zamknij

Wiadomości

Deszczowe świętowanie

2009-11-12, Autor: Redakcja
W strugach padającego deszczu i w przenikliwym zimnie odbyły się wczoraj obchody Święta Niepodległości w Rybniku.

Reklama

Uczestnicy obchodów najpierw złożyli wiązanki kwiatów pod tablicą pamiątkową na rynku, wysłuchali przemówienia prezydenta Rybnika, a następnie z towarzyszeniem Miejskiej Orkiestry Dętej "Rybnik" udali się do bazyliki św. Antoniego na uroczystą mszę świętą w intencji ojczyzny. Poczt sztandarowe złożyły też hołd pod pomnikiem Jana Pawła II.

 

> Zobacz fotogalerię z obchodów Święta Niepodległości

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (7):
 • ~alchemik 2009-11-12 08:52:10

  Ale tę czołowkę newsa to żywcem wzięliście z Rybnik.pl (tam wisi od wczoraj) - nie stać Was na nic więcej?????

  0 0
 • ~werkk 2009-11-12 09:30:40

  W listopadzie taka pogoda to normalne, no ale niektórzy mogą za ta pogodę obwinić PO też tak można.

  0 0
 • ~BzK 2009-11-12 11:04:14

  Czemu tak w Rybniku nie obchodzimy rocznic powstań śląskich? Nie żebym coś do Święta Niepodległości ale nie zapominajmy, że Józek Piłusudzki z Grażyńskim ograniczali później nam autonomię. Nie rozumiem też jak można przejęcie władzy przez dyktatora nazywać wyzwoleniem, niepodległościom. Nie zapominajmy co on później zrobił w kraju, lecz niestety w Polsce się o tym głośno nie mówi. Mówmy też o tym, że częściowo przez wizję marszałka w przed dniu II WS mieliśmy armię jako mieliśmy. Moim zdaniem Święto Niepodległości powinno się odbywać na cześć podpisania w Genewie paktu przyznającego Polsce Śląsk, bo co to za wcześniej była za niepodległość skoro jeszcze trwały walki z Niemcami, Bolszewikami. Nie zapominajmy też, że niby ta niepodległa Polska pozwoliła Czechom zająć Zaolzie. Niestety tak jak mówię w Polsce są święta tak dobrane jak są. Ostatnio też w Sejmie (za PiS to chyba było) padł pomysł ustanowienia ŚWIĘTA NARODOWEGO z okazji OBRONY CZĘSTOCHOWY przed Szwedami. Każdy oczytany wie, że nigdy takiego wydarzanie nie było ale w Polsce jak się chce to nawet ze ściemy Sienkiewiczowskiej próbują robić świeto, które ma podkreślic ten polski "patriotyzm".

  0 0
 • ~werkk 2009-11-12 14:20:14

  Piłsudskiego Śląsk nie interesował a my obchodzimy tylko swoje porażki bo zdecydowana większość świąt które uchodzimy to były porażki militarne.

  0 0
 • ~KeRim 2009-11-12 15:23:54

  To wczorajsze święto nie było koscielne?

  0 0
 • ~lukaszem 2009-11-12 20:39:44

  My też Rybniczanie będziemy mieli swoje święto :) Święto Niepodległości - jak się kadencja skończy obecnego Prezydenta :) A.F.

  0 0
 • ~Robert - Meksyk 2009-11-12 21:39:48

  J. Piłsudski może być określany jako dyktator po wydarzeniach z maja 1926, ale w początkach II RP był autorytetem w wielu środowiskach... A kolega ~bzk powinien sporo poczytać, bo widzę, że z rzetelną wiedzą historyczną jest totalnie na bakier... Ale jak ktoś pisze "niepodległościom" to trudno oczekiwać konkretnego poziomu... Proponuję kontakt z prof. Wł. Suleją albo prof. K. Kawalcem, a potem dywagowanie na temat postaci Marszałka Piłsudskiego... A odnośnie paktu w Genewie: Święto Niepodległości Polski w rocznicę podpisania aktu przyznającego Polsce Śląsk? Polska to nie tylko Śląsk... Przypominam, jakby ktoś nie wiedział! A przyznam, że 90 rocznicę wybuchu I powstania śląskiego zupełnie w Rybniku i na Śląsku"przespano" niestety... No i mamy jeszcze tylko ok. 1,5 miesiąca roku Korfantego... A więc może coś zdziałać trzeba, skoro tacy Ślązacy u nas w Rybniku?
  PS: Byłem na otwarciu wystawy o w. Korfantym w I LO, a wcześniej na podobnej wystawie w bibliotece miejskiej... Pustki w sumie! Zerowe zainteresowanie! Gdyby nie uczniowie kilku szkół to... Taki jest nasz polski i ŚLĄSKI patriotyzm...

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co wg Ciebie jest przyczyną wyludniania się Rybnika?

Oddanych głosów: 3856