zamknij

Wiadomości

Debata online: czy wybory mogą odbyć się przez internet?

2020-05-04, Autor: Materiały prasowe

W Polsce trwa zamieszanie wokół terminu oraz sposobu przeprowadzenia wyborów prezydenckich. Zapraszamy na debatę online o tym, czy wybory przez internet mogą być alternatywą dla urn i głosowania korespondencyjnego.

Reklama

Kilka dni temu Fundacja Przedsiębiorczy Polacy wyszła z zaskakującą propozycją dotyczącą wyborów.

- Zróbmy je przez system bankowy. Każdy z kandydatów zakłada konto, np. w PKO BP, a każdy obywatel ma prawo wpłacić jednemu kandydatowi 1 zł. Który kandydat zbierze najwięcej ten wygrywa, bo przecież 1 zł to jeden głos obywatela – powiedział Tomasz Pruszczyński, przedsiębiorca, założyciel grupy Wkurzeni Przedsiębiorcy oraz Fundacji Przedsiębiorczy Polacy.

 • Czy wybory przez internet rzeczywiście są w Polsce możliwe?
 • Czy mogą być one konstytucyjne?
 • Jeśli tak, jak dokładnie powinny wyglądać?
 • Kiedy realnie mogłoby się odbyć pierwsze głosowanie przez Internet?
 • Czy możemy czerpać ze doświadczeń innych krajów?

Odpowiedzi na te m.in. pytania będą szukać uczestnicy debaty online pt. Wybory przez internet. Alternatywa dla urn i głosowania korespondencyjnego. Swoimi przemyśleniami podzielą się:

 • Andrzej Sadowski – prezydent Centrum im. Adama Smitha
 • Tomasz Pruszczyński - prezes Fundacji Przedsiębiorczy Polacy, założyciel grupy Wkurzeni Przedsiębiorcy
 • prof. Dariusz Szostek – kancelaria Szostek_Bar i Partnerzy, ekspert Izby Gospodarki Elektronicznej
 • Mariusz Sperczyński - zaangażowany propagator cyfrowalut w firmie FlyingAtom.
 • Marcin Gawlas - CEO Project iVoting.

Debatę poprowadzi redaktor naczelny grupy medialnej tuPolska - Wacław Wrana.

Na debatę zapraszają: grupa medialna tuPolskaFundacja Przedsiębiorczy PolacyIzba Gospodarki Elektronicznej, i Centrum im. Adama Smitha.

Patroni medialni: Radio Wnet, ŚląskiBiznes.pl.

Debatę mogą śledzić wszyscy zainteresowani internauci.

> Wybory przez internet. Alternatywa dla urn i głosowania korespondencyjnego – link do rejestracji

Wartościowy artykuł? Cieszymy się! Jesteśmy niezależnym medium, a nasi dziennikarze codziennie starają się przedstawiać Ci rzetelne informacje. Jeśli doceniasz naszą pracę, możesz nas wesprzeć. WSPIERAJ NAS! »

Oceń publikację: + 1 + 4 - 1 - 15

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (14):
 • ~artefaks 2020-05-04 15:31:55

  Jak najbardziej jest to do zrobienia. Przy pomocy podpisu elektronicznego. Lub poprzez autoryzację poprzez banki. Tak jak rozliczyło większość swoje PITy.
  I będzie je raczej trudno wybory sfałszować. Gdyż każdy obywatel będzie miał możliwość sprawdzenia na kogo rzeczywiście głosował

  12 7
 • ~PogromcaSzkodnikow 2020-05-04 15:41:28

  Jak wybory beda jawne - a wtedy bedzie ryzyko kupowania i sprzedawania glosow.

  Na obecna chwile nic nie daje wiekszej anonimowisci niz glos zakreslony na karcie wyborczej wrzucony do urny wyborczej (czy podczas wyborow stacjonarnych czy korespondecyjnych).

  Taka debata to sztuka dla sztuki.

  7 7
 • ~artefaks 2020-05-04 15:57:46

  @Pogromca. Odkrywcze. Anonimowość ci da głos wrzucony do koperty w której też będą Twoje pełne dane osobowe?

  10 13
 • ~tf2 2020-05-04 16:35:45

  Zapytajcie Niemców dlaczego robią wybory korespondencyjnie a nie przez internet.

  16 7
 • ~tf2 2020-05-04 16:36:17

  Artefaks jak wysyłałeś deklarację podatkową poleconym, traciłeś anonimowość?

  15 6
 • ~Idaho 2020-05-04 17:22:50

  @Artefaks : wybory internetowe się nie odbędą z prostego powodu. Zagłosowałoby mnóstwo ludzi z grona "50%" milczącej większości, która normalnie nie chodzi na żadne wybory. Na taką nieprzewidywalność wyniku żadna z partii nie może sobie pozwolić...:)

  11 3
 • ~Franek7 2020-05-04 18:42:39

  Ułaskawił kolegę. Gwałcił konstytucję. Klękał na zawołanie. Robił selfie z koniem. Machał do samolotu. Nie kupił żarówek. Założył Tik Toka. Sprowadził śmieci z Chin. Ogłosił że jak nie pada to jest sucho. Nawet jak nic nie robił to się uczył. Ojczyznę dojną raczył mu zwrócić Pan...

  5 11
 • ~Franek7 2020-05-04 18:55:07

  Tf2 albo czytasz i powtarzasz bzdury z prawicowo-rządowych portali albo sam kłamiesz. Wysyłając PIT do Urzędu Skarbowego postępuje zgodnie z prawem a informacje tam zawarte nie maja charakteru politycznego i nie mogą nigdy narazić mnie na represje z powodów politycznych. Wysyłanie karty wyborczej z zaznaczonym iksem obok kandydata i moim numerem pesel może mnie na to narazić. Nawet jeśli to zagrożenie jest tylko hipotetyczne to jak dla mnie wystarczy. Tym bardziej że konstytucja gwarantuje mi, że o moim wyborze nikt się nie dowie. Czyli rząd ma gdzieś moje prawo.

  Wybory w Niemczech dotyczyły nie całych Niemiec a tylko jednego landu ( województwa) i były tylko opcją uzupełniającą tradycyjne głosowanie a nie wyłączna formą głosowania. Taka różnica jak między wyrwaniem zęba a wybiciem zęba...

  Przestań siać rządową propagande z 3,70 zł za wpis bo trafia ona co najwyżej do tej najmniej inteligentnej części elektoratu czyli do wyryć PiS. Reszta tego nie kupi wiec po co twoje wysiłki? No chyba że chodzi ci wyłącznie o te 3,70 zł. Sto takich idiotycznych wpisów i 370 zł jest. Rozliczacie się miesięcznie czy tygodniowo ?

  6 10
 • ~tf2 2020-05-04 19:05:07

  Franek, czyli z tego samego powodu nie może być mowy o wyborach internetowych. Osoba, która uzyska dostęp do bazy danych dopasuje głos oddany na Kidawę do Twojej osoby.
  Ciekawe jak to robią w innych krajach - mam na myśli wybory korespondencyjne? Pewnie są anonimowe?
  Najlepiej po prostu zorganizować tradycyjne wybory, w końcu Platforma też jest zdania, że "konstytucja jest ważniejsza niż życie ludzi".

  7 4
 • ~tf2 2020-05-04 19:27:56

  Odnośnie uwag na temat wynagrodzenia za moje komentarze - tacy ludzie są zatrudniani oficjalnie - popatrz na Warszawę albo na farmę troli w Inowrocławskim samorządzie.

  Moim celem nie jest namawianie kogokolwiek do zmiany przekonań, czy zmiany decyzji. Potem nie miałbym czego komentować :-)

  6 3
 • ~Franek7 2020-05-04 21:26:06

  Tf2 tak, najlepiej zorganizować wybory w tradycyjnej formie ale jak skończy się epidemia. Dokładnie tego chcą normalni obywatele. Można to zrobić w prosty sposób na podstawie obowiązującej konstytucji wprowadzając stan klęski żywiołowej. Problem jest taki, że nie zgadza się na to jeden obłąkany człowiek który każe przekonywać ludzi, że to jest niemożliwe. Niektórzy jak ty uwierzyli. Czy to jest normalne państwo?

  6 7
 • ~Franek7 2020-05-04 22:55:04

  Hit dnia. Jacek Sasin. Wydrukowaliśmy pakiety, ale wybory korespondencyjne są nie do zrealizowania...

  Ile to szmalu poszło w błoto? Licząc po 5 zł za jeden pakiet razy 30 mln to wychodzi 150 mln. W normalnym kraju kris by za to poszedł siedzieć... U nas wszystko jest ok...

  3 5
 • ~Arteks 2020-05-04 23:20:08

  @Franek7 - ale to by mogło też świadczyć, że ta szopka osiągnęła tak monstrualną formę absurdu, że nawet w PiS musiało dojść do jakiegoś starcia i niektórzy politycy postraszyli nielojalnością. Nie wierzę, żeby taki Sasin sam się przekonał o obciachu tych "pseudowyborów". A może wuj Sam zza oceanu pogroził? A może politycy PiS zrozumieli, że niedemokratyczne wybory mogą doprowadzić do nieprzewidywalnego w skutkach spięcia społecznego?

  2 4
 • ~Franek7 2020-05-05 06:48:40

  Arteks wszystkie te powody składają się na to że wyborów nie będzie bo być nie może.Tylko kto odda te miliony, które poszły na ich organizowanie? Czy ktoś za to odpowie?

  2 2

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy potrafimy ze sobą rozmawiać mimo różnic w poglądach?
Oddanych głosów: 1351