zamknij

Wiadomości

Czy jest szansa na spalarnię śmieci w Rybniku?

2021-07-13, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Ten temat wraca jak bumerang. Czy jest szansa, by w niedalekiej przyszłości pojawiła się w Rybniku spalarnia śmieci? Okazuje się, że poważnie nad tym zastanawia się prezydent Piotr Kuczera. Tym bardziej że problem z odpadami nie znika, a wręcz się nawarstwia.

Reklama

Spalania śmieci w Rybniku? „Nie mamy innej możliwości”

Przypomnijmy, pierwszy raz ten temat poruszyliśmy w listopadzie 2019 roku. Potrzebę budowy spalarni odpadów zaczynają zauważać również inne gminy województwa śląskiego, które borykają się z gromadzeniem odpadów. Spalarnia wybudowana na wzór choćby wiedeński zapewniłaby bezpieczeństwo energetyczne, nie wydzielając przy tym trujących związków chemicznych do atmosfery.

To zagadnienie zostało poruszone podczas ostatniego wideoczatu z prezydentem Piotrem Kuczerą. Przyznał, że nazwa wywołuje kontrowersje, ale jednocześnie zaznaczył, że tego typu instalacja dla Rybnika i ościennych gmin byłaby przydatna.

- Najlepiej jakby zajęła się tym spółka komunalna albo prywatny podmiot. Pozostaje jeszcze kwestia zgód środowiskowych i od marszałka. Cała gospodarka komunalna to temat trudny, a ostatnia ustawa mocno skomplikowała nam życie – zauważa Piotr Kuczera.

Prezydent przyznaje jednak, że trwa analiza sytuacji, prowadzona są nawet rozmowy.

- Chodzi przede wszystkim o dostawę ciepła do sieci. Miasto nie jest ich właścicielem. Nie mamy innej możliwości, składowanie odpadów wg unijnych norm ma maleć. Choćby z tego powodu pójdziemy raczej w spalarnię. To temat, który będzie jeszcze mocno wałkowany – podkreśla nasz rozmówca.

Śmierdzący problem w Rybniku. Ustawy nadal nie ma

Wacław Wrana – redaktor naczelny Rybnik.com.pl, a zarazem moderator wideoczatu przytoczył też problem odoru, który czuć w niektórych dzielnicach Rybnika. Ten temat też już opisywaliśmy na łamach portalu.

Przyczyna problemu leży w kompostowni znajdującej się w dzielnicy Kłokocin. Jednak wg informacji prezydenta, na terenie tego obiektu pojawiły się namioty, które ograniczyły efekty zapachowe.

- Tylko, czy da się je wyeliminować w 100 procentach? Będziemy robić wszystko, by je ograniczyć, inwestor w Kłokocinie współpracuje z miastem. Na razie wywiązuje się z zadań – dodaje.

Piotr Kuczera zauważa, że w Polsce nadal nie obowiązuje ustawa odorowa, która prawnie ukróciłaby problem nieprzyjemnych zapachów.

Worki biodegradowalne z odpadami zielonymi? Tak, ale...

Podczas wideoczatu pojawił się też temat wprowadzenia worków biodegradowalnych z odpadami zielonymi. Dociera do nas wiele głosów, że pojemnik na tego typu śmieci to za mało zwłaszcza, jeżeli ktoś posiada sporej wielkości działkę. Problem jest też znany magistratowi.

- Byłbym zwolennikiem takich worków, problem w tym, że biodegradowalność worków też nie jest szybka i skuteczna. Sondujemy sprawę. Na pewno taki worek musiałby być mocno odróżnialny. Temat jest rozwojowy – stwierdził Piotr Kuczera.

Zachęcił przy okazji, by inwestować w naturalny recycling, czyli kompostownik.

- Zubażamy nasze działki poprzez wywóz kompostu, a potem i tak je nawozimy. Mam maszynkę z trybem mielenia, wszystko ładnie wygląda i nie mam problemu ze składowaniem trawy – zauważa prezydent.

Całą rozmowę z prezydentem znajdziecie poniżej:

Oceń publikację: + 1 + 46 - 1 - 27

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (47):
 • ~artefaks 2021-07-13 21:38:46

  Spalarnia dobra rzecz. Lecz trudno będzie to gdzieś usadowić z przyczyn lokalnego oporu. Borsigi mają resurs do końca 2022 i nie zdąży się do tego czasu wybudować spalarni. Tym bardziej że zostały już ogłoszone przetargi na budowę nowych źródeł.

  18 7
 • ~rybnikus 2021-07-13 21:42:47

  ~artefaks, tu chodzi o pozbywanie się śmieci a nie o jakiś nowe źródła! Czego?

  7 16
 • ~hexon 2021-07-14 07:55:30

  Skoro na załączonym zdjęciu jest ta słynna Wiedeńska spalarnia, to rozumiem że miałaby nie śmierdzieć. Może by tak dumę rządzących w mieście z PO schować do kieszeni i dogadać się z PGE.. czyli Elektrownią Rybnik którą PIS kieruje? Postawi się nowy blok zasilany energią ze spalanych w wysokiej temperaturze śmieci i każda z partii ogłosi sukces? I kto wie, może nam opłaty za śmieci zmaleją...?(tak wiem, to był sarkazm)
  p.s. takie spalarnie faktycznie nie śmierdzą, ale mieszkańcy w pobliżu i tak będą mieli w pierwszym tygodniu odruchy wymiotne po biotynie! Mija to do tygodnia, ale to niedogodność i odradzałbym budowanie tej spalarni w okolicy ośrodków wypoczynkowych i hoteli!

  19 5
 • ~Pawel Krys 2021-07-14 08:43:19

  Nieczynne kopalnie smieciami zasypać, dużo się zmiesci ;)

  10 21
 • ~Arteks 2021-07-14 10:00:06

  Nie byłoby żadnego oporu społecznego dlatego, że u nas chałupowcy przez całe pokolenia utylizowali wszystkie śmieci "palne" w swoich piecach więc nie mogłoby to wywoływać jakichś negatywnych skojarzeń. Dlaczego więc mieliby teraz się sprzeciwiać spalarni śmieci z nowoczesnymi instalacjami które nie smrodzą? To nawet wspomniane przez @artefaksa Borsigi w ciepłowniach nie smrodzą, a co dopiero bezwonne technologie spalania wymyślone na zachodzie. Smród na Śląsku produkują wyłącznie węglowe piece zwane kopciuchami.

  20 19
 • ~Bernard Jona 2021-07-14 13:35:47

  Czy miasto ma już jakąś lokalizację pod tę super ekologiczną"wiedeńską" spalarnię śmieci?
  W teorii zawsze wszystko lepiej wygląda niż potem okazuje się w rzeczywistości.

  7 4
 • ~pasażer 2021-07-14 20:20:37

  jeżeli taka spalarnia miałaby mieć tak" bezwonną " technologię jak rzekomo "niesmrodzący " jest broniony przez jego największego obrońcę Borsig, to w momencie rozpoczęcia budowy takiej instalacji czas myśleć o pakowaniu się z Rybnika
  tak jak pisze Bernard Jona w teorii wygląda to czysto i nowocześnie, niestety polska rzeczywistość często rozmija się z tą teorią

  5 6
 • ~steff 2021-07-14 21:50:11

  ~hexon 2021-07-14 07:55:30
  Skoro na załączonym zdjęciu jest ta słynna Wiedeńska spalarnia, to rozumiem że miałaby nie śmierdzieć. Może by tak dumę rządzących w mieście z PO schować do kieszeni i dogadać się z PGE.. czyli Elektrownią Rybnik którą PIS kieruje?

  ~hexofilu:
  Elektrownią nie rządzi żaden pis, ani po, ani żaden inny badziew polityczny. Pracują tu mieszkańcy Rybnika i żaden inny śmieć.
  Tymczasem miasto woli z własnymi mieszkańcami walczyć i w osobie pana kopera wypowiedziało jednostronnie porozumienie z elektrownią na wywóz odpadów komunalnych (wytwarzanych przez mieszkańców Rybnika) ze ścieżek rowerowych posadowionych na terenach er.
  Ma zatem elektrownia albo ponosić tego koszty, albo zamknąć ścieżki rowerowe na swoim terenie, bo pan koper nie lubi elektrowni????

  5 2
 • ~Arteks 2021-07-14 21:55:03

  @pasażer - dziadku kominowy ile w ciągu dotychczasowego życia spaliłeś śmieci w swoich piecach? A potem pomyśl ile przez takie piece i wydzielane przez nie benzopireny i inne szkodliwe substancje umarło ludzi na raka? W polskich węglowych ciepłowniach nikt śmieci nie palił - mimo filtrów jakie się tam stosuje. W chałupach do dzisiaj się zdarza, że pali się śmieci. Niestety tylko w niektórych przypadkach udaje się ukarać sprawcę.

  4 12
 • ~pasażer 2021-07-14 23:20:47

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  5 3
 • ~pasażer 2021-07-15 17:52:04

  Arteks odpowiem merytorycznie na twój hejterski atak, mimo to jestem pewien że tradycyjnie niewiele do ciebie dotrze
  wbrew twoim "mądrościom" nigdy nie miałem pieców, dlatego nie specjalnie maj gdzie palić śmieci, ale jeżeli coś takiego sugerujesz to tego typu zachowania wyniosłeś z domu rodzinnego ? to by wiele tłumaczyło
  przepraszam, posiadam jeden piec- gazowy w kuchni który służy do gotowania, ale w nim też ciężko byłoby coś spalać
  w mojej rodzinie od zawsze śmieci lądowały w kuble, ale jeżeli ty sugerujesz coś innego, to o czymś świadczy
  jeżeli chodzi o rzekome filtry ? znowu wciskasz swoje brednie
  akurat prąd wykorzystywany do ogrzewania mojego domu wytwarzany jest o wiele czyściej niż ciepło do twojego bloku, spalane najgorsze odpady, przestarzałe i nieskuteczne filtry sprawiają że produkty ich spalania swobodnie rozsiewane są po całym regionie, ile osób umarło przez to na raka ? ze nie wspomnę o braku odsiarczania , gdzie w elektrowni IMOS to standard od wielu lat
  i kto tu obrońco tych przestarzałych rozwiązań jest "dziadkiem kominowym" ?
  nie dziwne że pozostały ci tylko prymitywne hejterskie zaczepki

  7 1
 • ~pasażer 2021-07-15 18:05:37

  dziwi mnie postawa Redakcji tolerującej takie zachowania, ale jeżeli liczy się bardziej ruch na portalu a nie wysoki poziom, to niestety wiele tłumaczy

  7 2
 • ~Arteks 2021-07-15 20:50:30

  @pasażer - zamiast wpadać w histerię i hejt - miałeś odpowiedzieć na pytanie. Ile śmieci spaliłeś w swoich piecach? A ty odlatujesz w kłamstwa i inną rzeczywistość... Nie wstydź się - wszyscy chałupowcy palili w piecach śmieci - aby zaoszczędzić na opłatach. Nigdy nie miałeś pieców? A to przypomnę, że napisałeś kiedyś, że mieszkałeś w komunalnym bloku z piecami. Musiałeś być bardzo biedny bo tylko tacy kwalifikowali się na takie mieszkania. A jaki był twój wcześniejszy piec przed tym "nowoczesnym" jaki sobie sprawiłeś chwaląc się jakby zegarkiem Rolex? Śmieciuch nie? ;P Dlaczego nie mogę cię nazywać dziadkiem kominowym? Dziadkiem/dziadem - bo żyjesz po dziadowsku z piecem pod jednym dachem, a kominowym bo przecież kopcące kominy są dla ciebie stylem życia, używasz ich nawet w avatarze. ;P

  2 8
 • ~artefaks 2021-07-15 21:54:00

  @Arteks.Cpałeś couś , czy też taki idyllizm ducha osiągnąłeś na czczo ?

  6 2
 • ~pasażer 2021-07-15 22:16:12

  Arteks ale się naprodukowałeś
  tyle "treści" i same wypociny wynikające z twych urojeń na mój temat i tradycyjnie ZERO treści , z braku konkretów doczepiłeś się nawet avatara :(
  przypominam że kominy w moim avatarze pochodzą z "nowoczesnej" ciepłowni grzejącej twój blok, której "nowoczesności i ekologii" (???) bronisz na każdym kroku, miały one ci pomóc w opisaniu " nowoczesnych" filtrów które wg ciebie tam występują
  niestety jak na razie oprócz prymitywnego ataku na mnie jakoś nie doczekałem się konkretów w twoich wpisach na ten temat :(
  poziomu wpisu" wszyscy chałupowcy palili w piecach śmieci - aby zaoszczędzić na opłatach" nie ma nawet sensu komentować, jako autor takiej "mądrości" sam sobie wystawiłeś już świadectwo swym wpisem

  8 2
 • ~Arteks 2021-07-15 22:52:03

  Broniący pieców i smrodu w postaci dwóch ostatnich dziadków węglowych znowu w akcji! Przypominacie trochę ostatnich radzieckich towarzyszy broniących zaciekle idei rewolucji... ;P Oni bronią idei Lenina, wy idei brudzenia się i palenia węglem w piecach.

  3 8
 • ~pasażer 2021-07-15 23:41:04

  Arteks, jak zwykle prymitywnie atakujesz swoich odwiecznych wrogów - Artefaksa i mnie, tylko napisz najpierw gdzie "bronimy pieców i smrodu" ? tylko w urojeniach twojego umysłu, bo jak na razie to ty bronisz przestarzałego Borsiga szafując co chwilę bajki o jego rzekomej ekologii

  7 3
 • ~Arteks 2021-07-16 11:07:24

  @pasażer - nie atakuje tylko się nabijam z pomylonych piecoholików. ;) Napisałeś "odwiecznych". Według sjp słowo to ma dwa znaczenia: 1. «istniejący od wieków» 2. «niewspółczesny, niemodny». ad 1. - to jak to jest? Z jednej strony sam uznajesz naszą walkę od dawna, a przecież jako @pasażer piszesz od niedawna... Jako @ursus bezskutecznie walczyłeś przeciwko wszystkim którzy występowali przeciw piecom. A teraz został ci tylko już do walki @arteks który robi sobie z ciebie ciągłą bekę. ;P ad 2. - sam określiłeś siebie i @artefaksa jako "niemodnych i niewspółczesnych". Pełna zgoda!
  Ja dodałbym jeszcze do tego - prymitywnych. Bo tylko człowiek prymitywny chce świadomie się brudzić, chce świadomie truć innych i chce świadomie bronić takiego stylu życia.

  1 7
 • ~pasażer 2021-07-16 23:41:52

  Arteks żebyś w merytoryce swych wpisów był tak "biegły" jak w przypadkowym posługiwaniu się słownikiem
  wg wypisywanych przez ciebie "mądrości" miałem pochodzić z Małopolski, następnie z Przemyśla, później z ... sam straciłem już rachubę
  wg ciebie tak bronione przez ciebie ekologiczne i nowoczesne źródło ciepła jakim jest przestarzały Borsig miał mieć super filtry dzięki którym nie miał być uciążliwy dla otoczenia, bo nie miał emitować zanieczyszczeń, tylko jak dochodziło do konkretów, to milczałeś jak zaklęty, dobrze wiedząc że nie masz racji, bo żadnych skutecznych i nowoczesnych filtrów tam nie ma
  wiedząc że w temacie rzekomych filtrów jesteś na przegranej pozycji zamilkłeś w temacie nowoczesności Borsiga a skupiłeś się na kolejnych działaniach w moim kierunku, wymyślając kolejną rozbudowaną historyjkę wg miałem pisać pod innymi nickami, w szczegółach której dawno się już pogubiłem
  tyle jest warte twoje pisanie, ani treści, ani prawdy , ani konkretów
  cieszy jednak fakt że odpuściłeś wywody na temat "nowoczesności" twojego ogrzewania, zrozumiałeś że jesteś na przegranej pozycji, pozostało ci milczenie i próba manipulacji (która to już z kolei ?) że nigdy nie broniłeś Borsiga, czyżby już zżerał cię wstyd że broniłeś takiej przestarzałej i prymitywnej technologii przez co stałeś się pośmiewiskiem tego portalu

  6 0
 • ~artefaks 2021-07-17 11:33:24

  @arteks. Muszę Ci powiedzieć w zaufaniu że Twoja walka skończyła się na 99 % wielkim sukcesem.
  Są ogłoszone przetargi na budowę nowych gazowych źródeł dla miasta.
  Osadź to w kontekście makroekonomicznym. Podwyżka cen gazu 15 %. Wypowiedzenie umowy dostaw Gazpromowi. Wstrzymanie budowy Baltic Pipe przez Danię na wieść o problemach w polskim sektorze energetycznym ( Turów). Wojenka sierot po Trampie z USA którzy mają dostarczać skroplony gaz do Świnouścia.


  Arteks jesteś wielki. Mieszkańcy osiedli muszą się dowiedzieć komu za tą sytuację ,,mają zostawić podziękowania na parapecie"

  5 0
 • ~Arteks 2021-07-18 11:31:47

  @artefaks - mieszkańcy osiedli są przyzwyczajeni do tego, że czynsze drożeją - wygoda kosztuje. Termomodernizację też sfinansowali sobie sami, a nie tak jak np. biedni chałupowcy korzystający z programów socjalnych typu Czyste powietrze. Jeśli tak bardzo boisz się o przyszłość blokersów którzy stanowią większość polskich miast - to ja już pytam, co będzie z Grażynami i Januszami z przedmieść jak benzyna będzie po 8 zł? https://www.rmf24.pl/ekonomia/news-benzyna-po-8-zl-wegiel-o-100-zl-drozej-za-tone-unijny-pakiet,nId,5362159#crp_state=1
  Powiedz raczej ty jaki sens ma twoja walka o brudny węgiel czy muły kiedy nawet zacofany PiS którego zwolenników tak zwalczasz uznał to za przeżytek. Znasz jakiś cywilizowany kraj w Europie w którym ludzie chcieliby się brudzić węglem i popiołami? Ktoś zadecydował za was i co najwyżej możecie sobie teraz z @pasażerem popyskować i tęsknić za takim opałem jak przystało na dzikusów i dziadów węglowych. @pasażer - takie osoby jak ja, ekolodzy, Kuczma i wielu innych jeszcze parę lat temu byliśmy lekceważonym pośmiewiskiem dla bezkarnie kopcących syfiarzy. Ale teraz? Ten się śmieje, kto się śmieje ostatni. To ty musisz budzić straszny ubaw wśród znajomych ze swoim piecem który musisz wymienić. ;) Odnośnie pochodzenia - nie dzielę nikogo i mało mnie to interesuje. Ale ponieważ zasugerowałeś kiedyś (nieprawdziwie), że moi rodzice przyjechali tu w wagonach bydlęcych, delikatnie zwróciłem uwagę, że epicentrum występowania twojego nazwiska stanowi Przemyśl. Co łatwo można sprawdzić wpisując twoje nazwisko do geograficznych wyszukiwarek. Jak ktoś odpowiada na twoje kąsanie merytorycznie - ty się od razu rzucasz i obrażasz. Dlaczego? Dostajesz to na co zasługujesz.

  0 7
 • ~artefaks 2021-07-18 11:50:30

  Przeczytałem pierwsze zdanie borsigowego dziada . ,,Mieszkańcy osiedli są przyzwyczajeni do tego że czynsze drożeją , wygoda kosztuje"
  Rezygnuję z dalszego czytania populistycznego bełkotu. Jesteś chyba w zarządzie administracji mieszkalnych , że tak bardzo dbasz o wydrenowanie kieszeni mieszkańców ?

  5 0
 • ~Arteks 2021-07-18 12:10:53

  @artefaks - to nieładnie, że uważasz pracowników obsługujących piece w ciepłowniach za dziadów. Wiele jest brudnych zawodów - ale bardzo potrzebnych dla lokalnej społeczności. Za swoje poświęcenie przeważnie są dobrze wynagradzani. Natomiast z chałupowcami piecowymi sytuacja jest bardzo dziwna. Bo o ile górników, kotłowych, śmieciarzy czy kanalarzy można zrozumieć - taka ich praca. To nie sposób zrozumieć kogoś kto pozwala na to aby się brudzić w XXI wieku swoim piecem w chałupie. Możliwości są tylko trzy: bieda, zacofanie lub akceptacja... dziadowskiego stylu życia. W każdym z tych przypadków - i tak będziecie musieli się rozstać ze swoimi domownikami - piecami i pogrzebać je na złomowisku. Bo tak postanowili za was odpowiedzialni ludzie. :D

  0 5
 • ~pasażer 2021-07-18 12:18:51

  Arteks sprawdzam !
  jak zwykle bredzisz, mojego nazwiska nie ma ani w Przemyślu, ani w promieniu setek kilometrów od niego, występuje dopiero w Rybniku, z kolei największe wiejskie skupisko osób z twoim nazwiskiem to powiat zawierciańcki, co sugeruje skąd pochodzą twoi przodkowie stopniowo emigrując do cywilizacji i docelowo lądując w blokach
  pozostałych bredni na temat Artefaksa i mnie nie ma sensu komentować, bo powtarzasz te same swoje bajki, zadziwia jednak twoja "kreatywność" i nowa bajka tym razem na temat mojego pochodzenia
  bardzo nisko upadłeś prezentowanym przez siebie poziomem

  4 0
 • ~artefaks 2021-07-18 12:39:29

  @Arteks. Czytaj ze zrozumieniem chodzi nie o dziady ( nie mylić z Mickiewiczem). Ale o pojedyńczego dziada broniącego tu borsigów jak niepodległości.
  Wymieniasz takie cnoty jak: bieda, zacofanie lub akceptacja... dziadowskiego stylu życia. A zapomniałeś o narcyźmie i ograniczeniu umysłowym. Są to niewątpliwe atrybuty borsigowego dziada produkujacego się tu na forum.
  Zachowujesz się jak Żorż Poniemirski, który zawołał sługę by zobaczyć jak Dyzma chce mu dać po ryju.
  Arteks przy całej Twojej skromnosci to Ty jesteś borsigowym dziadem , a nie jak insynuujesz pracownicy wykonujący czynności przy kotłach

  4 0
 • ~artefaks 2021-07-18 12:45:59

  @Atreks. Nie stroję ,bo nie łapię blusa. Oglądałeś bajkę ,,7 krasnoludków " Że chcesz się dowiedzieć jak kto ma na imię ?

  Borsig tak naprawdę nosi imię Agusia, ale nazywany jest również Borsukiem od spolszczenia nazwy fabryki, w której go zbudowano
  https://dzieje.pl/rozmaitosci-historyczne/borsuk-czyli-parowoz-borsig-bn2t-znow-wyjechal-na-tory-maltanki

  3 0
 • ~Arteks 2021-07-18 12:49:19

  @pasażer - widocznie nie potrafisz prawidłowo korzystać z takich narzędzi co mnie nie dziwi bo intelekt osoby broniącej piece w XXI wieku - musi być niski. Najwięcej osób z moim nazwiskiem mieszka w Katowicach. ;) Nie zaprzeczam, że sporo we Włoszech czy Niemczech. Twoje nazwisko dominuje w Przemyślu - korzeni nie powinno się wstydzić nawet jeśli pochodzi się z tak zacofanego regionu jak Podkarpacie. ;) Odnośnie bajek - to wy je powtarzacie z @artefaksem (jako ostatni piecoholicy na polu "bitwy" które jest już puste). Eksperci postawili jasną diagnozę - za smród w regionie odpowiada niska emisja, czyli takie kopcące chałupki jak wasze. I dlatego podjęto szereg działań które mają was przyprowadzić do porządku. Pierwsze efekty już są bo od czasu zakazu palenia mułem - nie było ani razu przekroczenia powyżej 2000 PM10. :)

  0 5
 • ~artefaks 2021-07-18 12:50:18

  @Arteks coś tam gadałeś o termomodernizacji zarządzanych przez Ciebie bloków?
  Czyli zrzucałeś azbestowe płyty elewacyjne typu ,, atrteks" ?
  Brawo

  4 0
 • ~Arteks 2021-07-18 12:56:13

  @artefaks - wystarczy sobie wpisać w google borsig a wyskakują parowozy i inne naprawdę ciekawe konstrukcje tego producenta. Często będące obecnie w muzeach techniki i komunikacji na całym świecie. Wystarczy wpisać sobie w google @pasażer - aby wyskoczyły kopcące kominy w avatarze. Wystarczy wpisać "kopciuch" aby wyskoczyły obrzydliwe obrazki piwnic i pieców wyglądających jakby wyklepano je w jakimś garażu... Nie odpowiedziałeś na pytanie - czy u ciebie powód dla których tak walczysz o piece - to bieda, zacofanie czy zamiłowanie do brudzenia się i kopcenia? @pasażer nie chce odpowiedzieć czy piec w jego chałupie napawa go wstydem czy dumą. A może ty odpowiesz?

  0 5
 • ~artefaks 2021-07-18 12:57:05

  @Arteks nie uciekaj od tematu. Piszesz że mieszkańcy osiedli ,,bardzo chętnie akceptują podwyżki które im serwujesz" . To jest podwójny kant.
  Błędne rozwinięcie mysli filozoficznej Immanuela Kanta. I niewątpliwe kantowanie ludzi ,którzy na walnym zgromadzeniu mieszkańców powinni Cię za to wywieźć na taczkach.

  5 0
 • ~Arteks 2021-07-18 12:58:31

  @artefaks - moje bloki są z lat 80. a wtedy nie używano już azbestu. A co do azbestu to był to bardzo "modny" środek ocieplania dachów chałup zwany eternitem. Jak przejdzie jakaś wichura i uderzy w dach eternitowy to masz pewność, że po okolicy rozniosło sporo azbestu.

  0 5
 • ~Arteks 2021-07-18 13:05:55

  @artefaks - kto ucieka od tematu? Ja popieram wszystkie zmiany które dążą do poprawy komfortu życia - jak przystało na świadomą osobę żyjącą w jakieś społeczności. Nie miałbym nic przeciwko aby powstała taka nowoczesna ciepłownia paląca tak jak w Wiedniu śmieciami. A ty walczysz jak jakiś popaprany o węgiel, muł i popioły w swojej chałupie - jakby to były jakieś skarby. A one dowodzą zacofania i... braku godności. Tak już prawie nikt w Europie nie chce żyć! A u nas trzeba przekonywać, dyskutować, wyjaśniać coś co jest oczywiste...

  0 5
 • ~artefaks 2021-07-18 13:08:23

  @Borsuku. Zdarto arteksowo-azbestowo płyto.
  Po wpisaniu ,,kopciuch " wyskakują bardzo ładne dziewczyny. Magda , Justyna , Ariadna ....
  Atrkeks zapowietrzyłeś się . Czy w zacietrzewieniu nie zapomniałeś wziąć leków w południe? A jak domniemam wybierasz się jeszcze wieczorem obserwować na Pniowiec samochody które się będą bujały ?
  Co bardziej lubisz liczyć kominy , czy też te bujające się z osobami w środku samochody ?

  2 0
 • ~pasażer 2021-07-18 13:13:35

  właśnie Arteks - powiat zawierciański - korzeni nie należy się wstydzić, a ty dalej brniesz w swoje bajki o Przemyślu i podpierasz je innymi swoimi urojeniami na mój temat

  4 0
 • ~Arteks 2021-07-18 13:13:43

  @artefaks - jeśli obrazki z brudnymi piecami i kopcącymi kominami są dla ciebie "pięknymi dziewczynami" to wydaje mi się, że w twoim przypadku wizyta u psychiatry jest już czymś mocno spóźnionym... ;)

  1 5
 • ~Arteks 2021-07-18 13:17:16

  @pasażer - mówimy o pierwszym miejscu. Katowice, a ty Przemyśl - widzisz różnicę? Bo ja widzę i się trochę śmieję. Szczególnie w kontekście tych "bydlęcych wagonów" o których kiedyś wspomniałeś i twoim przywiązaniu do pieców węglowych i takiego trochę wiochowego stylu życia. Może ktoś z twoich przodów powiedział ci "broń pieca i kompostownika"? ;)

  0 5
 • ~artefaks 2021-07-18 13:17:43

  @arteks coś zaczynasz się plątać. Pisałeś że mieszkasz na Maroku -Nowinach w zasobach RSM , a Twój blok liczy 30 mieszkań.
  Takich bloków tam po prostu nie ma.......

  4 0
 • ~artefaks 2021-07-18 13:28:46

  https://www.google.com/search?q=kopciuch+nazwisko&tbm=isch&tbs=rimg:CXutRkOAfHTRYSyIeJ6_1wn15&hl=pl&sa=X&ved=0CAIQrnZqFwoTCODm2LDB7PECFQAAAAAdAAAAABAH&biw=1519&bih=754

  3 0
 • ~Arteks 2021-07-18 13:29:38

  @artefaks - to ty się zaplątałeś w swojej dogmatycznej obronie smrodzenia. Muszę ci powiedzieć, że to bardzo aspołeczna postawa z twojej strony. Twoje poglądy są bardziej zacofane od wielu zwolenników PiS, mieszkających przeważnie na wsi...

  0 6
 • ~artefaks 2021-07-18 13:32:47

  @Arteks. 30 mieszkań w zasobach RSM jest tylko na Wyzwolenia i Wysokiej. Szukamy dalej wiadomości z tych rejonów.
  Proszę jest:
  https://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,wysoka-lokator-podpalil-swoje-mieszkanie,wia5-3266-46524.html
  Czyli lokator został odwieziony do szpitala psychiatrycznego.
  Już wypuścili ?

  5 0
 • ~artefaks 2021-07-18 13:37:01

  @Arteks. To co piszesz ,, o moich poglądach " To są tylko wyimaginowane urojenia powstałe w Twojej głowie po jak widać dużych przeżyciach wewnętrznych,
  Kto tu broni 80 letnich ekologicznych kotłów ? Może ja ?

  5 0
 • ~Arteks 2021-07-18 13:53:10

  @artefaks - czy twój wpis z 13.32 pokazałbyś komuś z rodziny albo znajomych - bez obaw, że oni uznaliby twój stan umysłowy za podejrzany? Zrób kiedyś taki test i pochwal się swoimi wpisami. Może ci coś doradzą mądrego lub załatwią lekarza. A jak lubisz szukać poszukaj artykułów o tym jak smog niszczy zdrowie, o niechlubnych rekordach w zanieczyszczeniu, o tym ile osób postanowiło wyjechać z naszego miasta przez takich syfiarzy nie liczących się z potrzebami innych.

  0 4
 • ~pasażer 2021-07-18 13:56:39

  ~Arteks 2021-07-18 13:17:16
  "@pasażer - mówimy o pierwszym miejscu. Katowice, a ty Przemyśl - widzisz różnicę? Bo ja widzę i się trochę śmieję."
  na twoim miejscu wcale bym się nie śmiał, patrząc całościowo a nie wyrywkowo jak ty wyraźnie widać emigrację twoich przodków ze wsi do miast, dlatego nie dziwi że tak udajesz "miastowego"
  Przemyśl ? w którym miejscu ? znowu kłamiesz bo moje nazwisko wcale tam nie występuje:), dostrzegasz różnicę ? po twoich wpisach widać że nie, jeżeli jednak nie kłamiesz to udowodnij że nie mam racji, powodzenia, będzie tak jak z "nowoczesnymi" i skutecznymi filtrami w bronionym przez ciebie Borsigu, dużo hałasu i zero konkretów
  dlatego pozostaje ci w zaparte kłamać, kłamać i kłamać oraz produkować kolejne brednie, także na mój temat
  tak śmiej się, ale wyłącznie z siebie, powodów jest mnóstwo

  4 0
 • ~Arteks 2021-07-18 13:57:14

  @artefaks - twoje poglądy odnośnie pieców pochodzą ze średniowiecza tak samo jak cnoty niewieście wiceministra edukacji. Jesteście na podobnym poziomie tylko w różnych tematach... Nie rozumiecie współczesnych ludzi i ich potrzeb. Tamten jest groźniejszy po ma na coś wpływ. Ty nie masz na nic wpływu - poza obciachem jaki robisz w dyskusjach broniąc brudu i syfienia piecami.

  0 5
 • ~Arteks 2021-07-18 14:11:25

  @pasażer - zawsze jakieś miejsce musi być kolebką w której niektórzy zostają, a niektórzy się wynoszą. W moim przypadku to jest wyraźnie Śląsk i Katowice. W twoim przypadku to Podkarpacie i Przemyśl - czy ci się to podoba czy nie. Chciałbym zwrócić uwagę, że jesteś mistrzem wywoływania jakichś bocznych tematów. Bo mi do głowy nie przyszłoby roztrząsanie takich spraw ale ponieważ ty coś kiedyś zasugerowałeś odnośnie moich przodków, a potem, twierdziłeś, że się mylę - przypomniałem tylko na jakiej bazie wysnułem gdzie twoje korzenie. A tylko ty wiesz czy przed wojną nie były jeszcze dalej na wschodzie... Piszesz, że bronię jakieś Borsigi? Bronię systemu sieciowego który tak moim zdaniem jak i ekspertów nie przyczynia się do złej jakości powietrza na Śląsku bo dymy są wychwytywane przez filtry. Natomiast ty przez lata broniłeś palenia w piecach - takich najgorszych kopciuchach z dmuchawami, broniłeś palenia mułem, snując dziesiątki wywodów o tym jak to muły były w użyciu jeszcze w PRL. Bronisz czegoś co przemija i nie umiesz się z tym pogodzić - w przeciwieństwie np. do górników czy związkowców górniczych którzy zamilkli, rozumiejąc, że sprawa jest przegrana. Mnie bawią dyskusje z przegranym frustratem od pieca... Ty musisz się spisać na "liście hańby", a wymiana pieca też cię czeka. Nie zapomnij też o ozonowaniu swojej chałupy. Grzyby i bakterie lubią stare, źle izolowane budynki.

  0 5
 • ~pasażer 2021-07-18 14:16:53

  Arteks nudny jesteś w swoich kłamstwach, nie potrafisz już niczego mądrzejszego napisać , tak nisko upadłeś żenada
  moja rada - zmień tą "jakąś bazę" bo jest tak wiarygodna jak twoje wpisy
  reszty bredni nie ma nawet sensu komentować

  5 0
 • ~Monika898 2021-07-25 13:05:39

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jak oceniasz 2,5 roku rządów prezydenta Rybnika - Piotra Kuczery?

Oddanych głosów: 429