zamknij

Wiadomości

Ewa Fica pozostaje (na razie) szefową WSS nr 3. Marszałek nie wybrał dyrektora

Bartłomiej Furmanowicz 2022-05-11, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Ewa Fica pozostaje jeszcze szefową Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku. Zarząd Województwa Śląskiego ogłosił nowy konkurs na dyrektora. Dlaczego? W poprzednim postępowaniu nie wybrano kandydata. Jak nieoficjalnie się dowiedzieliśmy, żaden z nich nie spełnił wymagań.

Reklama

Szpital na razie bez dyrektora

Przypomnijmy, na początku kwietnia pisaliśmy o tym, że marszałek województwa śląskiego poszukuje dyrektora szpitala w Rybniku. De facto Ewa Fica nim nie była, a pełniącą obowiązki dyrektora. Konkurs miał więc na celu uporządkowanie formy zatrudnienia »Będzie nowy dyrektor WSS nr 3 w Rybniku? Marszałek ogłosił konkurs«

Minął miesiąc, a nadal nie znamy nazwiska nowego dyrektora szpitala. Nie poznamy go jeszcze przez najbliższy czas. Konkurs nie wyłonił bowiem zwycięzcy.

W ramach postępowania konkursowego na stanowisko dyrektora Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Nr 3 w Rybniku nie wybrano kandydata – czytamy w lakonicznym komunikacie.

Jednocześnie ruszył kolejny nabór na szefa rybnickiej placówki – nieróżniący się treścią od poprzedniego.

Ilu kandydatów zgłosiło się do konkursu? Czy brała w nim też udział Ewa Fica, a jeżeli tak, to dlaczego nie została wybrana? Takie pytania zadaliśmy Sławomirowi Gruszce, rzecznikowi Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach. Nie otrzymaliśmy jednak zadowalającej odpowiedzi.

Konkurs nie został rozstrzygnięty, będzie ogłoszony nowy - usłyszeliśmy.

Jak nieoficjalnie się dowiedzieliśmy, do konkursu przystąpiły 4 osoby, łącznie z Ewą Ficą. Dwóch miało się nie stawić, jeden nie spełnił oczekiwań, a Ewa Fica jest na L4.

Rada społeczna przeciwna zawieszeniu chirurgii

Wracamy jeszcze do kwestii zawieszenia na 2 miesiące oddziału chirurgii. Wczoraj (10 maja) obradowała w tej sprawie rada społeczna szpitala. Jej przedstawiciel – Grzegorz Wolnik zdradza, że miała burzliwy charakter dyskusji.

Przyjęliśmy negatywne stanowisko głosami 4 do 2. Wyraziliśmy wątpliwość co do tego, czy faktycznie chirurgia będzie zawieszona na 2 miesiące. Osobiście już słyszałem opowieści, że oddział będzie zawieszony jeszcze tydzień, może dwa i wszystko będzie potem dobrze. Jeżeli lekarze faktycznie przyjdą – powiem ok. Uważam jednak, że dwa miesiące bez opieki chirurgicznej dla tak dużego miasta to niebezpieczna sytuacja. Niech teraz pojawi się pacjent z masywnym krwawieniem z przewodu pokarmowego. Przewiozą go na SOR i co dalej? Będzie trzeba go zaopatrzyć i jechać do innej placówki. To już zagrożenie zdrowia i życia ludzi – wyjaśnia Grzegorz Wolnik.

No właśnie, co z pacjentami, którzy będą wymagali interwencji chirurgicznej? Od Macieja Kołodziejczyka, rzecznika WSS nr 3 dowiadujemy się, że rybnicka lecznica podpisała 4 porozumienia ze szpitalami w Żorach, Raciborzu, Mikołowie i Bytomiu.

Dodatkowo WSS nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju zapewnił, że w miarę możliwości będą przyjmować pacjentów. Podobna sytuacja jest w Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach – dodaje rzecznik WSS nr 3.

Maciej Kołodziejczyk zaznacza, że w okresie zaprzestania działalności lekarzy ci, którzy pozostają w szpitalu, pełnić będą dyżury w SOR.

W sytuacjach nagłych niewymagających hospitalizacji pacjenta szpital będzie mógł nadal realizować świadczenia chirurgiczne możliwe do wykonana w SOR - słyszymy.

Oceń publikację: + 1 + 8 - 1 - 60

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (6):
 • ~Franek 7 2022-05-11
  14:53:39

  73 16

  Zostanie Fica albo ktoś jeszcze gorszy. W PiSie nie ma nawet jednej rzetelnej i fachowej osoby. Sami kumple i szwagry i dlatego ten kraj wyglada jak wyglada..

 • ~Arteks 2022-05-11
  18:16:21

  40 14

  PiS na Śląsku cierpi na totalny brak kadr... Jeśli kogoś zdolnego mieli to ściągnęli do Warszawy. W Urzędzie Marszałkowskim za bardzo ważny wydział transportowy w jednym z najbardziej zurbanizowanych województw kraju odpowiada... pracownica jednego z urzędów gminnych... W czasach PO było to nie do pomyślenia. Temu wydziałowi szefował obeznany w transporcie Janusz Berkowski. Tak samo przypomnijcie sobie jak WSS funkcjonował w czasach PO. Byli kompetentni dyrektorzy, nikt nie zawieszał oddziałów, kupowano nowe urządzenia... Marszałkiem był wtedy zaangażowany Saługa... Naprawdę tęsknię za PO - przynajmniej jeśli chodzi o nasze województwa. PiS przyniósł ze sobą stagnację, niekompetencję i psucie tego co zbudowali poprzednicy.

 • ~qwer 2022-05-11
  19:20:43

  27 0

  Wniosek jest jeden nikt nie pcha się na bycie dyrektorem WSS nr 3 ;)

 • ~Bonifacy Onufrewicz 2022-05-11
  19:28:30

  25 10

  Widocznie pis podnosi poprzeczkę, wymagając jeszcze niższych kompetencji niż dotychczas i tu pewnie trzeba będzie się trochę bardziej postarać, aby wyłonić odpowiedniego kandydata. A dzieje się tak dlatego,że niemal wszystkie zasoby niekompetencji porozsiadały się już w tych najbardziej lukratywnych spółkach skarbu państwa,więc na takie mało lukratywne posady to zbyt wielu chętnych nie ma.

 • ~anettk 2022-05-11
  23:32:05

  21 6

  Tak dla "was" wszyscy Ci,którzy nie są pod waszym "butem" i kumplami z waszej partii,to osoby nieodpowiednie..Moich oczekiwań(myślę,że nie jestem tu odosobniona ) NIE spełniała p.E Fica.Czas pożegnać się ze stanowiskiem wiem,wiem będzie ciężko oderwać się od stołeczka..

 • ~agulec 2022-05-13
  19:06:07

  4 3

  Każdy byłby lepszy od ficy

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co widzielibyście w miejscu dawnego Praktikera?


Oddanych głosów: 2351