zamknij

Wiadomości

Działacze antysmogowi: wstyd, obciach i średniowiecze

2019-01-03, Autor: 

- Jeśli nie nastąpi przyspieszenie, na czyste powietrze poczekamy kilkadziesiąt lat – komentuje wyniki najnowszego raportu „Jak nasze samorządy walczą ze smogiem” Emil Nagalewski z projektu Wyjście Smoga. - Wstyd, obciach, średniowiecze – tak Zdzisław Kuczma z Rybnickiego Alarmu Smogowego nazywa fakt, że w niektórych gmin nadal działają piece „kopciuchy”.

Reklama

Partnerem Głównym raportu jest PGE Energia Ciepła S.A.

Partnerami raportu są:

Eco Solution - firma świadcząca profesjonalne usługi z zakresu instalacji fotowoltaicznych, instalacji pomp ciepła, kotłów 5 klasy, kotłów gazowych, klimatyzacji oraz rekuperacji.

FILTER SERVICE - polski producent półmasek przeciwsmogowych, właściciel marki CityMask.

Węglohut - czysta energia. Innowacyjna Logistyka


Przypomnijmy, już po raz trzeci sporządziliśmy raport "Jak nasze samorządy walczą ze smogiem?", w którym pod lupę wzięliśmy działania 25 gmin i miast naszego regionu pod kątem walki ze smogiem. W tegorocznej edycji raportu i sporządzonego na jego podstawie rankingu najlepiej wypadły Krzyżanowice, Racibórz, Rybnik i Jejkowice. Najgorzej Rudnik i gmina Nędza, która odmówiła udziału w badaniu.

> Jak nasze samorządy walczą ze smogiem. Raport 2018. Zobacz wyniki

O komentarz do przedstawionych w raporcie informacji poprosiliśmy działaczy społecznych zajmujących się na co dzień tematyką smogu:

Zdzisław Kuczma – Rybnicki Alarm Smogowy:

Wstyd, obciach, średniowiecze – tak skomentuję fakt, że w budynkach urzędów gmin w Kornowacu i Lyskach wciąż stosuje się „kopciuchy”. Dla takich samorządów powinna być przeprowadzona ankieta "Jak samorządy przyczyniają się do powstawania smogu”.

Naszą uwagę przykuł fakt, że w dziesięciu gminach strażnicy gminni lub upoważnieni kontrolerzy nie przyjmują zawiadomień o podejrzeniu spalania odpadów po godzinach pracy urzędów i w weekendy. W ośmiu z tych gmin nie nałożono ani jednego mandatu karnego za to wykroczenie ani nie skierowano wniosku o ukaranie do sądu. To raje dla spalaczy odpadów!!! Zgłoszenia o przypadkach spalania odpadów powinny być przyjmowane 7 dni w tygodniu przez całą dobę, a interwencje podejmowane niezwłocznie. Często bowiem tylko natychmiastowa reakcja służb umożliwia zabezpieczenie dowodu na okoliczność popełnionego wykroczenia. Nie można zapomnieć również o tym, że odpady bywają różne, a opary wydobywające się ze spalaniu niektórych z nich mogą być bardzo niebezpieczne dla życia i zdrowia mieszkańców.

Na stronach internetowych 20 urzędów miast i gmin nie ma informacji dla mieszkańców o numerze telefonu na który można zgłaszać przypadki spalania odpadów w domowych kotłowniach. O ile w przypadku istnienia Straży Gminnej lub Miejskiej naturalnym odruchem jest kontakt z dyżurnym tej straży, to w przypadku gdy jej nie ma, mieszkańcy najczęściej znoszą haniebny i zagrażający życiu i zdrowiu proceder spalania odpadów, bo po prostu nie wiedzą jak z nim walczyć.

Aż siedem gmin nie dokonało inwentaryzacji należących do nich nieruchomości pod kątem ocieplenia budynków oraz źródeł ciepła (głównie pod kątem ilości kopciuchów). W jaki sposób zatem szacowana jest wielkość przeznaczonych w budżecie środków na poprawę stanu powietrza skoro gminy te nie wiedzą nawet jakie środki przeznaczyć muszą na własne potrzeby?

Zastanawia nas dlaczego informacji nie udzieliła Gmina Nędza. Zainspirowani działaniami Redakcji, jako stowarzyszenie zbadamy to. Sprawdzimy też jak działa przyjmowanie zawiadomień o podejrzeniu spalania odpadów po godzinach pracy urzędów i w weekendy.

Emil Nagalewski - Wyjście Smoga:

- Kierunek dobry, ale tempo niesatysfakcjonujące. Jakość naszego powietrza w okresie grzewczym w dalszym ciągu bardziej zależy od temperatury i siły wiatru niż działań antysmogowych. Jeśli nie nastąpi przyspieszenie, na czyste powietrze poczekamy kilkadziesiąt lat.

Budujące jest natomiast to, że mniejsze gminy przestały udawać, że problem smogu ich nie dotyczy i wzięły się do roboty. Dobrze też, że gminy likwidują nieekologiczne źródła ciepła w swoich zasobach i kupują oczyszczacze powietrza do placówek edukacyjnych.

Niezmiennie dziwi przyzwolenie na spalanie odpadów. Palenie śmieci to nie tylko wykroczenie, ale oznaka głupoty. Spalający śmieci truje swoich sąsiadów, ale też siebie i swoją rodzinę.

Dziwi też brak inwentaryzacji. Wszyscy wiemy, że przyczyną smogu są kotły i piece węglowe, ale zbyt często nie wiemy ile ich jest. Jak mierzyć się z problemem, którego skali nie znamy?

 

 

Oceń publikację: + 1 + 42 - 1 - 103

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (25):
  • ~wojt134 2019-01-03
    09:30:03

    Nowy rok i dalej to samo tylko pisać i likwidować piece a może wreszcie ruszy jakaś budowa ciepłociągu instalacji gazowej to nie nikt nic nie robi w tej sprawie przecież trzeba zrozumieć że dopóki nie będzie możliwości podłączenia się do sieci to dalej tak będzie jeszcze długo a trzeba działać już a nie wypisywać głupoty i nic nie robić .

  • ~hueip8 2019-01-03
    09:30:58

    74 34

    Niestety z Lyskami Pan Kuczma ma rację. Gmina smrodzi na potęgę, jak większość domów w tej wsi. Z dzieckiem nie wyjdziesz bo nie da się oddychać, albo węglem jak z krematorium, albo mokrym drzewem. Straż gminna nie musi odbierać, aż tylu telefonów. Wystarczy w dzień zbiórki śmieci segregowanych przejechać się po gminie i sprawdzić kto, co i ile. Jak widać nawet na ulicach wsi Lyski są domy w których mamy 7 dorosłych osób, a jeden worek plastików, papieru żadnego.

  • ~dizers 2019-01-03
    09:48:22

    ZAKAZ PALENIA PALIWAMI STAŁYMI .......... i po problemie.

  • ~spirit-of-the-town 2019-01-03
    10:19:05

    97 30

    ~Dizers, i zakaz jazdy wszelkimi samochodami w całym Rybniku, będzie znacznie czyściej :)

  • ~Arteks 2019-01-03
    10:43:25

    51 79

    Wstydem na całą Europę jest używanie kopcących węglowych pieców w innych krajach wycofanych 40-60 lat temu. Jestem przekonany, że już wkrótce nastąpi "moda" na to kto szybciej pozbędzie się śmieciucha tak jak do niedawna ludzie dowartościowali się kto ma więcej tuj i cyprysów na placu albo kto ma młodsze auto sprowadzone z zachodu. ;) Szczególnie dla młodych mieszkanie w smrodzącej chałupie - to będzie obciach i liczę też na młodych, że oni również będą przekonywać swoich rodziców i babci, że trzeba się jak najszybciej pozbyć obciachu. @spirit-of-the-town - ograniczenie ruchu samochodów, a szczególnie diesli to oczywiście jedno z kolejnych zadań samorządów miejskich. Niemcy się cieszą, że jeszcze mają nabywców i masowo pozbywają się diesli. @dizers - popieram to znaczy tam gdzie jest ciepłociąg lub gazociąg. Ale w programie Czyste Powietrze jest ciekawe obostrzenie. Do pieca węglowego V klasy dotację dostaną tylko osoby pozbawione możliwości podłączania do sieci. Czyli ci którzy mają śmieciuchy a mieszkają np. w obrębie Smolnej czy Maroka-Nowin mogą się pożegnać z dotacjami jeśli nadal będą chcieli bazować na węgli. ;))) Lepiej nie mogło być! :D

  • ~Takja 2019-01-03
    11:52:22

    80 19

    Panie Kuczma proszę o podanie definicji -"KOPCIUCH"

  • ~rosthost1 2019-01-03
    12:21:56

    71 2

    bedę powtarzał jak mantrę - poniżej 2% budżetu miasta idzie na czyste powietrze. Tyle ile na sam żużel!! Jakie piorytety???? Ludzie który dokonają przyłączeń i ociepleń wydadzą od 10-50% lub więcej swojego budżetu. Ale potem miasto będzie stało po nagrody!

  • ~ 2019-01-03
    12:25:21

    13 1

    @Arteks napisz mi proszę na priv link do tych wymogów z programu czyste powietrze.

  • ~imrahil 2019-01-03
    12:38:27

    11 11

    przyjmowanie wniosków do programu Czyste Powietrze zostało wstrzymane, jest jakiś babol, który muszą poprawić. dla budujących nowe domy lub remontujące stare (chociaż lepiej byłoby gdyby dom miał jak najwięcej podłogówki)dobrym rozwiązaniem jest antysmogowa taryfa G12as. koszt ogrzewana niższy niż gazem, porównywalny do kiepsko sterowanego kotła węglowego. jedyne co trzeba to bufor w cenie wielokrotnie niższej niż kocioł na paliwo stałe.

  • ~Antyk 2019-01-03
    12:52:24

    45 7

    Redakcjo bardzo nieładnie jest z fragmentu wypowiedzi pana K. "Wstyd, obciach, średniowiecze – tak skomentuję fakt, że w budynkach urzędów gmin w Kornowacu i Lyskach wciąż stosuje się „kopciuchy”... stworzyć ogólny tytuł tego artykułu....to takie noworoczne manipulowanie tłumem!! A co do działań tych hmmm "działaczy"....oprócz skłócenia mieszkańców i komentujących nic im jeszcze nie wyszło i oni sami raczej nie dożyją znacznej poprawy, bo działania na pokaz....są tylko potrzebne do statystyk. Jak miasta i gminy nie pomogą w poważnych działaniach, to wydawanie pieniędzy na dopłaty bogatym jest MARNOWANIEM PUBLICZNYCH PIENIĘDZY!!

  • ~spirit-of-the-town 2019-01-03
    13:03:53

    45 2

    ~Antyk, bo Polska to taki kraj w którym wymaga się maksymalnie dużo od pojedynczego mieszkańca, nie ułatwiając mu przy tym życia a wręcz rzucając kłody pod nogi. Zdążyłem się przyzwyczaić :)

  • ~spirit-of-the-town 2019-01-03
    13:14:34

    63 4

    A co do spalania legalnego węgla w legalnych piecach, zwanych przez znawców kopciuchami - nawet 20 lat temu (gdy nie było tematu) nie przyszło mi do głowy aby spalić śmieć - z prostej przyczyny - to śmierdzi, więc trzeba być głupcem aby to robić. W tym roku trafiłem na żałosny węgiel (aby nie powiedzieć dobitniej) ale z mojego komina NIGDY nie widziałem czegoś takiego jak na czasem przytaczanych obrazkach. Więc obrażanie (tak obrażanie) kogoś od trucicieli, to wrzucanie wszystkich do 1 worka. Na pociągnięcie nitki gazowej podobno nie mam warunków. To tak jakby np. złapać jednego urzędnika pijanego i stwierdzić iż cały urząd chleje. Pozdrawiam

  • ~buchu 2019-01-03
    13:33:50

    8 1

    ~imrahil kiedyś pisałeś, że masz dom prawie pasywny więc po co tobie ogrzewanie wodne? Marnujesz energię i kasę. Poza tym podłogówka to układ o dużej bezwładności gdzie przy bardzo dobrze ocieplonym domu często będzie się przegrzewało pomieszczenia. W nowym budownictwie albo maty elektryczne albo ogrzewanie na podczerwień gdzie bezwładność jest mała i łatwo można sterować temperaturą.

  • ~imrahil 2019-01-03
    13:50:08

    8 15

    ~buchu - mojemu domowi jeszcze trochę brakuje do pasywnego. ogrzewanie wodne, bo kosztowało kilka tys. zł więcej niż kable grzewcze, a daje mi możliwość w przyszłości podłączenia np. niskotemperaturowej instalacji solarnej czy małej pompy ciepła, co z kolei zmniejsza ewentualną ilość fotowoltaiki na dachu. nic się w domu nie przegrzewa, szczególnie w bardzo dobrze zaizolowanym i ciężkim, bo moc podłogówki i jej temperatura jest bardzo niska - jak tylko wzrasta temperatura powietrza (np. teraz od słońca), to podłoga przestaje grzać, bo jest chłodniejsza od powietrza. najwięcej mój dom pociągnął 16 W/m2 co przekłada się na podłogę cieplejszą od powietrza o 1,6°C. teraz (wczoraj, dzisiaj) bierze około 8 W/m2, więc podłoga jest cieplejsza od powietrza o mniej niż 1°C, a obecnie jest chłodniejsza i czeka na zachód słońca aby stabilizować temperaturę w domu aż od późnego wieczora.

  • ~pprywatne 2019-01-03
    13:50:22

    16 14

    Jak można zaobserwować to największe kopcenie (palenie odpadów) odbywa się po godzinie 22:00 bo wtedy SM już nie kontroluje.

  • ~pprywatne 2019-01-03
    13:52:27

    18 11

    Większość smrodzących na podjęcie tematu czym palą i dlaczego tak smrodzą, odpowiada że przecież palą eko-groszkiem - czyli w ich rozumowaniu ekologicznie i czysto.

  • ~imrahil 2019-01-03
    13:52:51

    7 7

    ogrzewanie na podczerwień jest raczej niekomfortowe, bo jak wyjdzie się poza zasięg panela to robi się nieprzyjemnie, poza tym uniemożliwia korzystanie z dwukrotnie tańszej energii pozaszczytowej. mata grzejna to taka podłogówka, tylko bez możliwości podłączenia czegoś innego niż prąd. na miejscu kogokolwiek z czytających pozostałbym przy ogrzewaniu wodnym, ewentualnie nadmuchowym (ale to tylko w lekkich budynkach)

  • ~ 2019-01-03
    18:50:08

    8 1

    @imrahil powoli podchodzisz pod ekologiczny i oszczędnościowy fanatyzm, ale to fajne, znasz swój dom, wiesz w co warto inwestować, ale nie można też być chodzącym kalkulatorem :)

    Ogrzewanie wodne można przy gruntowej pompie ciepła zastosować jako klimatyzator w upalne dni. Wszystko ma plusy i minusy.

  • ~ 2019-01-03
    21:35:52

    25 8

    Panie w czerwonej kurtce zajmij się pan wędkowaniem w swym wolnym emeryckim czasie, a nie kopej się z koniem, i zostaw to fachowcom , bo to nic innego jak cholerna polityka!!!!! teraz się obudziłeś a wcześniej gdzie byłeś?????????? Od 1990 roku mogłeś działać, i co ??nic!!!!!!!!!
    A teraz byłoby już czyste powietrze!!!!!!!!!!!!
    Pozdrawiam OSZOŁOMÓW.

  • ~THE Bill 2019-01-04
    07:32:58

    6 7

    Chłopy - ja już Wam mówiłem, Panie Kuczma, Panie Naglewski - zbierzcie ludzi zainteresowanych problem i stwórzcie silne lobby o czyste powietrze w Rybniku. W pojedynke to taka walka z wiatrakami. Tylko w dużej grupie ludzi możecie coś osiągnąć. A tak Pan w czerwonej kurtce jedno, olimpijczyk co innego, pan od palenia górą jeszcze inny pomysł. Każdy z Was ma szczytną ideę, ale jak nie dojdziecie ze sobą do porozumienia to marne Wasze szanse. Ludzie z Was kpią, a walczycie w słusznej sprawie i wielu mimo wszystko Was popiera! Do dzieła!!

  • ~wojpas 2019-01-04
    09:22:35

    8 4

    Chcecie walczyć ze smrodem? Oto najprostrzy sposób:
    1. Nie kupować mebli w salonie u Pani NOWROT w Ochojcu
    2. Nie robić imprez i nie odwiedzać "Białego Domu" w Ochojcu bo smrodzi.
    3. Nie robić przeglądów samochodów w EDRO TRANS na Paruszowcu.
    4. Pisać petycje w sprawie SANEPIDU który kopci jak parowóz
    5. Itd...

  • ~Zbigniew Martyniak 2019-01-05
    14:12:15

    8 0

    Poczytajcie i posłuchajcie o czym nie powiedzą tzw. alarmy smogowe. W gminie Rajcza to działa ...Sorbent ER 1 - jest wieloskładnikowym produktem na bazie kruszyw produkcji polskiej. Ośrodki naukowe w Polsce prowadzą od lat szereg badań zarówno w skali laboratoryjnej jak i przemysłowej. Prace Zespołu Autorskiego WNM skupiają się głównie na praktycznym zastosowaniu Sorbentów w skali przemysłowej do kompozycji paliw oraz do procesów zachodzących w urządzeniach technologicznych.
    Sorbent ER 1 całkowicie sprawdza się w małych źródłach wytwarzania energii ( w kotłach przydomowych) oraz w dużych kotłach
    Zalety redukcyjne i katalityczne Sorbentu ER 1
    -redukcja pyłów , SOx, NOx
    -redukcja emisji metali ciężkich ( w tym rtęći HG ! ) i innych
    -katalityczny wpływ na proces spalania
    -redukcja spiekalności ziaren
    -redukcja spiekania (szlakowania) i korozji wysokotemperaturowej
    -zwiększenie możliwości gospodarczego wykorzystania popiołów ( ze względu na brak szkodliwych substancji w popiele) np. ścieżki rowerowe, drogi polne itd.
    -podwyższanie temperatury płynięcia popiołu średnio o 300-400 stopni Celsjusza
    -zwiększenie gospodarczego wykorzystania paliwa stałego(opału) nawet do 30%
    -redukcja procesów osadzania się sadzy w odciągach kominowych
    -wydłużanie żywotności kotłów
    Podsumowanie!
    Przedstawiona Technologia Sorbentowa redukcji szkodliwych emisji (Efektu Smogowego !!) spełnia Normy Konkluzji UE do dyrektywy IED z maja 2017 roku ze szczególnym uwzględnieniem emisji rtęci HG do roku 2023.
    Ilość oraz sposób dozowania Sorbentu ER 1
    -Zastosowanie Sorbentu ER 1 kształtuje się na poziomie 2% masy stosowanego w piecu paliwa stałego. Przykładem idealnym jest jedno wiaderko naszego sorbentu 20kg/ 1 tonę paliwa stałego
    - Sorbent ER 1 charakteryzujący się wysokimi właściwosciami elektrostatycznymi należy wymieszać z paliwem stałym w proporcjach 2% do masy opału- wystarczajacym jest równomierne posypanie paliwa.
    Link do prezentacji stosowania Sorbentu ER 1
    https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=2118448181805794&id=492281754544524

  • ~Zbigniew Martyniak 2019-01-05
    15:26:16

    2 0

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  • ~cyd 2019-01-06
    13:43:51

    2 0

    Każdy kto o średniowieczu w kontekście dowolnym wypowiada się z pogardą jest nieukiem i ignorantem. Amen

  • ~Mariusz Kotula 2019-10-20
    17:10:08

    0 0

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5299