zamknij

Wiadomości

Działacze społeczni o raporcie smogowym: czas się opamiętać!

2016-11-23, Autor: 

Wczoraj opublikowaliśmy raport na temat tego, jak samorządy naszego regionu walczą ze smogiem. Dziś przedstawiamy komentarze działaczy społecznych, którzy od lat podejmują działania na rzecz czystego powietrza.

Reklama

Czytaj: Jak nasze miasta i gminy walczą ze smogiem? Sprawdziliśmy kto naprawdę działa, a kto udaje


Partnerami raportu i rankingu są:

- firma Klimosz - jeden z czołowych producentów kotłów żeliwnych oraz stalowych na paliwo stałe oraz kotłów automatycznych na eko-groszek, pelet i biomasę

- firma Kliwent - autoryzowany dystrybutor klimatyzatorów, pomp ciepła i oczyszczaczy powietrza marki Daikin

- salon RuckZuck Prestige - Drzwi – Podłogi – Okna – Bramy (z montażem 15% taniej).


 Zdzisław Kuczma – Rybnicki Alarm Smogowy:

Jestem zaskoczony procentowym udziałem dotacji w budżecie poszczególnych gmin - w sensie negatywnym oczywiście. Okazuje się, że na ochronę życia, zdrowia mieszkańców, samorządy wydają środki symboliczne albo nie wydają nic. Bardzo się cieszę, że zadaliście Państwo to pytanie - teraz widać kto walczy o czyste powietrze, a kto tylko o tym mówi mówi. Fakt, że niektóre samorządy używają do ogrzewania swoich budynków kopciuchów koresponduje z poglądem stowarzyszenia dotyczącym tzw. ,,ubóstwa energetycznego". Na przeszkodzie w rozwiązaniu problemu nie stoi ubóstwo (w małej części), lecz złe nawyki, przyzwyczajenia, niechlujstwo i niechęć do zmian, połączone z brakiem szacunku dla zdrowia własnego i innych mieszkańców.

Marcin Macionczyk – dyrektor kreatywny Agencji MINDS UP, inicjator akcji „Nadchodzi Błękit”:

Nie jesteśmy ekspertami od smogu, ale mamy duże doświadczenie w tworzeniu skutecznych strategii komunikacyjnych, kampanii sprzedażowych i wizerunkowych. Tylko synergia działań wszystkich okolicznych miejscowości, w których smog jest znaczącym problemem, może spowodować skuteczne dotarcie do świadomości „kopcących” mieszkańców dlatego wysoko oceniamy próbę całościowego zebrania informacji dotyczących walki ze smogiem w regionie. Analizując wyniki rankingu dochodzimy do wniosku, że tej synergii nie ma. Skutek działań walki ze smogiem będzie większy, kiedy każdy wójt czy prezydent otwarcie nazwie problem nie unikając konkretnych odpowiedzi. Odnosimy (jako rodzice, mieszkańcy, ale również jako pracodawcy) wrażenie, że problem smogu jest numerem 1 w dzisiejszej rzeczywistości regionu i jako taki zasługuje na wspólną, jednolitą, zdecydowaną i skuteczną strategię. Potrzeba skutecznych rozwiązań i szybkich wdrożeń, nie zebrań, spotkań, slajdów, prezentacji.

Emil Nagalewski – Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS, projekt „Wyjście smoga”:

Przede wszystkim, mam nadzieję, że raport podziała trzeźwiąco na maruderów. Wyraźnie widać, że w niektórych gminach nie robi się nic w sprawie smogu i jest to po prostu niedopuszczalne. Oczywiście mam też nadzieję, że dwaj liderzy zestawienia - Rybnik i Wodzisław Śląski - nie spoczną na laurach. Nie zapomnijmy, że miasta te otwierają inny, niestety ważniejszy dla zdrowia i życia mieszkańców ranking miejsc o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu w Unii Europejskiej.

Julian Olewicz – Rybnik Bez Dymu:

W raporcie brakuje pytań i odpowiedzi na temat stosowania urządzeń grzewczych, które by mogły być stosowane, po wprowadzeniu nowych przepisów dotyczących ograniczenia niskiej emisji. Zabrakło też zagadnień mogących mieć wpływ na edukację lokalnych społeczności w temacie czystszego i ekonomiczniejszego spalania węgla w kotłach zasypowych, które niestety będą z nami przez kolejne dekady. Pamiętajmy, że jeden źle opalany kocioł zasypowy generuje w ciągu roku tyle pyłu i dymu co 5 kotłów zasypowych razem wziętych opalanych współprądowo! To da się zmienić bez żadnych inwestycji i to od razu, wystarczy dobra wola samorządowców i działania edukacyjne. Przeraża ignorancja i niewiedza niektórych włodarzy, którzy nie widzą w spalaniu odpadów poprodukcyjnych z węgla nic złego.

Oceń publikację: + 1 + 26 - 1 - 35

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (33):
  • ~Foxy_02 2016-11-23
    14:18:12

    45 16

    Palę gazem od 15 lat, również dlatego, żeby nie truć swoich dzieci i innych ludzi. Obserwując dzisiejsze społeczeństwo nie widzę obywateli przejmujących się innymi rodakami (poza pustymi deklaracjami w kościele w niedzielę). Każdy patrzy, żeby mu dobrze było, a tak zwane "wspólne dobro" ma w poważaniu, co zresztą krótkowzroczne, bo rak i choroby płuc mogą dopaść każdego.

  • ~Marek Kasperek 2016-11-23
    14:43:35

    47 16

    ... moja rodzina od lat mieszkała w Rybniku, nie jedno pokolenie Rybnik nazywało swoim domem... SMOG spowodował, że się z tego domu wyprowadzam, w trosce o zdrowie najbliższych w tym mojej córki, która niestety Rybniczanką będzie już tylko z urodzenia.. SMOG to problem ponad bezrobociem, ponad przestępczością, ponad wszystkiem. SMOG to WRÓG No1.

  • ~Foxy_02 2016-11-23
    14:55:59

    34 20

    ~Marek Kasperek - uwierz mi, że takich jak ty jest coraz więcej., też o tym myślę.
    Oczywiście tu na forum pojawi się dużo mądrych komentarzy, że niby węgiel ok itp. itd., ale prawda jest taka, że w XXI wieku jesteśmy skansenem Europy, w którym ludzie umierają od palenia węglem. Patrz statystyki umieralności z powodu chorób płuc i chorób pokrewnych.

  • ~ 2016-11-23
    15:38:43

    23 13

    Foxy_02: nic dodać nic ująć

  • ~pprywatne 2016-11-23
    16:10:15

    36 14

    Już to pisałem, ale ludzie przeważnie palą śmieci i najtańsze odmiany opału, ze względu na to, że ich nie stać na gaz albo inne rozwiązania. Wystarczy porównać zarobki z przed kilku lat do dzisiejszych i sprawdzić jak się to ma do ceny gazu, węgla, prądu itd. Odpowiedź jest prosta...

  • ~Foxy_02 2016-11-23
    16:26:59

    29 15

    ~pprywatne
    Z całym szacunkiem, ale brak pieniędzy to najczęstsza w tym kraju wymówka do wszystkiego.
    Nie jesteśmy przecież Bangadeszem, w rankingu Banku Światowego jesteśmy 39. krajem świata pod względem zamożności, należymy do tzw. krajów pierwszego świata.

    Choćby ocieplili dom styropianem 15 cm metodą gospodarczą i kupili piec na podajnik, emisja wtedy spada o 50%.
    Nie ma dla mnie zrozumienia dla bezkarnego i bezmyślnego trucia siebie i innych.

  • ~ 2016-11-23
    16:33:36

    15 16

    Panie Kasperek a dokąd się Pan wyprowadzasz?

  • ~ 2016-11-23
    16:43:15

    37 14

    Super, że się wyprowadzacie i oby jak najdalej.. Prawdopodobnie do ....Krakowa he he. Jeszcze weźcie Kasię T. Co ci pseudo społecznicy z Kuczmą na czele mieli do powiedzenia wczoraj w programie Puls Polski na temat nowej kopalni? Oczywiście nic...A czym się to skończy..pokrzywione domy, kominy i pywnice, zalewiska, hałdy i nawet żadne EKO PIECE nie pomogą... Czemu pan wielmożnie nam panujący prezydent nie wyszedł? Puścił do kamery Skupniowom a ona oznajmiła, że miasto niema nic do powiedzenia...Gdzie w/w cwaniacy byli/są?

  • ~Marek Kasperek 2016-11-23
    17:48:57

    17 14

    ~tf2
    A jakie to ma znaczenie w temacie? W miejsce zdecydowanie czystsze niż Rybnik. Zbyt poważny temat, by robić sobie z niego żarty nawet w komentarzach. EOT

  • ~ 2016-11-23
    18:01:32

    28 9

    Pytałem poważnie. Z chęcią usłyszę o tym wzorowym ekologicznie miejscu w Polsce w którym nie ma kominów, nie pali się węglem i nie smrodzi samochodami..

  • ~Marek Kasperek 2016-11-23
    18:39:55

    17 18

    ~tf2
    Ale co próbujesz mi udowodnić, że przeprowadzka nie ma sensu, bo wszedzie jest syf? Jak sie to ma do rozwiązania problemu smogu w RYBNIKU? Próbujesz mi udowodnić co? Do czego przekonać? Bo nie rozumiem, za głupi jestem. Powiem Ci tak, nie mierzyłem w tym miejscu powietrza, nie robiłem pomiarów, ale oddychać wieczorami mogę spokojnie nie czując smogu nie mówiąc o przyjemnym otworzeniu okna na noc ;) Dla mnie jest to najprostsze rozwiązanie mojego problemu ze SMOGIEM i tak je sobie rozwiążę, bo nie widzę na horyzoncie nic... nic co mogłoby mnie tu zatrzymać.

  • ~pprywatne 2016-11-23
    18:47:27

    22 9

    ~Foxy_02. Nooo, masz rację, mogli by ocieplić, mogli by wiele rzeczy zrobić, ale nie robią i to właśnie z braku pieniędzy przeważnie. Myślę też, że ktoś palący śmieci raczej nie ma do wydania kilku tysięcy złotych na ocieplanie metodą chałupniczą, ani też na nowy piec. No i tu się koło zamyka.

  • ~waldus 2016-11-23
    18:53:15

    15 8

    zaraz sie ten od autobusa Arteks uaktywni. to sie bedzie tera dzalo.

  • ~minowa 2016-11-23
    19:16:20

    21 14

    Dużo większym problemem jest bardzo szkodliwy smog elektromagnetyczny pochodzący od elektrycznych urządzeń domowych, telefonów komórkowych, telekomunikacyjnych stacji nadawczych, stacji transformatorowych, linii energetycznych, itp.
    Tutaj nie ma działaczy smogowych, bo problemu nie widać - fale są niewidoczne dla oka ludzkiego, za to dym z komina - przemawia - bo widoczny.

  • ~Stanisław Nowak 2016-11-23
    19:39:42

    24 2

    Sami swoi przedstawiają swoje . Smog , ma wiele uwarunkowań i upieranie się na konieczności zastosowania kotłów co najmniej 5 klasy i to wyłącznie tam gdzie nie ma w pobliżu instalacji gazowej lub ciepłociągów jest drogą krętą , nieefektywną i krętacką. Co daje w zakresie obniżenia emisji niskiej, dotacja rzędu 4 miliony dla około 330 odbiorców indywidualnych przy obecnych uregulowaniach. Znikomy efekt w zakresie ograniczenia smogu , a dla beneficjentów kręcących lody kupę forsy. Mamy przecież w Rybniku kilkanaście tysięcy pieców bezklasowych i poniżej klasy piątej / 12. 000 ? /. Prosty szacunek wskazuje,, że potrzeba ponad 100 milionów złotych , aby obecne wymysły speców , jedynie słusznej racji w miarę spełnić. Czyli , przy tegorocznych i tak nadzwyczaj rekordowo wysokich nakładach na dotacje potrzeba rzędu 25 lat , aby przejść na preferowane rozwiązania. Pamiętać należy, że żywotność domowego pieca centralnego ogrzewania to 10 -12 lat., czyli nastąpi dwukrotnie potrzeba ich wymiany w ciągu 25 lat. W opracowaniu " Smog, a kompleksowy program ograniczenia zanieczyszczeń ' proponowane są bardziej efektywne ekonomicznie rozwiązania , Opracowanie " Smog ... znajduje się od ponad pół roku w Radzie Miasta i u Prezydenta . Władze centralne i wojewódzkie zainteresowały się opracowaniem , jako przydatnym w dalszych pracach na rzecz ograniczenia smogu. .Władze tutejsze utajniły fakt jego istnienia . Wiadomo , trudno znaleźć uznanie u swoich, tym bardziej , że nie jest się na ich usługach i działa się społecznie nie po myśli "układów' . Opracowanie znajduje się na stronie www.nwsd.pl. Aby go przeczytać go do końca należy mieć umiejętność czytania ze zrozumieniem i wolny czas , bo opracowanie jest obszerne.

  • ~exx 2016-11-23
    20:09:58

    21 13

    Co wy tu kity wciskacie, że ludzie nie mają pieniedzy. Owszem są i tacy ale wystarczy spojrzeć na domy i na ich kominy albo na ten syf koło piwnicy zwany flotem. Wygląda to tak, że dwie fury na podjezdzie, chata ocieplona a z komina czarny syf leci. Ile razy było w komentarzach że górnicy zamieniają deputat na flot, ale żeby chociaż ten flot spalić w systemie od góry.Ja za przyspawanie rury do drzwi zasypowych dałem 10zł, więc nie pitolcie mi tu o biedzie, jedyna bieda to w waszych mózgach jest.

  • ~Arteks 2016-11-23
    20:13:02

    11 19

    @waldus - to co zrobiłeś to jest właśnie klasyczny trolling. :/

  • ~Tadeusz Kiełkowski 2016-11-23
    20:24:31

    14 8

    A mnie najbardziej śmierdzą blachosmrody, których coraz więcej.

  • ~ 2016-11-23
    20:34:41

    14 10

    Arteks - tyś się tak czasem nie naoglądał za dużo bajek o " Trollach " ? ;-)

  • ~andrzej35 2016-11-23
    21:02:20

    20 0

    Po przeczytaniu pierwszego zdania z tego artykułu , zauważyłem że jest to" artykuł " tzw. tendencyjny, ja założyłem gaz w swoim mieszkaniu , miały być dopłaty, nie będe wam opowiadał jak mię poitraktowano w urzędzie miasta. Bo to byłaby tzw historia życia

  • ~jaro_t 2016-11-23
    21:17:25

    18 8

    Dziś mieliśmy wyż, kilkanaście stopni na plusie, jednak wjeżdżając do Rybnika po kolei - Ochojec, Golejów no i oczywiście widok Rybnika ze wzgórza koło szkoły w Wielopolu - wszystko przesłonięte smogiem, żółto-szarą zawiesiną przesłaniającą krajobraz. Kiedy to się skończy?

  • ~donia96 2016-11-23
    21:17:45

    12 7

    W szkole nr 5 na Różańskiego mają ogrzewanie gazowe od 1997 roku , funkcjonowało to wszystko normalnie to tej pory !! Za tydzień mają to wszystko podłączyć do ciepłociągu jestem za tym ok , ale miasto kazało w tej szkole zlikwidować piece gazowe które ogrzewali wodę ciepłą teraz wodę ciepłą będą mieć tylko z ciepłociągu ale jak pogoda będzie taka jak to tej pory mamy !! Ciepłociąg nie daje dyle ciepła co w zimie dziś w jednym bloku ogrzewanym przez ciepłociąg była temperatura 33 stopni , i tu jako rodzić chce informacji od miasta jaka będzie ciepła woda w szkole w taką pogodę w kuchni i w łazienkach !! A jak woda będzie w jednym momencie zimna od razu do zgłaszam do sanepidu i do gazet i radia !

  • ~ada24 2016-11-23
    21:35:57

    19 9

    Bieda to tylko wymówka... Jesteśmy jednym z bogatszych regionów w Polsce, ludzie mają pracę i to dobrze płatną, buduje się mnóstwo nowych domów, każdy dom jest ocieplony, ma nowe okna etc. Niestety tak jak tu napisano to wina mentalności, "śpimy" na węglu, są deputaty (jeszcze) to trzeba ładować do pieca ile fabryka dała. Sąsiad jak rozpala to zakopci całą okolicę, drugi nie zmieni pieca na ekologiczny bo ma dziadka do podkładania itd. Druga sprawa to skrajna głupota tych co palą śmieci... ale tu poza wysokimi karami chyba niewiele się zdziała:( Aplikacja smog-smog pokazuje jak to u nas wygląda. Najgorzej ze wszystkich stacjo badawczych. Tu są potrzebne zdecydowane działania włodarzy a nie teoretyczne programy!

  • ~Lino 2016-11-23
    21:39:54

    16 8

    Po raz kolejny Rybnik TOP1 w Polsce pod względem syfiatego powietrza. Stacja Rybnik Borki 612uq/m3 PM10. Żeby nie było AIQ 517 - uwaga uwaga najgorsze w Europie!. Z Rybnika śmieją się już ludzie z zagranicy. Poczytajcie sobie wpisy na FB na Wyjściu Smoga. Tragedia. Myślałem, że z roku na rok coraz lepiej ale zaczynam w to wątpić.

  • ~panoczek 2016-11-23
    22:06:04

    7 5

    Brawo rybnik z roku na rom coraz gorzej!

  • ~ 2016-11-23
    22:09:12

    2 9

    Jaro - w kwietniu :(

  • ~ 2016-11-23
    22:15:08

    13 5

    @lino dzisiaj temu sprzyja ciśnienie i dlatego jest tak źle. Ale naszych mieszkańców którzy palą mułem i palą tak mocno kiedy na dworze nie ma mrozu, można określać jaskiniowcami.

  • ~lukasz76 2016-11-23
    22:46:19

    6 2

    Nie będzie lepiej ,bo jak już napisał Stanisław Nowak , układy ponad wszystko.Nawet widmo "dobrej zmiany" nie jest argumentem do podjęcia innych (systemowych) działań niż te założone z góry.

  • ~sianio 2016-11-23
    23:15:39

    9 15

    z niecierpliwością czekam aż się wyprowadzicie z Rybnika.

  • ~Sourcouf 2016-11-24
    07:26:46

    9 7

    No cóż. Wczoraj, pod wieczór wysiadam z auta, tak duszący, słodki wręcz mdły zapach w powietrzu, nie potrafiłem dojść do sklepu, nie mówiąc o jakimkolwiek spacerze. A było to centrum Rybnika ul. Ogródki, ul. Damrota, ul. Na Górze, ul. Piasta. Centrum miasta ma być przestrzenią gdzie można normalnie spacerować z rodziną i wdychać w miarę czyste powietrze. Ja zdaje sobie sprawę, że walka z niską emisją na dzienicach typu Orzepowice, Zamysłów, Zebrzydowice itp. jest walką z góry przegraną. Ale centrum Rybnika!! przy gęstej zabudowie? Jeżeli jest prawdą, że można bez nakazu na podstawie zgłoszenia o potencjalnym przestępstwie w zakresie ochrony środowiska wejść na prywatną posesje bez nakazu uznałbym za słuszne skontrowanie wszystkich ulic, zinwentaryzowanie kotłów, pieców (czym budynki grzeją), ukaranie jak najwyższe trucicieli, a ludzi cały czas zachęcać do zmiany ogrzewania, korzystania z dotacji itp. Innej rady nie ma.

  • ~ 2016-11-24
    10:19:10

    9 3

    dotacje to bzdura, przelewanie publicznych pieniędzy właścicielom firm z "układami", prywatny inwestor pieca na tym nic nie skorzysta. Zamiast dotacji publicznej, nasze pieniądze powinny być wydane na budowę ciepłociągu przede wszystkim w dzielnicach wiejskich np. Zebrzydowice, Wielopole, Golejów, Ochojec, Niedobczyce. Ale o czym tu mówić, skoro miasto nie może wyegzekwować przyłącza do kanalizacji? w sąsiednich wioskach w ogóle brak kanalizacji. W Rybniku jest, ale co z tego, ludzie nie podłączyli się (w tych "wiejskich" dzielnicach). Zakazać przede wszystkim opalania mułem, flotem itp. odpadami, górnictwo nie upadnie, sprawdzać hurtownie pod względem sprzedawanego opału (sprzedają mieszanki, np. gdy samochód jedzie z towarem do indywidualnego nabywcy, zakazać podgrzewania wody latem węglem, drewnem, itp. bo prąd w domu każdy ma. No cóż, Ci najbogatsi będą opalać miałem i flotem, bo przecież są "oszczędni" i dlatego mają pieniądze, szkoda, że tak samo jak ich sąsiedzi, swoimi pieniędzmi nie będą się długo cieszyć, bo chorować będą tak jak wszyscy.

  • ~rys51 2016-11-24
    11:05:05

    11 3

    Mam taką propozycję do władz miasta Rybnik : do SM przekazać adresy posesji, którym w ciągu ostatnich np 5 lat udzielono dotacji na "działania ekologiczne". W Rybniku spotykam posesje z z potężną baterią solarów lub ogniw a z komina dym jak z starego browaru w Rybniku !!! Jaki jest efekt ekologiczny ??? To są nasze pieniądze wyrzucone w siną smogową rzeczywistość !!

  • ~Tadeusz Kiełkowski 2016-11-24
    14:52:57

    5 5

    Sourcouf pisze:
    "No cóż. Wczoraj, pod wieczór wysiadam z auta, tak duszący, słodki wręcz mdły zapach w powietrzu, nie potrafiłem dojść do sklepu, nie mówiąc o jakimkolwiek spacerze".
    Bo jeździsz blachosmorem niy na kole.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Wybieramy prezydenta Rybnika. Na kogo oddasz głos w wyborach?





Oddanych głosów: 4910