zamknij

Wiadomości

Czy potrzebne nam odkomarzanie?

2010-06-23, Autor: Dominika Kuśka
Mieszkańcy miejsc dotkniętych powodzią powoli wracają do normalnego życia. Funkcjonowanie utrudnia im jednak plaga komarów, które na zalanych terenach miały idealne warunki do rozwoju.

Reklama

Problem plagi komarów zgłaszało nam wielu mieszkańców Rybnika, których w maju dotknęła powódź. Problem z komarami mają przede wszystkim mieszkańcy Ligockiej Kuźni i Paruszowca-Piasków. Zobacz, co mówili nam powodzianie:

 

 

O problemie mieszkańców władze Rybnika dowiedziały się od nas. - Pierwszy raz ktoś mnie o to zapytał. Jest to na pewno rok, kiedy tych komarów jest znacznie więcej, ale nie miałem jeszcze sygnałów, aby akcja odkomarzania była potrzebna – tłumaczy Adam Fudali – prezydent Rybnika.


Inne samorządy, które dotknęła powódź, zdecydowały się na walkę z komarami. Póki co, akcje odkomarzania zaplanowano m.in. w Opolu, Kędzierzynie-Koźlu i Czechowicach-Dziedzicach. Władze powiatu raciborskiego i powiatu bieruńsko-lędzińskiego zdecydowały się na odkomarzanie na terenach dotkniętych powodzią i na terenach rekreacyjnych. Te samorządy mogą liczyć na wsparcie finansowe Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Jak udało nam się nieoficjalnie dowiedzieć, Rybnik na takie wsparcie liczyć nie może.


Warto jednak dodać, że odkomarzanie to dla miast stosunkowo niewielki wydatek. Na przykład w Kędzierzynie-Koźlu na walkę z komarami władze miasta przeznaczyły 10 tysięcy złotych (150 hektarów).


Cena odkomarzania przede wszystkim zależy od powierzchni i stosowanej metody. Ze względu na trudną sytuację powodzian wiele firm proponuje zniżki, by zachęcić miasta do przeprowadzania akcji. - Średnio na 10 ha koszt odkomarzania wynosi 300-400 złotych. Jednakże to tylko cena orientacyjna, bo każdy klient traktowany jest indywidualnie – mówi Krzysztof Kończak z firmy Insektos.


Odkomarzanie może być przeprowadzone wieloma metodami m.in. poprzez opryskiwanie z ziemi lub samolotu czy poprzez rozprowadzanie mgły. Akcje nie mogą być przeprowadzane w przypadku wietrznej lub deszczowej pogody i jak zapewniają wykonawcy, nie mają negatywnego wpływu na ludzi i środowisko.


Póki co, wszystkim, którzy walczą z komarami walczą na własną rękę polecamy wydanie Niezależnego Programu Informacyjnego poświęconego komarom:

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (9):
 • ~Ksenopita 2010-06-23 10:47:19

  W zeszłym roku trzymałem w pokoju odkurzacz i je wciągałem do rury bo szkoda mi było brudzić ścian trzaskając te żyjątka na ścianach i sufitach. Na wieczór w upalne dni trzeba było zamykać okna bo nie dało się żyć z tymi szkodnikami. I to wszystko w centrum miasta rozmnażało się w bajorze zwanym oczkiem wodnym obok Real'a. A korzystając z okazji... FUDALI, KIEDY POZAMIATASZ CHODNIKI I ULICE Z ZIMOWEGO PIACHU!!!??? W rynsztokach na tym pozimowym syfie rośnie już nie tylko trawa ale i krzaki!!! Taki cud zieleni miejskiej jest przy wjeździe z Reymonta na ulicy Kilińskiego (sic!) Dorodny kilkuletni krzak rośnie sobie przy krawężniku na ulicy. Jak zrobię zdjęcie to wrzucę na forum dla niedowiarków...

  0 0
 • ~Walik 2010-06-23 11:56:43

  Panie Prezydencie : tak trzeba coś z tymi komarami zrobić ! tną nawet w dzień !! jest też bardzo dużo kleczy więc myślę że można by tą sprawę załatwić o jednym razie! :)

  0 0
 • ~ 2010-06-23 13:08:28

  Jak pan odkomarzy Rybnik to na pana zagłosuje

  0 0
 • ~Fiodore 2010-06-23 15:08:24

  ^^ Dobre dobre, tak szantaż popieram :> A co do kleszczy, to wypadało się zaszczepić. Nie słyszałem żeby istniał jakiś dobry sposób na wytrucie tych pajączków.

  0 0
 • ~Fiodore 2010-06-23 15:12:21

  I żeby jakieś miasto stosowało go na dużą skalę.

  0 0
 • ~WENUS 2010-06-23 15:45:03

  To jest śmieszne żeby na odkomarzanie, które kosztuje grosze, szukać dotacji. Może pan Fudali napisze wniosek do Unii Europejskiej o dofinansowanie? Wydaje mi sie, że w Rybniku należy nie tylko odkomarzyć ale przede wszystkim ODFUDALIĆ !!!!!!!!!!!!!!!

  0 0
 • ~Wachu 2010-06-23 18:13:09

  Fudali sokoła na komary wypuść !!!!

  0 0
 • ~Fiodore 2010-06-23 21:11:51

  WENUS no to wyłóż taką kasę na raz i od ręki.

  0 0
 • ~Wachu 2010-06-23 23:12:33

  Panie prezydęcie Fudali (bo na miano prezydenta zasługują nieliczni) jestem właścicielem nietoperza pożerającego owady.Idąc drogą właściciela sokoła chciałbym zaoferować swoje usługi za kwotę 40 tys. zł. Chciałbym się dowiedzieć jaka ma być gramatura "listu"

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Miasto Rybnik powinno budować mieszkania komunalne?

Oddanych głosów: 1117