zamknij

Wiadomości

Eko-autobusy w rybnickiej flocie? Urzędnicy zobaczyli pojazdy

2021-05-04, Autor: bf

Kilka tygodni temu miejscy urzędnicy mieli okazję przetestować osobowe samochody elektryczne. Teraz przyszła pora na pojazdy nieco większe, które mogłyby być wykorzystywane w mieście – autobusy i minibusy. Czy w najbliższej przyszłości po rybnickich drogach będą poruszały się eko-autobusy?

Reklama

Firma MAN, produkująca swoje pojazdy w Polsce, zaprezentowała w Rybniku dwa pojazdy – w pełni elektryczny, 21-osobowy minibus oraz 12-metrowy autobus gazowy z modułem rekuperacji. W prezentacji wzięli udział przedstawiciele jednostek miejskich, którzy mogli poznać wieloaspektowość korzystania z pojazdów niskoemisyjnych, które zgodnie z Ustawą o elektromobilności i paliwach alternatywnych już wkrótce będą musieli wprowadzić.

- Prezentowany zeroemisyjny minibus został zabudowany na bazie pojazdu dostawczego, czyli takiego, z którego mogą korzystać jednostki miejskie – Zarząd Zieleni Miejskiej, Rybnickie Służby Komunalne czy też w wersji osobowej straż miejska. Co ważne - taki pojazd może być z powodzeniem dostosowany do potrzeb konkretnej jednostki np. może to być sam dostawczy furgon dla RSK czy też mała wywrotka z siatką do zbierania liści dla Zieleni Miejskiej. Przedstawiciele firmy MAN podkreślają również, że trwają prace nad większymi pojazdami elektrycznymi, w wersjach do zastosowań komunalnych – mówi Agnieszka Skupień, rzecznik Urzędu Miasta w Rybniku.

Drugi z pojazdów – autobus hybrydowy - przyjechał do Rybnika głównie dlatego, że Zarząd Transportu Zbiorowego planuje niebawem ogłosić przetarg na obsługę linii komunikacyjnych nowym, ekologicznym taborem.

- Przeanalizowaliśmy rynek rozwiązań wpływających na ekologię, przedyskutowaliśmy je i wybrane, dotąd niespotykane w Rybniku, wprowadzimy do specyfikacji na usługi. Również z zakresu szeroko rozumianego bezpieczeństwa – mówi Łukasz Kosobucki, dyrektor rybnickiego ZTZ. - Będąca w zasadzie na ukończeniu specyfikacja, pozwoli na osiągniecie znacznego wzrostu jakości usług, bez znaczącego wzrostu kosztów, a może nawet w tej samej cenie. Oczywiście – na chwilę obecną nie możemy zdradzać szczegółów – dodaje.

W Rybniku zaprezentowany został też całkowicie elektryczny autobus 12-metrowy – tym razem firmy Solaris.

- Duży autobus to wydatek ok. 1,1 mln zł, jego odpowiednik w wersji całkowicie elektrycznej to wydatek ponad 3 mln zł, natomiast mały pojazd kosztuje niecałe 400 tys. zł – przypomina dyrektor Kosobucki. - We wszystkich przypadkach korzyści ekologiczne są duże, natomiast w przypadku autobusów dużych, prezentowany model MAN przynosi korzyści ekonomiczne, natomiast chcąc eksploatować taki sam pojazd elektryczny, korzyść ekonomiczną osiąga się tylko w przypadku uzyskania dotacji do zakupu – podsumowuje dyrektor.

---

Zgodnie z ustawą z 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych od 2025 roku jednostki samorządu terytorialnego, których liczba mieszkańców przekracza 50 tysięcy, muszą zapewnić co najmniej 30-procentowy udział pojazdów elektrycznych w ogólnej liczbie użytkowanych przez miasto pojazdów. Z kolei od 2028 roku miasto będzie musiało zapewnić co najmniej 30-procentowy udział zeroemisyjnych autobusów. Najwięcej pojazdów miejskich napędzanych jest olejem napędowym. W miejskiej flocie są też pojazdy na benzynę, ale nie brakuje też takich z instalacją gazową – LPG, CNG i LNG.

Oceń publikację: + 1 + 9 - 1 - 32

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (10):
 • ~adamczykhenryk1 2021-05-04 14:29:42

  Rybnik czas ładowania i km !!!
  Australia zaczęła krytykować elektryczność w samochodach .
  Paliwo 70 % to podatki !!!
  Jak będziemy to nadrabiać , jak będziemy oszukiwać ludzi .
  Już za umowę i obsługę z touronem płace 140 zł , później jest złożycie energii .
  Nie dalej jak w zeszłym roku pojechałem na Mazury na dwa miesiące - wykręciłem bezpieczniki na wszelki wypadek .
  Rachunek taki sam :)

  31 8
 • ~Lokalny 2021-05-04 16:22:06

  Urzędnicy to niech się wybiorą do wydziału architektury czy komunikacji pooglądać i podebatować co tam nie działa. To są pilniejsze sprawy dla Rybniczan.
  Mogą się też wybrać do UM Żory dopytać co tam robią, że pozyskują tylu inwestorów i się od nich trochę poduczyć. Oczywiście to trudniej zrobić, więc zajmują się najmniej istotnymi sprawami z punktu widzenia mieszkańców.

  35 3
 • ~truman20 2021-05-04 16:54:09

  "Kilka tygodni temu miejscy urzędnicy mieli okazję przetestować osobowe samochody elektryczne." - i co w związku z tym? Jakieś wnioski, konkluzje, raporty? Czy to było tylko tak, żeby sobie pojeździć bez celu? Mieszkańcy czekają na obszerny, szczegółowy, fachowy oraz obiektywny raport na temat samochodów elektrycznych, bo skoro testowali, to w jakimś celu...

  32 1
 • ~Arteks 2021-05-04 17:08:07

  Skoro nie mamy tramwajów to jedyne co można robić aby poprawić wizerunek komunikacji miejskiej - inwestować w tabor na gaz czy prąd. Ja bym poszedł w kierunku stworzenia własnego rybnickiego PKM - tak jak np. w Gliwicach czy Tychach. @lokalny - można urzędników wysyłać do różnych miast aby się czegoś nauczyli ale do takich typu Katowice, Tychy czy Ostrawa. Akurat od Żor nie bardzo jest się czego uczyć. Oni przez 6 lat wozili ludzi jak bydło BKM zbyt małymi pojazdami, a zbędny dworzec autobusowy wybudowali dopiero dwa lata temu w czasach kiedy już nie ma PKS-ów... Rewitalizacji budynków czy pozyskiwania środków unijnych też się uczyli od Rybnika, a nie odwrotnie. A wszystkich włodarzy miast ROW można by wysłać do GOP jak tam się rozwiązuje komunikację międzymiejską. Właśnie uruchomiono dodatkowe Metrobusy - a u nas w niedziele 52 ma 4 kursy, a linię z Rybnika do Jastrzębia obcięto do 1 kursu na godzinę (kiedyś kursowała co 20 minut).

  4 23
 • ~romcost 2021-05-04 17:41:03

  Mam nadzieję, że Rybnikiem nie rządzą aż takie gwiazdy, aby myśleć o elektrycznych autobusach, niech zobaczą jaką moc potrzebują do ładowania szybciej niż przez tydzień jednego autobusu... Mają zamiar do zajezdni 110 tkę podciągnąć? Samochody elektryczne a tym bardziej autobusy to zabawki, alternatywą dla diesla jest na chwilę obecną TYLKO Wodór...

  24 0
 • ~ 2021-05-04 19:14:30

  "zeroemisyjny minibus" buahahahahahahahaha :D smiech na sali :)

  jesli już to lokalnie zeroemisyjny. bo generalnie to emituje tlenki azotu, pył zawieszony, siarkę, co2 i jeszcze kilka innych pierwiastków. dokładnie to samo co ogrzewający domy z miejskiej sieci ciepłowniczej.
  czyli jak każde auto elektryczne w polsce.

  A ślad węglowy to jaki ma? zero? :D

  no ale propaganda ładna, bardzo ładna...
  tak jak autobus na gaz jeżdżący codziennie po 100km na tankowanie :D

  19 2
 • ~ 2021-05-04 22:23:09

  Jeszcze ciekawostka odnośnie samochodów elektrycznych: https://faktopedia.pl/uimages/services/faktopedia/i18n/pl_PL/202105/1620133107_by_Mudzina_500.jpg

  5 1
 • ~exx 2021-05-04 22:37:23

  To nie ma sensu kiedy domy jednorodzinne są ogrzewane kopciuchami. Choćby wszystkie auta w Rybniku były na prąd to normy i tak będą przekroczone. To są pieniądze wyrzucone w błoto. Z naszych podatków. Bo i tak będziemy żrać smog!

  9 6
 • ~Franek7 2021-05-05 09:18:38

  Pod względem "bogactwa narodowego" lokujemy się pod koniec drugiej dziesiątki w Europie. Lepiej od Polski wypada między innymi kilka krajów naszego regionu - pisze środowy "Dziennik Gazeta Prawna".
  "Polska pod względem zamożności plasuje się na 19. miejscu w Europie i wcale nie wypada najlepiej na tle państw regionu. Zamożniejsi od nas są Czesi (13. miejsce), Litwini (16.), Estończycy (17.) i Słowacy (18.). Tuż za nami plasują się Węgrzy, a stawkę zamykają Rumuni i Bułgarzy (24. i 25. miejsce; ranking nie uwzględnia Cypru, Luksemburga i Malty)" - podaje dziennik.
  Pierwsza trójka
  Jak zaznaczono, są to wyniki, do których doszedł think tank Warsaw Enterprise Institute na podstawie stworzonego przez siebie Wskaźnika Bogactwa Narodów. "WEI policzył wskaźnik również dla danych za 2015 r. Okazuje się, że w ciągu pięciu lat nasz kraj zyskał w europejskiej stawce trzy oczka" - czytamy.

  3 6
 • ~Franek7 2021-05-05 09:18:50

  Wstajemy z kolan...

  1 6

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Miasto Rybnik powinno budować mieszkania komunalne?

Oddanych głosów: 1009