zamknij

Wiadomości

Czy wiemy, kogo wybraliśmy? Niektórzy radni nie chcą o sobie mówić

2019-02-24, Autor: bf

Od wyborów samorządowych minęło już trochę czasu. Nowi radni mieli okazję już „zadomowić się” w Radzie Miasta Rybnika, a starsi stażem zapewne wtajemniczyli ich w meandry rybnickiego samorządu. Pytanie jednak, czy wiemy kogo wybraliśmy? Na ile otwarci są nasi radni, byśmy mogli poznać ich trochę bliżej?

Reklama

Stowarzyszenie Rybnik - miasto do życia wystąpiło z inicjatywą, której celem jest lepsze poznanie rybnickich radnych. Członkowie stowarzyszenia postanowili zapytać wszystkich radnych o sprawy ważne dla rybniczan, takie jak walka ze smogiem, problemy komunikacyjne w godzinach szczytu czy też polityka gospodarki odpadami.

- Podczas kampanii wyborczej każdy z kandydatów na radnego rady miasta stara się zabiegać o nasze głosy. Aktywnie udziela się w mediach społecznościowych, wychodzi do ludzi, pokazuje się w otoczeniu prominentnych osób z partii. Po wyborach natomiast nastaje okres, kiedy mieszkańcy często zapominają, kto jest ich reprezentantem w radzie
miasta, do kogo mogą się zwrócić ze swoimi problemami, czy pomysłami – mówią członkowie Stowarzyszenia Rybnik – miasto do życia.

> Czym ogrzewają swoje domy politycy i samorządowcy?

Jak dodają, niewielu z nas ma dziś czas na śledzenie obrad sesji rady miasta, które trwają po kilka godzin. W tym miejscu należałoby zadać pytanie: gdzie podziały się osoby, na które głosowaliśmy? Czym się zajmują? Jakie jest ich stanowisko w tych sprawach? - Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że przynależność do klubu np. KO czy PiS może powodować, że radni udzielają odpowiedzi według pewnego klucza i zgodnie z wytycznymi klubu, jednak życie na szczęście pokazało, że nasi radni mają bardzo zróżnicowane poglądy i pomysły - mówi Mariusz Maroszek, prezes stowarzyszenia Rybnik - miasto do życia.

Oto zestaw pytań, które przygotowano dla radnych:

1. Jakie ugrupowanie Pani/Pan reprezentuje?
2. Jaki okręg Pani/Pan reprezentuje i jaką dzielnicę Pani/Pan zamieszkuje?
3. Czym w szczególności chciałaby się Pani/Pan zajmować podczas obecnej kadencji?
4. Jaki ma Pani/Pan pomysł na walkę ze smogiem?
5. Jak chce Pani/Pan usprawnić przepustowość ruchu drogowego w mieście w godzinach szczytu?
6. Utrzymując obecne koszty, jakie działania należy podjąć, aby usprawnić politykę gospodarki odpadami?
7. Czy jest Pani/Pan za powiększeniem terytorium miasta i przyłączeniem ościennych gmin? Dlaczego tak/nie?

Na pytania odpowiedziało w sumie 14 radnych (z 25). Odpowiedzi uzyskano od:

3 Radnych Koalicji Obywatelskiej (z 7)
7 Radnych Prawa i Sprawiedliwości (z 9)
2 Radnych Wspólnie dla Rybnika (z 6)
2 Radnych Bloku Samorządowego Rybnik (z 3)

Pierwszy na zapytanie odpowiedział Radny Jacek Mularczyk z BSR. Najwięcej odpowiedzi uzyskano od radnych Prawa i Sprawiedliwości.

Na pytania nie odpowiedział/-a: Michał Chmieliński, Marian Fojcik, Łukasz Kłosek, Franciszek Kurpanik, Jerzy Lazar, Jan Mura, Małgorzata Piaskowy, Krzysztof Szafraniec, Mirella Szutka, Krystyna Wałach, Mariusz Wiśniewski.

Listę odpowiedzi radnych znajdziecie na stronie stowarzyszenia – TUTAJ.

Czy stowarzyszenie poprzestanie na jednorazowej akcji? - Chcemy, aby dystans pomiędzy mieszkańcem a radnym się zmniejszył. Aby rybniczanie wiedzieli więcej na temat osób, które reprezentują ich w lokalnych władzach i aby zgodnie ze Statutem Miasta Rybnika utrzymywali stałą więź z mieszkańcami. Jeśli akcja spotka się z pozytywnym odbiorem mieszkańców, z pewnością będziemy chcieli ją cyklicznie kontynuować – dodaje Mariusz Maroszek.

Oceń publikację: + 1 + 96 - 1 - 12

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (9):
 • ~verbatim73 2019-02-24 15:59:38

  właśnie od wyborów minęło trochę czasu a na slupach ogłoszeniowych nadal widnieją plakaty wyborcze kandydatów z różnych ugrupowań chcą się zajmować ważnymi sprawami a od tej pierwszej jaką trzeba było zrobić to przypilnować żeby zlikwidować te plakaty

  140 2
 • ~obserwator00 2019-02-24 16:50:00

  Może by tak radni do roboty nie przychodzili na bani i się wzięli za robotę! Kto programował światła na skrzyżowaniu w wielopolu? 0,49? Albo inny rowerzysta z przymusu? Pusto wszędzie a czerwone na jednej z głównych wylotowych z miasta przez 2 minuty! Fachowcy, do Holandii na ogórki jedźcie a nie się za rządzenie bierzecie

 • ~ada24 2019-02-24 18:28:55

  Niechęć do wypowiedzi dobitnie świadczy, że ci radni nie mają pojęcia co mówić, nie mają wiedzy na powyższe tematy i w związku z tym ich obecność w radzie to pomyłka.

  114 4
 • ~marys76 2019-02-24 19:06:22

  Lista osób, które nie udzieliły odpowiedzi absolutnie mnie nie dziwi. Merytorycznie słabi jak cwergi.

  92 5
 • ~ 2019-02-24 19:19:22

  Wiadomość prosto z Tel Awiwu . Lubelskie bociany przeleciały nad Izraelem . Idzie wiosna :)

  49 15
 • ~absurdalny 2019-02-24 19:39:12

  Proponuję zapamiętać nazwiska osób które nie udzieliły odpowiedzi i w najbliższych wyborach je podsumować.

  75 8
 • ~Piotr Czaja 2019-02-24 19:40:08

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  21 1
 • ~LEMUR 2019-02-25 08:49:07

  dokładnie tak @ada24.
  jedyny wniosek można wyciągnąć, iż osoby które nie udzieliły odpowiedzi nie znają odpowiedzi na zadane pytania lub nie wiedzą po co kandydowały a ich obecność w Radzie jest tylko i wyłącznie dziełem przypadku i/lub zostali zaskoczeni pytaniami.

  27 1
 • ~Jan Orzechowski 2019-02-25 14:13:05

  Zdejmowanie plakatów kosztuje a pieniądze lepiej zachować .

  7 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy pojemniki na używaną odzież są potrzebne?
Oddanych głosów: 339