zamknij

Kultura, rozrywka i edukacja

G2: zwycięstwo w wojewódzkiej Gimnazjadzie

2010-05-20, Autor: 
Gimnazjum nr 2 w Rybniku zostało mistrzem wojewódzkiej Gimnazjady. Placówka jest pierwszym rybnickim gimnazjum, które w ogóle awansowało do finału rozgrywek.

Reklama

W pierwszym meczu finałowym w Katowicach rybniccy gimnazjaliści zmierzyli się z faworytem, czyli z Gimnazjum nr 2 w Częstochowie. Po zaciętym pojedynku wygrali rybniczanie (2:0). Natomiast w finale przeciwnikiem Gimnazjum nr 2 byli gospodarze, czyli Gimnazjum nr 13 w Katowicach. W tym meczu nie było wielkich emocji. Rybniczanie wygrali, uzyskując w każdym secie wysoką przewagę.

Co więcej, najlepszym zawodnikiem Gimnazjady został wybrany Dawid Małysza z Gimnazjum nr 2 w Rybniku.

 

Skład rybnickiej drużyny tworzyli: Sebastian Inglot, Tomasz Brzezina, Dawid Małysza, Dawid Adamczuk, Maciej Krakowczyk, Mateusz Wojdyła, Radosław Niestrój, Rafał Szymura, Marcin Harazim, Adam Czyszczoń, Wojciech Wowra, a także Błażej Podleśny. Trenerami zespołu są Lech KowalskiWojciech Kasperski.

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (1):
  • ~8277545 2010-05-24
    09:19:19

    0 0

    Początki zakonu krzyżackiego to okres III krucjaty i oblężenie Akki w ok.1191 roku, w trakcie którego rycerze krzyżowi pochodzenia niemieckiego założyli, przy szpitalu zorganizowanym przez mieszczan z Lubeki, nieformalne stowarzyszenie, które miało się opiekować rannymi i chorymi Niemcami. Spowodowane było to tym, że wcześniej powstałe zakony templariuszy i joannitów, mimo że powinny opiekować się wszystkimi krzyżowcami, w pierwszej kolejności troszczyły się o swoich krajan. Książę szwabski Fryderyk następnie przekazał owemu stowarzyszeniu niemiecki szpital przeniesiony z Jerozolimy do Akki, wymuszając jednocześnie na jego członkach złożenie ślubów czystości. Szpital miał oficjalną nazwę Szpitala Najświętszej Marii Panny przy Domu Niemieckim w Jerozolimie i od jego nazwy powstała też nazwa bractwa szpitalnego, gdy w 1191 r. papież Klemens III oficjalnie zatwierdził jego istnienie. Po zdobyciu Akki papież przyznał bractwu rozległe dobra wokół tego miasta i instytucja ta zaczęła szybko powiększać swoje szeregi.

    Cesarz rzymski Henryk VI Hohenstauf postanowił wykorzystać bractwo do swoich celów i nadał mu kolejne ziemie w południowych Włoszech oraz wyjednał u papieża Celestyna III przyznanie bractwu statusu pełnego zakonu rycerskiego, co nastąpiło w ok.1198 r. Wzór stanowiły dlań dawniej istniejące zakony joannitów i templariuszy, gromadzące rycerzy z zachodniej i południowej Europy, mające ogromne bogactwa i znaczenie polityczne. Biały płaszcz przekreślony czarnym krzyżem stał

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Wybieramy prezydenta Rybnika. Na kogo oddasz głos w wyborach?





Oddanych głosów: 4889