zamknij

Wiadomości

Czy uczniowie mają szansę na powrót do szkoły? Tego nie wie nawet minister Czarnek

2021-01-09, Autor: AB

Zarówno uczniowie jak i rodzice z niecierpliwością oczekują powrotu do szkół. Wydawało się, że na wczorajszej konferencji ministra edukacji Przemysława Czarnka zostaną poinformowani o takiej możliwości, a jednak...

Reklama

Przypomnijmy pierwszy lockdown szkół miał miejsce miał miejsce w marcu ubiegłego roku. Uczniowie w zdalnym trybie pracy, zakończyli wtedy po blisko czterech miesiącach nauki, rok szkolny. We wrześniu udało się wrócić do ławek, niemniej jednak ten stan nie trwał on długo, bo już 20 października 2020 roku  Mateusz Morawiecki poinformował, że w w związku z gwałtownym wzrostem zakażeń cała Polska objęta zostaje czerwoną strefą, a uczniowie przechodzą w tryb kształcenia zdalnego, który trwa do dziś.

To nie koniec zmian w edukacji - minister Przemysław Czarnek - zapowiedział już w grudniu modyfikacje w egzaminie ósmoklasisty i egzaminie maturalnym, między innymi opowiedział się za rezygnacją z formuły ustnej matury.

Teraz uczniowie próbują cieszyć się feriami, które decyzją prezesa rady ministrów ustalone zostały w jednym dla całego kraju terminie, i czekają na decyzję Przemysława Czarnka o możliwości powrotu do szkoły. Czy taka zapadła?

- Sytuacja jest dynamiczna zarówno w Polsce jak i Europie. Dziś to nie jest decyzja o powrocie do szkoły, ale jest to decyzja o praktycznym przygotowaniu do powrotu  do szkoły - powiedział dziś Przemysław Czarnek.

Decyzja o ewentualnym powrocie uczniów klas I-III szkół podstawowych ma zostać podjęta w przyszłym tygodniu i ogłoszona przez premiera Mateusza Morawieckiego.

Już od poniedziałku (11.01) rozpocznie się dobrowolne testowanie nauczycieli uczących w klasach I-III i potrwa ono do 15 stycznia. 

Badania będą dobrowolne i bezpłatne. Mogą się na nie zgłosić się nie tylko nauczyciele, ale również pracownicy szkoły, tj.: obsługa administracyjna, kierownictwo szkoły, personel sekretariatu, personel pomocniczy, personel odpowiedzialny za funkcjonowanie techniczne szkoły, personel sprzątający, a także personel wykonujący bieżące prace naprawcze na terenie szkoły.

Za pośrednictwem kuratoriów oświaty i Wojewódzkich Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych zebrano informacje o zapotrzebowaniu na testy.

Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne zbierały listy imienne i oświadczenia od każdego zainteresowanego badaniem o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz na badanie. Każdy nauczyciel i pracownik szkoły, który zgłosił się do badania otrzyma odpowiednie skierowanie. Z ostatnich danych wynika, że do udziału w testach w całym kraju zgłosiło się ok. 165 tys. osób. Badania będzie można zrobić w 600 punktach wymazowych na terenie kraju. Wspomagać akcję będzie 130 zespołów Wojsk Obrony Terytorialnej.

Oceń publikację: + 1 + 13 - 1 - 13

Materiał oryginalny: https://www.tuwodzislaw.pl/wiadomosci,czy-uczniowie-maja-szanse-na-powrot-do-szkoly-tego-nie-wie-nawet-minister-czarnek,wia5-3277-22938.html

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (9):
 • ~Longina b 2021-01-09
  18:09:52

  60 6

  Nie tylko nauczanie jest zdalne.Lecznictwo też.

 • ~Franz Kawka 2021-01-09
  19:06:02

  53 14

  maszyna losująca został włączona ... 4 3 2 1 jutro zamkniemy stoły pingpongowe, po jutrze otworzymy bary mleczne, za trzy dni zamkniemy obory itd. do lata.

 • ~Jarosław Mazelanik 2021-01-09
  21:27:47

  48 16

  dzieci bydom oknami wchodzic do szkoły bo głupek prawie minister padoł żeby każdo klasa wchodziyła osobnymi dwiyrzami
  normalnie mecheł do kwadratu

 • ~Franek7 2021-01-09
  21:55:47

  42 17

  Oni tam patrzą żeby się nachapać jak Szumowscy bo pandemia do tego jest idealna a nie po to żeby problemy obywateli rozwiązywać. Musi im starczyć do końca życia...

 • ~kurier 2021-01-09
  22:18:57

  50 15

  Niech już wreszcie przywrócą gastronomie, hotele, przychodnie specjalistyczne a także fitnesy. Akurat z zamkniętymi szkołami i ograniczeniami w kościołach damy radę. Ale wielu przeżywa duże dramaty i nie wiadomo po co mu zamknęli biznes urząd czy przychodnie. A śmiertelność rośnie bo dostępność do lekarzy spadła.

 • ~zak 2021-01-10
  09:40:20

  11 22

  Tak , tak Franek i Franz by to lepiej załatwili , szkoda na te wasze narzekania czasu .

 • ~Franek7 2021-01-10
  10:30:53

  21 7

  Zak to nie są narzekania tylko stwierdzenie faktów. Jeszcze Szumowskiego i tego jak się nakradł nie zapomnieliśmy. Reszta nie jest lepsza.

 • ~sympatykrybnika 2021-01-10
  23:29:45

  2 3

  Ważne i godne naśladowania.
  Austriackie szkoły otrzymają od 18 stycznia 5 milionów zestawów testów na koronawirusa, poinformował w sobotę rząd, w ramach starań o ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa. Minister edukacji Heinz Fassmann zapowiedział przeprowadzenie dobrowolnych testów, które uczniowie i nauczyciele będą mogli przeprowadzać przynajmniej raz w tygodniu. „Testowanie jest właściwą odpowiedzią na trudne miesiące, które pozostały nam do zakończenia szczepień” – powiedział Fassmann.

 • ~Pawel Krys 2021-01-11
  10:01:35

  1 3

  Z takim ministrem to dzieci i młodzież nie mają po co wracać bo jak sie czyta że:
  Czarnek: młodzież mogłaby poznawać seksualność z dzieł JP II.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy uważasz Koleje Śląskie za dobrego przewoźnika?


Oddanych głosów: 194