zamknij

Wiadomości

Czy jest poprawa jakości powietrza w Rybniku?

2022-02-16, Autor: 

Od 1 stycznia obowiązuje na Śląsku zakaz eksploatacji najstarszych i bezklasowych kotłów węglowych. Rybniccy strażnicy miejscy od początku roku przeprowadzili prawie 1400 kontroli kotłowni. Czy te wszystkie działania przekładają się na poprawę jakości powietrza?

Reklama

Czy uchwała antysmogowa doprowadziła do poprawy jakości powietrza?

Od początku roku w województwie śląskim obowiązuje uchwała antysmogowa, nakładająca na mieszkańców obowiązek wymiany kotła węglowego, użytkowanego dłużej niż 10 lat. Obowiązek egzekwowania uchwały antysmogowej spoczywa na samorządach. Jak na razie w naszym regionie najlepiej z tego zadania wywiązuje się Rybnik. Pisaliśmy Wam o tym przy okazji raportu sporządzonego przez akcję Karny Kopciuch>>

Dość powiedzieć, że w styczniu Straż Miejska w Rybniku przeprowadziła 1032 kontrole kotłowni rybniczan, a w lutym już 346. Łącznie, funkcjonariusze udzielili 100 pouczeń, wystawili 24 mandaty i skierowali 6 wniosków do sądu.

Czy obowiązująca w województwie śląskim uchwała antysmogowa przełożyła się na poprawę jakości powietrza? By znaleźć odpowiedź na to pytanie, Urząd Miasta Rybnika przeanalizował historyczne dane ze stacji Państwowego Monitoringu Jakości Powietrza przy ul. Borki 37D w Rybniku. Urzędnicy wzięli pod uwagę pyłu PM10 pomiary od 2017 roku, gdy wszedł w życie pierwszy etap tzw. uchwały antysmogowej.

Rok 2017, w którym uchwalona została uchwała antysmogowa, był dla rybnickiego powietrza bardzo zły. W styczniu 2017 r. średniomiesięczne stężenie pyłu PM10 wynosiło 143,1 (ug/m3), przy czym maksymalne dobowe stężenie pyłu PM10 (ug/m3) sięgało 860,3 (ug/m3). Aż przez 23 dni stycznia rybniczanie zmagali się z przekroczeniami dobowej normy stężenia PM10.

Średniomiesięczne stężenie pyłu PM10 w styczniu 2022 roku wynosiło 31,1 (ug/m3), maksymalne dobowe stężenie pyłu PM10 (ug/m3) sięgało ledwie 83,0 (ug/m3). I tylko przez 5 dni stycznia rybniczanie zmagali się z przekroczeniami dobowej normy stężenia PM10.

Wartości stężenia pyłu PM10 na wykresie wyglądają tak:

Choć wiele jest jeszcze do zrobienia, wydaje się, że rozpoczęta w 2017 roku, powolna, ale sukcesywna wymiana przez mieszkańców użytkowanych przez nich źródeł ciepła zaczyna przynosić efekty. Według danych ze stacji Państwowego Monitoringu Jakości Powietrza przy ul. Borki 37D, w styczniu tego roku jakość powietrza była nieporównywalnie lepsza niż jeszcze 4-5 lat temu - zwraca uwagę Agnieszka Skupień – rzecznik prasowa Urzędu Miasta Rybnika.

Co dalej z uchwałą antysmogową?

Od początku roku w województwie śląskim obowiązuje uchwała antysmogowa, nakładająca na mieszkańców obowiązek wymiany kotła węglowego, użytkowanego dłużej niż 10 lat.

Termin wymiany pieca zależy od czasu jego użytkowania wg stanu na 1.09.2017r.:

  • kotły eksploatowane powyżej 10 lat trzeba było wymienić do końca 2021 roku,
  • kotły użytkowane od 5-10 lat, należy wymienić do końca 2023 roku,
  • użytkownicy najmłodszych kotłów mają czas do końca 2025 roku,
  • kotły klasy 3 i 4 wg normy PN-EN 303-5:2012 należy wymienić do końca roku 2027.

Jakie kary?

W Rybniku mandaty w wysokości 500 zł strażnicy wystawiają są w sytuacji, kiedy właściciel nieruchomości nie dopełnił obowiązku wymiany źródła ogrzewania, i jak dotąd nie zrobił też żadnego ruchu w kierunku takiej wymiany. Z kolei pouczenia udzielane są w przypadku, kiedy piec nie został wprawdzie wymieniony, ale właściciel nieruchomości jest w trakcie załatwiania formalności, związanych z instalacją nowego źródła ogrzewania (np. czeka na podłączenie do sieci gazowej albo ciepłowniczej, na dostawę pieca). W takich przypadkach strażnicy wyznaczają kolejne terminy kontroli.

Wnioski do sądu składane są w  sytuacji, w której właściciel nieruchomości nie zamierza zmienić sposobu ogrzewania swojego domu, świadomie nadal  trując innych. W tej sytuacji to sąd rozstrzygnie o wysokości kary. Maksymalnie może to być 5 tys. zł.

O jakości powietrza w Dziękuję, nie słodzę

Jakość powietrza w Rybniku i regionie będzie wiodącym tematem dzisiejszego wydania programu „Dziękuję, nie słodzę”. Wacław Wrana gościł będzie Emila Nagalewskiego – koordynatora Polskiego Alarmu Smogowego w województwie śląskim. Program możecie oglądać na na żywo w środę o godz. 12:00:

Karny Kopciuch walczy z trucicielami

Przypominamy również o trwającej akcji społecznej Karny Kopciuch. Od 1 stycznia 2022 r. działacze Karnego Kopciucha uważnie sprawdzają, jak samorządy wywiązują się z obowiązku egzekwowania uchwały antysmogowej. Co miesiąc sporządzają raport z działań straży miejskich, gminnych i urzędników. Karny Kopciuch śledzi też los zgłoszeń “kopciuch” przesyłanych poprzez stronę www.karnykopciuch.pl. Każde takie zgłoszenie jest skierowano do odpowiedniej straży miejskiej lub gminnej bądź urzędu miasta i gminy. Następnie działacze Karnego Kopciucha proszę organy o odpowiedź zwrotną jaki był wynik przeprowadzonej kontroli.


Organizatorem akcji Karny Kopciuch jest grupa medialna tuPolska. Akcję wspierają partnerzy – firmy, samorządy i organizacje społeczne:

Partnerami medialnymi akcji są:

Chcesz dołączyć do akcji? Napisz na adres [email protected]. Możesz też wesprzeć akcję Karny Kopciuch poprzez portal Zrzutka.pl: https://zrzutka.pl/hmzhpa

Oceń publikację: + 1 + 28 - 1 - 50

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (6):
  • ~rudobrody 2022-02-16
    09:57:41

    53 28

    Porównujecie dwa dosyć różne okresy
    poprzednia zima była dużo bardziej mroźna i bezwietrzna. Ta teraz jest stosunkowo ciepła i dosyć wietrzna.
    logicznym jest że nawet gdyby uchwały nie było jakość powietrza tej zimy byłaby lepsza.

    Zauważcie że w bezwietrzne dni (szczególnie noce) jakość powietrza nie powala na kolana. Dlaczego? Ponieważ zastosowano wyjątki w stylu: jak ktoś rozpoczął wymianę w grudniu 2021 (bo przecież trąbienie o tym przez 4 lata to było mało na wymianę) to nie musi się śpieszyć bo to nie jego wina że zabrał się za to tydzień przed końcem terminu, że wystarczy mieć umowę na wymianę w połowie 2022 i można kopcić spokojnie dalej, że dajemy czas na wymianę po pierwszej kontroli. No i najważniejsze: kocioł jest mierzony na konkretną klasę w warunkach laboratoryjnych a nie domowych (coś jak pomiar emisji spalin według normy euro) tak więc to że urządzenie jest klasyfikowane jako konkretnej klasy nie oznacza że ono tak zawsze pracuje.

  • ~gen 2022-02-16
    10:42:52

    45 7

    Jest poprawa , gdy jest ciepło i wieje wiatr:)

  • ~Arteks 2022-02-16
    10:44:08

    28 51

    Dane to potwierdzają, nasze nosy także. Rzeczywiście jest dużo lepsze powietrze - przynajmniej w dzielnicach miejskich. Pamiętacie jak aparatura zanotowała w Rybniku przekroczenie smrodu PM10 o 3000%? Szacun dla polityków, samorządowców, ekologów oraz ekspertów którzy doprowadzili do uchwalenia uchwały antysmogowej! A będzie jeszcze lepiej, bo kopciuchów z roku na rok będzie ubywać, aż to całkowitej eliminacji.

  • ~baal-zevuv 2022-02-16
    10:55:49

    59 6

    Ja w tym widzę większy problem. Hipotetycznie: kupuję nienowy dom w którym jest stary piec. Gaz mam przed domem w drodze ale nie ma co składać wniosku o przyłącze do końca 2023. Zakładając że jestem majętny i stać mnie na pompę ciepła i że ma to jakikolwiek sens w starym domu to podczas złożenia wniosku o większą moc przyłączeniową do taurona też mogę dostać odmowę. Czyli nie mam wyjścia o dalej palę węgiel tylko że w teoretycznie lepszym piecu.
    Napisałem hipotetycznie bo na dom mnie nie stać ....ale znam problem doskonale bo jestem serwisantem pomp ciepła i kotłów gazowych pewnych firm od ponad dziesięciu lat i codziennie widzę przed jakimi problemami stają ludzie którzy na prawdę chcą odejść od węgla. Przy tym wszystkim pomijam obecne i przyszłe ceny gazu i prądu. Poruszam tylko dostępność.

  • ~Maksymilian Popeć 2022-02-16
    16:28:28

    14 4

    Jest znacznie lepiej. Aczkolwiek pogoda również cały czas pomaga w tym roku. Niestety jak widać program Czyste powietrze wspiera w pierwszej kolejności najzamożniejsze rodziny a najbiedniejsze chałupy zostaną na końcu z ręką w nocniku. Choć procentowo mają największe wsparcie, to jak widać, dla tych rodzin pomoc jest niewystarczająca. A powinna być to pomoc kompleksowa - doradztwo, pomoc przy wyborze instalacji i termomodernizacja ażeby nie musieli płacić większych rachunków. Takich chałup u nas nie ma aż tak wiele, i gdyby te pojedyncze chałupy zrobić na cacy, to chałupy obok ze wstydu czy z zazdrości zrobiły to samo u siebie.

  • ~Kwinto 2022-02-16
    19:08:21

    12 8

    Jest lepiej ale głownie w ciągu dnia. Ja dalej apeluję do władz o kontrole w najbardziej zabudowanych dzielnicach jak Niedobczyce, Popielów czy Radziejów, bo tam niestety niewiele się zmieniło. Czasami jestem zdumiony jak niektórzy na bezczelnego zadymiają całą dzielnicę, i jestem pewien że patrol codziennie klepnął by z 5-10 domów z kopciuchem . Nie zamierzam nikogo zgłaszać ale przez tą bezczelność moja cierpliwość zaczyna się kończyć.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Wybieramy prezydenta Rybnika. Na kogo oddasz głos w wyborach?





Oddanych głosów: 4918