zamknij

Wiadomości

Droga rowerowa na Raciborskiej prawie gotowa!

2018-10-04, Autor: bf

Przeszło 4-kilometrowa droga rowerowa wzdłuż ul. Raciborskiej wkrótce zostanie ukończona. Rowerowy trakt będzie oświetlony. Z kolei część zdemontowanej kostki brukowej już posłużyła np. do przebudowy układu drogowego ulicy Stefana Batorego w Niewiadomiu.

Reklama

O tym pisaliśmy jako pierwsi. Przypomnijmy, w kwietniu tego roku informowaliśmy Was o planie przebudowy ul. Raciborskiej. Znajdująca się tam kostka brukowa miała zniknąć na rzecz asfaltu >>Miasto bierze się za chodnik na Raciborskiej. Zamiast kostki – asfalt<<

Tak też się stało. W połowie czerwca ekipa budowlana przystąpiła do inwestycji >>Ściągają kostkę z ulicy Raciborskiej. Położą asfalt dla rowerzystów<<

Nie tak dawno, miesiąc temu pojechaliśmy zobaczyć, co dzieje się z powstającą drogą rowerową. Zdjęcia z naszej wizyty znajdziecie TUTAJ.

Dzisiaj natomiast rybnicki magistrat informuje, że inwestycja zostanie zakończona w listopadzie. - Droga częściowo biegnie wzdłuż ulicy, towarzysząc chodnikowi dla pieszych, częściowo zaś skrajem ciągnących się wzdłuż ulicy Raciborskiej terenów leśnych – mówi prezydent Rybnika Piotr Kuczera. - Co ważne - przy budowie drogi rowerowej udało się maksymalnie zredukować wycinkę drzew pod inwestycję dzięki poprowadzeniu jej końcowego odcinka w leśnym pasie pozbawionym drzew, w którym położono wcześniej instalację teletechniczną – dodaje prezydent.

Rowerowy trakt, wiodący raz prawą raz lewą stroną ulicy, będzie oświetlony na całej długości. Przejazdy rowerowe przygotowane będą w rejonie istniejących przejść dla pieszych. Na kolejnym etapie zostanie zmieniona organizacja ruchu na ulicy Sportowej, która będzie polegała na bezpiecznym wprowadzeniu rowerzystów na skrzyżowanie.

Prace przy budowie trasy rowerowej wzdłuż ulicy Raciborskiej wykonuje wybrana w przetargu firma Auto-Trans Asfalty sp. z o.o. z Gierałtowic, za kwotę przeszło 3,7 mln zł. Warto dodać, że budowa nowej drogi została wpisana do planu zrównoważonej mobilności miejskiej, który pozyskał unijne dofinansowanie w 72,93 % poniesionych przez miasto kosztów.

- Tuż przed rozpoczęciem prac przy budowie nowej trasy rowerowej, wiele emocji wśród mieszkańców wzbudził demontaż kostki brukowej z chodnika znajdującego się na części planowanej drogi rowerowej. Miasto podjęło decyzję o wymianie kostki brukowej na asfalt mając na uwadze poprawę warunków jezdnych dla rowerzystów – komentuje Jacek Hawel naczelnik wydziału dróg. - Wielu mieszkańców krytykowało wcześniejszy sposób wykonania nawierzchni, głównie ze względu na drgania powodowane przez kostkę fazowaną oraz łuki na każdym zjeździe przy drodze, uniemożliwiające jazdę na wprost po drodze głównej - dodaje.

Sama kostka brukowa, pochodząca z kilometrowego odcinka chodnika ul. Raciborskiej, pozostaje w dyspozycji Rybnickich Służb Komunalnych, które wykorzystują ją do bieżących prac związanych z budową lub uzupełnianiem fragmentów chodników w dzielnicach. Dzięki niej kilka dziurawych chodników w rybnickich dzielnicach odzyska swoją pierwotną funkcję.

Część zgromadzonych kostek wykorzystana została już na przykład do przebudowy układu drogowego ulicy Stefana Batorego w dzielnicy Niewiadom oraz ulic Jałowcowej i Głogowej w dzielnicy Ochojec. W przyszłym roku pozostała część kostek posłuży do prac drogowych na ul. Sztolniowej (Boguszowice Stare), fragmencie ul. Patriotów (Boguszowice Osiedle) oraz ul. J. Malchera (Chwałowice).

Prowadząc rozsądną politykę rowerową podjęliśmy decyzję o stworzeniu dobrej jakości infrastruktury dla rowerzystów łączącej dzielnice z centrum miasta z czterech podstawowych kierunków. I tak bulwary nad Nacyną będą tworzyły kręgosłup dojazdu do centrum w kierunkach północ-południe, zaś ulica Żorska i Raciborska tworzą dojazd w kierunkach wschód-zachód. Infrastruktura na tych drogach musi spełniać standardy rowerowe, po to by rowerzyści chcieli z niej korzystać - wyjaśnia Jan Fiałkowski, oficer rowerowy z rybnickiego magistratu.

Ponad dwukilometrowy odcinek drogi rowerowej o podobnym standardzie do ul. Raciborskiej powstanie w ciągu ulicy Żorskiej, o czym szerzej pisaliśmy w artykule >>Ul. Żorska do przebudowy. Pojawi się tam droga rowerowa<<

Na pierwszy etap prac, czyli odcinek od wiaduktu w rejonie centrum handlowego do ronda Boguszowickiego jeszcze musimy poczekać. Termin realizacji inwestycji jest uzależniony od terminu rozstrzygnięcia przetargu na to zadanie, niewykluczone, że prace rozpoczną się jeszcze w tym roku.

Oceń publikację: + 1 + 42 - 1 - 41

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (45):
 • ~bartezz 2018-10-04
  17:02:36

  Na zdjęciu nr. 5 widać, że rowerzysta woli jechać główną drogą zamiast tą ścieżką rowerową! i w śródmieściu wygląda to również też tak samo, że niektórzy wolą jechać drogą lub chodnikiem przeciskając się wśród pieszych a nie kontrapasami!!!

 • ~ 2018-10-04
  17:37:09

  99 21

  "Prowadząc rozsądną politykę rowerową (...) - wyjaśnia Jan Fiałkowski, oficer rowerowy z rybnickiego magistratu"
  widać to szczególnie w ostatnich pomysłach w Kamieniu i na osiedlu Karolinka, utrudniając życie mieszkańcom, gdzie wszystkie drogi zamieniono na jednokierunkowe, za to gdzie się dało, wymalowano pasy dla rowerów, na drogach po których odbywa się tylko dojazd do posesji, gdzie przejeżają 4 samochody na godzinę i 3 rowery na dobę

 • ~pprywatne 2018-10-04
  17:58:39

  56 15

  ~ursus - Podobnie to wygląda w Rybniku na Karolince.

 • ~pprywatne 2018-10-04
  18:03:03

  73 27

  Skoro dróżki rowerowe są już prawie wszędzie - chodzi mi o te drogi osiedlowe i te wśród domów jednorodzinnych, to ustawcie na głównych ulicach np. Wyzwolenia, Kotucza, Mikołowska, Powstańców Śl. ZAKAZY JAZDY ROWEREM!!!

 • ~ 2018-10-04
  18:10:29

  47 80

  Przepiękna jest. Mądrze pomyślane. Droga z asfaltu na lata, a kostka po dzielnicach na chodnikach. Mamy dobrego prezydenta, który dodatkowo dobrze dobrał sobie współpracowników. Brawo Rybnik!

 • ~ 2018-10-04
  18:19:12

  73 11

  skoro mamy w mieście nacisk na rowery, rozumiem, że droga ta (i inne rowerowe) będą zimą priorytetowo odśnieżane
  ~pprywatne o Karolince też wspominałem, tam absurd sięga zenitu

 • ~Lateks 2018-10-04
  18:20:19

  72 14

  Niech redakcja napisze o tym co wyprawia się na Karolince. Pomysł taki mądry jak nasz UM razem z prezydentem na czele.

 • ~romsat 2018-10-04
  18:21:25

  67 4

  Jak to mówią " Prawie robi wielką różnicę "
  Ja jeżdżę tamtędy, czasem codziennie dojeżdżam do pracy rowerem.
  Dobrze, że budują, dobrze, że asfaltowa, dobrze, że oświetlona.
  Brakuje początku i końca.
  Początek? np. Rynek w Rybniku - w sumie da się wykombinować przejazd ale wytyczenia brak. Rejon SP 34 dalej Lektorska do Obwiedniej Południowej, potem jest nieźle poza kilkoma niedorobionymi przejazdami przez boczne uliczki, skrzyżowanie Raciborska, Gruntowa, Graniczna jestem ciekaw kto się odważy wytyczyć tam przejazd bo ścieżka ma ciąg dalszy po drugiej stronie ulicy Raciborskiej. Dalej jest fajnie bo ścieżka z dala od jezdni ale na " Beacie " znowu trzeba przejechać przez Raciborską. Potem to już z górki ale uwaga ścieżka póki co kończy się w lesie- dosłownie, a ściślej w małym wąwozie- widziałem dzisiaj, że wykonawca na końcu usypał górkę z ziemi chyba na wypadek gdyby ktoś się zbytnio rozpędził. A brakuje dosłownie 200 metrów do połączenia ze Sportową.
  Pozdrowienia dla budowniczych !!!

 • ~Szpon 2018-10-04
  18:26:44

  35 86

  Dziękuje Panie Prezydencie za pomysł tych ścieżek rowerowych. Z córka możemy teraz bezpiecznie wypoczywać podróżując po mieście. Kontrpasami tez już jeździłem, nie czuje się jeszcze na nich do końca pewnie, ale z czasem nabiorę pewności. Dziękujemy z córka.

 • ~Tomek_81 2018-10-04
  18:32:23

  66 13

  No i fajnie. Niestety słuszna koncepcja budowy ścieżek i ułatwiania życia rowerzystom jest wypaczana przez takie idiotyczne działania jak tworzenie ścieżek na małych uliczkach miedzy domami jednorodzinnymi ( np Karolinka, dzielnica Północ i td), gdzie na godzinę przejrzeją 3 samochody. Co chwile czerwone pola, ruch pod prąd itd. na uliczkach między domkami!! To niczego nie daje rowerzystom, tylko irytuje i dezorientuje kierowców. Było by dobrze żeby pan od historii był tak zafiksowany na punkcie jakości pracy miejskich urzędników jak na robieniu wszędzie gdzie popadnie i bez sensu ścieżek.

 • ~master4k 2018-10-04
  19:13:54

  64 9

  @ ursus

  Słuszna uwaga z tym odśnieżaniem. W końcu zimą na ścieżkach panuje wzmożony ruch. Od siebie dorzucę obowiązkowe ubezpieczenie OC i zimowe opony.

 • ~Kwinto 2018-10-04
  19:39:01

  38 38

  Nacisk na rowery jest trendem w całej Polsce i Europie a nie tylko w Rybniku więc niepotrzebne są teksty że to prezydent Kuczera ma świra na punkcie ścieżek. Jest moda na aktywne spędzanie wolnego czasu -siłownie, bieganie, rolki, jazda na rowerze... więc tylko się cieszyć że powoli każda dzielnica ma dróżki połączone z centrum. Co do Raciborskiej, ukończona czy nie, już cztery razy jechałem! wreszcie można spokojnie pedałować z dala od samochodów.

 • ~Gruby21 2018-10-04
  19:42:06

  24 28

  Nie wypisujcie głupot w sprawie Karolinki. Sam swojego czasu zainteresowałem się tym projektem jak zmieniano nam organizację ruchu na Damrota, Ogródki itd. Projekt jest dostępny na stronie Rybnik.eu. Z tego co widzę nie będzie tam żadnych ścieżek! Piszecie glupoty. Po prostu na skrzyżowaniach są wloty dla rowerzystów, gdyby ktoś chciał jechać w przeciwnym kierunku i tyle. Do tej pory i tak nie można było tam parkować bo to okolica skrzyżowania. Za każdym razem jak coś się zmienia panika. Swoją drogą dobrze, że na Karolince znowu będzie można parkować bo to co działo się ze strażą miejską pod przychodnia wołało o pomstę do nieba.

 • ~karolVTEC 2018-10-04
  19:50:28

  35 1

  Trochę lipa, bo nie mam roweru :P

 • ~morfeus12 2018-10-04
  19:56:19

  18 27

  @ursus i @pprywatne jeśli na Karolince jeżdżą 4 samochody na dobę to albo pomyliły Wam sie miasta albo jesteście z epoki kamienia łupanego. Codziennie rano na osiedlu trwa walka o wolne miejsca parkingowe, nie da się przejechać przez ten gąszcz samochodów. Strach wysłać dziecko do szkoły rowerem... Ale Wy wiecie lepiej..

 • ~Tomek_81 2018-10-04
  20:01:13

  19 13

  ~Kwinto ~Gruby21. Nie krytykuje robienia ścieżek. Wręcz przeciwnie, sam korzystam i popieram ten kierunek zmian w mieście. Mówię tylko że wszytko trzeba robić z głową, tam gdzie to jest potrzebne i ma sens a nie na hura wszędzie jak leci. Malowanie czerwonych placków na małych uliczkach tam gdzie nie prawie nie ma ruchu i rowerzyści mogą bezpiecznie jeździć tak jak jeździli od zawsze jest zwyczajnie bez sensu.

 • ~jabibe 2018-10-04
  20:13:21

  37 7

  Ten "gąszcz na Karolince" to odcinek 2x po 100m max na Kochanowskiego i Basisty, czyli przy przychodni. W przypadku reszty Karolinki to auta w 99% mieszkańców. Nie wiem więc gdzie ten gąszcz się znajduje. Nie rozumiem komu odwaliło z tymi drogami jednokierunkowymi, bo np na Żwirki Wigury znajduje się elektromechanik, do którego teraz będzie trzeba dojechać okrężną drogą, bo skręt z Strzelców będzie już złamaniem prawa...Jakiś totalny obłęd i paranoja. Typowy przykład wpieprzania się z butami tam gdzie tego nikt nie potrzebował. Ciekaw jestem czy ktokolwiek konsultował te zmiany z mieszkańcami? Bo to w sumie oni mają najwięcej do powiedzenia na ten temat.

 • ~ 2018-10-04
  21:07:51

  25 8

  Nie ma jak to przejechać się wzdłuż drogi, wciągając wszystko co zostawiają za sobą samochody a w szczególności diesele

 • ~Arteks 2018-10-04
  21:11:51

  13 70

  No i proszę - mamy kolejną fajną profesjonalną drogę rowerową (o takich mieszkańcy innych miast ROW na razie mogą tylko pomarzyć), dotyczącą Beaty, a nasze marudy wyskakują z Karolinką. Ale trolowy kogel-mogel. ;) @bartezz - kiepski argument bo tak samo moglibyśmy powiedzieć w przypadku parkingów. Po co budować nowe skoro wielu kierowców nie chce tam stawiać aut na parkingach tylko woli zagracać chodniki czy pasaże... Nie buduj argumentacji na błędnym zachowaniu różnych użytkowników dróg. A znając twoje leśne poglądy powinieneś bardzo pochwalić tę inwestycję bo znowu poza dojazdem do centrum - mieszkańcy osiedli i centrum mają możliwość dotarcia także do lasu i otwartej przed rokiem atrakcji jaką jest "Industrialna pętla rowerowa".

 • ~ 2018-10-04
  21:20:28

  30 14

  ~Kwinto szkoda, że nie odróżniasz sensownych inwestycji rowerowych, takich jak Mikołowska, Rudzka, czy bulwar nad Nacyną od bezsensownego "ciaprania" farbą, wrzucając wszystko do jednego wora pod szyldem "trendu w całej Polsce i Europie"
  ~Gruby21 "Do tej pory i tak nie można było tam parkować bo to okolica skrzyżowania" teraz wcale nie można, bo "uszczęśliwiono" mieszkańców strefą zamieszkania
  ~morfeus12, uświadom nas, skoro jesteśmy z epoki kamienia łupanego i pomyliły się nam miasta, gdzie się ta walka o miejsca odbywa na opisywanym przez nas obszarze, gdzie ostatnio wprowadzono opisywane "innowacje" nic takiego nie miało miejsca, gdzie cały praktycznie cały ruch, to auta mieszkańców

 • ~Kwinto 2018-10-05
  05:32:26

  11 15

  ~ursus szkoda że nie umiesz czytać ze zrozumieniem. Pisałem o dojazdach z dzielnic do centrum, co do scieżek w samym centrum mam mieszane uczucia, aczkolwiek nie widzę dramatu. Ty jesteś typowym kierowcom auta który zabetonowałby cały Rybnik aby dało się wjechać wszędzie. Pewnie ta ciuchcia przejeżdzająca co dwie godziny przez drogę w Stodołach też już cię zdruzgotała, bo akurat możesz tamtędy jechać. Trochę zrozumienia dla reszty ludzi!

 • ~darek6490 2018-10-05
  09:10:56

  12 4

  Wszystko fajnie tylko jak przejechać z jednej ścieżki na drugą przy tak ruchliwej ulicy Raciborskiej bo do tej pory nie widzę by były montowane światła ,które by gwarantowały bezpieczny przejazd . Mam nadzieję ,że do końca zakończenia prac powstaną, bo linia warunkowego zatrzymania spowoduje tylko wypadki.

 • ~Mr.White 2018-10-05
  10:27:11

  25 6

  Arteks czy tobie płacą za te propagandowe hasła? Jeżeli tak, to mam nadzieję, że odpowiednio dużo! Żeby opracować taką liczbę lizusowskich haseł i pieśni pochwalnych dla prezydenta z Platformy Obywatelskiej, to praca na cały etat! W dodatku ciągłe przedstawianie małej bzdury jako inwestycji jest prawdziwą sztuką. Jestem pod wrażeniem ilości, objętości komentarzy, ale przede wszystkim Twojego zaangażowania w propagandę, pomimo, że ich treści są żenująco infantylne.

 • ~bartezz 2018-10-05
  11:04:32

  17 4

  ~Mr.White - ja już to powiedziałem dawno temu, że coś musi być na rzeczy by poświęcać tyle czasu, praktycznie większość doby na pisanie komentarzy, które są i tak degradowane słownie przez innych komentujących ( większość ) nie ma tu drugiego takiego co w takiej ilości pisze komentarze... a i tak te herezje są odwrotnością realności.

 • ~Arteks 2018-10-05
  11:21:06

  8 41

  @MrWhite - 21 km profesjonalnych dróg asfaltowych w ciągu 4 lat tej prezydentury i mamy się z tego nie cieszyć i nie chwalić takiego prezydenta? Przecież to ogromny sukces którego nam zazdroszczą rowerzyści z innych miast. Przecież to jest niesamowite osiągnięcie. Infantylne komentarze może napisać każdy i łatwo je pokonać. Ich autorzy nie budzą żadnego zainteresowania w przeciwieństwie do tych którzy są opiniotwórczy. :) @bartezz - a ty za to często wylewasz swoje frustracje w środku nocy kiedy normalni ludzie śpią. No i nikt się z nimi nie liczy i nie traktuje ich poważnie. A moje wizje są zgodne z tymi które są realizowane przez Urząd Miasta więc mogę mieć satysfakcję. :D

 • ~bartezz 2018-10-05
  11:41:25

  34 4

  Arteks - żeby inni mogli spać to jeszcze inni muszą pracować w środku nocy lub prowadzą taką działalność, że niestety ktoś musi nie spać i być na nogach w przeciwieństwie do ciebie gdy ty jesteś w objęciach Morfeusza po całym ciężkim dniu pisania komentarzy :-)

 • ~pprywatne 2018-10-05
  18:40:11

  18 7

  Czy wy ROWERZYŚCI jeżdżący po ulicach lubicie wdychać spaliny i kurz, czy wam to smakuje, a może oczekujecie jakiegoś haja po takiej przejażdżce?

 • ~Arteks 2018-10-05
  18:43:25

  5 24

  @bartezz - ale właśnie zazwyczaj w nocy produkujesz najbardziej "głodne androny". Nie wiem jak twoja praca ale w przypadku wpisów to zdecydowana strata czasu. One nic tu nie wnoszą, a pełno w nich sprzeczności, niespójności i jadu. Sam popatrz. Z jednej strony chwalisz się, że lubisz jeździć na rowerze po lasach. A z drugiej strony zamiast cieszyć się z świetnej drogi rowerowej którą można dotrzeć do dużego leśnego kompleksu Beata to... wolisz się skupiać na Arteksie i jakimś rowerzyście który nie jedzie (pewnie nieoddaną jeszcze do użytku) drogą rowerową tylko drogą dla aut...

 • ~bartezz 2018-10-05
  21:38:48

  22 3

  Arteks - ty się martw o swoje wypociny, które produkujesz od rana do wieczora... chyba musisz być bezrobotny bo nikt z ludzi prowadzących biznesy lub pracujących na etacie nie ma tyle czasu co ty by klepać na tej klawiaturze od zmierzchu do świtu jeszcze takie farmazony, które rzeczywiście są kwestionowane i wyśmiewane przez większość tu obecnych!!! takich rowerzystów jak ten, który jedzie po ulicy z autami zamiast nową drogą dla rowerów jest w śródmieściu dużo - codziennie widzę ich jak jadą chodnikami wśród pieszych lub po jezdni z samochodami.

 • ~Arteks 2018-10-05
  22:03:41

  2 28

  @bartezz - wyśmiewane? Kilka wpisów ktoś się pyta czy mi ktoś płaci za komentarze. Na co odpowiedziałeś "coś musi być na rzeczy". Czyli znowu niespójność logicznego myślenia. Bo jeśli mi ktoś płaci - to przecież nie muszę pracować bo żyję z tego czyż nie? Jeśli ktoś mi płaci - to znaczy, że komentarze są wartościowe, istotne i ważne. Za to te twoje wizje... Jak możesz widywać dużo rowerzystów w centrum na chodnikach skoro uważasz, że rowerami można jeździć tylko po lasach? To co w takim razie robią te "chmary" rowerzystów w centrum? Według twojej ideologii - centrum nie jest dla rowerów, a oni tam jednak są! Dlaczego nie jesteś wierny w pielęgnowaniu swoich dziwacznych poglądów i pozwalasz na to, że ktoś tak łatwo je rozwala i robi z nich miąższ?

 • ~bartezz 2018-10-05
  22:44:49

  20 2

  Arteks - przeczytaj sobie w słownikach znaczenie słowa " socjopata " - i zastanów się nad tym znaczeniem choć trochę...

 • ~ 2018-10-05
  23:19:08

  11 3

  Socjopatia (inaczej osobowość antyspołeczna) – zaburzenie osobowości, przejawiające się nierespektowaniem podstawowych norm etycznych oraz wzorców zachowań w społeczeństwie, uwidaczniające się w wyraźnym braku przystosowania do życia w społeczeństwie[.

  Socjopaci mimo normalnego (lub nawet większego) poziomu inteligencji nie potrafią podporządkować się zasadom współżycia społecznego. Wczesne przejawy tego zaburzenia obejmują m.in. kłamanie, kradzieże, bójki i inne konflikty z normami prawnymi.

  W potocznym rozumieniu socjopata to osoba, która nie liczy się z cudzymi opiniami i łatwo popada w konflikty z innymi.

  Osobowość socjopaty - w przeciwieństwie psychopaty - kształtuje się w wyniku negatywnych kontaktów społecznych.

 • ~ 2018-10-05
  23:41:10

  6 0

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~Zoltan666 2018-10-06
  10:52:15

  15 1

  Czy jest jakiś konkretny powód dla którego odcinek chodnika pomiędzy rondem Lievin a skrzyżowaniem Kotucza/Raciborska od lat jest pomijany w remontach? Mieszka tam ktoś nieprzychylny rybnickim urzędnikom? Może jest to pozostawione jako skansen płytek chodnikowych z lat 80?

 • ~Arteks 2018-10-06
  10:56:23

  3 19

  @bartezz - przeczytaj sobie w słownikach znaczenie słowa "paranoik" - i zastanów się nad tym znaczeniem choć trochę...

 • ~bartezz 2018-10-06
  12:02:34

  19 2

  Arteks - zaczęło się odbijanie piłeczki ;-) więc ci odpowiem... cały szkopuł tkwi w tym, że to ty właśnie nie cierpisz słów krytyki na temat swoich wypowiedzi, nie liczysz się z niczyim zdaniem, nie lubię ale muszę się powtórzyć... KAŻDY KTO MA INNE ZDANIE w danym temacie niż ty jest twoim wirtualnym wrogiem - no bo jak przecież można krytykować wypowiedzi Arteksa..!!? przecież Arteks jest nieomylny - tak to sobie zakodowałeś w tej głowie, że nie nie dopuszczasz innych myśli.

 • ~auralfloat 2018-10-06
  13:41:19

  13 7

  Śmieszą mnie narzekania kierowców na drogi rowerowe, rowerzystów, etc. Wsiądźcie na rowery, ruszcie swoje tłuste d.. a potem narzekajcie dopiero. Sam jestem kierowcą z długim stażem i cieszy mnie, że powstają z moich podatków drogi rowerowe. Pomijam fakt, że nie spełniają one wymogów - na nich lub w ich skrajniach znajdują się znaki, barierki etc., coś co je dyskwalifikuje, a więc rowerzysta wybierze drogę w takiej sytuacji. Poza tym a ni asfalt ani kostka nie nadają się na nawierzchnie. W Rybniku są absurdalnie poprowadzone, źle oznaczo, np. okolice ronda przy Shellu - raz jest ciągiem pieszo-rowerowym, by zaraz stać się chodnikiem, a potem drogą rowerową. Absurd.

 • ~kurier 2018-10-06
  23:15:36

  6 11

  Przetestowałem z rodzinką i jesteśmy zadowoleni. Kolejne fajne miejsce nadające się do jazdy z dziećmi w naszym mieście. Jedyne co mnie martwi to czy w czasie burzy ziemia nie spłynie z nasypu.

 • ~oko 2018-10-07
  14:34:08

  5 4

  Prawie..słowo klucz. Najniebezpieczniejszy odcinek w lesie już na wylocie bez zmian. Poza tym jaki mózg wpadł na pomysł, żeby zacząć od rozwalania chodników, robienia ścieżki w tych miejscach gdzie już była a dopiero teraz robi się część, kórej wcześniej bie było - odcinki leśne...Brawo Wy:)

 • ~ 2018-10-07
  15:48:01

  6 1

  ~Kwinto pisze:
  "Ty jesteś typowym (...) Pewnie ta ciuchcia (...) też już cię zdruzgotała, bo akurat możesz tamtędy jechać"
  widzę, że masz już niezłe urojenia, ale mamy w mieście fachowców, którzy leczą te dolegliwości
  gdzie napisałem o "zabetonowaniu całego Rybnika aby dało się wjechać wszędzie" co mi zarzucasz
  muszę Cię zmartwić, nie jeżdżę samochodem do Rud, a i rowerem ostatnio rzadko, bo wybieram mniej tłumne trasy
  szkoda, że nie rozumiesz absurdu całej inwestycji w obecnej formie (gdyby kolejka dojeżdżała rzeczywiście do Stodół, to zmieniłoby postać rzeczy, ale jest to nierealne )

 • ~Krzysztof Bednarek 2018-10-09
  16:59:44

  4 1

  Jak widzę typa co jedzie ulica a obok ścieżka rowerowa to znaczy że typ poprostu chce utrudnić życie kierowcy. To moze dla odmiany przejade sie autem po ścieżce rowerowej.

  I co najlepsze rower po ulicy?
  OK.
  Autem po ścieżce rowerowej?
  Mandat...

  Tam gdzie sciezki tam powinny byc zakazy jazdy rowerem.

 • ~bikerek 2018-10-20
  09:15:02

  5 2

  Widzieliście cudo rowerowe na Karolince ul. Strzelców Bytomskich. Komuś nieźle słońce przygrzało głowę że zgodził się na takie coś. Wszystkim polecam przejechać się od ronda z kulkami do góry w stronę stacji Orlen. Napiszcie swoje wrażenia.

 • ~ 2018-10-20
  10:26:30

  2 1

  ~bikerek poczytaj sobie wcześniejsze komentarze

 • ~rzyt 2019-01-26
  19:02:10

  1 1

  Jakbym handlował zegarkami to zakazałbym montować zegar na ratuszu. Nepotyzm biznesowy w cieniu szprychy.
  ~Arteks. Co do wyniku Kuczery. Policz ile ludzi pracuje w UM i jego jednostkach budżetowych oświacie, i spółkach. Podobno ponad 12 k, co z rodzinami daje wynik wyborczy Kuczery. Więc nie było tak cacy. Może próba odwołania prezydenta pozwoliła by mu na otrzeżwienie? Przecież w zarządzaniu miastem widać chaos i zaniechanie. A podejmowane decyzje są mało popularne by nie powiedzieć - nietrafione.

 • ~Arteks 2019-01-26
  19:13:00

  0 2

  @rzyt - w rządzeniu państwem to samo. Niektóre pomysły się udają, inne nie. Niektóre ustawy są przemyślane i dobre, inne pisane na kolanie i potem poprawiane po kilkanaście razy (nawet przez trybunał UE). Jedni ministrowie lepsi, inni gorsi. Skandale i afery których miało już nie być, a są. Ale czasami się coś dobrego uda. W przypadku Kuczery też byli tacy na portalu którzy straszyli, że przegra wybory bo ludziom się nie podobają kontrapasy i... sromotnie się zawiedli bo gość wygrał w I turze. Okazało się, że głośni krytykanci i malkontenci na portalu są w mniejszości. A żeby nie było - też czasami mi się coś nie spodoba w polityce Kuczery albo znajdę jakąś niekosekwencję. Ale błędy i pomyłki mogą zdarzyć się każdemu. Ogólnie Rybnik uchodzi za dobrze zarządzane miasto od 1990 roku.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co jest najbardziej potrzebne Rybnikowi?


Oddanych głosów: 489