zamknij

Organizacje pozarządowe

Ekonomia społeczna receptą na bezrobocie w naszym regionie?

2013-01-17, Autor: 
Nowa inicjatywa gospodarcza w regionie: w Rybniku powstaje Inkubator Ekonomii Społecznej. Organizacje pozarządowe będą mogły zakładać spółdzielnie socjalne i zakłady aktywności zawodowej. Na uruchomienie przedsiębiorstwa społecznego będzie można otrzymać nawet 100 tysięcy złotych.

Reklama

Przedsiębiorstwa społeczne to, obok sektora administracji publicznej i biznesu, coraz popularniejsza forma prowadzenia działalności ekonomicznej. To w nich pracę mogą znaleźć niepełnosprawni, opuszczający zakłady karne, osoby po terapii związanej z uzależnieniem czy długotrwale bezrobotni.

- Przedsiębiorstwo społeczne może przybierać różne formy. Może to być organizacja pozarządowa, spółdzielnia socjalna, zakład aktywności zawodowej – mówi Justyna Szyndler, doradca w projekcie Inkubator Ekonomii Społecznej Subregionu Zachodniego, realizowanego przez Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych. – To jest firma działająca na wolnym rynku, ale zasadniczą cechą takiego przedsiębiorstwa jest cel społeczny, jaki przyświeca tej działalności. Te cele mogą być różne. Może to być np. likwidacja bezrobocia na danym obszarze lub w danej grupie społecznej – tłumaczy Szyndler, przywołując przykład spółdzielni socjalnej mam, które po urlopie macierzyńskim miały problem z powrotem na rynek pracy i zdecydowały się założyć spółdzielnię socjalną i sprzedawać swoje rękodzieło.

 

Przykładem ekonomii społecznej w naszym regionie jest Zakład Aktywności Zawodowej w Żorach. Jerzy Krótki – dyrektor tej instytucji podkreśla, że przedsiębiorstwa społeczne obowiązują takie sama prawa rynku jak firmy nastawione na zysk. - Jesteśmy zwykłą firmą. I to największą, jaka powstała w Żorach od 2009 roku. Obowiązują nas prawa wolnego rynku. Dlatego ważne jest właściwe wybranie sektora, w którym będziemy chcieli prowadzić działalność. W naszym przypadku obie branże, zarówno gastronomiczna, jak i ogrodnicza, okazały się trafione. Decydując się jednak na takie kierunki analizowaliśmy żorski rynek i jego potrzeby – mówi Jerzy Krótki, dyrektor ZAZ-u w Żorach.

 

> Wywiad z Jerzym Krótkim

 

Teraz przed stowarzyszeniami chcącymi zakładać przedsiębiorstwa społeczne otwierają się duże możliwości. Rusza projekt „Inkubator Ekonomii Społecznej Subregionu Zachodniego”, na który Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych otrzymało 3,9 mln złotych. W przedsięwzięcie angażują się również największe samorządy: miasta Jastrzębie-Zdrój, Rybnik i Żory oraz powiaty raciborski, rybnicki i  wodzisławski.

 

W ramach projektu w Subregionie Zachodnim powstanie siedem punktów doradczo-szkoleniowych, które będą pomagały osobom, które prowadzą lub zamierzają prowadzić działalność w sektorze ekonomii społecznej. Osoby, które zdecydują się założyć spółdzielnię socjalną będą mogły liczyć na 100 tys. zł dofinansowania w ramach projektu.

 

Piotr Masłowski, dyrektor Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych, przekonuje, że rola ekonomii społecznej w polskiej gospodarce będzie rosła. – U nas ciągle jeszcze pokutuje mit, że organizacja pozarządowa to  coś, czym można zajmować się po godzinach pracy i traktować jako hobby. W skali Unii Europejskiej sektor pozarządowy ma ogromne znaczenie. W organizacjach pozarządowych pracuje 100 tysięcy ludzi, a to 1% wszystkich zatrudnionych. W Europie odchodzi się od świadczenia usług społecznych, kulturalnych przez administrację samorządową, a w krajach postkomunistycznych ten proces ciągle przebiega powoli. Trzeba jednak odchodzić od tego chociażby ze względów finansowych – tłumaczy Piotr Masłowski.

Oceń publikację: + 1 + 10 - 1 - 6

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (16):
  • ~ 2013-01-17
    20:28:11

    0 0

    W tym naszym mieście, boleśnie doświadczonym feudalnym adasiem, gdzie istniejący przemysł zamiera, można już tylko robić taki bull shit jak "ekonomia społeczna". Płacz i katastrofa!!!!!

  • ~joawol 2013-01-17
    20:50:20

    0 0

    wystarczy się zastanowić:
    1. zamiast przeznaczać miliony na remont dk niedobczyce, pieniądze przeznaczyć na ngo. nie trzeba porównywać efektu
    2. zamiast wykładać 1,5 mln na zawodową drużynę żużla dać na organizację turniejów ulicznych piłki, koszykówki, siatkówki plażowej, hokeja na lodowisku itd. i za kilka lat mamy zdrową młodzież

    ale do tego muszą być inteligentni ludzie w um, a jest tylko nepotyzm.

  • ~KusterMaster 2013-01-18
    00:36:57

    0 0

    Przez te ich eurodotacje i eurosocjalizm z każdym krokiem do przodu robimy dwadzieścia do tyłu.

  • ~truman20 2013-01-18
    07:55:39

    0 0

    ~Kustermaster - dokładnie tak, jak mówisz. To nic nie da! Nowe przedsiębiorstwa? A kto w tych przedsiębiorstwach będzie kupował lub korzystał z usług? Ludzie zwyczajnie nie mają pieniędzy, kupują tylko dobra podstawowe. 5% społeczeństwa bogaci się kosztem tych 95% reszty. Trzeba najpierw walczyć z tym żeby ludzi więcej zarabiali, koszty pracy i koszty pracownika były dużo niższe i wtedy może coś ruszy. Płacimy gigantyczne podatki i gigantyczne składki a pieniędzy wiecznie nie ma, ciągle pożyczamy. Przedsiębiorcy płacą ludziom po 900zł miesięcznie, bo wiedzą, że Polak nie ma innej alternatywy, ale zaraz się odezwie ktoś, że trzeba się uczyć, kształcić. Nie każdy może być magistrem, doktorem, profesorem, lekarzem, prawnikiem czy prezesem banku, bo gdyby tak było, to wszyscy zdechliby z brudu, głodu i smrodu i nawet nie miałby ich kto pochować. Sprzątaczka czy kelner na zachodzie mogą zarabiać tyle, co nie jeden pracownik branży IT w Polsce i są traktowani z szacunkiem przez ludzi bardziej wykształconych. W Polsce czym wyższe wykształcenie i pozycja społeczna, tym z wyższa patrzy się na ludzi mniej wykształconych, niższych społecznie i płaci się im grosze w pracy, bo nie mają alternatywy. Pewna fabryka w Polsce ma roczne zyski na poziomie 50-60mln zł. Dlaczego ta fabryka nie może mieć zysków na poziomie 30 milionów i podnieść pensje pracownikom chociaż o 1000zł? Bo po co? Skoro i tak pracownicy zawsze się znajdą i będą pracowali za 900zł miesięcznie netto na umowie śmieciowej.

  • ~sarin 2013-01-18
    08:15:25

    0 0

    ~joawol Ciebie to chyba 11 piętrowy blok na głowę spadł.. :) Co ma piernik do wiatraka?

  • ~ 2013-01-18
    08:16:44

    0 0

    projekt na kwotę 3,9 mln złotych?! komuś się chyba w d... poprzewracało. ludzie, z tej ekonomii społecznej to po zakończeniu projektu zostaną jedynie wzmianki prasowe, bo nie wierzę, że coś się zmieni w tym popapranym kraju. Dajcie te 3,9 mln złotych zdolnemu, prywatnemu przedsiębiorcy, to zrobi takie miejsca pracy, że palce lizać. A ekonomia społeczna niech mu da dobrych pracowników, niekoniecznie wykształconych (z pięcioma dyplomami uczelni z d... z trąbki), ale praktycznym przygotowaniem do zawodu!

  • ~analizatorsciem 2013-01-18
    08:57:07

    0 0

    Dawno się nie odzywałem , ale tym razem nie wytrzymałem.Panie Krótki przestań pan pieprzyc .Pana działalność w Żorach to największy przekręt samorządowy o jakim słyszano.Zwykła firma ? niech Pan nie robi z czytelników debili!!Kamienica w której znajduje się slynny bar mleczny- wyremontowana przez miasto czytaj z pieniedzy podatników!!! wyposażenie lokalu- miasto zapłacilo- wynagrodzenia placone przez miasto , prawdopodobnie wsad do kotla z podatkow!!!!Efekt? Cały biznes który działał w tym zakresie w Zorach pada bo co? Bo nie ma szans konkurować z taką formą konkurencji , a kuriozum jest takie ,ze wlasnie z podatkow tego biznesu samorząd przy pomocy urzędasa , pana panie Krotki taką konkurencję im stworzył chroń Nas Panie Boże od podobnych poysłów urzędasów dla których ciągle kryzysu nie ma , bo co? bo ciągle dostają normalne wyplaty i znaczne premie .Teraz pan nie Masłowski.Wydawanie milionow na szkolenia , konferencyjki i konferecje konferecyjek i szkolenia szkoleń gdzie urzędasy i panu pokrewne osoby sobie wyplacają nawzajem wynagrodzenie za ich prowadzenie to nie jest najlepsze rozwiązanie na teczasy.Popeiram przedmówce - dajcie te pieniadze "mądremu" biznesowi to zrobi z nich pożytek.Największą klęską środków unijnych jest to ,że dostają je we wladanie takie osoby jak Pan oraz urzednicy róznych szczebli administracji i dlatego mamy setki tak naprawdę bezużytecznych i szkoleń konferencji itp.Marzy się panu prezydentura w tym mieście , ale panie Masłowski z czym do ludzi

  • ~Kurz 2013-01-20
    01:10:32

    0 0


    Toć to nadzwyczaj
    Ciekawa sprawa !?
    Jeden inkubator
    Już porosła trawa.

  • ~JustDoiT 2013-01-24
    12:30:21

    0 0

    Drodzy komentatorzy, jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości co do ekonomii społecznej to zapraszam do Pana, który jest otwarty na dyskusję, Piotra Masłowskiego- na pewno jest w stanie wytłumaczyć na co idą te pieniądze i jakie są tego efekty.

  • ~ 2013-01-25
    08:30:42

    0 0

    po co się wybierać do CRIS, jak można wrzucić do sieci raport, sprawozdanie, itd? W końcu jeżeli to takie efektywne, to tym bardziej powinno się chwalić, pokazywać efekty. A co jest? Gó...o! justdoit, może Ty wrzucisz raport, co?

  • ~grzesnick 2013-01-25
    14:26:53

    0 0

    Wojtuś to jest przecież OPP i sprawozdania takiej instytucji, tak samo jak np. WOŚPu są dostępne z mocy prawa

  • ~grzesnick 2013-01-25
    14:37:21

    0 0

    5 minut śledztwa i jest :) wujek google kieruje do linku na stronie CRISa, ona do jakiejś bazy ministerstwa. Tam wystarczy nazwę wpisać. Da się. Fakt, że to trochę zawiłe, ale i tak szybsze niż np. rybnicki BIP

  • ~joawol 2013-01-25
    16:31:32

    0 0

    może ktoś sprawdzi jak efektywne są np. domy kultury? jeden z wielu reliktów prl...

  • ~ 2013-01-28
    07:52:58

    0 0

    grzesnick=> obowiązkowe sprawozdanie OPP sam znalazłem. chodziło mi o dokument, w którym czarno na białym widzę EFEKTYWNOŚĆ ekonomii społecznej, czyli ilość kasy pozyskanej z projektów,a ilość nowych miejsc pracy, ludzi, którzy otworzyli swój biznes lub znaleźli zatrudnienie. czemu w Rybniku nie ma np. spółdzielni socjalnej. Sorry jest jedna ERUDITIUM. Słyszał ktoś o nich? To jakieś widmo ekonomii społecznej. A wiesz grzesnick to jest w zarządzie? Piotr Masłowski. Sprawdź KRS. I co? Piotr Masłowski ma spółdzielnię socjalną, która widnieje tylko na papierku, a sam teraz szkoli z ekonomii społecznej za prawie 4 mln złotych. Horror!

  • ~freedom 2013-01-28
    16:50:11

    0 0

    Proponuję się zapoznać ze zdaniem tych, którym CRIS pomagał i pomaga. Te pieniądze są przecież na różne rzeczy i nie tylko dla Crisu. Powinniśmy się cieszyć, ze są u nas ludzie, którzy potrafią takie projekty pisać - w innych częściach kraju na palcach jednej ręki można policzyć organizacje, które są tak aktywne i prężne jak CRIS. A nawet jeśli są, to w miastach wojewódzkich. A ekonomia społeczna to nie tylko spółdzielnie socjalne, które są tworem ogólnie dość nieudanym, od samych założeń.

  • ~grzesnick 2013-01-28
    17:00:41

    0 0

    ja tak sobie myślę, że to chyba dobrze że człowiek doradza w czymś co doświadczył na własnej skórze. Mogę się pewnie mylić bo w niektórych urzędach i tak wiedzą lepiej.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Najczęściej czytane

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5251