zamknij

Biznes

Czy górnictwo wróci do Czerwionki-Leszczyn? Inwestor pilnie poszukiwany

2015-02-12, Autor: 
Pod Dębieńskiem w Czerwionce-Leszczynach znajdują się jeszcze spore zasoby węgla koksowego, które czekają na wydobycie. Swój udział w tym procesie chce mieć NWR Karbonia i przymierza się do budowy nowej kopalni. Przedstawiciele firmy spotkali się w ubiegły wtorek z mieszkańcami gminy Czerwionka-Leszczyny, aby pomówić o szczegółach projektu Dębieńsko.

Reklama

We wtorek (10 lutego) w budynku Miejskiego Ośrodka Kultury doszło do spotkania przedstawicieli NWR Karbonia z mieszkańcami Czerwionki-Leszczyn i władzami gminy. Firma odpowiada za realizację projektu Dębieńsko, który położony jest w centrum Górnośląskiego Zagłębia, w tym na terenie naszego powiatu.

Karbonia otrzymała bowiem w 2008 roku koncesję na wydobycie węgla kamiennego oraz metanu ze złoża „Dębieńsko 1” o powierzchni 31,7 km2, położonym na terenie miast: Rybnik i Knurów, gminy i miasta Czerwionka-Leszczyny. Jest ona ważna na 50 lat – 2058 roku.

Jakie plany ma NWR Karbonia względem naszego regionu? Przede wszystkim firma chce wskrzesić kopalnię Dębieńsko. Zamierza na początku wykonać dwa otwory na głębokość 1440 metrów w celu sprawdzenia złóż oraz sporządzić dokumentację niezbędną przy budowie nowego zakładu.

Istniejące szyby są jednak za wąskie, by miały nadal służyć w obecnej formie. – „Jan” i szyb 5 są średnicy 5 metrów. Aby dotrzeć do poziomu np. 1440 metrów trzeba je poszerzyć do maksymalnie 9 metrów – wyjaśnił Adam Dziwoki, Wiceprezes Zarządu, Kierownik Ruchu Zakładu Dębieńsko. Projekt Dębieńsko zakłada budowę następnych szybów, które podniosłyby szybkość wydobycia węgla. Przy okazji zostałaby przebudowana stacja kolejowa.

Przybyli na spotkanie mieszkańcy pytali się przedstawiciela Karbonii jak bardzo osiądzie ziemia na wskutek działań górniczych. Adam Dziwoki wskazał na mapie, że teren pomiędzy Leszczynami a Czerwionką opadnie o około 2,5 metra. W Przegędzy wartość ta nie powinna przekraczać 2 metrów. Na pozostałym obszarze objętym koncesją może być już to poziom 5-6 metrów. Wyceną szkód górniczych zajęłaby się firma wybrana przez NWR Karbonia.

>>Przedstawiciele firmy NWR Karbonia spotkali się z mieszkańcami Czerwionki-Leszczyn

Pozostaje teraz najważniejsze pytanie, kiedy kopalnia w Dębieńsku ruszy z wydobyciem węgla? To wszystko zależy od inwestora, którego na chwilę obecną nie ma. Jeżeli udałoby się w najbliższej przyszłości zdobyć odpowiednie fundusze, zakład rozpocznie prace za 10 lat, czyli w 2025 roku. Pomimo licznych próśb mieszkańców, Adam Dziwoki nie zdradził o jakich pieniądzach tutaj mowa. – W grę wchodzi wiele miliardów złotych – odpowiedział zdawkowo.

Kiedy już spotkanie dobiegało końca, głos zabrał Wiesław Janiszewski burmistrz Czerwionki-Leszczyn. Jego zdaniem widać doskonale, że kopalnia Dębieńsko została zamknięta przed laty nie z powodów ekonomicznych. - Była to decyzja odgórna, którą nazwę decyzją polityczną – powiedział.

Jak dodał burmistrz, dla Karbonii nadal pali się zielone światło. – Jednakże z hurraoptymistów staliśmy się realistami. Jednocześnie zdaliśmy sobie sprawę, że rozbudzone zostały apetyty – dodał Wiesław Janiszewski.

Czy górnictwo wróci do Czerwionki-Leszczyn? Bez inwestora o zasobnym portfelu taka wizja wydaje się mało realna.

Oceń publikację: + 1 + 3 - 1 - 4

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (10):
  • ~werkk 2015-02-12
    15:28:00

    7 0

    Budowa nowych szybów to niesamowity koszt najlepiej by było wykorzystać szyby kopalni Szczygłowice koszty połączenia podziemnego były by znacznie tańsze.

  • ~fuckPR 2015-02-12
    17:27:04

    23 0

    Po pierwsze to wydobycie bylo planowane upadowymi nie szybami ,po drugie raczej nie dojdzie do połączenia JSW i NWR by mogli korzystać z Szczygłowic, po trzecie przydała by się alternatywa dla super dobrze platnej pracy w Tenneco. Bardzo dobrze ,że Czesi kupili bo po Polakach została tylko kupa gruzu i patologia w promieniu 20 kilometrówl

  • ~acki 2015-02-12
    21:06:23

    0 8

    Do tej kopalni będą dopłacać Czescy podatnicy?

  • ~SIASIO 2015-02-12
    22:59:35

    24 0

    Nie będzie 14, barbórki, kartek, kredkowego, wczasowego , itp. itd. etc. i nie będzie trzeba dopłacać.
    Związki będą działać po godzinach pracy i tylko ze składek oraz biura wynajmą sobie na własny koszt.
    I w ten sposób kopalnia będzie przynosić zysk jak wiele innych zakładów i przedsiębiorstw.

  • ~ 2015-02-13
    07:46:06

    0 1

    ~SIASIO tak, a może jeszcze zmienić tym ludziom umowy o prace na umowy śmieciowe i wynagrodzenie ustanowić na najniższą krajową ? weź Ty sie puknij w głowe człowieku. A co do inwestora hmm niech zgadne, napewno będzie to ktoś z zagranicy bo naszym się oczywiście nie opłacało !

  • ~ 2015-02-13
    08:55:44

    19 0

    Najbardziej śmieciową umową jest chyba obecnie umowa o pracę - najwięcej tzw. państwo zabiera w składkach, nie dając w zamian praktycznie nic konkretnego (bo emerytur to pewnie nie będzie).

  • ~jurempus 2015-02-13
    10:02:50

    0 5

    Niech tą kopalnie bierze czech albo niemiec bo Polak jak ją weźnie to będzie (patrz jastrzębie).Iżadnych przywilejów zwykła pensja nicwięcej a jak się nie podoba to proszę bardzo tam rowy kopać.Za dużo zwole majom górnicy myśla że moga wszystko...rząd ino czeko aż sie górnicy sami wykonczom tymi strajkami.A co potym zrobi powiy żeby JSW zapłaciła odszkodowania za niewywiązaniesię z umowy JSW padnie kopalnie kupiom prywacioki i połowa strajkującyh zostanie z niczym

  • ~Radegast 2015-02-13
    22:47:22

    14 0

    @SIASIO pracownicy takiej Silesii wcale dużo mniej nie zarabiają niż np. w Kompanii Węglowej. Tylko tam zainwestowano więcej niż we wszystkie kopalnie Kompanii razem wzięte. Dzięki temu jest dużo wyższa wydajność pracy; zlikwidowano również przerost administracji. Nasz rząd z radością brał zyski KW, JSW i wpływy ze sprzedaży akcji do budżetu, nie dbając o inwestycje ani nie naciskając na reformy spółek. To po prostu kolejny etap polskiej, rabunkowej gospodarki. Niestety Lloyd George nie pomylił się w swojej słynnej wypowiedzi o małpie i zegarku. Czesi jakoś potrafią...
    @Damian Karwot rzeczywiście nie ma to jak umowa o dzieło bez ubezpieczenia zdrowotnego, bez chorobowego, bez płatnego urlopu, bez prawa do renty czy emerytury... Nie zrozum mnie źle, jak komuś odpowiada umowa o dzieło czy zlecenie to nie mam nic przeciwko, ale często, gęsto jest tak, że pracodawca oferuje tylko umowę śmieciową.

  • ~SIASIO 2015-02-16
    11:17:36

    2 0

    @Radegast ja właśnie o tym mówię, że wszystko co jest państwowe jest niedoinwestowane, ponieważ tam wszyscy są nastawieni na przejadanie pieniędzy a o inwestycjach nikt nie myśli.

  • ~ 2015-02-26
    09:02:07

    0 0

    Szkoły górnicze i tak już nieliczne padną w ciągu kilku lat{bo kto będzie się w nich kształcil}Młodzież powyjezdza za robotą.Przepisy emerytalne zmieniają się według uznania kolejnych władz i są coraz mniej korzystne w gornictwie .Kto się będzie chciał za 10 lat związać na stałe z kopalnią?Zawsze było tak że młodsi górnicy,elektrycy ,skusarze i wielu innych fachowców początkowo uczyło się i przyglądało starszym kolegom.Nabywali doswiadczenia dobrego {a czasami i złego} ale byli zapoznani z pracą im niebezpieczenstwem.
    PO dziesieciu czy nawet kilkunastu latach badzo cięzko będzie o takie relacje.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5073