zamknij

Wiadomości

Fuszerka na ul. Rudzkiej? Woda podmywa pobocze

2017-09-06, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Odcinek ulicy Rudzkiej od granicy Rybnika oddano do użytku w listopadzie 2016. Co z tego, że jest szeroka i równa, skoro spływająca woda odsłoniła pobocze tej drogi, które miało znajdować się pod ziemią. Ziemia osunęła się tak bardzo, że niektóre słupki bariery energochłonnej wiszą w powietrzu! 

Reklama

Ten problem z perspektywy kierowcy jest zupełnie niewidoczny. Obraz zmienia się w momencie, gdy postanowimy wysiąść z samochodu i przejść się poboczem ul. Rudzkiej. Tuż za ostatnimi domami w dzielnicy Stodoły woda podmywa pobocze po obu stronach drogi.

Głebokie wyrwy w nasypach, przez które widać przekrój drogi czy wiszące w powietrzu słupki barierki energochłonnej. Pył jest wypłykiwany z taką intensywnością, że spora jego część zaległa na dnie rowu. Nie trzeba być tutaj znawcą z zakresu budownictwa dróg by wiedzieć, że droga w takiej formie nie wytrzyma zbyt długo. Dodajmy, że ten fragment został oddany do uzytku w 2016 roku. Koszt przebudowy ul. Rudzkiej na etapie VII wyniósł 5.584.503,40 zł brutto.

Rybnicki magistrat dowiedział się o problemie w miniony piątek około południa. - Problem na tym odcinku drogi wynika z mechanicznego uszkodzenia pobocza, najprawdopodobniej przez samochód ciężarowy, którego najazd w tym miejscu obniżył teren, co podczas ulewnych deszczów spowodowało podmycie pobocza – wyjaśnia Agnieszka Skupień, asystent prezydenta Rybnika. Jak dodaje - na zdjęciach widać kruszywo pod utwardzonym poboczem, a nie pod samą drogą.

Na szczęście ten odcinek drogi obejmuje jeszcze okres gwarancyjny. - Wykonawcą przebudowywanego odcinka była firma Auto-Trans Asfalty, która do dnia 6 września dokona naprawy uszkodzonych skarp w ramach trwającego okresu gwarancyjnego – dodaje

Miasto zapewnia, że materiały używane do przebudowy drogi zostały zatwierdzone przez inspektora nadzoru. To oznacza, że wykonawca nie wykorzystał innych materiałów do budowy nasypów niż zaplanowane wcześniej w dokumentacji przetargowej.

Zobacz galerię

Oceń publikację: + 1 + 20 - 1 - 2

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (17):
 • ~sarin 2017-09-06 18:19:54

  Jakiego mechanicznego? Podmyło bariery, czy jest na nich ślad jakiegoś samochodu? chyba nie. Ja już dawno temu pisałem w komentarzach, dlaczego przy skrzyżowaniu z ulicą Czecha, od strony Stodół są koleiny? po niespełna roku użytkowania. Fakt, że zostało to poprawione ale czy tak to ma wyglądać? Za pięć lat na tej drodze będzie łata na łacie..

  67 3
 • ~sarin 2017-09-06 18:23:17

  A jeżeli firma wykonująca prace zrobiła wszystko według projektu to znaczy, że trzeba pociągnąć do odpowiedzialności osobę projektującą za nieodpowiednie dobranie materiałów. Wszystko w temacie.

  85 2
 • ~Adam Szymiczek 2017-09-06 18:28:50

  miasto podnieca sie diagnoza za blisko 400tys z budzetu miasta taka promocja rybnika......

  67 11
 • ~Dador 2017-09-06 18:40:49

  W poziomie tłumaczenia problemu, Pani Skupień "zaorała" wszystko, co można było. Problem wypłukiwania skarp na tym odcinku istnieje praktycznie od samego początku. Kto zatwierdził i odebrał ten budowlany bubel? Przecież tam powinno być albo korytko na całej długości drogi i co jakiś czas wykorytkowany spływ do rowu, albo umocnienie skarp np. ażurami na całej długości od strony jezdni. Niech miasto interweniuje, a nie nakazuje urzędnikom obligatoryjne oglądanie "Diagnozy". Quo vadis Rybniku?

  84 2
 • ~rysiek63 2017-09-06 19:29:01

  Bez krzty ironii, od dłuższego już czasu, podziwiam i szczerze zazdroszczę Pani Rzecznik tej pewności i kompetencji w głosie. Też tak bym chciał :)

  Widać, że zdjęcia są z co najmniej trzech różnych miejsc. Więc jaki najazd? Może na jednym coś można połączyć.
  Przejeżdżałem tamtędy kilkukrotnie, jeszcze pod koniec robót i po. Na rowerze, więc więcej widać:) Rowy są dziwnie głębokie a skarby bardzo strome, z czystego piasku. I było wiadomo że to się tak skończy. To prawda, że nie podmyło drogi ale na razie pobocze - tylko, na litość, tam pobocze jest jako część jezdni tylko odgrodzone wymalowaną linią - i ta masa bitumiczna zapewne nie była w gratisie:). Nie znam się, ale zwykle wzdłuż drogi sypie się jakieś grubsze kruszywo, i woda ma trudniej. Tutaj tego zabrakło, i woda niesie drobny piasek jak chce. Na piasku nawet trawa ciężko rośnie. Może trzeba tam jednak było nawieźć trochę ziemi na te skarpy i posiać trawę - a nie czekać na naturę:) lub jakąś geowłókniną to wzmocnić. Ale to kosztuje.. Zza biurka wszystko takie idealistyczne się rysuje w projekcie :)
  A wystarczyło: padało, podmyło, trza poprawić :)

  67 2
 • ~ 2017-09-06 21:02:35

  jakieś dwa tygodnie temu zrywali w chwałęcicach świeżo położoną ścieżkę rowerową :) a od Stodół w kierunku Rud w ogóle jej nie ma tylko jakieś śmieszne wąskie pobocze oddzielone linią

  43 3
 • ~pprywatne 2017-09-06 22:17:22

  Chyba wiadomo kto jest wykonawcą i wiadomo też zapewne kto odebrał tą drogę, więc nie widzę problemu ze znalezieniem winnego.

  47 2
 • ~exx 2017-09-06 22:50:46

  Tak jak wyżej napisano, na skarpach z piasku to sobie może Pani Rzecznik latem poleżeć. Przecież człowiek po średniej szkole już sie zorientuje, że ten piach będzie wymywany a te inżyniery i magistry to o czym myślą ?

  47 2
 • ~bartezz 2017-09-06 23:45:48

  Panie Prezydencie Rybnika - chciałem zapytać dlaczego w centrum np. ul. Wysoka i pod Hermesem przy Urzędzie Miasta miejsca parkingowe zostały zabrane i na nich posadzono jakieś pokrzywy...?
  Miejsc parkingowych powinno przybywać a nie ubywać, tym bardziej w miejscach gdzie były one przez bardzo długie lata i dobrze było, przecież one przynosiły dochód dla kasy miasta.
  Niestety ale widzę nie tylko ja bo z tego co czytam tu na form to dużo ludzi jest negatywnie zaskoczonych działaniem obecnej władzy w mieście. Za rok wybory - więc czas to zmienic.

  66 13
 • ~Arteks 2017-09-07 00:03:19

  @bartezz - naprawdę zniknęły jakieś miejsca parkingowe i posadzono tam rośliny? No jeśli to prawda to rewelacyjne wieści. :DDD Aż muszę to sprawdzić przy okazji. W końcu czego jak czego - ale miejsc parkingowych i aut to w centrum Rybnika jest stanowczo za dużo. Mieszkańcy centrum się ucieszą z takiego kierunku zmian.

  11 72
 • ~bartezz 2017-09-07 01:15:07

  @Arteks - ucieszą się tacy jak ty co auta i prawka nie mają!!! na szczęście większość mieszkańców ma samochody i prawo jazdy, więc jak zwykle jesteś w tej mniejszości Arteksie :-)))
  Mieszkańcy będą o tym pamiętać już za rok... i nie tylko o tym... a jest co wymieniać!!!
  Jak można likwidować dobre miejsca parkingowe, które istniały lata długie i w dodatku przynosiły wpływy do kasy miasta.

  57 9
 • ~jabibe 2017-09-07 07:43:08

  Arteks jestem w stanie zrozumieć idee zmniejszenia ruchu w mieście ale czy ty naprawdę jesteś tak ograniczony że zachwalasz takie działania? Może najpierw powinno się zająć rozbudową komunikacji i poprawą połączeń? Co zamiast samochodów? Autobusy które na niektórych trasach jeżdżą co godzinę? Jak ogarną w tym mieście komunikacje miejską to wtedy mogą sobie pomyśleć o parkingach i zmuszaniu kierowców do przesiadek, ale nigdy odwrotnie.....Nie wiem co ty masz w głowie ale zaczynam myśleć ze jesteś po prostu trollem, któremu się nudzi. No chyba, że masz urojenia to wtedy już inna sprawa i powinieneś pogadać ze specjalistą. Bo póki co ewidentnie pokazujesz, że nie masz pojęcia jak wygląda dzień przeciętnego zabieganego Rybniczanina i próbujesz każdemu narzucić rozwiązania które może w twoim wypadku się sprawdzają, a musisz uwierzyć na słowo, że większość z nas nie może sobie pozwolić na tracenie czasu na pociągi czy autobusy.

  52 4
 • ~Arteks 2017-09-07 11:15:06

  @bartezz @jabibe - to jest trend europejski, że centra miast zabiera się autom i oddaje na nowo pieszym. Są z tego same plusy dla miast - przede wszystkim, ludzie na nowo chcą mieszkać w centrach, które robią się przyjaźniejsze, cichsze i bardziej zielone. U nas z powodzeniem zrobiono to z pl. JPII i wszyscy są zadowoleni. Wcześniej było tam hałaśliwe skrzyżowanie. Ale po co ten płacz nad paroma miejscami parkingowymi kiedy parę metrów dalej macie kilkaset miejsc parkingowych np. w Focusie, na pl. Wolności, na Chrobrego czy na 3 Maja. Czyżby z tego powodu, że był tam nieczynny parkomat i parkowaliście za darmo? Za darmo umarło. Mam nadzieję, że planowany parking na Hallera spowoduje likwidację kilku innych przyulicznych parkingów a w ich miejsce pojawią się: drogi rowerowe, parkingi rowerowe, klomby i zieleń miejska. :D

  5 42
 • ~bartezz 2017-09-07 11:50:47

  @Arteks - znowu o niczym pojęcia nie masz i chcesz narzucać swoje widzimisię. To, że nie masz auta i poruszasz się rowerem to nie znaczy, że Miasto Rybnik będzie wszystko robic pod Arteksa bo on chce się poruszać ścieżkami w centrum... gdybyś jezdził autem po centrum to byś nie palnął takiej głupoty jak to napisałeś powyżej. Kolego te miejsca parkingowe pod Hermesem są o wiele wygodniejsze i praktyczniejsze w szybkim załatwianiu spraw w śródmieściu niż problematyczny i czasochłonny wjazd i wyjazd ślimakiem do Focusa.Tu właśnie w takich szczegółach wyszło teraz jakie masz pojęcie o funkcjonalności tego typu miejsc parkingowych... ale skąd to masz wiedzieć jak nie masz prawka i auta...

  38 2
 • ~Arteks 2017-09-07 12:05:58

  @bartezz - czasami korzystam z auta ale niezwykle rzadko w drodze centrum bo... wiedziałem gdzie kupić mieszkanie. :) Wcale nie musisz parkować przy Hermesie, nie musisz też w Focusie. Podałem też inne lokalizacje. U nas jest obecnie więcej parkingów niż skwerów czy placów zabaw dla dzieci. A powinno być na odwrót i mam nadzieję, że miasto pójdzie w takim kierunku bo taki prezydent Kuczera ma odpowiednich doradców, bywa w świecie, czyta odpowiednią literaturę i wie, że każde rozwijające się prawidłowo miasto, ogranicza ruch samochodów. Te twoje sarkazmy dotyczące braku auta i prawka sobie daruj... Dzisiaj tylko prości ludzie jeszcze się czymś takim dowartościowywują. Gdybyś napisał, że masz uprawnienia do sterowania samolotem to byłoby coś. Ale nie auto... hehehe

  5 42
 • ~bartezz 2017-09-07 12:29:44

  @Arteks - znowu się kompromitujesz..hehehe ;-) do latania samolotem zdobywa się licencję pilota a nie uprawnienia, uprawnienia to możesz mieć na wózki widłowe... Tu nie chodzi o dowartościowywanie się posiadaniem samochodu czy prawa jazdy, w dzisiejszych czasach samochód to rzecz codziennego użytku jak maszynka do golenia. Z tym doradzaniem widać jakie są efekty... cóż z tego, że ktoś doradza dobrze, jak ktoś tego nie słucha i myśli, że wszystko jest dobrze po jego myśli... oj mało wiesz w tym temacie. Natomiast ja w życiu nie kupiłbym mieszkania w tej lokalizacji co ty, bo skupiska tak dużej ilości osób w jednym budynku to nic dobrego.

  36 4
 • ~kedwa 2017-09-07 19:50:54

  -sarin. Koleiny na skrzyżowaniu z ulicą Czecha od strony stodół powstają z prozaicznego powodu. Na tym odcinku zastosowano inną mieszankę asfaltową, która nie jest odporna na tego typu obciążenia. Czy to wina wykonawcy czy magistratu ? Tego nie wiem. Co do tego jak będzie wyglądała droga za 5 lat odpowiedziałeś sobie sam. Ale przyczyna jest tylko jedna kryterium najniższej ceny na przetargach.....

  17 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co wg Ciebie jest przyczyną wyludniania się Rybnika?

Oddanych głosów: 3449