zamknij

Biznes

Czy dworzec na Paruszowcu doczeka się remontu nim się rozpadnie?

2012-08-21, Autor: Beata Matuszek
Chociaż PKP zapowiada, że będą wykonywane prace mające na celu zabezpieczenie budynku dworca na Paruszowcu, na gruntowny remont i renowację obiektu raczej nie ma co liczyć. Sytuacja jest patowa: miasto zapewnia, że dąży do rewitalizacji obiektu, ale jego właścicielem zostać nie może. PKP na remont środków nie posiada.

Reklama

Dworzec został zbudowany w 1912 roku. Dawniej służył przede wszystkim pracownikom huty „Silesia". Współcześnie popada jednak w ruinę. Chociaż obecnie zdewastowany i bardzo zaniedbany, dworzec jest prawdziwą perełką architektury kolejowej. Swoją oryginalność zawdzięcza przede wszystkim niekonwencjonalnemu rozwiązaniu architektonicznemu, czyli wbudowaniu wejścia do budynku w nasyp i tunel z długimi schodami łączącymi wejście od ulicy z budynkiem na nasypie.

Zdaje się jednak, że właśnie ta unikatowa architektura dworca stoi na drodze do jego remontu. - Zbycie dworca jest niemożliwe z uwagi na to, iż budynek usytuowany jest na peronie, a ponadto niemożliwe jest jego geodezyjne wydzielenie. PKP S.A nie ma możliwości ubiegania się o środki finansowe na remont dworca - mówi Barbara Leszczyńska z Zespołu Prasowego PKP.

 

W PKP myślano już nawet o likwidacji dworca, ale nie zgodził się na to wojewoda. - Budynek dworca przeznaczony jest do rozbiórki. W roku 2011/2012 zostały podjęte czynności, wystąpiono o zgody administracyjne na dokonanie fizycznej rozbiórki budynku. Wojewoda Śląski nie wyraził zgody na powyższe - mówi Barbara Leszczyńska.

 

Dworzec więc niszczeje, czekając na lepsze czasy. Póki co, PKP obiecuje wykonanie podstawowych prac zabezpieczających, aby budynek nie stanowił zagrożenia dla podróżnych. Na gruntowny remont nie ma jednak co liczyć. Jak przyznają w PKP, również ze względu na niechęć do partycypacji finansowej ze strony miasta. - Wykonana zostanie analiza pod kątem niezbędnych robót zabezpieczających budynek. Obecnie obiekt, mimo że jest w złym stanie technicznym, nie stanowi zagrożenia. Na spotkaniu, które miało miejsce jesienią 2011 roku, władze Rybnika poinformowały, że nie widzą możliwości partycypowania w kosztach remontu dworca – mówi Paulina Jankowska z Zespołu Prasowego PKP.

 

Miasto mogłoby postarać się o środki zewnętrzne na remont dworca, ale musiałoby najpierw stać się jego właścicielem. I tu koło się zamyka. - Miasto od lat kontaktuje się z różnymi oddziałami PKP, w sprawie rewitalizacji dawnego dworca, ale obecny właściciel, czyli Oddział Nieruchomości PKP dąży wyłącznie do rozbiórki. Gmina nie jest właścicielem obiektu i ze względu na położenie obiektu na peronie, a więc na terenie należącym do Linii Kolejowych nie może nim zostać - tłumaczy rzecznik magistratu, Lucyna Tyl.

 

Dodajmy, że gdyby nie opisane przeszkody, zrealizowany mógłby być jeden ze śmiałych pomysłów, które ubiegłorocznym konkursie zaprezentowali rybniccy studenci.

 

>> Śmiałe pomysły na przebudowę dworca na Paruszowcu

Oceń publikację: + 1 + 7 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (13):
 • ~mateusz130 2012-08-22 10:30:50

  Wieczna walka ze spółkami PKP. To nie jedyny obiekt należący do PKP który wymaga remontu - ale PKP jak zwykle nie ma pieniędzy. A prawnie nie może tego przekazać do UM. Kolejny PAT.

  0 0
 • ~mateusz130 2012-08-22 10:32:52

  Nie rozumiem tych prezesów z PKP - przekazuję ruinę w nowe ręce i mam spokój. Jakie dochody przynosi im ten zabytek?

  0 0
 • ~ 2012-08-22 14:28:09

  ci prezesi z PKP nie mogą przekazać tej ruiny w nowe ręce, żeby mieć spokój. przecież napisałeś to komentarz wyżej. działka, na której znajduje się obiekt należy do PLK, więc geodezyjnie nie da się jej wydzielić, a miasto nie może remontować nieswoje budynki, czego za pewne oczekuje PKP. koło sie zamyka.

  0 0
 • ~Arteks 2012-08-22 22:54:53

  Mam co raz bardziej mieszane odczucia odnośnie tej sprawy. Demolka tego dworca rozpoczęła się po likwidacji kasy przez młodzież głównie spoza Rybnika która wracała pociągami po "szaleństwach" na dużej dyskotece jaka znajdowała się w okolicy. Władze miasta, policja i PKP nie zrobiły nic aby powstrzymać te akty wandalizmu. Potem kolej olała całkowicie ten obiekt chcąc go nawet w pewnym momencie zlikwidować. Na co oburzyły się środowiska związane z ochroną zabytków techniki bo mimo, że dworzec wygląda teraz fatalnie to jest to obiekt unikatowy - prawdopodobnie pierwszy obiekt na terenie ówczesnych Prus który umieszczono i zbudowano w nasypie. Wcześniej takich konstrukcji nie było, później zresztą również nie. W Polsce jest tylko jeden czynny taki obiekt - nasz!!! Naprawdę dziwi mnie stanowisko UM które nie jest do końca uczciwe. Kto powiedział, że miasto nie może partycypować w remoncie zabytkowego obiektu który nie należy do miasta? Przecież w przypadku kościołów UM zawsze hojnie rozdaje środki tłumacząc się, że to są "zabytki" i "ikony" miasta. Dworzec Paruszowiec mógłby być nie tylko komunikacyjną ikoną Rybnika ale mógłby być włączony w Szlak Zabytków Techniki. Odnowiony, funkcjonalny i wyposażony w monitoring mógłby być "bramą wjazdową" do miasta. Władze innych miast bardzo często dopłacają do renowacji zabytków które do miasta nie należą. Dlaczego Rybnik finansuje tylko kościoły i kapliczki? Oburza mnie w tym przypadku wypowiedź rzeczniczki Urzędu Miasta.

  0 0
 • ~ 2012-08-22 23:16:34

  wywalic na zbity pysk zwiazkowcow z pkp i pieniadze sie znajda

  0 0
 • ~ 2012-08-23 03:42:41

  Stan tego dworca w pełni oddaje rzeczywista kondycję finansową naszego Państwa oraz przeciętny poziom kultury jego mieszkańców. żywy pomnik gospodarki i narodu polskiego...

  0 0
 • ~hub381 2012-08-23 17:20:07

  Przed pół godziną dodałem komentarz,żadnych epitetów nie używałem,ale napisałem prawdę-a komentarz znikł,widocznie komuś nie
  odpowiadał!

  0 0
 • ~adamb 2012-08-23 23:16:27

  Pytanie do Arteksa - kto jest właścicelem dworca głównego PKP w Rybniku ? miasto czy PKP ? bo w ten dworzec inwestowało także UM R-k... więc jak to jest w jeden dworzec (zresztą brzydki) miasto może, a w drugi będący perełką architektoniczną już nie może ?

  0 0
 • ~orient 2012-08-24 10:34:14

  Niech się rozpadnie dworzec Paruszowiec czy Kopalnia Ignacy - za to niech miasto nie szczędzi grosza na obiekty sakralne ;|

  0 0
 • ~adamb 2012-08-24 18:44:50

  @orient - zapomniałeś o rondach wciskanych gdzie tylko można :)

  0 0
 • ~Teddy 2012-08-27 09:24:44

  Ja nie wiem... nikt nie zauważył, że to co w jurysdykcji miasta jest zabytkowego to się w tym mieście likwiduje??? Juliusza się pozbywają, browar wyburzono zamiast zrobić z niego Rybnicką Manufakturę na wzór tej z Łodzi, itd. Dlaczego w tym mieście nie można pielęgnować zabytków tak jak choćby nasze Starostwo to zrobiło? Znowu pewna osoba nie dostała w łapę i ma to w d...???? Żeby postawić betonowy sarkofag Focusa w centrum wystarczyło dać w łapę i nic nie było przeszkodą. Może PKP wydzierżawiłoby dworzec jakiemuś biznesmenowi wzorem dzierżawy innych dworców w kraju i niech doprowadzi ta perełkę do porządku bo takich dworców naprawdę ze świecą szukać. No ale... miasto woli pchać kasę w HAK Desctruction :-(

  0 0
 • ~ 2012-08-27 12:26:40

  Sprawa się ruszy gdy ktoś zginie w tej ruinie.Poza tym w miesie tysięcy górnikow już od stu lat nie można zrobić kilku metrów przebicia pod nasypem.Miliony ludzi ryzykowało życie przechodząc górą przez tory co było logiczne wobec latania dookoła.Jedynie SOK miał doskonaŁmiejsce dla wystawiania mandatów.

  0 0
 • ~wilhelm 2012-08-27 19:06:47

  Proszę państwa bez urazy, ale dla kogo ten dworzec ma być dziś remontowany? Na chwilę obecną jeśli na Paruszowcu wsiada i wysiada 5 osób to jest dużo (jeżdżę tamtędy pociągiem dwa razy w tygodniu, to wiem). Jeżeli nie będzie jakiegoś porządnego planu ożywienia tego dworca (tzn musi tam być coś co przyciąga ludzi do tego czegoś, a nie na przystanek PKP) to na jego remont pójdą grube miliony, a po 5 latach będzie tam znowu pobazgrane sprayem i zasikane przez bezdomnych. Poza wszystkim Paruszowiec to nie jest najlepsza okolica ci z drugiej strony torów też nie są przykładnymi obywatelami. Jak zobaczą miliony na dworcu kontrastujące z ich biedą to nie wróżę odnowionemu dworcowi przyszłości

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Miasto Rybnik powinno budować mieszkania komunalne?

Oddanych głosów: 1116