zamknij

Wiadomości

Dwa gmachy Juliusza czekają na dzierżawcę

2012-01-11, Autor: Beata Matuszek
Prawdopodobnie jeszcze w styczniu ruszy kolejny przetarg na dwa ostatnie budynki kompleksu po dawnym szpitalu Juliusz.

Reklama

Przypomnijmy, właścicielem obiektu od 2009 roku jest Starostwo Powiatowe w Rybniku, które budynki po dawnym szpitalu otrzymało za przysłowiową złotówkę od Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Od tego czasu władzom powiatu udało się znaleźć najemcę na większą część obiektu. Od września budynki przy ulicy 1 maja zajęła Szkoła Zawodowa Izby Rzemieślniczej w Rybniku, natomiast w budynku po dawnym oddziale dermatologii przy ulicy Klasztornej swoją siedzibę mają stworzyć dwa rybnickie stowarzyszenia, czyli Stowarzyszenie Rodzin Zastępczych i Hospicjum Domowe im. św. Rafała Kalinowskiego.

Póki co nie ma chętnych na dzierżawę dwóch pozostałych budynków, znajdujących się na terenie obiektu, czyli "Juliusza" i "Rafała". Do przetargu ogłoszonego w ubiegłym roku nie zgłosili się żadni chętni, chociaż czynsz w wysokości 3 tysięcy złotych raczej nie odstraszał. Jeszcze w styczniu starostwo prawdopodobnie rozpisze nowy przetarg. - W tej chwili trudno powiedzieć, czy cena będzie niższa, to zależy od decyzji zarządu - mówi Maciej Kutrzeba ze Starostwa Powiatowego.

 

Pomysłów na zagospodarowanie tej części obiektu było sporo. W 2010 roku pojawiła się propozycja fundacji Centrum Innowacji, Transferu Technologii i Rozwoju, aby stworzyć tu dom spokojnej starości, akademiki oraz filię Śląskiego Uniwersytetu Medycznego i Akademii Sztuk Pięknych. Pomysł ten nie wyszedł jednak poza sferę planów. Bardziej realne wydawało się utworzenie domu pomocy społecznej przez zaprzyjaźnioną ze starostwem fundację Sozialwerk St. Georg z Gelsenkirchen. Pomysł jednak też nie doszedł do skutku.

 

- Zgodnie z umową z Urzędem Marszałkowskim obiekt musi zostać przeznaczony na cele społeczno-edukacyjno-ekologiczne - tłumaczy Maciej Kutrzeba. Nie ma wobec tego mowy, żeby powstał tam hotel czy galeria handlowa.

Wartościowy artykuł? Cieszymy się! Jesteśmy niezależnym medium, a nasi dziennikarze codziennie starają się przedstawiać Ci rzetelne informacje. Jeśli doceniasz naszą pracę, możesz nas wesprzeć. WSPIERAJ NAS! »

Oceń publikację: + 1 + 3 - 1 - 2

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (8):
 • ~exitcosmo 2012-01-11 06:16:24

  Urząd miasta jest za mały dla urzędników? Juliusz - to jest rozwiązanie.

  0 0
 • ~werkk 2012-01-11 10:40:03

  Bardzo dobry pomysł budynek który ma swoja historię byłby idealny pełnić funkcję budynku U. M.

  0 0
 • ~grzesnick 2012-01-11 10:42:29

  budynek jest blisko urzędu, jest zabytkiem który trzeba ratować i nie pochłonie 20 milionów, które planuje wydać Fudali - to są same plusy. Zamiast rozbudowy ratujcie Juliusza!

  0 0
 • ~obserwathor 2012-01-11 15:28:49

  tylko,że Fudalemu nic do tego,dlatego UM tam nie będzie

  0 0
 • ~geolog 2012-01-11 17:39:11

  Fudali nie czyta komentarzy po artykułami, więc zapewne nawet nie dowie się, że taki pomysł powstał. A szkoda...

  0 0
 • ~jedrek_1_1 2012-01-11 17:56:37

  Geologu masz rację. O ile dobrze pamiętam jak zapytali go dziennikarze Wyborczej co czyta to odpowiedział, że Winnetou ...

  0 0
 • ~obserwathor 2012-01-11 21:27:20

  pamiętajcie,że władzom naszego miasta nic do tego,bo właścicielem jest powiat rybnicki (ziemski)

  0 0
 • ~jedrek_1_1 2012-01-12 08:13:40

  proszę was nie piszcie takich głupot, że miastu nic do tego bo nikt im nie zabrania usiąść do stolika rozmów i wydzierżawić obiekt (cena jest komicznie niska, miasto pewnie płaci o wiele więcej za dzierżawę szkoły muzycznej należącej formalnie do Kościoła!) Poza tym boję się co też mogą wybudować jak Fudalemu podoba się szkaradny nowy sąd ...

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy potrafimy ze sobą rozmawiać mimo różnic w poglądach?
Oddanych głosów: 1377