zamknij

Wiadomości

Dzisiaj eurowybory. Jakie zasady głosowania?

2019-05-26, Autor: Red.

Nadeszły wybory do Parlamentu Europejskiego. Dzisiaj udajemy się do urn wyborczych! Przypominamy zasady głosowania.

Reklama

Wyborcy w Polsce wybierają 52 spośród 705 eurodeputowanych w Parlamencie Europejskim. W województwie śląskim mandat europosła uzyska 7 kandydatów.

W Polsce eurowybory rozpoczęły się dzisiaj. Lokale wyborcze czynne są od godz. 7:00 do 21:00. W zdecydowanej większości miast i gmin wybory odbywają w tych samych lokalach co w przypadku ostatnich wyborów samorządowych.

> Sprawdź gdzie znajduje się twój lokal wyborczy

Każdy wyborca będzie miał do dyspozycji 1 głos. Udział w podziale mandatów wezmą te komitety, które przekroczą próg 5%.

Listy w okręgu wyborczym nr 11, który obejmuje województwo śląskie, zarejestrowało 7 komitetów wyborczych:

 • Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy
 • Wiosna Roberta Biedronia
 • Koalicja Europejska PO PSL SLD .N Zieloni
 • Prawo i Sprawiedliwość
 • Lewica Razem - Partia Razem, Unia Pracy, RSS
 • Kukiz'15
 • Polska Fair Play Bezpartyjni Gwiazdowski.

Jak głosować? Tak jak przy każdych wyborach aby oddać ważny głos w wyborach do Parlamentu Europejskiego należy postawić znaczek "X" przy nazwisku kandydata. Pamiętajcie też o dowodzie potwierdzającym naszą tożasamość!

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbywają się co 5 lat. W kompetencjach europarlamentu jest m.in. tworzenie prawa europejskiego, decyzje w sprawie umów międzynarodowych i rozszerzenia Unii Europejskiej, nadzór nad pracą Komisji Europejskiej i wybór przewodniczącego Komisji oraz ustanawianie budżetu Unii (razem z Radą Europejską).

Oceń publikację: + 1 + 19 - 1 - 4

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (5):
 • ~Jan R. 2019-05-26
  11:40:08

  26 11

  Szanowna Redakcjo. W ostatnich wyborach rybniczanie oddali ok. 1300 nieważnych głosów, skandal! Trzeba wyraźnie powiedzieć tym ludziom, że na całej karcie wybierają jednego, jedynego kandydata z jednego, jedynego ugrupowania. Czyli na całej karcie może pojawić się tylko 1 znak "X" obok jednego kandydata, na którego głosujemy. Drugi lub kolejne znaki "X" unieważniają nasz głos, czyli do lokalu wyborczego pofatygowaliśmy się bez sensu. Jeżeli można to prościej napisać to niech to ktoś napisze.

 • ~ 2019-05-26
  12:01:21

  0 2

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~ 2019-05-26
  12:10:17

  0 4

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~artefaks 2019-05-26
  14:55:03

  11 9

  ~kazo64 2019-05-26 13:31:03

  Podobnie było w sprawie poznańskiego dyrygenta sławnego pedofila Kroloppa gdy artyści i intelektualiści tworzyli listy poparcia dla pedofila starając się go bronić. ......
  Kazimierzu ? Wyście za bardzo dzisiaj pociągneli z gwinta ?
  Mylicie się .Krolopp dostał 8 lat w sądzie cywilnym .Nie odsiedział do końca bo zachorował i zmarł Ci intelektualiści którzy go niby bronili pochodzili z kręgów kościelnych.Gdyż chór często występował w kościołach. A dostojnicy kościelni patrzyli łakomym wzrokiem nie tylko na ministrantów...

 • ~waldus 2019-05-26
  17:28:29

  4 4

  ~Jan R. oddali tyle głowsów nieważnych, alebo głosy były korygowane. Przestrzegam przed używaniem przyborów do pisania ,które sa w lokalach wyborczych. Takie głosy najłatwiej sfingować. Tak czy siak, wyniki będą takie jakie władza zrobi. nie ma się co łudzić.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy "Okrąglaczek" w Rybniku to potrzebna miastu inwestycja?
Oddanych głosów: 526