zamknij

Wiadomości

Dzisiaj nadzwyczajna sesja. Radni przeciwko planom rządu. Treść apelu

2017-05-25, Autor: bf

Może być gorąco na dzisiejszej nadzwyczajnej sesji. Część radnych zawnioskowała, by rada miasta poparła apel przedstawicieli środowisk samorządowych, dotyczącego obrony samorządności terytorialnej w Polsce. W ten sposób miasto wyraziłoby sprzeciw wobec planom obecnego rządu.

Reklama

Nadzwyczajna sesja rozpocznie się o godzinie 16.00. Głównym punktem obrad będzie poparcie apelu przedstawicieli środowisk samorządowych z dnia 16 marca 2017 r. dotyczącego obrony samorządności terytorialnej w Polsce oraz przyjęcie Karty Samorządności.

Uchwała jeżeli przejdzie przez głosowanie, zostanie przekazana Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej, Prezesowi Rady Ministrów, Marszałkom Sejmu i Senatu, Przewodniczącym Klubów Parlamentarnych i Poselskich.

Kto będzie głosował „za” uchwałą, a kto przeciw? Co powiedzą na sesji opozycyjni radni? Do tematu jeszcze wrócimy.

Poniżej treść apelu:

 

 

A P E L
Przedstawicieli środowisk samorządowych
zgromadzonych w dniu 16 marca 2017 roku w Warszawie
dotyczący obrony samorządności terytorialnej w Polsce

My obywatele, przedstawiciele gmin, powiatów oraz województw z całej Polski wraz z reprezentacjami ogólnopolskich i regionalnych organizacji samorządowych wspólnie WYRAŻAMY ZDECYDOWANY SPRZECIW wobec wprowadzanych i zapowiadanych przez rząd Prawa i Sprawiedliwości zmian prawa samorządowego w Polsce, w szczególności o charakterze ustrojowym. Zmiany te zmierzają do ponownej centralizacji państwa oraz pozbawienia samorządu terytorialnego możliwości - zagwarantowanego w Konstytucji RP – rzeczywistego uczestnictwa w sprawowaniu władzy publicznej. Działania te pozostają w sprzeczności z konstytucyjną zasadą pomocniczości i prowadzą do pozbawienia członków społeczności lokalnych przysługujących im praw i uprawnień.

APELUJEMY aby w Polsce były respektowane postanowienia Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz wiążące nasz kraj prawo międzynarodowe, w tym Europejska Karta Samorządu Lokalnego. Członkowie społeczności lokalnych powinni mieć zagwarantowane prawo decydowania o najważniejszych sprawach dotyczących ich wspólnot samorządowych, w tym o wyborze osób wchodzących w skład organów jednostek samorządu terytorialnego. DOMAGAMY SIĘ przestrzegania - przez rządzących i stanowiących prawo – konstytucyjnych zasad ustroju Polski, które przypominamy w przyjętej przez zgromadzonych w dniu dzisiejszym „Karcie Samorządności”.

Jednocześnie SPRZECIWIAMY SIĘ formułowanym publicznie zarzutom dotyczącym środowisk samorządowym mającym wskazywać na istnienie rzekomych nieprawidłowości o charakterze systemowym, które nie są potwierdzone żadnymi dowodami. W ten sposób próbuje się dyskredytować dorobek wspólnot samorządowych i ich działania podejmowane na przestrzeni ostatnich 27 lat.

APELUJEMY do Rządu, Prezydenta RP, posłów, senatorów i przedstawicieli wszystkich środowisk politycznych w Polsce o podjęcie rzeczywistej debaty publicznej dotyczącej stanu samorządu terytorialnego w Polsce. Wszelkie plany zmian prawa samorządowego powinny być poddane szerokim konsultacjom społecznym ze wszystkimi zainteresowanymi środowiskami.

W obronie samorządu, przeciwstawiając się niekonstytucyjnym zmianom POWOŁUJEMY z dniem 16 marca 2017 roku SAMORZĄDOWY KOMITET PROTESTACYJNY.

Oceń publikację: + 1 + 51 - 1 - 57

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (13):
 • ~co to jest ? 2017-05-25 16:11:32

  Proces odrywania ... od stołków będzie dla niektórych bolesny, ale jest konieczny, dla dobra nas wszystkich. Może wreszcie dotrze do ogólnej świadomości, że praca samorządowców ma przyczyniać się dla dobra lokalnej społeczności, a nie przeciwko niej. Krótsze okresy "władztwa" są szansą na ograniczenie korupcji, tworzenia układów itp. - Dzisiejsza sesja jest warta naszej uwagi, aby lepiej poznać poglądy szczególnie tych samorządowców, którzy od lat przechodzą w kolejnych wyborach, ale większości z nas trudno określić, czym właściwie się zajmują. Ta wiedza przyda nam się przy następnych wyborach - jest szansa, że tym razem głosy będą policzone od razu, nawet wtedy, gdyby znowu popsuły się serwery.

  97 31
 • ~Lateks 2017-05-25 17:14:08

  Jeszcze przed wyborami prezydenci mieli inne zdanie na ten temat. Sami widzieli jak urzędnicy przyspawali prezydenta Fudalego do urzędu. Dziś następuje ogromny bunt bo zamiast zabetonowania urzędu ma zostać wprowadzona kadencyjność. Smutna prawda że chociaż szef się zmienił to działania urzędników z UM pozostają bez zmian. A miałem nadzieję że Masłowski wprowadzi przejrzystość w magistracie. Widocznie kasa pasuje i koalicja z Kuczerą jest gwarantem że urzędnicy znów będą głosować przeciw zmianą na urzędzie. Wychodzi że większość miała rację bo na kogo by nie zagłosować to i tak nic się nie zmienia.

  77 16
 • ~mewa74 2017-05-25 17:32:34

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  9 3
 • ~1sas1 2017-05-25 18:05:59

  Skoro nasi rządzący tak bardzo "troszczą się" o samorządy, to może również u siebie (w sejmie) wprowadzą to samo?

  42 17
 • ~mewa74 2017-05-25 18:46:37

  Przepraszam, oczywiście radny Kłosek.

  4 1
 • ~jajko 2017-05-25 18:49:27

  Jakim prawem ktoś wybiera za mieszkańców? Radni to reprezentanci poszczególnych rejonów miasta i przed głosowaniem powinni zasięgnąć opinii mieszkańców swojego okręgu... Jakim prawem oni wybierają za nas? Czy mieszkańcy popierają ten apel? Chyba nas powinni zapytać. To jest jeden wielki kabaret. Ciekawe ilu radnych jest tak bardzo aktywna w swoich dzielnicach jak w farsie politycznej.. Nie dla polityki w radzie miasta!

  72 12
 • ~mewa74 2017-05-25 20:10:31

  Szanowna Redakcjo, mój wpis nie należał ani do wulgarnych, ani do obraźliwych. Był to tylko i wyłącznie cytat wypowiedzi radnego i uwaga do niego. Oglądając transmisje możemy się z nich dowiedzieć co dzieje się w Radzie Miasta i przyznam, że denerwują mnie wnioski formalne o zamknięcie dyskusji, bo chcę znać zdanie poszczególnych radnych. Jeśli słyszę, iż radny oburza się, że trzeba siedzieć po 6 godzin, to mam prawo przypomnieć, że jest w pracy i za to siedzenie mu płacą.
  Równocześnie proszę o informację dlaczego mój komentarz został usunięty i jaki punkt regulaminu został przeze mnie złamany.

  62 2
 • ~Wiesław Danyłko 2017-05-25 20:32:54

  Czy portal rybnik.com.pl jest ortalem PO, Nowoczesnej, KODu i tym podobnych? Jesteście obiektywni? To odpowiedzcie na wpis forumowicza `mewa74.

  59 16
 • ~mewa74 2017-05-25 20:50:09

  Wiesław, zwyczajnie, pewnie ktoś kliknął ten wykrzyknik "zgłoś do moderacji", a oni bez zastanawiania się usuwają.

  18 1
 • ~mewa74 2017-05-25 20:57:21

  Staram się być na bieżąco z tym co dzieje się w mieście. Transmisje Rady Miasta oglądam też prawie wszystkie. Lubię wiedzieć o czym dyskutują i co robią. Niestety nie są transmitowane posiedzenia komisji. Fakt, czasem się ma ochotę walnąć w monitor licząc na to, że trafi się w kogoś... (wyjątkowo mnie drażni pani pomagająca prowadzić obrady przewodniczącemu). Owszem są sytuacje gdzie już gadają dla samego bicia piany, ale czasem wniosek formalny o zakończenie dyskusji pada za wcześnie i bywa zamknięciem komuś ust. W tym momencie osoba oglądająca transmisję, może mieć pretensje, że nie dano do końca wysłuchać argumentów. Dlatego zirytowało mnie dzisiaj stwierdzenie, że nie będą przecież siedzieć sześć godzin, bo wszystko było na komisjach. Choćby z szacunku dla mieszkańców należy temat wyczerpać.

  32 3
 • ~ 2017-05-25 22:03:50

  Nie ma sensu. To rząd totalnie odporny na wszelkie przejawy rozsądku

  22 40
 • ~Maalibu 2017-05-26 08:17:57

  Przyspawani do stołka trzęsą portkami... Jak wyżej:
  Najpierw chcieli odspawać Fudalego a teraz chcą zaspawać siebie samych.

  29 4
 • ~Foxy_02 2017-05-26 09:06:45

  Samorządy, to ostatnia rzecz, jakiej PiS nie rozwalił. Widać, że forumowicze nie rozumieją idei samorządności i że Jarosławowi marzy się centarlizacja na zasadzie Putina. Jak widać propaganda TVP Białoruś i Radia Maryja działa.

  14 25

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy pojemniki na używaną odzież są potrzebne?
Oddanych głosów: 173