zamknij

Wiadomości

Czołowe zderzenie rowerzystów na Powstańców Śl.

2019-07-19, Autor: bf, źródło: KMP Rybnik

Do dość nietypowego zderzenia doszło wczoraj w Rybniku. Na ulicy Powstańców, podczas wymijania czołowo zderzyli się dwaj rowerzyści. Obaj byli trzeźwi. Policja apeluje do rowerzystów, by dostosować prędkość oraz wyraźnie sygnalizować zamiar wykonania manewrów.

Reklama

Rybniccy policjanci wyjaśniają okoliczności zdarzenia, do którego doszło wczoraj, około godziny 16.00 w Rybniku na ulicy Powstańców Śląskich. Jak ustalili stróże prawa, 15-letni rybniczanin, jadąc w kierunku ulicy Gliwickiej nie dostosował prędkości do warunków ruchu i podczas gwałtownego hamowania doprowadził do zderzenia z 46-letnim rowerzystą.

- Jak się okazało i 46-latek, również mieszkaniec Rybnika popełnił wykroczenie, za które został ukarany mandatem karnym, ponieważ nie zastosował się do znaku - „zakaz wjazdu”. Obaj cykliści byli trzeźwi – mówi asp. Bogusława Poloczek, rzecznik rybnickiej policji.

Sezon rowerowy w pełni! Policja apeluje o zachowanie ostrożności i przypomina:

Rowerzysta jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. W przypadku braku takich miejsc, rowerzysta porusza się po jezdni. Oczywiście obowiązuje go ruch prawostronny i konieczność jazdy możliwie blisko prawej krawędzi jezdni. Kierujący jednośladem, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Z chodnika może korzystać tylko w szczególnych przypadkach:

- gdy opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;

- kiedy szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów;

- ​warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).

Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli i zachować szczególną ostrożność. Jeśli jazda po chodniku wymaga przekroczenia jezdni, powinien pamiętać, że nie wolno na rowerze przejeżdżać przez przejście dla pieszych. Rowerzysta zobowiązany jest zejść z jednośladu, przeprowadzić go przez jezdnię i wsiąść na rower dopiero za przejściem! Rowerzysta przejeżdża przez jezdnię tylko po przejeździe dla rowerzystów.

Pamiętajmy! Im więcej elementów odblaskowych na rowerze, tym bardziej widoczny jest ten pojazd, a co za tym idzie kierujący jest bardziej bezpieczny.

Kierującemu rowerem zabrania się:

- poruszania się po autostradach i drogach ekspresowych w każdym przypadku,

- jazdy po jezdni, jeżeli obok jest wyznaczona ścieżka rowerowa, bądź znajduje się dogodne do jazdy pobocze,

- jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach,

- czepiania się pojazdów,

- ​​jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu, z zastrzeżeniem : dopuszcza się wyjątkowo jazdę po jezdni kierującego rowerem obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Policja przypomina, że na ścieżce rowerowej, tak jak na zwykłej drodze, obowiązuje ruch prawostronny, zakaz wyprzedzania, gdy z naprzeciwka nadjeżdża inny rowerzysta. Nawet na ścieżce rowerowej każdy manewr wyprzedzania albo skrętu powinien być sygnalizowany wcześniej, choćby poprzez uniesienie ręki.

Wprawdzie kaski nie są obowiązkowym elementem wyposażenia, ale policja, w trosce o zdrowie i życie rowerzystów, apeluje o korzystanie z nich.

Natomiast rower powinien mieć sprawny choćby jeden z hamulców i być wyposażony w dzwonek i światła.

Jednocześnie policjanci przypominają!

W myśl obowiązujących przepisów rowerzysta, który znajdował się stanie po spożyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila alkoholu we krwi) zostanie ukarany mandatem w wysokości od 300 do 500 złotych, natomiast ci, którzy jechali rowerem w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi) zostaną ukarani mandatem w wysokości 500 złotych.

Rower to nie tylko beztroska przyjemność. Poruszając się nim nie chroni nas karoseria, ani poduszki powietrzne. W sposób szczególny trzeba też obserwować otoczenie, ponieważ każde zderzenie lub upadek może skończyć się nieprzyjemnymi lub tragicznymi w skutkach konsekwencjami.
Apelujemy, również na ścieżkach rowerowych zachować szczególną ostrożność.

Oceń publikację: + 1 + 64 - 1 - 10

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (20):
 • ~minowa 2019-07-19 14:40:05

  A skąd ma 46-letni rowerzysta znać przepisy, skoro nie musi mieć ani karty rowerowej, ani prawa jazdy, ani zdawac żadnego egzaminu zasad ruchu drogowego ? Na jego miejscu nie przyjąłbym żadnego mandatu. Niech policja idzie do sądu.

  49 78
 • ~polk 2019-07-19 14:50:43

  Minowa niestety nie masz racji.
  "Ignorantia legis non excusat" nieznajomość prawa nie zwalnia od odpowiedzialności!

  81 10
 • ~Abisall 2019-07-19 15:00:02

  Idąc tokiem myślenia minowa to tylko prawnicy mogliby być karani mandatami za większość wykroczeń - cała reszta do sądu

  51 4
 • ~qwer 2019-07-19 15:13:08

  No i są pomału efekty zrównoważonego transportu;)

  72 21
 • ~pprywatne 2019-07-19 15:21:11

  Jak na razie to można zauważyć kilku rowerzystów dziennie na tych ścieżkach i kontrapasach. Jak by ich miało być więcej to aż strach się bać co będzie...

  74 14
 • ~ 2019-07-19 15:38:31

  60 latach w Jejkowicach były dwa trupy po zderzeniu rowerzystów .

  25 10
 • ~qwer 2019-07-19 15:55:00

  I zauważcie jeszcze jeden absurd.
  Jadąc autem muszę mieć zapięte pasy natomiast kask dla rowerzysty jest jedynie zalecany. Głupota stworzonego prawa w tym kraju jest porażająca.

  63 22
 • ~minowa 2019-07-19 16:53:49

  Kiedy OC dla rowerzystów, hulajnogowców i pieszych ?

  56 20
 • ~bartezz 2019-07-19 16:54:56

  Po rozbestwieniu rowerzystów kontrapasami jazdy pod prąd wszystkie te zakazy wypisane powyżej są codziennie nagminnie łamane. Rowerzyści czują się bezkarni zmuszając kierowców do ustępowania im nawet przejazdu przez przejście dla pieszych gdzie kodeks drogowy surowo tego zabrania!!! brawo rybnickie absurdy drogowe!!!

  83 14
 • ~minowa 2019-07-19 16:56:20

  @polk, Abisall - to po co prawo jazdy i karta rowerowa ? Wystarczy przecież zasada"Ignorantia legis non excusat"! Komu napędzamy pieniądze do kieszeni i po co ?

  32 10
 • ~Arteks 2019-07-19 17:42:36

  Zderzenie czołowe aut - kilka trupów, kilku rannych, samochody do mechaników, LPR, SOR, blokada drogi, straż pożarna itd. Zderzenie czołowe rowerów i negatywny skutek to tylko mandat. Za to jakie teksty pouczające związane z przepisami. Widzieliście takie przy okazji wypadków aut? Ja nie zauważyłem. Trochę to tendencyjne ze strony KMP. @minowa - każdy kto chce czymś jeździć powinien znać przepisy i je respektować. Jak jest na polskich drogach to wszyscy wiemy. A przypomnę, że nawet z naszych dyskusji wynikało, że nawet ci kierowcy którzy się wypowiadali - źle interpretowali przepisy np. te dotyczące pasów i wyprzedzania na nich. @pprywatne - niedawno sugerowałeś, że nie ma po co jeździć do centrum. Skoro nie ma po co to znaczy, że w nim nie bywasz, a jeśli nie bywasz to skąd masz widzieć rowerzystów na drogach rowerowych? Kiedyś widywałem takie napisy na autach "uważaj bo motocyklista jest wszędzie - parafrazuję". W Rybniku można już pokusić się o sformułowanie "uważaj bo rowerzysta jest wszędzie". Mamy w Rybniku naprawdę ogrom rowerzystów. Zdecydowanie więcej niż w innych śląskich miastach. Albo wzrasta u nas świadomość odnośnie szybkiego pokonywania różnych dystansów na rowerze albo mamy już pokłosie tworzenia dobrej infrastruktury rowerowej. :D

  29 79
 • ~Elkkkka 2019-07-19 20:35:25

  Prawie codziennie jeżdżę do pracy na rowerze... I to co widzę jest straszne. Nawet sygnalizując poprzez wystawienie ręki że np. bede skręcać wielu kierowców samochodów ma to delikatnie mówiąc w du..e. mówią że to rowerzyści i piesi zachowują się jak święte krowy, ale kierowcy samochodów nie mówiący o kierowcach autobusów miejskich to porażka. Już nawet postanowiłam że będę zapamiętywać nr rejestracyjne i później udostępniać, chociażby na portalu Rybnik. Trzy dni temu na zebrzydowickiej przejechały 4 auta dosłownie dotykając moją rękę, zlewając mój manewr skrętu w prawo... Kto nie umie dostosować do przepisów w ruchu drogowym??? Fakt ten w aucie nie poczuje nic, ten na rowerze....

  34 32
 • ~Elkkkka 2019-07-19 20:37:40

  Przepraszam za błąd skręt był w lewo...

  16 15
 • ~batman13 2019-07-19 22:31:35

  Arteks Ty tak serio? Każdy news o czymkolwiek będziesz porównywać do samochodów? Ale serio każdy? Nie pytam się żeby Cię urazić. Ale sam tego nie widzisz? Ty wszystko porownujesz do samochodów. Każdy temat. Festyny, jakieś maratony księżycowe, nowe restauracje itp itd. Możnaby napisać news o zawodach w sztrykowaniu szalików a Ty napiszesz zawsze coś o autach. Tak szczrze myślisz że po tych wszystkich komentarzach na wszelkie możliwe newsy ktoś bierze Cię na poważnie? Powtarzam pytam z czystej ciekawości bez jakichkolwiek ataków personalnych. Pozdrawiam Rybniczan!

  34 5
 • ~Arteks 2019-07-19 22:35:57

  @batman13 - ty tak serio? Każdy news o czymkolwiek będziesz odnosić do mnie? Ale serio każdy? Nie pytam się żeby Cię urazić. Ale sam tego nie widzisz? A przecież mógłbyś chociaż spróbować napisać coś w temacie. Za trudne?

  9 43
 • ~batman13 2019-07-19 22:43:49

  Arteksie masz pewną szczególną cechę która zauważyło już wielu uczestników tego forum - mianowicie nigdy nie odpowiadasz na pytania. Ja odpowiem na Twoje - nie odnoszę się do Ciebie (serio) w każdym Twoim poście bo nie pisałem na tym forum już od prawie roku. Tu jednak nic się jak widzę nie zmieniło. Twoja prawda jest zawsze "najtwojsza". Szkoda że to forum pod newsami nigdy do niczego nie prowadzi. Dla większości tych co zostaki to tylko taka arena to wywalania swoich pseudomądrosci i pouczania innych. Ale cóż. Może tak ma być. Pozdrawiam Rybniczan i oby żyło się lepiej. Bez odbioru!

  35 4
 • ~wojto 2019-07-20 07:43:39

  Ta wiadomość, to ewidentny przykład, że rowerzystów u nas znacząco przybywa! Nic tylko się cieszyć. A Ci którzy psioczą, że rowerzyści jeżdżą nie ten tego - hm rozumiem, że kierowcy samochodów jeżdżą jak bozia przykazała :) Źdźbło w oku bliźniego widzisz, a belki w swoim nie.

  19 23
 • ~bajzi 2019-07-22 10:18:21

  A dzisiaj jadąc do pracy zobaczyłam pięknie wymalowane oznaczenia na nowej drodze rowerowej wzdłuż Żorskiej. Piękny wspólny pas dla pieszych i rowerzystów. Oj będzie się działo.

  4 1
 • ~Arteks 2019-07-22 10:33:23

  Ale to jest znamienne, że nic większego się nie stało, a KMP poucza odnośnie zasad poruszania się rowerami. Wczoraj jakieś auto wjechało w chałupę i... zero pouczeń dla innych kierowców i przypomnienia jaką prędkością się powinno jechać w terenie zabudowanym. @batman13 - to tym bardziej wychodzisz na dziwaka. Pierwszy wpis od roku i od razu hejtujesz. A przecież w ciągu roku wydarzyło się tyle różnych rzeczy w Rybniku. Mógłbyś się wypowiedzieć w setkach tematów i próbować zaciekawić swoją myślą innych. Niestety - nie potrafisz.

  2 7
 • ~koszmarnik 2019-07-28 10:31:14

  Hahahaha...ale bzdury! Gdyby tak było po Rybniku nie jeździła by już połowa rowerów z powodu braku oświetlenia. Druga rzecz, czy rowerzysta musi posiadać kartę rowerową? Jeśli nie to kto zagwarantuje że posiada wiedzę o ruchu drogowym? Zdecydowana większość nie sygnalizuje zamiaru skrętu poprzez wyciągnięcie ręki (bo to siara) zjeżdża z chodnika na jezdnię gdzie i jak mu pasuje, przejeżdża przez pasy mimo że nie są do tego dostosowane, jeżdżą po chodniku bo zamiast po jezdni, jak już jedzie jezdnią to przed światłami wjeżdża na chodnik bo jest akurat czerwone i nie będzie stał. Mnóstwo tego. Z czego zapłaci jeśli spowoduje kolizję z samochodem?n ie płaci żadnego ubezpieczenia ani żadnych opłat drogowych mimo że jest uczestnikiem ruchu i na nich wydaję się coraz więcej pieniędzy( przynajmniej w Fishtown) Na marginesie, Panie Prezydencie, bezdomni dziękują za wybudowanie kilkunastu M1 na Kościuszki i przy dworcu ZTZ :D

  3 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Na czym Miasto Rybnik powinno oszczędzać?

Oddanych głosów: 2896