zamknij

Wiadomości

G. Wolnik: kanał nie zablokuje budowy kopalni „Paruszowiec”

2019-09-19, Autor: bf

Nie milkną echa po wczorajszej informacji o planach budowy Kanału Ślaskiego. W ostrych słowach na ten temat wypowiada się dzisiaj Grzegorz Wolnik, radny sejmiku województwa śląskiego. Przekonuje, że budowa kanału w żaden sposób nie zablokuje kopalni „Paruszowiec”.

Reklama

Przypomnijmy, wczoraj informowaliśmy o planach rządu i Wód Polskich związanych z budową Kanału Śląskiego, który miałby się ciągnąć przez północną część Rybnika. Jak przekonywał wczoraj radny Łukasz Dwornik, plany budowy kopalni „Paruszowiec” są w takim razie nierealne. Do sprawy odniosła się również posłanka PiS – Katarzyna Dutkiewicz, która jednak zaznaczyła, że przebieg Kanału Śląskiego może się jeszcze zmienić >>Przez Rybnik ma przebiegać Kanał Śląski. Budowa kopalni nierealna?<<

Dzisiaj głos w tej sprawie zabiera Grzegorz Wolnik, który nie przebiera w słowach.

- Kompromitacja PiS w sprawie kopalni Paruszowiec znalazła ciąg dalszy... Na szybko, jako argument blokujący kopalnię, znaleźli Kanał Śląski. Tyle tylko, że ta szacowana inwestycja, to dziś parę kresek na mapie topograficznej, a nie dokumentacja techniczna, na mapach dla celów projektowych. Oznacza to, że ministerstwo samo jeszcze nie zna dokładnego przebiegu Kanału Śląskiego, więc jak ta inwestycja ma cokolwiek zablokować? - mówi radny sejmiku województwa śląskiego.

Jak dodaje, gdyby pomysł na kanał miał już zatwierdzony raport oddziaływania na środowisko, pozwolenie na budowę, etc., to odpowiednie władze miałyby się do czego odnieść, wydając koncesję dla Bapro.

- Niestety, to Bapro złożyło dokumentację w RDOŚ

- dodaje i zaznacza, że koncesja dla Bapro wcale nie odnosi się do tematu kanału.

- Ja też uczestniczyłem w konsultacjach dotyczących Kanału Śląskiego, bo planowana od 100 lat inwestycja ma objąć również Czerwionkę-Leszczyny. Pytałem bezpośrednio panią pełnomocnik ministra, czy kanałem da się zablokować budowę kopalni Paruszowiec. Usłyszałem, że NIE. Wystarczy by ustanowiono filar ochronny pod kanałem, który jest wrażliwy na ruchy górotworu. Powtórzę po raz kolejny: dziś Kanał Śląski nie ma żadnej dokumentacji technicznej i NIE MA SIĘ DO CZEGO ODNOSIĆ. Nie wspomnę już o kontrowersjach, jakie budzi sam kanał, bo to też inwestycja odciskająca swoje piętno na środowisku

- mówi na koniec Grzegorz Wolnik.

Oceń publikację: + 1 + 52 - 1 - 43

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (33):
 • ~ 2019-09-19 09:56:07

  Ja tu widzę tylko manipulowanie informacjami i to tylko jednej strony. Przed wyborami chodzi aby jątrzyć. Jakoś nie widzę informacji dostrzegającej szeregu korzyści z tych inwestycji. Ciekawy jestem jak wybudowanie kanału wodnego zniszczy środowisko? Miasto powinno bić się i wspierać, takie nowoczesne inwestycje. To przynosi podatki i miejsca pracy. Mam wrażenie, że gdyby kopalnię budowały Niemcy - bo też taka na Śląsku była informacja - to by była mniejsza wrzawa.

  49 96
 • ~Lahcim 2019-09-19 09:58:47

  Ten kanał ma takie samo uzasadnienie gospodarcze jak kanał przez Mierzeję Wiślaną. No ale, przyszedł przekaz z Nowogrodzkiej to pachołki w postaci Sobierajskiego, Dwornika czy Gawędy muszą teraz go rozpowszechniać, żeby odwrócić uwagę od kopalni.

  99 45
 • ~ 2019-09-19 10:09:26

  lahcim - co bierzesz, że jesteś w takim odlocie ?

  31 92
 • ~Tomek_81 2019-09-19 10:18:42

  Jedną poronioną inwestycją (kanał) władza próbuje nas przekonać że dzięki niej nie będzie drugiej poronnej inwestycji ( kopalnia). Obie zdewastują pół Rybnika. Dla zrobienia kanału Ruda musi być poszerzona, pogłębiona i częściowo zabetonowana. Wyobrażacie sobie rozprucie Rudy, rozwalenie tamy w Stodołach, kanał do Rud i ruch statków i barek np z węglem na zalewie? Nikt przy zdrowych zmysłach dla Rybnika tego nie chce. Idźmy na wybory...

  79 25
 • ~entropia 2019-09-19 10:19:54

  ~Trop leminga " Ciekawy jestem jak wybudowanie kanału wodnego zniszczy środowisko?"

  ano na środowisko to tyle że wytnie się hektary lasu ale jak komuś to akurat nie przeszkadza to jeszcze jest oddziaływanie na ludzi, to kopanie wielkiego rowu biegnącego przez prywatne działki i domy przecinającego drogi, torowiska, do wykopów potrzeba ciężkiego sprzętu i ciężarówek które zdemolują pobliską infrastrukturę drogową. Świat zastanawia się nad budową naddźwiękowego transportu w tubach próżniowych a w naszym pięknym kraju chcą kopać rowy i transportować towar jak w średniowieczu, no nic chyba czas się przebranżowić i zostać flisakiem

  62 22
 • ~Ancymon 2019-09-19 10:20:57

  ~Lahcim dzięki kanałowi przez Mierzeję Wiślaną Polska uniezależni się częściowo od Rosji , zacznij człowieku myśleć samodzielnie bo nienawiść od ciebie aż kipi , zachowujesz się jak typowy trol .

  39 59
 • ~Abisall 2019-09-19 10:47:59

  "~Lahcim dzięki kanałowi przez Mierzeję Wiślaną Polska uniezależni się częściowo od Rosji , zacznij człowieku myśleć samodzielnie bo nienawiść od ciebie aż kipi , zachowujesz się jak typowy trol ."
  Zerknąłeś choć raz na mapę? Zysk, w stosunku do kosztów, jaki można uzyskać jest mizerny a argument o uniezależnianiu od Rosji po spojerzeniu na mapę i zastanowieniu się nad tym którędy idzie polski transport towarów na Zatoce Gdańskiej wygląda na ekhem przesadny
  Mapa pod linkiem
  https://imgur.com/a/KzMHWil

  37 22
 • ~tf2 2019-09-19 10:53:03

  Nie wierze w bajke o kopalni, budowie kanalu i przedwyborcze fake newsy.

  22 10
 • ~Jan R. 2019-09-19 11:19:32

  Przede wszystkim chodzi o to, by wyeliminować z obrotu politycznego partię sterowaną z Nowogrodzkiej. Sama partia podłożyła się z tą kopalnią "Paruszowiec". Ciekawe jaki ma scenariusz, kiedy BAPRO dostarczy wszystkie wymagane dokumenty potrzebne do koncesji. Czy obszar górniczy obejmujący złoże "Paruszowiec" został wykreślony z Rejestru Obszarów Górniczych?

  22 16
 • ~Jan R. 2019-09-19 11:23:22

  Bardzo brakuje mi kosmodromu pomiędzy Rybnikiem a Gliwicami. Nie wiecie jaki zysk przynosi kosmodrom. To takie tłumaczenie przy okazji tłumaczenia konieczności budowy kanału.

  27 12
 • ~Lahcim 2019-09-19 11:31:30

  ~Ancymon
  czasami warto się zastanowić czy zysk z uniezależnienia jest faktycznie wyższy niż koszt poniesiony żeby się uniezależnić. Optymistyczne szacunki mówią o zwrocie z inwestycji za przekop Mierzeji Wiślanej za około 450 lat, pesymistyczne za 1000.

  27 12
 • ~ 2019-09-19 11:34:25

  jasiu r - co bierzesz, że jesteś w takim odlocie?

  11 23
 • ~Lahcim 2019-09-19 11:41:41

  ~Trop leminga
  czasami warto coś wziać co cie zrelaksuje, czasmi można sobie nawet poszerzyć horyzonty patrząc na rzeczywistość pod innym kątem. TVP to nie wszystko. Polecam!

  29 15
 • ~Jan R. 2019-09-19 11:43:10

  Trop leminga czy też Kazoo64, zmień płytę, bo zdarła się nieco. Ale tak do końca nie musisz mnie słuchać, bo nie spodziewam się po tobie kreatywności tak jak nie widzę też kreatywności u twoich kolegów.

  19 11
 • ~polk 2019-09-19 11:59:21

  @Trop leminga jak narazie to Ty tutaj szczujesz i obrażasz bez żadnych konkretów.
  Zadałem Ci wczoraj konkretne pytanie i nie raczyłeś na nie odpowiedzieć.
  Mówisz o szeregu korzyści, że nikt o nich nie pisze, no to proszę oświeć nas, jakie korzyści będą z kanału?
  No i pokaż mi drugie państwo na świecie, które chce zbudować podobny ( łączący dwie rzeki w tym samym kraju, wpadające do tego samego morza) lub zbudowało taki w ostatnich 10 latach.
  Powtarzasz w kółko teksty o braniu czegoś i odlotach a samemu nie masz nic mądrego do powiedzenia.

  23 10
 • ~Ancymon 2019-09-19 12:00:44

  ~Lahcim proszę przedstawić te oszacowanie .

  8 4
 • ~Arteks 2019-09-19 12:23:06

  Budować w dzisiejszych czasach kanał to kompletne fanaberia podobna do budowy nowej kopalni w sytuacji kiedy świat odchodzi o węgla energetycznego i od przewożenia towarów łodziami - na rzecz szybszego, bardziej elastycznego i niezależnego od warunków pogodowych transportu lądowego. Swoją drogą drugiego toru do Katowic rząd nie potrafi wybudować bo nigdy nie ma kasy, a tworzone są jakieś mrzonki o kanale, porcie i o powrocie czegoś co się sprawdzało 200 lat temu przed wybuchem rewolucji przemysłowej. @Tomek_81 bardzo mądrze napisał, że poza brakiem sensu - budowa kanału czy kopalni może całkowicie zniszczyć Park Krajobrazowy Cystersów. Oddziaływanie może być bardzo niekorzystne dla lasów. Dlaczego inne parki krajobrazowe czy narodowe są w Polsce chronione, a nasz ma być całkowicie zdegradowany? Wybory już 13 X. Warto pamiętać jaka opcja polityczna nic nie zrobiła do tej pory dla Rybnika i jeszcze chce mu szkodzić.

  20 14
 • ~ 2019-09-19 12:23:37

  do polk - nowe i duże inwestycje czynią miasta bogatymi. To jest prestiż. Np. miasta-gminy: Polkowice, Bełchatów-Kleszczów, to najbogatsze gminy w Polsce. Każde ma własny aguapark, super drogi, ludzie dobrze zarabiają i żyją jak pączki w maśle. Wszystko dzięki podatkom od kopalń, hut i zakładów przemysłowych. Za parę lat w Rybniku znikną wszystkie stare kopalnie i elektrownia. Miasto Rybnik zniknie praktycznie z mapy.

  14 25
 • ~polk 2019-09-19 12:36:22

  @trop leminga serio to jest Twoja odpowiedź? W Polkowicach dobrze się żyje, bo mają kopalnię to my wybudujmy kanał by były miejsca pracy i żyło się jeszcze lepiej?
  A Ty zarzucasz odlot Janowi R.
  Zapominasz o tym, że tamte zakłady budowano dawno temu, a korzyści z nich są do dzisiaj i zapewne będą jeszcze w przyszłości.
  Znów nic nie napisałeś natomiast o korzyściach z tego kanału, których wg Ciebie jest wiele.
  Jakie więc one są? Po co nam ten kanał?
  Wybudują go i co?
  Już chyba większe korzyści były by z kosmodromu jak ktoś tu napisał.

  15 9
 • ~Arteks 2019-09-19 12:37:03

  @Trop_leminga - a u nas nie żyją jak pączki w maśle? Człowieku, co ty bredzisz? Natomiast w regionach o których piszesz obciachem byłoby postawienie chałupy z piecem na węgiel - u nas wielu to nie przeszkadza. Upadek przemysłu? Jak to? Przecież prezydent powiedział, że Polska ma jeszcze węgla na 100 lat, a w różnych górniczych opracowaniach można wyczytać, że takie kopalnie jak Marcel, Jankowice, Chwałowice mają jeszcze węgla na co najmniej 30-40 lat wydobycia. Elektrownia? No właśnie - to wszyscy się powinniśmy posłów zapytać dlaczego elektrownie w Jaworznie, Opolu i Ostrołęce są modernizowana, a elektrownia położona najbliżej złóż węgla energetycznego nie? Jeśli nie odpowiesz, zrobię to za ciebie - tam po prostu posłowie walczą o swój region. U nas tego nie ma. Sobierajski nawet nie wie co podpisuje, Janik nie istnieje, Kloc w wymarzonej Brukseli. Taką mamy reprezentację - a ludzie twojego pokroju daliby się za tak słabych parlamentarzystów pokroić mimo, że na to w żaden sposób nie zasłużyli bo są wyłącznie potrzebni partii do większości parlamentarnej. Dlaczego Rybnik miałby zniknąć z mapy? Skąd ten defetyzm? W wielu miastach zniknął przemysł - np. w Żorach, Ostrawie czy Wodzisławiu - i jakoś nie zniknęły z mapy. Na razie niech sobie kopalnie wybiorą to co jest do wybrania, a w międzyczasie da się przekształcić miasto w kierunku nowoczesnych technologii. W niemieckim Ruhry też 30-40 lat temu nie wyobrażał sobie nikt jak można funkcjonować bez kopalń. A przejedź się jak tamtejsze miasta kwitną - i ciągle brakuje tam rąk do pracy, a ostatnią kopalnię zamknięto kilka miesięcy temu.

  24 13
 • ~Arteks 2019-09-19 12:39:43

  @Trop_leminga - i jeszcze jedno. Czy węgiel brunatny w Bełchatowie oraz rudy w Polkowicach kiedyś się nie wyczerpią? Czemu u ludzi z naszego regionu jest tak mało pozytywnego myślenia i brakuje patriotyzmu lokalnego? Czemu przyzwyczailiśmy parlamentarzystów do minimalizmu i nie wymagania od nich lobbingu czy działań na rzecz rozwoju miasta i regionu?

  23 9
 • ~rosthost1 2019-09-19 13:38:38

  no to łądnie kłamie P. Wolnik "powtórzę po raz kolejny: dziś Kanał Śląski nie ma żadnej dokumentacji technicznej"
  A projekt jest - to część dok. technicznej. Ale PO pewnie chce aby Odrę najpierw połączyć z Renem!

  9 14
 • ~Ancymon 2019-09-19 15:02:06

  ~Arteks od węgla odchodzi lewacka Europa , poczytaj sobie ile Japonia wybudowała ostatnio elektrowni węglowych i ile jeszcze zamierza . Oczywiście że idiotyzmem jest budować nową kopalnie ( i to zapewne nie polską ) skoro mamy nasze kopalnie Chwałowice i Jankowice .

  9 6
 • ~Ancymon 2019-09-19 16:13:29

  ~Arteks zapomniałeś o pośle Krząkale ktôry po 8 latach sprawowania władzy przez jego PO pisał interpelację w sprawie elektrowni gdy PIS zaczęło rządzić .To się ten nasz poseł Rybnikowi zasłużył ,ale 1 jest .

  8 7
 • ~Arteks 2019-09-19 17:25:09

  @Ancymon - nie zapomniałem o Krząkale. On też był podobny do obecnych posłów PiS ale pod koniec kadencji w której rządziła PO zaangażował się razem z Gadowskim i Zdziebłem w parę ważnych dla Rybnika inwestycji (wymieniałem je już kilka razy) więc trzeba mu oddać, że coś dzięki niemu mamy. Dzięki posłom PiS nie mamy nic pożytecznego, a nawet możemy dostać nową kopalnię której mieszkańcy nie chcą. Zgadzam się z tobą, że przemysł węglowy póki jest węgiel można utrzymywać ale jednocześnie warto inwestować inne rzeczy bo on się skończy. Popatrz na kraje arabskie - z jednej strony bogacą się na ropie i gazie ale mają świadomość, że to się skończy i inwestują w budowę całkowicie nowych miast do których sprowadzają turystów i pracowników z całego świata. A są to miasta o wiele nowocześniejsze niż europejskie czy amerykańskie... Też uważam, że nasze kopalnie powinny istnieć do wyczerpania złóż, a elektrownia co najmniej raz tyle co obecnie. Ale warto aby posłowie angażowali się w przydatny dla Rybnika lobbing. Przykładowo PKP Cargo realizuje centra logistyczne w różnych regionach kraju. Obecnie ogłosili że wybudują kolejne pod Łodzią. A o Rybniku cisza mimo, że jest teren, wkrótce będzie świetnie powiązany nie tylko kolejowo ale i drogowo. A samo miasto bardzo o to zabiega. Dlaczego nie ma zaangażowania posłów w takie sprawy? Ubyłoby ich jakby coś zrobili dla swojego miasta, nawet jeśli uwiera ich to, że rządzi tu PO? Dla przykładu w Krakowie czy Rzeszowie przez lata rządzili prezydenci z lewicy - a to nie przeszkadzało posłom w załatwianiu różnych spraw dla tych miast. Posłowie PiS nie byli w stanie nawet wesprzeć ROW w walce ze smogiem. Pomysły na walkę z nim są takie same jak np. w jakimś Tomaszowie czy Augustowie - mimo, że to u nas jest najwięcej pieców węglowych i najgęstsza zabudowa. Mi nie przeszkadza szyld PiS i jakikolwiek ale smuci mnie to, że inni walczą o swoje regiony - a nasi się pokazują tylko w kościołach, na uroczystościach patriotycznych i przed wyborami na bannerach.

  9 7
 • ~Ancymon 2019-09-19 17:44:36

  ~Arteks prawda jest taka że nieważne czy z tej partii czy innej posłowie z Rybnika nie mają nic do gadania , liczą się wielkie miasta .Poza tym są oni potrzebni w swoich partiach do prowadzenia wojenek zamiast siąść i przynajmniej w pewnych sprawach walczyć o istotne sprawy razem . Chciałbym się dowiedzieć co ci wszyscy posłowie przez te wszystkie kadencj wywalczyli dla naszego miasta .Co 4 lata te same głowy na plakatach z podobnymi hasłami .

  6 1
 • ~Arteks 2019-09-19 18:02:10

  @ancymon - co ty opowiadasz... To dla Koszalina miasta które jest mniejsze od Rybnika, padła obietnica, że może zostać stolicą nowego województwa. Dla Ostrołęki wywalczono niedawno nowe muzeum z państwowych środków. Dla Elbląga rząd obiecuje nowy port i przekop Mierzei Wiślanej, w mniejszych miastach jak Jaworzno, Ostrołęka, Opole - trwają inwestycje modernizujące elektrownie. Niedawno obiecano budowę nowego portów w Kołobrzegu. PiS chce z Olkusza zrobić ważniejszy węzeł kolejowy od Katowic. Politycy z wschodniej Polski wylobbowali nową drogę Via Carpatia - której nie było w planach nawet w czasach Gierka - kiedy powstawały równie kosmiczne pomysły. Ile jeszcze mam przykładów podać z mniejszych miast od Rybnika i dlaczego usprawiedliwiasz bezużyteczność tych osób? Nasi posłowie nie zadbali nawet o zabezpieczenie pieniędzy na... salę koncertową do słynnej w Polsce szkoły muzycznej... Nawet to ich przerosło.

  6 11
 • ~Sebastian Ryszka 2019-09-19 18:40:26

  Jestem za kanałem ,ale po wykonaniu inwestycji ,zasypać Wisłę ,tak aby cała Nasza czysta Wisełka zasiliła Odrę .Ciekawy jestem co golorle będą pić ,swoje szambo chyba .Mina Pana Schetyny pijącego wodę z kranu ,bezcenna !!!!

  5 5
 • ~Ancymon 2019-09-19 20:11:34

  ~Arteks sala koncertowa a na Grabowni ludzie nie mają jeszcze kanalizacji , zresztą w dzielnicach gdzie jest kanalizacja nie wszyscy mają możliwości się do niej podłączyć , nie ma gazu itp. Czyli co ci wszyscy posłowie robią jak i nasi włodarze .

  6 2
 • ~Arteks 2019-09-19 20:21:33

  @Ancymon - niedawno pisałeś, że "liczą się tylko wielkie miasta". Jak sypnąłem przykładami z innych mniejszych od Rybnika dla których posłowie załatwiają "wszystko" to teraz wyskakujesz z jakąś Grabownią... Oczywiście, że ważniejsza dla miasta jest prestiżowa sala koncertowa niż gaz w dzielnicy dla parunastu domków - do którego nie wiadomo czy wszyscy by się przyłączyli. U mnie na Nowinach wszędzie jest gaz, a wiele chałup kopci i nie chce się cywilizować. Ale jeśli dla ciebie jest to ważne to pytanie - dlaczego państwowe firmy od gazu nie widzą interesu w gazyfikacji takich małych dzielnic czy wiosek SRB? Czyżby z powodu małego zainteresowania wśród mieszkańców? Bo... "mój pradziadek używał węgla, mój dziadek chodził co chwila do pieca, mój ojciec nie mógł żyć bez wongla to ja też"... ;)

  5 13
 • ~Ancymon 2019-09-19 21:41:45

  ~Arteks nie jakaś tylko dzielnica Rybnika ,21 wiek i nie ma kanalizacji .Czyli płacić podatki i siedzieć cicho .Jak na Grabowni mieszkali już ludzie to blokowiska na Nowinach nie były jeszcze w planach razem z ludnością napływową które je zasiedliły .

  8 0
 • ~rzyt 2019-09-19 21:42:37

  ~Arteks, Ancymon i reszta. Co Wy tutaj wypisujecie, panu Wolnikowi chodziło o to by zaistnieć przed wyborami, a nie o jakimś kanale dyskutować. Przed wyborami obserwuje się u kandydatów miłość do wyborców, których potem ma się tam jak to do tej pory bywało. Dietetycy to jest ich zawód i powołanie.

  5 5
 • ~Arteks 2019-09-19 22:35:02

  @ancymon - możliwe, że tam ludzie żyją jak 50 lat temu. Ale czy ich ktoś do tego zmusza? Są inne lepsze miejsca do życia w Rybniku. Tak samo jak nikt nie zmusza młodych do pozostania we Włodawie czy w Rogoźnej... ;) @rzyt - Wolnika trudno nie kojarzyć bo jako radny wojewódzki był zaangażowany w wiele pozytywnych działań w obszarze za który odpowiada urząd marszałkowski. Pamiętam dobre opinie o nim w czasach kiedy pracował w UM w Rybniku, a od kiedy pracuje w Czerwionce - to miasteczko też jakby trochę poszło do przodu. Widać, że gość ma potencjał. Zauważcie, że gdyby Sobierajski nie odezwał się w sprawie pomyłki w podpisie pod specustawą - wielu mieszkańców nawet nie wiedziałoby, że to poseł i to z Rybnika...

  5 10

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jaką narodowość zadeklarujesz w Narodowym Spisie Powszechnym?

Oddanych głosów: 3298