masz na myśli moje logo zwolenników ISIS czyli Platformy Obywatelskiej czykolegi "skuty", fana PiSu - logo zakreślonego na czerwono? Chodzi tylko o użytek dozwolony (osobisty i prywatny).
    Wykorzystanie utworu nie ma celu komercyjnego.
    W granicach dozwolonego użytku publicznego mieści się np.: wystawienie publicznie egzemplarza utworu plastycznego, już opublikowanego, bez korzyści majątkowych. Do tego zaliczamy także niektóre działania ośrodków informacji lub dokumentacji jak: korzystanie z utworów dla celów publicznych, reklamy publicznej.

    Poza tym te zdanie "Są tu tacy, którzy łamią prawa autorskie wykorzystując nieswoje fotografie - wbrew prawu autorskiemu" to dla mnie typowa dla rasowego samorządowca gadka. Nakazowo - zakazowy bełkot mający maksymalnie zniszczyć życie obywatelom z wykorzystaniem nadinterpretacji prawa.

    21 5
  • ~rzyt 2020-02-05 11:03:02

    Dochodzę do wniosku, że najbardziej ekologiczne są zaprzęgi konne.

    10 1
  • ~agatamiliard12 2020-02-05 21:31:53

    Rybnik to bardzo trudne miasto odkąd mamy prezydenta który wydaje mi się że nie powinien pracować na tym stanowisku rybnik zaczynamy się cofać w Żorach komunikacja za darmo a w Rybniku podwyżki cen biletów jak otworzą galerie wislanke to do Rybnika nikt już nie pojedzie nie ma się co dziwić Św pamięci Fudali dbał coś budowali i się działo od kilku lat nic się u nas nie dzieje tylko smog

    12 4
  • ~Kobieta81 2020-02-06 13:14:03

    Uff dobrze, że nie "jeżdża na gazie" bo to już było :P

    5 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy potrafimy ze sobą rozmawiać mimo różnic w poglądach?




Oddanych głosów: 998