zamknij

Wiadomości

Gabinety POZ zostaną otwarte. Lekarze doszli do porozumienia z Ministerstwem Zdrowia

2015-01-07, Autor: bf
Dobra wiadomość dla pacjentów w Polsce i w naszym regionie. Po 15 godzinach rozmów udało się podpisać porozumienie pomiędzy lekarzami z PZ, a Ministerstwem Zdrowia. To oznacza, że zamknięte wcześniej gabinety POZ zostaną otwarte dziś rano.

Reklama

- Odnieśliśmy wspólny sukces, sukces lekarzy i naszych pacjentów. Otwieramy gabinety – taki oto wpis pojawił się dzisiaj, około godziny 7.00 na facebookowym koncie Porozumienia Zielonogórskiego.

Komunikat Porozumienia Zielonogórskiego:

O godz. 6.00 po 14 godz. morderczych negocjacji osiągnięto porozumienie z MZ. Poradnie będą otwarte sukcesywnie, od dzisiaj jak tylko dotrzemy do pracy.

Ustalono:
Prezes NFZ zobowiązał się do ogłoszenia w dniu dzisiejszym zmienionego zarządzenia zawierającego wynegocjowane zapisy.
a) Umowy będą aneksowanie od 1 stycznia 2015 z zachowaniem ważności deklaracji i numerów recept.
b) Deklaracje pacjentów nieuprawnionych (czerwonych) nie tracą ważności - bez konieczności zbierania nowych deklaracji.
c) W trakcie obowiązywania umowy jej zapisy nie mogą być zmienione bez zgody drugiej strony.
d) W harmonogramach pracy lekarzy obowiązuje zapis pomiędzy 8 a 18.
e) Zlikwidowano konieczność corocznego potwierdzania rachunku bankowego.
f) Kontrole mogą trwać maksymalnie 12 dni. Muszą być zgłaszane 48 godz. wcześniej.
g) Umowy będą trwały maksymalnie 12 miesięcy.
h) Wskaźnik skuteczności onkologicznej będzie jeszcze przedmiotem uzgodnień po wcześniejszym monitoringu.
i) Wprowadzony zostanie zapis ustawowy dotyczący powołania koronerów i zmian w zasadach stwierdzania zgonów.
j) od stycznia stawka kapitacyjna wzrośnie do 140,4 zł.:
k) od 1 lipca stawka kapitacyjna dla przychodni, które sprawozdawały badania wyniesie 142,08 zł.
l) od 1 sierpnia 2015 dla przychodni, które osiągną wskaźnik wykonywania badań, który określi NFZ wyniesie 144,00 zł.

Możliwość wydawania kary onkologicznej będzie przedmiotem dalszych uzgodnień.

Oceń publikację: + 1 + 1 - 1 - 9

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (14):
 • ~facet1977 2015-01-07 09:29:59

  cwaniaki zamiast leczyć chorych ludzi przdłużyli sobie swięta. brak slow. nigdzie na swiecie niema takiego syfu jak w polsce. niedawno cala polska byla przeciw gorniką ale Ci chociaz cieżko pracują, nie olewaja swojej pracy ani rodzin. A lekarze niestety pokazali ze w polsce można robic co sie chce. Wstyd. Ciekawe czy księżniczki w rejestracji bedą dzisiaj rano wyspane . A lekarze przyjdą na czas. Wątpie. Pozdrawiam wszystkich chorych i życze zdrowia. Wiele wiele zdrowia !!!!

  32 0
 • ~_syla_ 2015-01-07 10:03:54

  Wow jednak można! Zgadzam się z ~facet1977 przedłużyli sobie święta naszym (pacjentów) kosztem- czułam się jak zakładnik tej chorej sytuacji! A TA WYPOWIEDŹ - "Odnieśliśmy wspólny sukces, sukces lekarzy i naszych pacjentów. Otwieramy gabinety – taki oto wpis pojawił się dzisiaj, około godziny 7.00 na facebookowym koncie Porozumienia Zielonogórskiego."- TO JUŻ JAKAŚ KPINA!

  16 0
 • ~lukrecja50 2015-01-07 10:04:29

  Choć mam to szczęście,że mało chodzę po przychodniach to niestety też zauważyłam nagminne spóźnianie się co niektórych lekarzy do pracy. Siedzisz przed gabinetem, który powinien być otwarty już od 30 minut czy nawet godziny , przychodzi lekarz i mówi " oj tak bardzo się śpieszyłem". Powinien raczej powiedzieć "jestem wykształcony, ale na zegarku się nie znam". Powinniśmy my pacjenci przykleić na drzwi gabinetu spóźnialskiego lekarza informację,że nam się też śpieszy. Pacjent to też osoba pracująca, która przed pracą chce choćby tylko receptę na jakąś dolegliwość, babci emerytce też pilno do domu z jakiegoś powodu, nawet bardzo chory człowiek woli się położyć w łóżku a nie oczekiwać na spóźnialskiego doktorka w korytarzu przychodni. No i do tego dochodzą ciągłe spacerki lekarzy z gabinetu nie wiadomo gdzie..... Rozumiem do wc to kwestia 5 minut i każdemu w pracy się należy,ale czasem lekarz ulotni się nawet na 30 minut. Kiedyś zwróciłam uwagę spóźnionej lekarce,że ja też pracuję i muszę w pracy być przed czasem a nie na styk czy pozwolić sobie na spóźnianie i co usłyszałam - że ona musi przecież dojechać do pracy! (tak jakbym ja się teleportowała w 3 sekundy o 6 km dalej). Wszyscy płacimy składki na fundusz zdrowia, nie dajmy się więc ignorować. Lekarze nie potrafią się dogadać z NFZ a my jesteśmy poszkodowani , wymagajmy więc choćby punktualności od nich.

  47 0
 • ~rzyt 2015-01-07 10:12:05

  Teraz to dopiero bryki będą pod przychodniami.....pacjentów. Ja moją piękną lekarkę z PZ zostawię na rzecz tej niestrajkującej. To będzie taka moja prywatna zemsta na niej. A i tak nie mam czego żałować, bo ona jak się spóźniała mówiła, że była na wizycie domowej...a była na Wyzwolenia u fryzjera; nietrudno nie poznać jej samochodu.

  28 0
 • ~Wuipe 2015-01-07 10:20:43

  rzyt, może fryzjerka się słabiej poczuła i musiała interweniować ;) a że przy okazji strzyżonko czy farbowanko się zrobiło to przecież o niczym nie świadczy ;P

  1 0
 • ~Tomek_81 2015-01-07 10:26:11

  ~facet1977 Specjaliści od leczenia głowy nie "przedłużyli sobie Świąt a mimo to się tobą nie zajęli.,...rzeczywiście skandal

  0 17
 • ~rzyt 2015-01-07 10:30:19

  Wuipe; Tu już sarkazm nie pomoże, tutaj potrzeba będzie zacząć solidnie ich kontrolować i dyscyplinować czyli spóźnienie to telefon i skarga do NFZ. Pomysł z kartką, że nam się też śpieszy też jest dobry na początek. Musimy jako pacjenci sami zacząć dbać o swoje prawa, a nie ciągle w ukłonach przed paniusiami nawet w niebiałych fartuchach. Kiedyś mi ciśnienie podskoczyło jak zobaczyłem wysiadającą moją lekarkę w super mini z samochodu. I jak potem mieć dobrą diagnozę gdy serce mi waliło jak opętane...;) Przeżyłem.

  18 0
 • ~antyfudali 2015-01-07 10:32:07

  Daleki jestem od twierdzenia,że lekarze są święci,jednak zaskakuje mnie,że wszyscy krytykują tylko ich. Jakoś nikt nie zastanowi się,ile pieniędzy wyparowuje przed dotarciem do przychodni. Minister czy szychy z NFZ żyją sobie jak pączki w maśle,jednak to nie ich samochody kłują ludzi w oczy. Może jednak warto by było na sprawę popatrzeć szerzej?

  0 0
 • ~minowa 2015-01-07 11:05:59

  To dzięki takim "duperelom" teraz będą czynne przychodnie ? O takie bzdety szła walka ? No trzymajcie mnie. Zacznijmy teraz w przychodniach wymagać przestrzegania godzin otwarcia gabinetów i wymagania od lekarzy tego, co nam się należy w ramach pomocy lekarza rodzinnego ! Zacznijmy od egzekwowania godzin przyjęć podanych na drzwiach gabinetów !

  15 0
 • ~ 2015-01-07 12:20:36

  A jeszcze niedawno czytałem wiele komentarzy że dobrze by było gdyby zamknęli szpital bo to jedna wielka umieralnia. Kilka przychodni przez kilka dni nie funkcjonowało i jaka panika w mieście. Pytam się tych nieodpowiedzialnych osób , co by było gdyby faktycznie szpital zamknięto?

  3 0
 • ~ 2015-01-07 12:22:54

  Dodam jeszcze coś w temacie punktualności lekarzy. To samo dzieje się w szpitalu. Wystarczy stanąć przed szpitalem np. o 8.15. Widać wtedy wielu lekarzy udających się do pracy. Mimo spóźnienia wcale nie spieszą się. Mają nawet czas, aby zatrzymać się i porozmawiać z kimś znajomym. Wygląda na to, że oni wyznają zasadę - lekarz przychodzący do pracy na czas to jakiś dziwoląg. Lekarz musi spóźnić się, pacjenci mają na niego czekać i wtedy mają szacunek do niego. Ponoć był pomysł w szpitalu z odbijaniem karty przy wejściu do pracy, ale nie wypaliło. Lekarze oszukiwali na potęgę. Podejrzewam, że na studiach medycznych uczono ich niepunktualności.

  22 0
 • ~ 2015-01-07 14:01:16

  ~anty.fudali
  " Jakoś nikt nie zastanowi się,ile pieniędzy wyparowuje przed dotarciem do przychodni. Minister czy szychy z NFZ żyją sobie jak pączki w maśle,jednak to nie ich samochody kłują ludzi w oczy. "
  ..... I się nie zastanowi, 95% piszących na tym portalu to są "młodzi wykształceni z wielkiego miasta" i w nich jest cała nadzieja, że hasło -oby żyło się lepiej- się zrealizuje

  1 0
 • ~superelektro 2015-01-07 14:58:51

  Jesteście naiwni jak dzieci. Jeżeli lekarz będzie otrzymywał zapłatę za samo przyjście do pracy to nadal będzie tak jak jest. Ale radykalnie się zmieni jeżeli to my przychodząc po poradę będziemy gotówką płacili za jego czas. I do tego trzeba dążyć, a nie obsmarowywać jednych czy drugich. Jakoś nie spóźniają się z otwarciem prywatnych gabinetów, a jeżeli już się zdarzy to od samych drzwi przepraszają za spóźnienie. Kiedy wszystkie gabinety i przychodnie będą prywatne wtedy nogami " zagłosujemy " który lekarz ma otrzymać nasze pieniądze. I czym prędzej dojrzejemy do takich rozwiązań tym lepiej dla nas.

  7 0
 • ~akronaut 2015-01-07 15:22:24

  Już sobie wyobrażam takie Porsche z tabliczką LEKARZ RODZINNY i niebieskim, magnetycznym strobo na dachu (pamiętacie Kojak'a?) podjeżdżające pod mój dom, a ja po wizycie nie wyjmuję gotówki tylko podaję numer indywidualnego konta i rozliczenie dzieje się poza mną, żadnych kas fiskalnych, pełen profesjonalizm, punktualność, fachowość, może i dobre słowo
  no co? nie można pomarzyć, widziałem takie sytuacje w okolicy
  dalszej okolicy
  w Niemczech

  4 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co wg Ciebie jest przyczyną wyludniania się Rybnika?

Oddanych głosów: 4028