zamknij

Wiadomości

Decyzja zapadła. Miasto chce budowy stacjonarnego hospicjum

2018-02-16, Autor: ww

Na wczorajszej sesji Rady Miasta Rybnika radni opowiedzieli się jednogłośnie za budową w Rybniku stacjonarnego hospicjum. Hospicjum ma powstać w dzielnicy Niedobczyce. Po wybudowaniu obiekt ma zostać przekazany Fundacji Puls-Med "Blisko Ciebie". Przed przyjęciem uchwały opozycyjni radni zarzucili prezydenta pytaniami i wątpliwościami.

Reklama

Na podstawie przyjętej wczoraj uchwały Miasto zamierza przekazać pod budowę hospicjum dwie działki przy ul. Barbórki w dzielnicy Niedobczyce. Uchwała określa też etapy budowy hospicjum i moment jego przekazania Fundacji Puls-Med "Blisko Ciebie", która od jakiegoś czasu zabiega o budowę hospicjum.

Według uzasadnienia uchwały, etapy powstawania hospicjum będą następujące:

1. Konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej budynku

2. Szczegółowe opracowanie pracy konkursowej w zakresie sporządzenia wielobranżowej dokumentacji technicznej projektowo-kosztorysowej dla zadania inwestycyjnego wraz z zagospodarowaniem terenu.

3. Budowa budynku hospicjum stacjonarnego

4. Przekazanie budynku Fundacji Puls-Med "Blisko Ciebie".

Na razie nie wiadomo ile budowa hospicjum będzie kosztować. Miasto będzie zabezpieczać środki na budowę w uchwałach budżetowych w latach 2018 – 2021.

Przed głosowaniem opozycyjni radni zarzucili prezydenta wątpliwościami i uwagami. - Pan prezydent powinien zwrócić się o partycypowanie w kosztach budowy hospicjum do ościennych samorządów, takich jak Powiat Rybnicki czy Czerwionka-Leszczyny – zaproponował Adam Fudali.

- Na pewno podejmiemy takie działania. Obawiam się jednak, że zapotrzebowanie na opiekę paliatywną jest tak duże, że ilość miejsc w hospicjum będzie niewystarczająca nawet dla mieszkańców Rybnika – odpowiedział prezydent Piotr Kuczera.

Radna Anna Gruszka złożyła wniosek o zmianę tytułu i treści uchwały. Jej zdaniem uchwała powinna wyraźnie wskazywać Fundację Puls-Med "Blisko Ciebie" jako budowniczego hospicjum – radni ten wniosek jednak odrzucili.

Zdaniem radnego Arkadiusza Szwedy, budowa hospicjum jest potrzebna, ale projekt uchwały jest zbyt ogólnikowy i mało konkretny.

Radny Henryk Cebula dopytywał dlaczego Miasto wskazuje jedną organizację, która prowadzić będzie hospicjum, skoro na terenie miasta jest kilka innych organizacji prowadzących tego typu działalność.

Ewa Ryszka przestrzegała wiceprezydenta Masłowskiego, by przekazanie budynku hospicjum Fundacji Puls-Med "Blisko Ciebie" odbyło się zgodnie z obowiązującym prawem.

Na zakończenie dyskusji Adam Fudali zarzucił prezydentowi Kuczerze, że uchwała o budowie hospicjum to „kiełbasa wyborcza”. - Każdy sądzi swoją miarą zacny poprzedniku – odgryzł się byłemu prezydentowi Piotr Kuczera.

Do tematu budowy hospicjum będziemy wracać.

Oceń publikację: + 1 + 68 - 1 - 18

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (20):
 • ~Arteks 2018-02-16 12:03:35

  Trochę dziwna lokalizacja takiego obiektu - między kopcącymi chałupami przy zupełnie bocznej uliczce na peryferiach... Konkurs architektoniczny na tak ukryty gdzieś daleko obiekt też mija się z celem bo nawet jeśli powstanie tam ładny obiekt to nie będzie widoczny nawet dla przejeżdżających główną ulicą. Naprawdę nie było lepszego miejsca na tego rodzaju obiekt w całym mieście? Dziwne.

  65 66
 • ~moratorek 2018-02-16 12:58:45

  Kiedy miasto wybuduje duży zakład przemysłowy, ja chętnie założę fundację, która ten zakład przejmie i poprowadzi.

  72 19
 • ~ 2018-02-16 13:02:17

  samo słowo hospicjum budzi moje obawy, że coś złego wisi w powietrzu . Śląski chłop jak na śniadanie konsumuje chleb ze smalcem posypanym pokrojoną cebulką, to włos mu z głowy nie spadnie. A dzieci Śląskie parówki tylko 1 piątek miesiąca , nie zaszkodzą . Zmieniamy nasze Śląskie tradycje . W Wrocławiu jak poszedłem coś na rynek zjeść, trasa 1 km naliczyłem 14 firm pogrzebowych, 11 banków , 4 restauracje, 2 hotele . A to daje do myślenia .

  59 45
 • ~Majster Awes 2018-02-16 13:11:16

  Arteks, bo kościół budują kilka metrów dalej ;)

  37 11
 • ~trewq92 2018-02-16 14:47:32

  ~Arteks No jasne, przecież jedyne inwestycje, jakie popierasz w Niedobczycach, to tworzenie socjalnych melin dla wywalanych z centrum. Na żadną inną inwestycję Niedobczyce, ani żadna inna dzielnica nie zasługują, bo to przecież peryferia, nie to co twoje 'apartamentowe' Nowiny'. A z tymi kopcącymi chałupami to już nudne. Twoja zawiść, jako mieszkańca króliczoka, o to że ktoś ma własny dom i nie musi siedzieć w betonowej szufladzie, przechodzi już wszelkie granice.

  64 17
 • ~Tomek_81 2018-02-16 15:00:53

  ~morator Obyś ty ani nikt z twojej rodziny nigdy tam nie musiał się znaleźć. Porównywanie tego typu działalności z komercyjnymi przedsięwzięciami jest nie na miejscu. Oby KK tak się chorymi zajmował z pieniądze które doi z naszych podatków to by było świetnie.

  ~Arteks To nie supermarket ani pomnik. Architektura i lokalizacja to sprawy trzeciorzędne

  34 5
 • ~Arteks 2018-02-16 15:27:07

  @trewq92 - nawet w takiej dzielnicy można by znaleźć kilka o wiele lepszych lokalizacji na taki obiekt. Barbórki to uliczka na której nie wyminą się nawet dwa auta! Nic tam nie ma w okolicy - ani parku, ani ładnego widoku. Pacjentom tam przebywającym pozostanie patrzenie na kopcący komin sąsiadów... Osoby w hospicjum to nie zawsze takie które leżą bo stadia choroby i stan jest bardzo różny. Ale tam nie będzie gdzie wyjść i na co popatrzeć z okna. Kopcąca chałupa z piecem-śmieciuchem w brudnej piwnicy obiektem zawiści? Człowieku, przecież to totalny przeżytek i sposób życia jak w XIX wieku. Nikt już w Europie poza Polską nie używa do ogrzewania domów pieców-śmieciuchów, a u nas niektórzy próbują nawet z tego robić atut. Żałosne. @Tomek_81 - architektura to nie są sprawy trzeciorzędne o czym doskonale zdaje sobie sprawę obecny prezydent i jego ekipa robiąc wiele ciekawych konkursów architektonicznych i urbanistycznych. Ale w tym przypadku chyba doznali jakiegoś zaćmienia. FATALNA LOKALIZACJA w okolicy kopcących kominów... Placówka medyczna w oparach smrodu - brak słów. Trochę to wygląda jakby miasto dało fundacji na odczepnego jakąś najgorszą działkę na którą nie było żadnego pomysłu... No i po co jakiś konkurs na obiekt którego lokalizacja będzie schowana gdzieś przy peryferyjnej uliczce?

  26 57
 • ~Sabina Lubańska-Wypior 2018-02-16 15:56:30

  Pan Henryk Cebula pytał dlaczego Puls-Med, ano dlatego, że Puls- Med to jedyne MEDYCZNE hospicjum w Rybniku, pozostałe nie świadczą pomocy medycznej. Jeśli chodzi o lokalizacię to jest bardzo dobra. Hospicjum to miejsce dla osób w stanie terminalnym, które potrzebują spokoju i jest to niewątpliwie lepsze położenie niż centrum miasta, a "kopcące kominy" no cóż w Rybniku póki co wszędzie tak samo jest nakopcone.

  53 9
 • ~ 2018-02-16 16:38:52

  tłuszcz na chlebie powoduję dużą wchłanialność witamin, cebula ma wystarczającą paletę witamin. Cebula była uprawiano już 5000 lat przed naszą erą a dziś symbol prostactwa . Dziwie się, że wszyscy zapomnieli, że naszym położeniu geograficznym produkcja żywności roślinnej nie nadaje się dla człowieka tylko na paszę .

  27 15
 • ~Majster Awes 2018-02-16 17:30:45

  a tak to się robi trochę dalej na południe :D

  https://beskidy.news/wydarzenia/2235-ze-smogiem-po-sasiedzku

  0 0
 • ~Majster Awes 2018-02-16 17:33:46

  wydaje się też rozsądne przeznaczenie mniej atrakcyjnej działki na hospicjum niż tych, które można wiele ciekawej, lepiej zagospodarować (nie mam na myśli marketu, matko chroń)

  11 2
 • ~Mariusz Koncewicz 2018-02-16 22:10:13

  Lokalizacja pierwsza klasa przecież ładne miejsca z dobrym dojazdem itp są dla hipermarketów i innych takich. Przecież dobra działka ma dobrą cenę to lepiej dać szmelc i robić z siebie wielkiego darczyńce.

  4 9
 • ~Boża 2018-02-16 23:51:47

  ~Sabina Lubańska-Wypior - takich wyborów dokonuje się w drodze PUBLICZNEGO KONKURSU a nie na zasadzie kto pierwszy ten lepszy czy też może - nie daj boże - po znajomości!!! Dwa działka i obiekt nigdy nie powinny przejść na własność fundacji a na zasadzie nieodpłatnego użytkowania tak żeby właściciel tj. miasto miał wpływ na działalność non profit.

  24 2
 • ~Zoltan666 2018-02-16 23:52:55

  Fudali marudził, pewnie widziałby w tym miejscu kolejny market...

  13 4
 • ~Sirgran_1 2018-02-17 08:07:43

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  8 1
 • ~arteksik 2018-02-17 08:38:40

  jak widzę, to regulamin traktowany jest przez redakcję bardzo "wybiórczo", bo mnie za krytykę niektórych "przemyśleń" pana arteksa, czy za wklejenie obcego linka usunięto by komentarz, zmieniono nicka, czy zbanowano by, no ale....[i tu zmoderowano by]

  7 2
 • ~Sirgran_1 2018-02-17 14:11:11

  Napisać prawdy nie wolno na temat Arteksa bo zaraz usuną komentarz !! Moje odczucie jest takie ze jak ktos nie był nigdy nie widział to niech się nie wypowiada a wole mieszkać na peryferiach jak to kolega mówi niż w Szufladach betonowych !!!a co do piwinicy Panie atreks zapraszam Pana pokaże te brudna piwinice i ten kopcący komin !!!nie mierz wszystkich ludzi swoją miara !!!

  19 1
 • ~Wanda Moik 2018-02-17 15:09:22

  Arteks ale tam nie jeat zle blisko do kosciola do biedronki do parku czempiela do hołdy do boiska w zielonej dolince czego ci brakuje

  12 1
 • ~ 2018-02-17 15:51:44

  Hospicjum - bardzo ważna placówka. Nie kazdy ma możliwość i umiejętności opiekowania się terminalnie chorą osobą. Pracujemy, mamy rodziny i obowiązki, a Chory może potrzebowac nie tylko obecności, ale np podawania leków dożylnie, pielęgnacji odleżyn, karmienia przez sondę... Kres życia bywa bardzo trudny :( Mam nadzieję, że to hospicjum będzie godnym miejscem ! * Dobrze, że na uboczu. A że w smrodzie z kominów? Niestety w naszym mieście już nie ma miejsc wyzwolonych od tego smrodu

  23 4
 • ~Piotr Czaja 2020-10-09 20:42:26

  kazo-Nie daj się uśpić ani ogłupić.Nie daj się wkręcić w przelotne legislacyjne ptaszki i falujące polityczne gwiazdki.Twardo patrz władzy na ręce i w oczy.Obserwuj, co robi ,zamiast słuchać ,co mówi.PiSur to tylko propaganda i okłamywanie społeczeństwa.

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co wg Ciebie jest przyczyną wyludniania się Rybnika?

Oddanych głosów: 3779